The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ακόμη δεν είναι γνωστό αν καταλείπεται ανοσία, οι προηγούμενοι ιοί απλά εξασθένησαν, λογικά θα το φάμε το πακέτο για αρκετό καιρό.

Αντε ρε Νtt περίμενα την οικονομολογική σου άποψη μέρες. Ήδη ο ιδιωτικός τομέας είναι τρελαμένος με τις τρέχουσες δοσοληψίες, επιταγές κλπ χωρίς να μιλάμε ακόμη για τα αποτελέσματα της απουσίας δραστηριότητας.

Ειναι βέβαιο- και φυσιολογικό- οτι αυτοί που τα ξύνουν εν οίκω δεν έχουν αίσθηση της σφαγής που συμβαίνει ήδη στην αγορά. Αν συνυπολογισθούν έργα και υπηρεσίες, που έχουν τιμολογηθεί αλλά λόγω ανωτέρας βίας δεν εξωφλούνται ή έχουν παγώσει, οι απαιτησεις του δημοσίου για έσοδα- ακόμη και ΦΠΑ- δεν θα καλυφθούν, χωρις να συζητήσουμε για τις ασφαλιστικές και φορολογικές εισφορές του ζεστού χρήματος που δεν βγάζουμε.

Φαίνεται μεταξύ άλλων ήλθε και η ώρα εξορθολογισμού του δημοσίου, που προφανώς είναι απαραίτητο αλλά άξιο κατά λιγότερο από το μισό του και οι δεκάδες κηπουροί στα ΙΚΑ χωρίς παρτέρια θα πρέπει να ευχαριστήσουν τους πολίτες που τους έζησαν μια ζωή και να πάνε στο καλό.
Υπάρχει απίστευτος αριθμός φορέων-ρουφηχτρών δημοσίου χρήματος με μισθούς υψηλότερους του ιδιωτικού τομέα, ασφαλιστικές εισφορές ως εγγραφές-λογιστικό χρήμα- και ανύπαρκτο αντικείμενο, πράγμα που δεν θα περάσει απαρατήρητο πλέον, οσο και να θελουν να θωπεύουν τους ψηφοφόρους τους οι πολιτικοί.
Ευκαιρία ώστε εξαιρετικοί δημόσιοι υπάλληλοι-μειοψηφία- να απεγλωβίσουν τους εαυτούς τους ή να αξιοποιηθούν, μάχιμοι δημόσιοι τομείς να αποκτήσουν τη δέουσα αντιμετώπιση και να γίνει διόρθωση παθογενειών που δεν έγιναν ούτε πριν το 2010 ούτε αργότερα.

Εφεξής όλοι θα κάνουν οικογενειακό συμβούλιο για να αγοράσουν ένα ζευγάρι παπούτσια, οπως γινοταν τα πέτρινα χρόνια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
το θεμα ειναι ποσο θα κρατησει η ολη φαση...
αν παει που.χ. ως τελος Απριλιου αντε βαρια μεσα του επομενου μηνα ok...και το ok, σχετικο ειναι...απλα δεν θα γινει βιετναμ
αν τραβηξει (χτυπα ξυλο) ως Σεπτεμβριο τοτε το 2008 θα μοιαζει παιδικη χαρα

το ιατρικο μερος το αφηνω στο πλαι..μιλαω για οικ. επιπτωσεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το ενα το πληρωσε η υπηρεσια μου, γιατι το θεωρησε απαραιτητο για τις αναγκες της. Θα παθεις καρδιακο ε?
Όχι εσύ θα πάθεις καρδιακό αν κάτσω να σου εξηγήσω ότι για κάθε μεταπτυχιακό σου αλλού θα αμοιβόσουν με όσα χρήματα αμοίβεσαι τώρα για όλα τα προσόντα σου. Στο θέμα μας, αν θες να συνεχίσεις να υποστηρίζεις καραντινοποίηση των πολιτών επ' αόριστο, θα πρέπει να αποδεχτείς ότι κάποια στιγμή μπορεί να βρεθούν όλοι οι υπάλληλοι, δημόσιοι και ιδιωτικοί, να λαμβάνουν επιδόματα ή vouchers όπως είναι στη μόδα σήμερα, αντί μισθού. Και όταν συμβει αυτό, παρακαλώ μη βγείτε στους δρόμους φωνάζοντας για φτωχοποίηση του κλάδου σας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Όχι εσύ θα πάθεις καρδιακό αν κάτσω να σου εξηγήσω ότι για κάθε μεταπτυχιακό σου αλλού θα αμοιβόσουν με όσα χρήματα αμοίβεσαι τώρα για όλα τα προσόντα σου.
Ε δεν θα απολογηθω κιολας γιατι επελεξα τη δουλεια μου.Την εξυπηρετω, επενδυσαν σε εξειδικευση και προσφερω πισω την επενδυση. Τιμια πραγματα. Μαλιστα ειχα ορο να μην παραιτηθω αν δεν φερω πισω την επενδυση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ειναι βέβαιο- και φυσιολογικό- οτι αυτοί που τα ξύνουν εν οίκω δεν έχουν αίσθηση της σφαγής που συμβαίνει ήδη στην αγορά.
Και εδω εν οικω σφαγη γινεται αδερφε, μας εχει γδαρει η ποκερσταρς, ασ' τα δραμα σου λεω. :)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τα οποία μεταπτυχιακά και διδακτορικά είναι πρακτικά άχρηστα αν κάθεσαι σπίτι και πετάς καπάκια στο βαρέλι περιμένοντας να ωριμάσει το Jack Daniel's αντί να δουλεύεις, οπότε γιατί το κράτος να μην κόψει ένα παρόμοιο επίδομα με αυτό του ιδιωτικού και σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους αφού είμαστε σε κατάσταση ανάγκης;
Οσονούπω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.992
Likes
12.058
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
2015. Το gap ισως οφειλεται στο οτι εχω 2 μεταπτυχιακα, λογικο δεν ειναι? Σε δυ με διδακτορικα ειναι ακομη μεγαλυτερο.
Νταξ το τερματισες. Δηλαδη με λιγα λογια οι του δημοσιου ειστε ολοι σαινια και τερατα μορφωσεως και οι ιδιωτικοι βλακες και αποφοιτοι λυκειου.

Για να μη πω για τις 5 ωρες και αν τη βδομαδα που κανετε τωρα μαθημα απο το σπιτι και ο μισθος παραμενει ακουνητος.

Δεν υποστηριζω πως πρεπει να γινουν περικοπες, ουτε ο μισθος σας να πεσει σε επιπεδα ιδιωτικου τομεα (το αντιθετο πρεπει να γινει). Αμα ομως ζητας απο τον εργαζομενο του ιδιωτικου να ζησει με 400€ το μηνα πρεπει να εισαι σε θεση να ζησεις κι εσυ με αυτα τα χρηματα. Αλλιως γινεσαι Αδωνις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Νταξ το τερματισες. Δηλαδη με λιγα λογια οι του δημοσιου ειστε ολοι σαινια και τερατα μορφωσεως και οι ιδιωτικοι βλακες και αποφοιτοι λυκειου.

Για να μη πω για τις 5 ωρες και αν τη βδομαδα που κανετε τωρα μαθημα απο το σπιτι και ο μισθος παραμενει ακουνητος.

Δεν υποστηριζω πως πρεπει να γινουν περικοπες, ουτε ο μισθος σας να πεσει σε επιπεδα ιδιωτικου τομεα (το αντιθετο πρεπει να γινει). Αμα ομως ζητας απο τον εργαζομενο του ιδιωτικου να ζησει με 400€ το μηνα πρεπει να εισαι σε θεση να ζησεις κι εσυ με αυτα τα χρηματα. Αλλιως γινεσαι Αδωνις
Οπως νομιζεις. Η δουλεια μου θεωρει οτι επενδυσε σωστα και φερνω πισω τα λεφτα. Πες τους εσυ τη γνωμη σου, μπορει να εισακουστεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ε δεν θα απολογηθω κιολας γιατι επελεξα τη δουλεια μου.Την εξυπηρετω, επενδυσαν σε εξειδικευση και προσφερω πισω την επενδυση. Τιμια πραγματα. Μαλιστα ειχα ορο να μην παραιτηθω αν δεν φερω πισω την επενδυση.
Kάτι έχεις μπλέξει στο μυαλό σου. Οι θέσεις δημοσίου είναι θέσεις προσφοράς υπηρεσιών στον πολίτη, δεν είναι θέσεις που αποφέρουν κάποιο κέρδος στον εργοδότη, στο κράτος, δεν είναι αυτό που λέμε θέσεις παραγωγικές. Οπότε μη θεωρείς εσφαλμένα ότι κάποιος επένδυσε σε σένα για να επιστρέψεις το κόστος της επένδυσης, γιατί δεν πρόκειται να το επιστρέψεις ποτέ, εκτός κι αν υπάρχει ένας αντικειμενικός τρόπος αποτίμησης της προσφοράς υπηρεσιών στον πολίτη που δε νομίζω να υπάρχει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.992
Likes
12.058
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οπως νομιζεις. Η δουλεια μου θεωρει οτι επενδυσε σωστα. Πες τους εσυ τη γνωμη σου, μπορει να εισακουστεις.
Το μηνυμα μου δεν ηταν προσωπικο. Εσυ μπορει και να τα αξιζεις τα λεφτα που παιρνεις ή και να αξιζεις ακομη περισσοτερα. Αλλα μη μου λες για την επενδυση που εκανε η δουλεια σου και τι τη θεωρει γιατι κατουριεμαι απο τα γελια. Ολοι ειδαμε και συνεχιζουμε να βλεπουμε τις φοβερες επενδυσεις του δημοσιου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Kάτι έχεις μπλέξει στο μυαλό σου. Οι θέσεις δημοσίου είναι θέσεις προσφοράς υπηρεσιών στον πολίτη, δεν είναι θέσεις που αποφέρουν κάποιο κέρδος στον εργοδότη δηλ στο κράτος. Οπότε μη θεωρείς εσφαλμένα ότι κάποιος επένδυσε σε σένα για να επιστρέψεις το κόστος της επένδυσης, γιατί δεν πρόκειται να το επιστρέψεις ποτέ.
Σορι αλλα δεν καταλαβαινω πως εχεις αποψη για το πως εγω επιστρεφω ως υπηρεσια. Θα δωσω και αναφορα εδω μεσα? Δεν παμε καλα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom