The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
12 μηνες μετα, οχι. Η ευκαιρια χαθηκε.
Τωρα παμε σε μακροχρονια υφεση με πολυ χειροτερες συνεπειες.
Οι 3 χωρες που ανεφερες εχουν προσβαση στην εμβολιαρα Σπουτνικ, γιατι να μην ειναι χαλαρες?
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δινει πονο η Κινα που με το βραχυχρονιο λοκ νταουν τα καταφερε :) και ζει σε νορμαλ καθημερινοτητα απο περσι.
Δεν ειναι νικη της υποτιμημενης Κινας εις βαρος της σνομπ πεφωτισμενης δυσης οπως θες να το βλεπεις. Ειναι απλα αποδειξη πως το μοντελο διακυβερνησης BRIC δουλευει συνηθως καλυτερα σε εκτακτες καταστασεις απο αυτο της Δυσης (ως πιο απολυταρχικο).

Και μενα αν μου ελεγες πως θα μπορουσαμε να ξεμπερδεψουμε με ενα λοκνταουν τριων βδομαδων εστω και πολυ σκληρο αντι να βασανιζομαστε κοντα ενα χρονο τωρα το πρωτο θα διαλεγα. Αλλα το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, ειναι πιο πολυδιαστατο και δεν ειναι μονο η υγειονομικη του διασταση που η Κινα την αντιμετωπισε σαφως καλυτερα, (καμμια αντιρρηση επ' αυτου), εχει και πολιτικοοικονομικοκοινωνικες διαστασεις!

Αν η Ευρωπη εβαζε στρατο εστω και για τρεις εβδομαδες στους δρομους να μας εποπτευει ωστε να τηρηθει το λοκνταουν αυτοματα θα ειχε κουτσουρευτει η δημοκρατια μας και θα ειχαν περιοριστει οι ελευθεριες μας και θα δημιουργειτο ενα πρωτοφανες 'δεδικασμενο' για τις δημοκρατιες του δυτικου κοσμου. Και δεν υπαρχει δημοκρατια αλα καρτ! Καλα εκανε η Ευρωπη και αντισταθηκε στον πειρασμο να λειτουργησει σαν την Κινα ακομα και αν θα ηταν πιο αποτελεσματικο! Δεν βγαζεις στρατο στους δρομους με τον κοσμο κλεισμενο μεσα και οποιος τολμησει να βγει εξω αλιμονο του και μετα γυρνας ετσι απλα πισω στην δημοκρατια που ηξερες και ουτε γατα ουτε ζημια. Μακαρι να ηταν ετσι!
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
θα ειχε κουτσουρευτει η δημοκρατια μας και θα ειχαν περιοριστει οι ελευθεριες μας
Ενώ τώρα έχουμε την ελευθερία μας σαν να είμαστε το μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Που έχει αλλάξει το σύνταγμα 4 φορές στην Ισπανία την χρονιά που μας πέρασε
και μπορεί να μπει η αστυνομία στο σπίτι χωρίς την άδεια του εισαγγελέα μόνο και μόνο
για να μετρήσει τα άτομα που βρίσκονται σπίτι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ενώ τώρα έχουμε την ελευθερία μας σαν να είμαστε το μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Που έχει αλλάξει το σύνταγμα 4 φορές στην Ισπανία την χρονιά που μας πέρασε
και μπορεί να μπει η αστυνομία στο σπίτι χωρίς την άδεια του εισαγγελέα μόνο και μόνο
για να μετρήσει τα άτομα που βρίσκονται σπίτι.
Ε ενταξει δεν αντιλεγω και τωρα εχουν περιοριστει οι ελευθεριες μας, φαντασου ομως να γινομασταν και σαν την Κινα και να ηταν ο στρατος εξω ποσο πιο επικινδυνο προηγουμενο θα δημιουργουσε...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ε ενταξει δεν αντιλεγω και τωρα εχουν περιοριστει οι ελευθεριες μας, φαντασου ομως να γινομασταν και σαν την Κινα και να ηταν ο στρατος εξω ποσο πιο επικινδυνο προηγουμενο θα δημιουργουσε...
Φίλε μου ο στρατός ήταν απ έξω 3-4 εβδομάδες. Εδώ σου λέω άλλαξαν το σύνταγμα που θα ισχύει
μια ζωή. Διαλέχτεεεε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Φίλε μου ο στρατός ήταν απ έξω 3-4 εβδομάδες. Εδώ σου λέω άλλαξαν το σύνταγμα που θα ισχύει
μια ζωή. Διαλέχτεεεε.
Συγκρινεις την αναθεωρηση συνταγματος με την κηρυξη στρατιωτικου νομου?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ο αλλος εχθες πηγαινε στη δουλεια του στο Πανεπιστημιο και τον εδερνε η αστυνομια στη μεση του δρομου. Ετσι, χωρις λογο.
Μεγαλη ιδεα εχετε για τις περιβοητες "Δημοκρατιες της Δυσης".
Δημοκρατιες με πετσωμενα ΜΜΕ.
Η οικονομικη κριση που ερχεται για τον μισο πληθυσμο ασφαλως και θα γεμισει ικανοποιηση τον ανεργο μετα απο 12, 15, 20 μηνες οτι θυσιαζεται για να σωθει η Δυτικη Δημοκρατια. Γιατι δυο μηνες λοκ νταουν στην αρχη "δεν γινεται, ειναι για κινεζους αυτα, η οικονομια μπλα μπλα η δημοκρατια μπλα μπλα".
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Ξεχνάμε τις δυτικότατες Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία. Επιλέγουμε να αγνοούμε ότι αυτό που έκρινε ως τώρα το αποτέλεσμα σε αυτές τις χώρες (και στις ασιατικές) δεν είναι η σκληρότητα των μέτρων. Είναι η διατήρησή τους μέχρι να εκριζωθεί ο ιός και η διατήρηση των συνόρων κλειστών με μεγάλη επιδημιολογική επιφυλακή στη συνέχεια.

Θυμίζω ότι και μια μικρή χώρα της ΕΕ στα νοτιοανατολικά είχε πρακτικά πετύχει την εκρίζωση περσι το Μάιο, αλλα μετά ανοιξαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, όχι μόνο τα σύνορα, γιατι "είμαστε στην Ευρώπη", "ο ιός θα φύγει το καλοκαίρι" κλπ. Δεν ειρωνεύομαι, όλοι είχαμε την ελπίδα ότι τα πράγματα θα πάνε κάλα από το καλοκαίρι και μετά, και όλοι είμαστε τωρα μετά Χριστον προφήτες δυστυχώς....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Συγκρινεις την αναθεωρηση συνταγματος με την κηρυξη στρατιωτικου νομου?
Κουίζ.
Σε τι διαφέρει η αλλαγή του Συντάγματος με την επιβολή περιοριστικών μέτρων και επίβλεψη των μέτρων από την αστυνομία; Μέτρων που θα ισχύουν για πάντα.
Με την επιβολή των μέτρων στην Κίνα για λίγες εβδομάδες. Με την επίβλεψη των μέτρων από τον στρατό. Μίλησα για Ισπανία που εδώ έχουμε βασιλιά και η αστυνομία είναι όπως η παλιά η δικιά μας η χωροφυλακή. Δηλαδή στρατός. Τα φιλιά μου. Σήμερα έχω γενέθλια και πάω να περπατήσω στο βουνό να ξεχάσω που έγινα 62.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Κουίζ.
Σε τι διαφέρει η αλλαγή του Συντάγματος με την επιβολή περιοριστικών μέτρων και επίβλεψη των μέτρων από την αστυνομία; Μέτρων που θα ισχύουν για πάντα.
Με την επιβολή των μέτρων στην Κίνα για λίγες εβδομάδες. Με την επίβλεψη των μέτρων από τον στρατό. Μίλησα για Ισπανία που εδώ έχουμε βασιλιά και η αστυνομία είναι όπως η παλιά η δικιά μας η χωροφυλακή. Δηλαδή στρατός. Τα φιλιά μου. Σήμερα έχω γενέθλια και πάω να περπατήσω στο βουνό να ξεχάσω που έγινα 62.
Νεαρέ Πολύχρονος!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σήμερα έχω γενέθλια και πάω να περπατήσω στο βουνό να ξεχάσω που έγινα 62.
Να σου στείλω 2 πιτόγυρα να ξεχάσεις πιο γρήγορα; :lol:
Χρόνια καλά!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom