Αυστρία Support για να αποφασισω να φυγω μονη

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εννοείται να πας... Πολύ όμορφη πόλη, με πολλά να δεις και να ξεφύγεις και για λίγο από αυτό το χάλι εδώ. Είναι ασφαλής πόλη, πας σχεδόν παντού με τα ΜΜΜ. Ήταν το πρώτο ταξίδι που είχαμε κάνει εξωτερικό με τον αδερφό μου μόνοι μας και δεν συναντήσαμε το παραμικρό πρόβλημα. Είναι γεμάτη κόσμο και μην παραλείψεις το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και το Σένμπρουν (αν και Χριστούγεννα μάλλον θα κάνει λίγο κρύο εκεί πάνω, εμέις είχαμε πάει καλοκαίρι). Ίσως να είναι αρκετά υποκειμενική η άποψή μου, αλλά θα σου πρότεινα με χίλια να πας!:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο γκρούπ των ανεξάρτητων ταξιδιωτών πολλές φορές έχουμε συζητήσει κάτι ανάλογο εννοώ για μοναχικά ταξίδια κλπ,αλλά η κάθε περίπτωση φυσικά είναι διαφορετική,
σε γενικές γραμμές εννοείται ότι συμφωνώ κι εγώ και προτρέπω στο να πάει ,να τολμήσει κανείς να πάει μόνος του ένα ταξίδι...από το να κάθεται να κλαίει τη μοίρα του που στράβωσε η παρέα και δεν ακολουθεί καλύτερα να το κάνει έστω και μόνος,
είπαμε η ζωή περνά και χάνεται και η κάθε στιγμή ΔΕΝ ξαναγυρνά.
Ομως καλά θα είναι να παίρνουμε υπ όψην ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό που για κάποιον μπορεί να αποδειχθεί το καλύτερο(εννοώντας το μοναχικό ταξίδι)για κάποιον άλλο μπορεί νάναι η "καταστροφή"του.
Εσύ papi έχεις ξαναταξιδέψει μόνη σου;;
γενικώς σου αρέσει ,απολαμβάνεις να κάνεις πράγματα μόνη σου;ξεκινώντας από τα πιό απλά όπως να πάς σινεμά μόνη σου;να πάς για καφέ η φαγητό μόνη σου;
έχεις μείνει ώωωρες ατέλειωτες μόνη με τον εαυτό σου;το αντέχεις;σου αρέσει;
για να φτάσόυμε στα πιό δύσκολα όπως ταξίδι και μάλιστα στο εξωτερικό όπου εκτός των απλών αυτών πραγμάτων θα κληθείς να μιλήσεις σε άλλη γλώσσα,να ανοίξεις χάρτες,να ψάξεις..,να εξερευνήσεις κλπ.
Σ αυτά τα ερωτήματα μόνο εσύ ξέρεις και μπορείς να δώσεις την απάντηση γιατί ναι οκ η εμπειρία ενός μοναχικού ταξιδιού όσο γοητευτική και αν ακούγεται μπορεί να καταντήσει και ψυχοπλακωτική αν δεν είσαι έτοιμη να τη ζήσεις.
Συμφωνώ μάλλον μ αυτό που είπε πιό πάνω ο dmdoc καλύτερα ξεκίνησε μ ένα σκύριακο εν ελλάδι σε οικεία μέρη για να εξοικειωθείς με την ιδέα και να δοκιμάσεις και τις δυνάμεις σου.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
η αληθεια ειναι αυτη.και ειδικα η χριστουγενιατικη ατμοσφαιρα σε πολλους φερνει μελαγχολικη διαθεση.αν δεν εισαι και πολυ στα χαι σου,και βλεπεις ολους γυρω χαρουμενους να τριγυριζουν παρεες να χαζογελανε στους δρομους,κι εσυ δεν εισαι σε κοινωνικο mood ....μονο εσυ το ξερεις.μακαρι να μην παει χαμενο το ταξιδι,αλλα μη σου κανει και κακο.κατα τ αλλα δεν εχεις τιποτα αλλο να φοβηθεις εκτος απ ''τον ιδιο σου τον εαυτο''
και μην ξεχνας η ζωη παει πανω κατω μετα απο την τρικυμια ερχετε παντα μπουνατσα

η αλλα βεβαια εκδοχη ειναι να πεις στον πρωην ''δεν εχεσαι να παμε στη Βιενη να μην παει χαμενο και το εισιτηριο,και μετα ο καθ ενας στη δουλεια του!''
και μες τα κρυα και τη στολισμενη πολη, ποτε δε ξερεις τι γινετε............
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τραβα κι εκει που θα πας, αφου θα 'ναι και προ-christmas season, για να ξεχαστεις τριγυρνα και λεγε τα καλαντα. Αυτοι (οι Αυστριακοι) ακομα εχουν λεφτα. Κι οταν με το καλο γυρισεις Ελλαδα ολο και καποια τρυπα θα μπαλωσεις μ' αυτα που θα μαζεψεις...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
1. Να πας!!!
2. Ειναι χαλι αυτο με τη βιεννη τα Χριστουγεννα... Παντου Ελληνες. Για να μην πω ΜΟΝΟ Ελληνες! Ειδικα μετα τις 11:00 τι βραδυ....
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Εννοείτε να πας θα είναι τέλεια. Θα γνωρίσεις τον εαυτό σου καλύτερα και δέστο και σαν μια δοκιμή.. Μην τρελαίνεσαι. Να δεις θα σου αρέσει τόσο πολύ που θα το καθιερώσεις..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πηγαινε αφου το θες κανονισε και καμια (οχι μονο μια) συναντηση με couchsurfers και ελα να μας γραψεις την εμπειρια σου :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κοπελιά θα πας κ θα πεις κ ένα ταγούδι..βιεννέζικο κατά προτίμηση ;)
Δεν πειράζει που χώρισες.. θαύμα θα ήταν να ΚΡΑΤΟΥΣΕ η σχέση :D
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
ααα εδω!δικια μου εισαι!!!σε αναλογη περιπτωση ειμαι κ γω κ εχω κλεισει να παω την 28η Οκτωβριου Ρωμη..φυσικα μονη μου!!μη σκας, εμπιστοσυνη να χεις στον εαυτο σου κ θα περασεις super!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εγω νομιζω οτι δεν ειναι τοσο ευκολη η απαντηση..
Αν σκεφτεσαι ακομα τον πρωην σου, αν ειχατε σχεδιασει μαζι αυτο το ταξιδι.. μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα να πας μονη σου..
Καθε τι ομορφο που θα βλεπεις (κ η χριστουγεννιατικη βιεννη μονο ομορφιες εχει) θα αναρωτιεσαι ποσο πιο ομορφο θα ηταν αν το εβλεπες μαζι του.. κλπ τετοια..

Αν απο την αλλη, αν ηταν μια σχεση που τελειωσε κ δεν αφησε κ τιποτα σπουδαιο, κ το μονο σου αγχος ειναι μην χασεις το ταξιδι κ τα εισιτηρια, φυσικα να πας κ να συναντηθεις με couchsurfers κ να γυρνας στους δρομους μονη κ στα μαγαζια κ να γουσταρεις κ γενικα θα περασεις κ super!!

αυτα με την ψυχαναλυση, you know better!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Μην το σκέφτεσαι καθόλου,εγώ όταν χώρισα έκλεισα για Ινδία (αρχικά μόνος,άσχετα αν μετά ακολούθησε και ο έταιρος ταξιδιωτικός παρτενέρ)....

Την τελευταία βδομάδα,από τις τρείς συνολικά που περιπλανήθηκα στη χώρα, απολάμβανα την μοναξιά μου και τα θαλάσσια λουτρά μου στις παραλίες της Goa.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom