The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

barkour

Member
Μηνύματα
1.185
Likes
5.474
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
μπορει...παντως ειναι δυσκολο να κανω ταξιδι καλοκαιρι για αθηνα,μενω πατμο εδω γυναικολογους δεν ειχε ποτε...επισης εχω βρει δουλεια για καλοκαιρι και εκανα ''αμαν'' για να τη βρω,να βολευει σε ωρες κλπ,δεν μπορω να την αφησω και να φυγω τωρα,ουτε για ΣΚ ελπιζω να ειναι κατι που θα ξεπεραστει,οσες ρωτησα εχουν ενα θεμα μετα τον εμβολιασμο και δεν ειμαι κατα του εμβολιασμου,πρωτη,πρωτη ετρεξα και το εκανα,μονο και μονο για να μπορω να ταξιδευω ελευθερα.
Παρε τηλεφωνο τον ΕΟΔΥ - 210 5212054 24/7
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Παιδια ασχετο,αλλα θελω να ρωτησω,υπαρχει καποια φιλη εδω που εχει εμβολιαστει με τις 2 δοσεις pfizer Και αντιμετωπιζει θεματα στην περιοδο της;ρωταω γιατι ενω ημουν ρολοι,ολη τη ζωη μου,και οσες εξετασεις εχω κανει στον πειραια,εδω δεν εχει γυναικολογο,παντα ηταν καθαρες,ουτε εχω κληρονομικοτητα εχω μια περιοδο ακανονιστη που κραταει 15 μερες...το εψαξα και πολλες αλλες εχουν το ιδιο,αλλα δεν τολμουν να το πουν,ελεος,ταμπου η περιοδος το2021;απλα θα θελα να ξερω,αν εχει συμβει κι αλλου...εγω βρηκα αυτο και διαβασα παντως....αυριο εχω κλησει ραντεβου στο κεντρο υγειας μπας και ξερουν κατι περισσοτερο εκει...α ρε θα ψοφολογησω για να παω ταξιδι!
Πώς το εμβόλιο μπορεί να επηρεάσει την έμμηνο ρύση και τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό
Το έψαξα λίγο, υπάρχουν όντως πάρα πολλές αναφορές στον τύπο, αλλά όχι επιστημονικά άρθρα...
Ενδεικτικά αυτό

Of the 22 million women vaccinated in the UK, 4,000 reported period changes. A leading OBGYN says it's no cause for alarm.

Κάποιες δηλώσεις γιατρών και επιστημονικων εταιρειών μέσα στα άρθρα αναφέρουν ότι
1.δεδομένου οι διαταραχές περιοδου είναι γενικά πολύ συνηθισμένες είναι λογικό να παρατηρουνται στα πλαίσια του τυχαίου και μετά το εμβόλιο
2. Οι ασθενείς τείνουν να παρατηρούν πιο πολύ το σώμα τους μετά το εμβόλιο και να τα αποδίδουν όλα εκεί (τεράστια αλήθεια, έχω δύο τρεις περιπτώσεις που ασθένεις ανακάλυψαν κάτι που είχαν από χρόνια επειδή ψαχτηκαν μετά το εμβόλιο)
3. Είναι φυσιολογικό να παρατηρείται μικρή αλλαγή στην περίοδο μετά το εμβόλιο, όπως θα ήταν και μετά από μια λοίμωξη (που είναι στρες για τον οργανισμό και πειράζει τις ορμόνες μας). Παρατηρείται και σε άλλα εμβόλια.
4. Πολλές φορές το άγχος για τον συγκεκριμένο εμβολιασμό αρκεί από μόνο του ως στρες να διαταραξει την περίοδο.

Αυτα βέβαια όλα δικαιολογούν διαταραχή ενός δύο κύκλων, κανονικά θα πρέπει να φτιάξει μόνο του (δε θυμάμαι πότε εμβολιαστηκες..). Αν κρατάει περισσότερο θα πρέπει να το δεις, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς ασχέτως εμβολίου.
(επειδή έχεις αυτό το θέμα με τη μετακίνηση, πολλοί γιατροί τώρα με την πανδημία κάνουν ραντεβού με Skype κλπ. Και παρόλο που προφανώς δεν μπορεί κανείς να σε εξετάσει Γυναικολογικα με Skype, ίσως μπορεί να σε συμβουλέψει σχετικά και να σου συστήσει ορμονολογικες εξετάσεις κλπ.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
ν
Παιδια ασχετο,αλλα θελω να ρωτησω,υπαρχει καποια φιλη εδω που εχει εμβολιαστει με τις 2 δοσεις pfizer Και αντιμετωπιζει θεματα στην περιοδο της;ρωταω γιατι ενω ημουν ρολοι,ολη τη ζωη μου,και οσες εξετασεις εχω κανει στον πειραια,εδω δεν εχει γυναικολογο,παντα ηταν καθαρες,ουτε εχω κληρονομικοτητα εχω μια περιοδο ακανονιστη που κραταει 15 μερες...το εψαξα και πολλες αλλες εχουν το ιδιο,αλλα δεν τολμουν να το πουν,ελεος,ταμπου η περιοδος το2021;απλα θα θελα να ξερω,αν εχει συμβει κι αλλου...εγω βρηκα αυτο και διαβασα παντως....αυριο εχω κλησει ραντεβου στο κεντρο υγειας μπας και ξερουν κατι περισσοτερο εκει...α ρε θα ψοφολογησω για να παω ταξιδι!
Πώς το εμβόλιο μπορεί να επηρεάσει την έμμηνο ρύση και τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό
Καλό θα είναι να συμπληρώσεις τη κίτρινη κάρτα του ΕΟΦ. Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων - Τι είναι η κίτρινη κάρτα;
Αν το έκαναν όλοι/όλες αυτό, τώρα ενδεχομένως να είχε μελετηθεί, να είχε εξακριβωθεί αν σχετίζεται με το εμβόλιο, κλπ και ενδεχομένως ποια θα ήταν η καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν ειναι δύσκολη διαδικασία, δέκα λεπτά θα σου πάρει.

Στο κέντρο υγείας δύσκολο να ξέρουν κάτι. Μίλα τηλεφωνικά με το γυναικολόγο σου , να σου προτείνει ίσως κάποια αγωγή για παρόμοια θέματα (ανεξαρτήτου εμβολίου), ώστε να σταθεροποιηθεί ξανά ο κύκλος σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Υπάρχει η δυνατότητα για εξειδικευμένες εξετάσεις(ορμονολογικές) όπως προτείνει η @drDorothy ; Και ένα νησί του μεγέθους Πάτμου(τι πληθυσμό έχει τώρα; 3.000-3.500 κατοίκους μόνιμους ; τι γιατρούς έχει;Παθολόγο,ορθοπεδικό,χειρούργο,μικροβιολόγο;Κάτι άλλο;΄Ετσι για να μαθαίνουμε και εμείς οι βολεμένοι(από την ιατρική μεριά) στα αστικά κέντρα....
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Υπάρχει η δυνατότητα για εξειδικευμένες εξετάσεις(ορμονολογικές) όπως προτείνει η @drDorothy ; Και ένα νησί του μεγέθους Πάτμου(τι πληθυσμό έχει τώρα; 3.000-3.500 κατοίκους μόνιμους ; τι γιατρούς έχει;Παθολόγο,ορθοπεδικό,χειρούργο,μικροβιολόγο;Κάτι άλλο;΄Ετσι για να μαθαίνουμε και εμείς οι βολεμένοι(από την ιατρική μεριά) στα αστικά κέντρα....
δυστυχως εχει μονο ΕΝΑΝ παθολογο,ουτε μικροβιολογικο,ουτε βεβαια χειρουργο,ουτε καν ορθοπεδικο,αν σπασεις ποδι πας στην λερο και δε θελω να τρεχω στη λερο,γιατι ειναι και το ψυχειατρειο μαζι και στεναχωριεμαι πολυ με οσα βλεπω εκει,πικρα...σημερα εχει ερθει εκτακτως γιατρος μαστολογος,εννοηται οταν ερχονται γιατροι,ειμαι η πρωτη που κλεινω ραντεβου,ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
δυστυχως εχει μονο ΕΝΑΝ παθολογο,ουτε μικροβιολογικο,ουτε βεβαια χειρουργο,ουτε καν ορθοπεδικο,αν σπασεις ποδι πας στην λερο και δε θελω να τρεχω στη λερο,γιατι ειναι και το ψυχειατρειο μαζι και στεναχωριεμαι πολυ με οσα βλεπω εκει,πικρα...σημερα εχει ερθει εκτακτως γιατρος μαστολογος,εννοηται οταν ερχονται γιατροι,ειμαι η πρωτη που κλεινω ραντεβου,ευχαριστω για τις απαντησεις.
Στην Λέρο έχει αρκετές ειδικότητες γιατρών(άσχετα με το ψυχιατρείο) ;Η συγκοινωνία πως είναι;Βολεύει για ημερήσια μετάβαση και επιστροφή;
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Το έψαξα λίγο, υπάρχουν όντως πάρα πολλές αναφορές στον τύπο, αλλά όχι επιστημονικά άρθρα...
Ενδεικτικά αυτό

Of the 22 million women vaccinated in the UK, 4,000 reported period changes. A leading OBGYN says it's no cause for alarm.

Κάποιες δηλώσεις γιατρών και επιστημονικων εταιρειών μέσα στα άρθρα αναφέρουν ότι
1.δεδομένου οι διαταραχές περιοδου είναι γενικά πολύ συνηθισμένες είναι λογικό να παρατηρουνται στα πλαίσια του τυχαίου και μετά το εμβόλιο
2. Οι ασθενείς τείνουν να παρατηρούν πιο πολύ το σώμα τους μετά το εμβόλιο και να τα αποδίδουν όλα εκεί (τεράστια αλήθεια, έχω δύο τρεις περιπτώσεις που ασθένεις ανακάλυψαν κάτι που είχαν από χρόνια επειδή ψαχτηκαν μετά το εμβόλιο)
3. Είναι φυσιολογικό να παρατηρείται μικρή αλλαγή στην περίοδο μετά το εμβόλιο, όπως θα ήταν και μετά από μια λοίμωξη (που είναι στρες για τον οργανισμό και πειράζει τις ορμόνες μας). Παρατηρείται και σε άλλα εμβόλια.
4. Πολλές φορές το άγχος για τον συγκεκριμένο εμβολιασμό αρκεί από μόνο του ως στρες να διαταραξει την περίοδο.

Αυτα βέβαια όλα δικαιολογούν διαταραχή ενός δύο κύκλων, κανονικά θα πρέπει να φτιάξει μόνο του (δε θυμάμαι πότε εμβολιαστηκες..). Αν κρατάει περισσότερο θα πρέπει να το δεις, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς ασχέτως εμβολίου.
(επειδή έχεις αυτό το θέμα με τη μετακίνηση, πολλοί γιατροί τώρα με την πανδημία κάνουν ραντεβού με Skype κλπ. Και παρόλο που προφανώς δεν μπορεί κανείς να σε εξετάσει Γυναικολογικα με Skype, ίσως μπορεί να σε συμβουλέψει σχετικά και να σου συστήσει ορμονολογικες εξετάσεις κλπ.
τελευταια δοση ηταν 10 μαιου,τα συμπτωματα με εντονη περιοδο αρχισαν 24 μαιου,ειχα ρολοι κυκλο 28 ημερων απο κοριτσακι,πλεον δεν ειμαι ομως κοριτσακι,παιζει να ειναι και προεορτια εμηνοπαυσης,θα κλεισω τα 50 τον σεπτεμβρη,εχω δυο παιδια,γεννημενη η κορη μου με φυσιολογικο τοκετο κι ο μικρος με καισαρικη γιατι δεν ειχε παρει κληση με το κεφαλι ,απο σεξ δεν....εδω και πολλα χρονια,αρα αποκλειω κονδυλωματα,τελευταιο τεστ παπ 2019,οπως και το τελευταιο ταξιδι δλδ,απο τοτε δεν εχω καταφερει να φυγω απο πατμο...ποτε δεν ειχα θεμα υγειας.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Στην Λέρο έχει αρκετές ειδικότητες γιατρών(άσχετα με το ψυχιατρείο) ;Η συγκοινωνία πως είναι;Βολεύει για ημερήσια μετάβαση και επιστροφή;
αν δεν μπορεσει να μου δωσει καποια λυση σημερα ο μαστολογος(τι στο καλο κατι παραπανω θα ξερει) το σκεφτομαι για λερο αυθημερον...δεν υπαρχει κι αλλη λυση δλδ.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
δηλ προτεινεις να μην κοιταμε τα κρατικα σαιτ αλλα ενα ξενο που αναμεταδιδει αυτα που εχουν τα κρατικα σαιτ με καθυστερηση? καταλαβα καλα? θα κοιταω για ελλαδα μονο τα κρατικα σαιτ.
κ τα χοντρικα ποσοστα που ανεφερα βγαινουν απο τα κρατικα σαιτ με προσθεση αυτου της ελστατ που αναφερει τα νουμερα του ενηλικου πληθυσμου. τα ποσοστα φυσικης κλπ ανοσιας στο περιπου τα ανεφερε ο Fauci.
Δεν υπαρχει καθυστερηση ειναι αυθημερον
Τα κρατικα site δεν βγαζουν στατιστικα ,αφου τα εχεις ελεγξει θα το ξερεις
Εγω το κοιταω λοιπον για να κανω συγκρισεις με αλλου
Τα υπολοιπα στοιχεια δεν αναφερονται πουθενα
Το 34% λοιπον που ηταν χθες το ποσοστο ολοκληρωμενου εμβολιασμου βγαινει με βαση τις Ευρωπαικες Αρχες και δεν κοιταει αυτα που ειπες , που οντως υπαρχουν . Τα παραπονα σου στο κρατος και στην ΕΕ.
Σε καθε περιπτωση ανεφερες οτι το νουμερο δεν ηταν αυτο οταν το εγραψα. Εγω εγραψα το νουμερο που δινεται ως επισημο . (ουτε αλλωστε αυτοι που περασαν covid ειναι αυτοι που δηλωθηκαν, απλα αυτοι ελεγχθηκαν...το νουμερο ειναι περιπου τριπλασιο).
 

vikara

Member
Μηνύματα
476
Likes
4.057
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Παιδια ασχετο,αλλα θελω να ρωτησω,υπαρχει καποια φιλη εδω που εχει εμβολιαστει με τις 2 δοσεις pfizer Και αντιμετωπιζει θεματα στην περιοδο της;ρωταω γιατι ενω ημουν ρολοι,ολη τη ζωη μου,και οσες εξετασεις εχω κανει στον πειραια,εδω δεν εχει γυναικολογο,παντα ηταν καθαρες,ουτε εχω κληρονομικοτητα εχω μια περιοδο ακανονιστη που κραταει 15 μερες...το εψαξα και πολλες αλλες εχουν το ιδιο,αλλα δεν τολμουν να το πουν,ελεος,ταμπου η περιοδος το2021;απλα θα θελα να ξερω,αν εχει συμβει κι αλλου...εγω βρηκα αυτο και διαβασα παντως....αυριο εχω κλησει ραντεβου στο κεντρο υγειας μπας και ξερουν κατι περισσοτερο εκει...α ρε θα ψοφολογησω για να παω ταξιδι!
Πώς το εμβόλιο μπορεί να επηρεάσει την έμμηνο ρύση και τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό
Μετά την πρώτη δόση pfizer μου ήρθε 5 μέρες νωρίτερα...Δεν έχω κάνει ακόμα δεύτερη δόση. Και εγώ προβληματίστηκα για το αν υπάρχει σχέση, ενδεχομένως να υπάρχει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom