The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Έχεις σκεφτεί ότι για αυτό μπορεί να φταίει ότι όπως έχεις παραδεχθεί (1) δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο που να πλησιάζει έστω και ελάχιστα κοντά στο αντικείμενο που θες να διαπραγματευτείς (2) αυτό δε σε οδηγεί να μελετήσεις αυτά που διαβάζεις διερευνητικά και να εκτιμήσεις τις απόψεις αυτών που ξέρουν γιατί (3) θεωρείς ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία πουλημένων "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) που το κάνουν για το κέρδος ή την εξουσία να δίνουν εντολές σε κυβερνήσεις και έτσι και αλλιώς (4) έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη που δεν θα αλλάξει με τίποτα, οπότε ότι και να διαβάσεις το φιλτράρεις έτσι ώστε να βρίσκεις τρόπους να επιβεβαιώνεις αυτό που ήδη πιστεύεις και όχι για να να προωθήσεις την γνώση σου αλλά (5) παρόλα αυτά θεωρείς τον εαυτό σου μελετημένο.

Και συγνώμη αν σου φαίνομαι απότομος, αλλά εσύ επέλεξες να επανέλθεις.
Κοίταξε αγαπητέ, δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις το επιστημονικό μου υπόβαθρο, οπότε καλό θα ήταν να παραμείνεις στην κριτική αυτών που λέω, και όχι στο ποιός είμαι.

Η μόνη διαμορφωμένη άποψη που έχω είναι 'ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα.' Δεν έχω διαμορφωμένη άποψη, θα ήθελα κι εγώ να πιστέψω ότι το εμβόλιο που μας πλασάρουν είναι η πανάκεια, αλλά δεν με πείθουν.

Εσύ είσαι φαίνεται πιο ευκολόπιστος και καταπίνεις τις γνώμες των 'ειδικών' που εμπιστεύεσαι αμάσητες.

Αν θέλεις να αγνοείς τα συμφέροντα πίσω από τις γνώμες διαφόρων 'ειδικών,' δικαίωμά σου.

Αν έχεις κάτι να πεις, για να αντικρούσεις αυτά που λέω είσαι ευπρόσδεκτος.

Αν θέλεις να πετάγεσαι γιατί δεν σου αρέσουν αυτά που λέω, γελοιοποιείσαι στο φόρουμ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχεις σκεφτεί ότι για αυτό μπορεί να φταίει ότι όπως έχεις παραδεχθεί (1) δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο που να πλησιάζει έστω και ελάχιστα κοντά στο αντικείμενο που θες να διαπραγματευτείς (2) αυτό δε σε οδηγεί να μελετήσεις αυτά που διαβάζεις διερευνητικά και να εκτιμήσεις τις απόψεις αυτών που ξέρουν γιατί (3) θεωρείς ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία πουλημένων "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) που το κάνουν για το κέρδος ή την εξουσία να δίνουν εντολές σε κυβερνήσεις και έτσι και αλλιώς (4) έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη που δεν θα αλλάξει με τίποτα, οπότε ότι και να διαβάσεις το φιλτράρεις έτσι ώστε να βρίσκεις τρόπους να επιβεβαιώνεις αυτό που ήδη πιστεύεις και όχι για να να προωθήσεις την γνώση σου αλλά (5) παρόλα αυτά θεωρείς τον εαυτό σου μελετημένο.

Και συγνώμη αν σου φαίνομαι απότομος, αλλά εσύ επέλεξες να επανέλθεις.
800.000 μηνύματα χρειάστηκαν για βγει κάποιος να πει την αλήθεια που πιστεύαμε όλοι ότι μπορεί να προσβάλει και το αποφεύγαμε. Να είσαι καλά, αξίζει να πάρω μπαν 14 χρόνια γι'αυτό. Να σε έχει ο Θεός(?) καλά.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το διαβασα κι εγω, υπολογιζουν την αποτελεσματικοτητα στο 80%.
Οποιος θελει 0% αποτελεσματικοτητα επιλεγοντας να μην κανει εμβολιο, οκ, ελευθερια εχουμε. Ας κρατησουν τα λοκ νταουν ως τη δευτερα παρουσια.
Μα πραγματικά όμως,αυτό είναι και το δικό ένα και μοναδικό επιχείρημα προς τους αντιρρησίες-αμφισβητιες, σε αυτήν την ατέρμονη συζήτηση των τελευταίων 13 μηνών:
Ποια είναι η εναλλακτική που προτείνεται από οποιονδήποτε, σε αυτό το σουρεαλισμό που ζουμε?
Αν όχι εμβόλιο,τι?
Μιλάμε μόνο για να μιλάμε δηλαδή?

(Χωριά που προσωπικά,θεωρώ ότι το να εμβολιαστεί κάποιος επιδεικνύει το υψηλό αίσθημα αλληλεγγύης που διαθέτει. Δεν το κάνει για να προστατέψει τον εαυτό του-μονο.Το κάνει για ολους. Σε κανέναν δεν είναι ευχάριστο αυτό που ζούμε.Σε κανέναν.Αλλα κάπως πρέπει να βρεθεί μια λύση,μια διέξοδος για όλους)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχεις σκεφτεί ότι για αυτό μπορεί να φταίει ότι όπως έχεις παραδεχθεί (1) δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο που να πλησιάζει έστω και ελάχιστα κοντά στο αντικείμενο που θες να διαπραγματευτείς (2) αυτό δε σε οδηγεί να μελετήσεις αυτά που διαβάζεις διερευνητικά και να εκτιμήσεις τις απόψεις αυτών που ξέρουν γιατί (3) θεωρείς ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία πουλημένων "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) που το κάνουν για το κέρδος ή την εξουσία να δίνουν εντολές σε κυβερνήσεις και έτσι και αλλιώς (4) έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη που δεν θα αλλάξει με τίποτα, οπότε ότι και να διαβάσεις το φιλτράρεις έτσι ώστε να βρίσκεις τρόπους να επιβεβαιώνεις αυτό που ήδη πιστεύεις και όχι για να να προωθήσεις την γνώση σου αλλά (5) παρόλα αυτά θεωρείς τον εαυτό σου μελετημένο.
Η πολύχρονη εμπειρία μου σε φόρουμ με έχει διδάξει ότι όποιος γράφει ad hominem συνήθως το κάνει γιατί έχει άγνοια του αντικειμένου. Όταν παράλληλα γράφει και σεντόνια, τότε σιγουρεύομαι. Επί του θέματος, πήγαινε κάνε το ΑΖ όπως λέει η σύσταση και άσε όσους έχουν επιφυλάξεις να τις εκφράζουν.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Κοίταξε αγαπητέ, δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις το επιστημονικό μου υπόβαθρο, οπότε καλό θα ήταν να παραμείνεις στην κριτική αυτών που λέω, και όχι στο ποιός είμαι.

Η μόνη διαμορφωμένη άποψη που έχω είναι 'ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα.' Δεν έχω διαμορφωμένη άποψη, θα ήθελα κι εγώ να πιστέψω ότι το εμβόλιο που μας πλασάρουν είναι η πανάκεια, αλλά δεν με πείθουν.

Εσύ είσαι φαίνεται πιο ευκολόπιστος και καταπίνεις τις γνώμες των 'ειδικών' που εμπιστεύεσαι αμάσητες.

Αν θέλεις να αγνοείς τα συμφέροντα πίσω από τις γνώμες διαφόρων 'ειδικών,' δικαίωμά σου.

Αν έχεις κάτι να πεις, για να αντικρούσεις αυτά που λέω είσαι ευπρόσδεκτος.

Αν θέλεις να πετάγεσαι γιατί δεν σου αρέσουν αυτά που λέω, γελοιοποιείσαι στο φόρουμ.
Αγαπητέ όντως δε σε ξέρω και μάλλον δε θα γνωριστούμε ποτέ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι από την στιγμή που εκφράζεσαι δημόσια δεν έχω και εγώ το δικαίωμα να επισημάνω δημόσια τα προβλήματα στον τρόπο σκέψης σου. Και όπως σου είπα, στηρίζομαι σε αυτά που έγραψες εσύ για το τι υπόβαθρο (δεν) έχεις χωρίς υποθέσεις.

Γενικά τώρα, δεν είναι επίθεση στο "ποιόν" του άλλου να του επισημαίνεις ας πούμε ότι η άποψη του "ειδικού" ταξιτζή για την βιοιατρική, τις αρχαιολογικές έρευνες στο Περού, τη μελέτη του σύμπαντος ως και την ποίηση των τροβαδούρων του 14ου αιώνα, δεν έχει καμία αξία, ειδικά όταν δεν έχει (ή δεν δείχνει ότι έχει) κατανοήσει πολύπλοκα ζητήματα.

Επίσης επειδή μάλλον δε θα γνωριστούμε ποτέ, δε με νοιάζει και αν δεν "ξαναμιλήσουμε" και λόγω αυτού δεν έχω πρόβλημα να κατακεραυνώσω την πρακτική σου να μην στηρίζεις ικανοποιητικά ή καθόλου σημαντικά επιχειρήματα που εκφέρεις (βασική προϋπόθεση όπως σου ξαναείπα για να γίνει τίμια συζήτηση), να αλλάζεις κουβέντα δημιουργώντας νέα "ερωτήματα" όταν βασικά σου επιχειρήματα αποδεικνύονται λάθος (παράδειγμα το "τα εμβόλια αλλάζουν το ανθρώπινο RNA και αυτό το λες γιατί είσαι μελετημένος") και επιπλέον (τώρα) να προσπαθείς να δημιουργήσεις εικόνα θύματος ευχόμενος ότι θα έχεις συναισθηματική αντίδραση συμπόνιας από αυτούς που διαβάζουν.

Ναι σου μιλάω ωμά και δυστυχώς σκληρά, το ξέρω ότι συνηθίζουμε να είμαστε πιο ευγενικοί και δε μου αρέσει, αλλά το βρίσκω πιο τίμιο από το να σε χαρακτηρίσω όπως κάνεις εσύ (ευκολόπιστος, εμπιστεύομαι αμάσητα).

Η πολύχρονη εμπειρία μου σε φόρουμ με έχει διδάξει ότι όποιος γράφει ad hominem συνήθως το κάνει γιατί έχει άγνοια του αντικειμένου. Όταν παράλληλα γράφει και σεντόνια, τότε σιγουρεύομαι.
Και εμένα η δική μου εμπειρία λέει ότι πολλές φορές ο καλύτερος τρόπος να αποφύγει κάποιος την κριτική στα επιχειρήματά του είναι να δημιουργήσει ένα strawman argument, συχνά γίνεται φωνάζοντας "ad hominem".

Επί του θέματος, πήγαινε κάνε το ΑΖ όπως λέει η σύσταση και άσε όσους έχουν επιφυλάξεις να τις εκφράζουν.
Σε ευχαριστώ για την συμβολή στη συζήτηση, επί του θέματος.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
To βρήκες ρε κερατά!
Δε φαντάζεσαι πόσο πολύ γελάω με το συγκεκριμένο βιντεάκι κάθε φορά που το βλέπω.
Το θυμάμαι σχεδόν απέξω, γι αυτό... ;)
(εκδόσεις ζυσκάρ)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom