Travel war : Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ

Travel war: Βελιγράδι ή Ζάγκρεμπ

  • Βελιγράδι

    Votes: 19 67,9%
  • Ζάγκρεμπ

    Votes: 9 32,1%

  • Total voters
    28

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Σέρρες δε μου αρέσουν καθόλου. Νταρντανες, ατσουμπαλες, αγυμναστες, βάφονται σχεδόν τόσο αστεία όσο Οι Σαλονικιες. Οι Κροάτες και οι Σλοβένοι πρέπει να είναι οι πιο αθλητικοί λαοί στον κόσμο, μαζί με Αυστραλούς και ΝΖ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι Σέρρες δε μου αρέσουν καθόλου.
Ούτε 'μένα, αν και παραδόξως δεν έχω πάει, λένε όμως ότι έχουν καλό φαΐ και σίγουρα μπουγάτσα. :haha: :haha:
Νταρντανες, ατσουμπαλες, αγυμναστες
o_Oo_OΚύριε των δυνάμεων τι διαβάζω; Δε μπορεί να το λες αυτό αλήθεια!
βάφονται σχεδόν τόσο αστεία όσο Οι Σαλονικιες
Ας απαντήσει καμιά γυναίκα εδώ, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι βάφονται πολύ περισσότερο σε σχέση με τις Αθηναίες, αλλά και πολύ λιγότερο σε σχέση με τις Σέρβες.
οι πιο αθλητικοί λαοί στον κόσμο
Δε ξέρω αν είναι οι περισσότερο, συμφωνώ όμως ότι το είχαν πολύ με το τρέξιμο και τη γυμναστική.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Δεν ανακατεύομαι στο war γιατί ακόμα δεν έχω πάει σε αυτά τα μέρη, αλλά μια και αναφέρθηκαν οι Σέρβοι θα πω το εξής:
Μια γνωστή μου Ρωσίδα ,παντρεμένη με Σέρβο, μου είπε μια φορά "Κορίτσι μου οι Σέρβοι είναι οι καλύτεροι σύζυγοι, οι καλύτεροι άντρες. Και από τους δικούς μας(εννοούσε τους Ρώσους)και από τους δικούς σας(εννοούσε τους Έλληνες)".

Γνώμη δεν έχω, δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλώς το καταθέτω.Το έλεγε με μεγάλη σιγουριά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ούτε 'μένα, αν και παραδόξως δεν έχω πάει, λένε όμως ότι έχουν καλό φαΐ και σίγουρα μπουγάτσα. :haha: :haha:
Oύτε εμένα οι Σέρρες και οι σερραίες επίσης έχουν κακό όνομα στην πιάτσα :haha:




Κύριε των δυνάμεων τι διαβάζω; Δε μπορεί να το λες αυτό αλήθεια!
δεν φτάνει που μας είπε...λατέρνες....αγαπητέ @Yorgos δεν βάφονται όλες οι Σαλονικιές σαν τριτοτέταρτο μπουζούκι, όσο για τις Κροάτισσες ψηλές ναι και αρκετά αθλητικές στο μέσο όρο αλλά καθόλου θηλυκές, Σάββατο βράδυ χθες περπατήσαμε όλο το κέντρο στο Ζάγκρεμπ και δεν υπήρχε εντυπωσιακή παρουσία για δείγμα. Ούτε σε θηλυκό ούτε σε αρσενικό.
Αντίθερα ένα κοινό απόγευμα που πήγα για ψώνια στο Cosmos το μεγάλο Mall ανατολικά στη Θεσσαλονίκη και είχαν έρθει λεωφορεία με Σέρβους έμεινα με το στόμα ανοιχτό να τους χαζεύω.
Τα πόδια των γυναικών τελείωναν εκεί που αρχίζει ο λαιμός μου και είμαι και ψηλούτσικη πανάθεμά με...
Ηττα σου λέω ήττα :cry:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οι Σέρρες δε μου αρέσουν καθόλου. Νταρντανες, ατσουμπαλες, αγυμναστες, βάφονται σχεδόν τόσο αστεία όσο Οι Σαλονικιες. Οι Κροάτες και οι Σλοβένοι πρέπει να είναι οι πιο αθλητικοί λαοί στον κόσμο, μαζί με Αυστραλούς και ΝΖ.
Και οι Σέρβες και οι Κροάτισσες είναι νταρντάνες.. Τώρα για το ατσούμπαλες, far far from it. Το περπατάνε το 1,80 και με τακούνι 10ποντο και σείεται ο κόσμος.. Ξεκάθαρη ισοπαλία στους 2 λαούς στο θέμα ομορφιάς.

Για το βάψιμο και τα φουσκωμένα χείλια, την τελευταία 5ετια η αλήθεια είναι ότι το έχουν ξεχειλώσει το ζήτημα εκεί στα Βαλκάνια. Ειδικά επειδή έχουν και αρκετό gypsy λαό, έχουν και λίγο πιο κιτς κουλτούρα.

Κροάτες και Σλοβένοι πιο αθλητικοί στο κόσμο;;; Οι Σέρβοι έχουν πόλο, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ, τέννις στο τοπ 3-5 του κόσμου και είναι πιο μικρή χώρα από την Ελλάδα σε πληθυσμό. Όχι ότι Κροάτες και Σλοβένοι πάνε πίσω, αλλά σε απόλυτους αριθμούς υπερέχουν παντού οι Σέρβοι..


Δεν ανακατεύομαι στο war γιατί ακόμα δεν έχω πάει σε αυτά τα μέρη, αλλά μια και αναφέρθηκαν οι Σέρβοι θα πω το εξής:
Μια γνωστή μου Ρωσίδα ,παντρεμένη με Σέρβο, μου είπε μια φορά "Κορίτσι μου οι Σέρβοι είναι οι καλύτεροι σύζυγοι, οι καλύτεροι άντρες. Και από τους δικούς μας(εννοούσε τους Ρώσους)και από τους δικούς σας(εννοούσε τους Έλληνες)".

Γνώμη δεν έχω, δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλώς το καταθέτω.Το έλεγε με μεγάλη σιγουριά.
Είναι πολύ τυχερή η φίλη σου, κάνε ένα γκάλοπ στο Βελιγράδι και το 80% των γυναικών θα έχουν αντίθετη άποψη..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και οι Σέρβες και οι Κροάτισσες είναι νταρντάνες
Συμφωνώ σ' αυτό, ειδικά οι Σέρβες. Αλλά και οι άντρες δε πάνε πίσω, είναι ψηλός λαός γενικά.
Τώρα βέβαια ο όρος νταρντάνες παραπέμπει σε ψηλές και γεμάτες που δε το ασπάζομαι.
Κροάτες και Σλοβένοι πιο αθλητικοί στο κόσμο;
Νομίζω ότι ο Γιώργος το λέει από πλευράς του απλού κόσμου και όχι σε επίπεδο επαγγελματικού αθλητισμού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos δεν βάφονται όλες οι Σαλονικιές σαν τριτοτέταρτο μπουζούκι
Όλες όχι. Αλλά αυτές που βάφονται είναι εντυπωσιακά περισσότερες από οπουδήποτε αλλού. Άντε πλην Βελιγραδίου που νομίζεις ότι έχουν απόκριες κάθε ΣΚ.


όσο για τις Κροάτισσες ψηλές ναι και αρκετά αθλητικές στο μέσο όρο αλλά καθόλου θηλυκές
Ε όχι και στο μέσο όρο! Fitness freaks είναι, όπως και οι Σλοβένες. Ξυπνάς πρωί και ο μισός πληθυσμός κάνει τζόκινγκ πριν πάει στη δουλειά, τίγκα τα γυμναστήρια, χαμός από τετραγωνάκια στους κοιλιακούς. Το θηλυκές είναι κάπως πιο υποκειμενικό, αλλά για μένα γυναίκα 1.80 με 20 παραπανίσια κιλά, μύτη Σεφερλή, τσιγαρούμπα και μπίχλα νικοτίνης, φωνή νταλικιέρη και μεικ απ καρνάβαλου δεν είναι θηλυκή. Προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, έχω φίλους που τους αρέσει ακριβώς μα ακριβώς αυτό και το ονομάζουν "γυναικάρα".


Τα πόδια των γυναικών τελείωναν εκεί που αρχίζει ο λαιμός μου και είμαι και ψηλούτσικη πανάθεμά με..
Κι αυτό και τα 20ποντα τακούνια είναι το αντίθετο του θηλυκού για μένα.

Και οι Σέρβες και οι Κροάτισσες είναι νταρντάνες.. Τώρα για το ατσούμπαλες, far far from it
Νταρντάνα για μένα είναι μια γυναίκα (αντιασθητικά) ψηλή και επιπλέο υπέρβαρη. Οι Κροάτισσες δεν μπαίνουν καν στην κατηγορία γιατί στην πλειοψηφία τους είναι αθλητικότατες. Οι Σέρβες αντίθετα τις ώρες που οι Σλοβενοκροάτισσες περνάνε σε γυμναστήρια, τις επενδύουν σε κομμωτήρια, καπνιστήρια και σαβουροφαγητάρες.

Για το βάψιμο και τα φουσκωμένα χείλια, την τελευταία 5ετια η αλήθεια είναι ότι το έχουν ξεχειλώσει το ζήτημα εκεί στα Βαλκάνια. Ειδικά επειδή έχουν και αρκετό gypsy λαό, έχουν και λίγο πιο κιτς κουλτούρα.
Συμφωνώ. Βασικά οι Σέρβοι ως λαός είναι πιο Βαλκάνιοι, σε όλα. Από τη μανία καταδίωξης, το "ξες ποιος είμαι εγώ", τη διαφθορά και το βλαχομπαρόκ μέχρι τις θεωρίες συνωμοσιας, την κοιλούμπα στο καφενείο και τα εικονίσματα του Οσίου Φανούριου. Λογικό, Αυστρο-Ουγγαρία από τη μία, Οθωμανο-Βυζάντιο από την άλλη.


Κροάτες και Σλοβένοι πιο αθλητικοί στο κόσμο;;; Οι Σέρβοι έχουν πόλο, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ, τέννις στο τοπ 3-5 του κόσμου και είναι πιο μικρή χώρα από την Ελλάδα σε πληθυσμό.
Οι Κοράτες έχουν όλα αυτά που λες συν ποδόσφαιρο κι έχουν 50% λιγότερο πληθυσμό από τη Σερβία. Είναι απίστευτα αυτά που κάνουν, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι έχουν δραματικά μειούμενο πληθυσμό. Από το bbc μέχρι τη Bild ο πλανήτης ολόκληρος απορεί με μια χώρα μια σταλιά που είναι αθλητική υπερδύναμη
Croatia declared the best sports country in the world by Bild - The Dubrovnik Times
What is Croatia's secret to sporting success?

Όχι ότι Κροάτες και Σλοβένοι πάνε πίσω, αλλά σε απόλυτους αριθμούς υπερέχουν παντού οι Σέρβοι..
Σε καμία περίπτωση, καταρχήν οι Κροάτες με σχεδόν μισό πληθυσμό έχουν σχεδόν διπλάσια ολυμπιακά μετάλια, έχουν βγει και τρίτοι και δεύτεροι σε Μουντιάλ όπου οι Σέρβοι δεν προκρίνονται καν, στο πόλο είναι εξίσου καλοί με τους Σέρβους, σε χειμερινό αθλητισμό καμία σύγκριση, σε γυναίκες ακόμη πιο χαώδης η διαφορά, δε συγκρίνονται χωρίς να λάβεις υπόψη και την πληθυσμιακή διαφορά. Και αντίστοιχα είναι ψηλότερα και οι Σλοβένοι (7οι παγκοσμίως σε μετάλλια/κάτοικο στο Τόκυιο, δεύτεροι στο Πεκίνο κλπ).

Νομίζω ότι ο Γιώργος το λέει από πλευράς του απλού κόσμου και όχι σε επίπεδο επαγγελματικού αθλητισμού.
Kαι στα δύο αναφέρομαι.

Απλά να το πάρεις, μέτρα πόσους αγύμναστους βλέπεις στη μια χώρα και πόσους στην άλλη, ή σε τι κατάσταση βρίσκεται μια Κροάτισσα 45άρα σε σχέση με μια Σέρβα, ή πώς είναι οι άνθρωποι τρίτης ηλικίας στις δυο χώρες, δεν υπάρχει σύγκριση, εκεί που οι κροατοπαππούδες κάνουν σπριντ στα πάρκα, οι άλλοι γεμίζουν τους καφενέδες με μπεγλέρια. Εξαιρετικά γονίδια όλοι οι πρώην Γιούγκοι, φοβερό ύψος, αλλά σε επίπεδο ηθικής εργασίας στον αθλητισμό οι Σέρβοι είναι πολύ πίσω, όπως και σε αθλητισμό βάσης, σε σχέση με Κροάτες και Σλοβένους.
.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα τον Τουτάτη τέτοια άποψη για Σέρβες δεν έχω ξανασυναντήσει. Τα υπόλοιπα τα διαβάζω μ' ενδιαφέρον, αλλά εδώ υπάρχει χάσμα χασμάτων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos δεν είναι οι Σερβες νταρντανες, εσύ είσαι κοντός
δεν αναφερόμουν στο ύψος αλλά στο ψηλόχοντρες. Κοντόχοντρη ναι, ψηλόχοντρη όχι, σε ό,τι αφορά τα προσωπικά μου γούστα. Τα οποία στην Κούβα πχ είναι απολύρως απαράδεκτα και απέναντι στο ρεύμα, όπως λέει και ο κολλητός μου (μοντέλο παρακαλώ) "η γυναίκα πρέπει να το γεμίζει το κρεβάτι".
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Βελιγράδι έναντι Ζάγκρεμπ...!

Κάτι, δυσάρεστα επίκαιρο, είχε συμβεί και το 1999.Οι Κροάτες, εντάξει γενικότερα οι μη χριστιανοί ορθόδοξοι, θέλοντας να διασπαστούν, ενέπλεξαν σε πόλεμο τους Σέρβους και μία πόλη όπως το Βελιγράδι βομβαρδίστηκε ανηλεώς,σε αντίθεση με τους Κροάτες,που πήραν το καλύτερο "φιλέτο" των δαλματικών ακτών.

Το Βελιγράδι,σε πείσμα των καιρών, αρνείται να καλουπισει την πόλη του και έχει τα βομβαρδισμενα κτίρια να θυμίζουν στους νεότερους τι είχε συμβεί.

Δεν χρειάζεται καν να αναφέρω που πάει ο πόντος.

Η εικόνα που συναντά κανείς προσεγγίζοντας το Βελιγράδι οδικώς, στην κατηφόρα του Ε75,των βομβαρδισμενων πανύψηλων πύργων τηλεπικοινωνιών, μένει ανεξίτηλη στο μυαλό πολλών.

Από φαγητό δεν ξέρω πολλά, αλλά την πεσκαβιτσα που έχω φάει στο Βελιγράδι με κάνει να την ονειρεύομαι.

Πόντος ξανά για το Βελιγράδι, γιατί είμαστε Βαλκάνιοι και η φτηνια πρέπει να απορρέει στην ατμόσφαιρα.Το Ζάγκρεμπ φλερτάρει σε τσέπες πλουσίων.

Μπορεί και τα δύο να μην έχουν θάλασσα αλλά ξέροντας πως το Βελιγράδι διασχίζει ο μεγαλύτερος και εμπορικότερος ποταμός της Ηπείρου,σε ταξιδεύει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω τον λόγο αλλά ένας Σέρβος αν ακούσει για Έλληνα, έχει τελείως αντίθετη συμπεριφορά από έναν Κροάτη που θα ακούσει για Έλληνα.

Βελιγράδι και πάλι Βελιγράδι, από μένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom