The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλλά "μπαίνω στα παπούτσια του άλλου", γιατί ρε φίλε; Έχεις ακούσει 1 εκ. φορές το μπαίνω στην θέση του άλλου, και υιοθέτησες τα παπούτσια που άκουσες μία ή δέκα φορές;
Δε θα μου ερχόταν καν το "μπαίνω στη θέση ", το "μπαίνω στα παπούτσια" μου είναι πολύ πιο οικείο και σύνηθες, μάλλον επειδή (όπως και άλλοι) διαβάζω κυρίως στα ξένα (σε Αγγλικά και Ισπανικά είναι συνηθέστατη έκφραση) και βλέπω περισσότερα μέσα σε αυτές τις δύο γλώσσες απ' ότι στα Ελληνικά. Κι εμένα σε ανάλογη περίσταση το "μπες στα παπούτσια του" είναι η έκφραση που μου έρχεται πρώτη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δε θα μου ερχόταν καν το "μπαίνω στη θέση ", το "μπαίνω στα παπούτσια" μου είναι πολύ πιο οικείο και σύνηθες, μάλλον επειδή (όπως και άλλοι) διαβάζω κυρίως στα ξένα (σε Αγγλικά και Ισπανικά είναι συνηθέστατη έκφραση) και βλέπω περισσότερα μέσα σε αυτές τις δύο γλώσσες απ' ότι στα Ελληνικά. Κι εμένα σε ανάλογη περίσταση το "μπες στα παπούτσια του" είναι η έκφραση που μου έρχεται πρώτη.
Καλα αυτο δεν ειναι θεμα γλωσσικου λαθους ! Απλα καλυτερα να μπαινουμε στην θεση του αλλου γιατι αν μπαινουμε συνεχεια ο ενας στα παπουτσια του αλλου θα βρωμισει ο τοπος ποδαριλα!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Δε θα μου ερχόταν καν το "μπαίνω στη θέση ", το "μπαίνω στα παπούτσια" μου είναι πολύ πιο οικείο και σύνηθες, μάλλον επειδή (όπως και άλλοι) διαβάζω κυρίως στα ξένα (σε Αγγλικά και Ισπανικά είναι συνηθέστατη έκφραση) και βλέπω περισσότερα μέσα σε αυτές τις δύο γλώσσες απ' ότι στα Ελληνικά. Κι εμένα σε ανάλογη περίσταση το "μπες στα παπούτσια του" είναι η έκφραση που μου έρχεται πρώτη.
Κατανοητό.

Απλώς κάποια πράγματα δε μου κολλάνε στα ελληνικά. Άλλα ναι. Για παράδειγμα πριν κάποια χρόνια δε μιλούσαμε για "τοξικούς ανθρώπους". Αυτή την έκφραση την αποδέχομαι στη γλώσσα μας γιατί είναι εύστοχη όσον αφορά την επίδραση που έχουν οι συγκεκριμένοι στην ψυχολογία, συνεπώς και στην υγεία άλλων ανθρώπων.
Ίσως από επιπολαιότητα να χτύπησα να το θέλω σε ευαίσθητα σημεία κάποιων. Δε χρειάζεται να δίνετε τόση σημασία, προφανώς δε θα μου δώσετε λογαριασμό, με το ψευδώνυμο Λουδοβίκα μπορεί να γράφει ο οποιοσδήποτε.
Μπορεί να γράφει κάποια που είναι σιχασιάρα και ίσως γι αυτό να φρικάρει τόσο με τα παπούτσια των άλλων (ισχύει).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ίσως από επιπολαιότητα να χτύπησα να το θέλω σε ευαίσθητα σημεία κάποιων. Δε χρειάζεται να δίνετε τόση σημασία, προφανώς δε θα μου δώσετε λογαριασμό, με το ψευδώνυμο Λουδοβίκα μπορεί να γράφει ο οποιοσδήποτε.
Μπορεί να γράφει κάποια που είναι σιχασιάρα και ίσως γι αυτό να φρικάρει τόσο με τα παπούτσια των άλλων (ισχύει).
Καλα δεν νομιζω να παρεξηγηθηκε κανενας. Και εγω 'δεν μπαινω στα παπουτσια του αλλου' οχι απο σιχασια αλλα γιατι φοβαμαι μην ειναι στενα και βγαλουν τα ποδια μου φουσκαλες! :p
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δε χρειάζεται να δίνετε τόση σημασία, προφανώς δε θα μου δώσετε λογαριασμό, με το ψευδώνυμο Λουδοβίκα μπορεί να γράφει ο οποιοσδήποτε.
Εννοείς ότι δεν είσαι η μις Βενεζουέλα? μόλις κλονίστηκε ο κόσμος γύρω μου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λογικά όλο και κάποια δασκάλα θα έχει ανεβάσει insta story από Ντουμπάι, μέρες που είναι!:icon_cheesygrin:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom