The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Δεν σταματάει να δουλεύει ένα τμήμα επειδή παίρνουν άδεια οι υπάλληλοι, και πολύ περισσότερο στην ΕΛ.ΑΣ. που υπάρχει προγραμματισμός και ποσόστωση στις άδειες. Εντούτοις μου κάνει εντύπωση η ημερομηνία που δόθηκε, πλέον των δύο μηνών μετά, εν μέσω covid...
Έχουν φύγει όλοι Ιούλιο Αύγουστο και ο νέος που έμεινε μέσα για ολο το καλοκαίρι θεωρείται τιμωρημένος και σιγά μη ασχοληθεί με υποθέσεις πολιτών. Ας γυρίσουν οι άλλοι από την άδεια και να βγάλουν το διαβατήριο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
Λοιπόν το θέμα λύθηκε ως εξής: πήρα στη προϊσταμένη υπηρεσία στη Καισαριανη και εξέθεσα το πρόβλημα σε έναν προϊστάμενο εκεί. Μου είπε ότι θα το δει κ θα με πάρει. Παράλληλα έστειλα και μεηλ με κοινοποιήσεις να υπάρχει. Μετα πήρα κ έκλεισα ραντεβού στο Παγκράτι για 4 Ιουλίου, που κανονικά απαγορεύεται αλλά το δέχτηκαν. Μετά από λίγο με πήρε ο προϊστάμενος, μου ζήτησε συγγνώμη και μου είπε σε μισή ώρα σας περιμένουν στη Γλυφάδα. Στη Γλυφάδα όσο περίμενα μπροστά μου ο ίδιος παπαρας που μου είπε 30 Αυγούστου έκλεισε ραντεβού 14 Ιουλίου. Δεν είπα τίποτα. Όταν τελειώσαμε ήρθε κι ένας γνωστός γνωστού, βύσμα, χωρίς ραντεβού. Τα γραφεία γενικώς υπολειτουργούσαν, κοινώς ξύσιμο. Απλά ντροπή. Πρωτοφανής κατάσταση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να χαρίσω ρούχα στην Θεσσαλονίκη;; Ξέρω ότι μαζεύουν γενικά οι εκκλησίες και στους δήμους έχει κάτι κάδους που μπορείς να αφήσεις, απλα λέω μήπως έχει κάποιος επαφή με κάποια συγκεκριμένη δομή, πχ γυναικείες φυλακές Διαβατών, ή σύλλογοι πολυτέκνων, ΚΕΘΕΑ κλπ , όπου θα πάνε πιο άμεσα και ίσως έχουν πιο μεγαλη ανάγκη. Αν θέλετε μάλιστα να γίνει κάτι πιο μαζικό, προτείνω οποίος έχει να δώσει οτιδήποτε και μένει Θεσσαλονίκη, ας μου στείλει πμ, να συνεννοηθούμε! Όλοι κάτι έχουμε που γεμίζει την ντουλάπα μας χρόνια και αν είναι σε καλή κατάσταση μπορεί κάποιος να το έχει πραγματική ανάγκη ( κάνω ξεκαθάρισμα στην ντουλάπα μου, αν δεν το καταλάβατε!!)
Υπάρχει μια ομάδα στο φέισμπουκ που λέγεται ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ με έδρα τη Θεσσαλονίκη και μια που λέγεται ΧΑΡΙΖΩ και εχει φωτογραφια προφίλ κόκκινες καρδούλες. Στην πρώτη επικοινωνείς μεσω της διαχειρίστριας για ανάγκες των μελών που αναλόγως προκύπτουν, στη δεύτερη αναρτάς φωτογραφίες, λεπτομέρειες κοκ (πχ γυναικεία ρούχα Νο Μ) και από κάτω στα σχόλια αξιολογείς ποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Γράψε περιοχή Θεσσαλονίκη. Πραγματικά θα εκπλαγείς με τις ανάγκες που έχουν οι συνάνθρωποί μας και θα χαρείς να προσφέρεις. Ο,τι έχω δώσει έχει φύγει σε μια ώρα. Δεν αφορά μόνο ρούχα.
Οσο για ίδρυμα και εκκλησία που αναφέρεις,δεν ειμαι σίγουρη για το που ακριώς πάνε τα πράγματα. Δοκίμασε αυτό και αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου πμ.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
οχι, αυτα δεν επισημα, ειναι καποιου σαιτ που αγνοω. Επισημα ειναι τα κρατικα σαιτ. Διαβασε λοιπον covid19.gov.gr κ emvolio.gov.gr
Ειναι επισημα γιατι συγκεντρωνει απο τα επισημα site ολου του κοσμου
Αλλωστε και ο Κικιλας σε αυτο αναφερετε καθε Τεταρτη.
Τωρα μαλιστα που βλεπω tv ο Μοσιαλος αναφερει το ποσοστο που εχουμε. Το emvolio.gox.gr δε δινει τετοια στοιχεια ποσοστων
Κατω κατω στο
Source information country by country
αναφερεται η πηγη για καθε χωρα. Και βεβαια ειναι κρατικη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι επισημα γιατι συγκεντρωνει απο τα επισημα site ολου του κοσμου
Αλλωστε και ο Κικιλας σε αυτο αναφερετε καθε Τεταρτη.
Τωρα μαλιστα που βλεπω tv ο Μοσιαλος αναφερει το ποσοστο που εχουμε. Το emvolio.gox.gr δε δινει τετοια στοιχεια ποσοστων
Κατω κατω στο
Source information country by country
αναφερεται η πηγη για καθε χωρα. Και βεβαια ειναι κρατικη
δηλ προτεινεις να μην κοιταμε τα κρατικα σαιτ αλλα ενα ξενο που αναμεταδιδει αυτα που εχουν τα κρατικα σαιτ με καθυστερηση? καταλαβα καλα? θα κοιταω για ελλαδα μονο τα κρατικα σαιτ.
κ τα χοντρικα ποσοστα που ανεφερα βγαινουν απο τα κρατικα σαιτ με προσθεση αυτου της ελστατ που αναφερει τα νουμερα του ενηλικου πληθυσμου. τα ποσοστα φυσικης κλπ ανοσιας στο περιπου τα ανεφερε ο Fauci.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Υπάρχει μια ομάδα στο φέισμπουκ που λέγεται ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ με έδρα τη Θεσσαλονίκη και μια που λέγεται ΧΑΡΙΖΩ και εχει φωτογραφια προφίλ κόκκινες καρδούλες. Στην πρώτη επικοινωνείς μεσω της διαχειρίστριας για ανάγκες των μελών που αναλόγως προκύπτουν, στη δεύτερη αναρτάς φωτογραφίες, λεπτομέρειες κοκ (πχ γυναικεία ρούχα Νο Μ) και από κάτω στα σχόλια αξιολογείς ποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Γράψε περιοχή Θεσσαλονίκη. Πραγματικά θα εκπλαγείς με τις ανάγκες που έχουν οι συνάνθρωποί μας και θα χαρείς να προσφέρεις. Ο,τι έχω δώσει έχει φύγει σε μια ώρα. Δεν αφορά μόνο ρούχα.
Οσο για ίδρυμα και εκκλησία που αναφέρεις,δεν ειμαι σίγουρη για το που ακριώς πάνε τα πράγματα. Δοκίμασε αυτό και αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου πμ.
Fenia σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σου στείλω!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Παιδια ασχετο,αλλα θελω να ρωτησω,υπαρχει καποια φιλη εδω που εχει εμβολιαστει με τις 2 δοσεις pfizer Και αντιμετωπιζει θεματα στην περιοδο της;ρωταω γιατι ενω ημουν ρολοι,ολη τη ζωη μου,και οσες εξετασεις εχω κανει στον πειραια,εδω δεν εχει γυναικολογο,παντα ηταν καθαρες,ουτε εχω κληρονομικοτητα εχω μια περιοδο ακανονιστη που κραταει 15 μερες...το εψαξα και πολλες αλλες εχουν το ιδιο,αλλα δεν τολμουν να το πουν,ελεος,ταμπου η περιοδος το2021;απλα θα θελα να ξερω,αν εχει συμβει κι αλλου...εγω βρηκα αυτο και διαβασα παντως....αυριο εχω κλησει ραντεβου στο κεντρο υγειας μπας και ξερουν κατι περισσοτερο εκει...α ρε θα ψοφολογησω για να παω ταξιδι!
Πώς το εμβόλιο μπορεί να επηρεάσει την έμμηνο ρύση και τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Δεν ξερω, πιστευω οτι το παραθυρο του Ιουλη θα το προλαβουμε ανοιχτο, αλλα εχω πολλα ερωτηματικα για τον Αυγουστο. Οχι λοκ νταουν , αυτα τελος, αλλα πιθανα ταξιδια με εμποδια. Ευτυχως εχω κλεισει ακυρωσιμα εισιτηρια για Αυγουστο.

Η μετάλλαξη Δέλτα απειλεί το τείχος ανοσίας στο Ισραήλ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
-.png
Ομορφιές,φτου μας για να μη μας ματιασουμε. Μακαρι να εφτανε η ροχάλα αλλα δε θα φτασει.Για πόσο ακόμα ομως θα ειμαστε ετσιι πρασινωποι ? Προσωπικά πιστεύω όχι για πολυ.Ουτε καν για ολο τον Ιουλιο. Τη μαθαμε τη συνταγη πια. Οταν αρχιζει η γκρινια τοτε ειναι θεμα ελαχιστων(2-3) εβδομαδων το πιθανο να γινει δεδομενο. Οσον αφορα τον Αυγουστο που ενδιαφερει κι εμενα,μαλλον θα φυγει ακλαυτος. Και παρολο που κανεις δεν τα βρισκει στο δρομο,νομιζω πως το θεμα ειναι περισσοτερο ψυχολογικο παρα οικονομικο οσον αφορα ακυρωσεις-αλλαγες κτλ..
Επισης ετσι οπως παει το πραγμα ακομα και διπλοεμβολιασμενος να εισαι παλι λιγο θα ειναι.(να δω που θα σταματησουν...)Ηδη ξεκινησαν οι πρωτες αναφορες περι ανεπαρκειας αυτου. Α στα διάλα..
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
γιατι σου κανει εντυπωση; δεν ειναι αντρικο το forum εχει και γυναικες μεσα,επισης δεν ντρεπομαι για την περιοδο μου,και τριτον και κυριοτερο,ανησυχω μην παθω τιποτα και πηρα το θαρρος να ρωτησω,μεχρι τωρα οσες 40κατι ρωτησα δυστυχως εχουν θεματα μετα τον εμβολιασμο τους...που το περιεργο;
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Νομίζω του φαίνεται περίεργο που συμβαίνει αυτό με την περίοδο.
μπορει...παντως ειναι δυσκολο να κανω ταξιδι καλοκαιρι για αθηνα,μενω πατμο εδω γυναικολογους δεν ειχε ποτε...επισης εχω βρει δουλεια για καλοκαιρι και εκανα ''αμαν'' για να τη βρω,να βολευει σε ωρες κλπ,δεν μπορω να την αφησω και να φυγω τωρα,ουτε για ΣΚ ελπιζω να ειναι κατι που θα ξεπεραστει,οσες ρωτησα εχουν ενα θεμα μετα τον εμβολιασμο και δεν ειμαι κατα του εμβολιασμου,πρωτη,πρωτη ετρεξα και το εκανα,μονο και μονο για να μπορω να ταξιδευω ελευθερα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom