Travel war : Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ

Travel war: Βελιγράδι ή Ζάγκρεμπ

  • Βελιγράδι

    Votes: 19 67,9%
  • Ζάγκρεμπ

    Votes: 9 32,1%

  • Total voters
    28

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απλά να το πάρεις, μέτρα πόσους αγύμναστους βλέπεις στη μια χώρα και πόσους στην άλλη, ή σε τι κατάσταση βρίσκεται μια Κροάτισσα 45άρα σε σχέση με μια Σέρβα, ή πώς είναι οι άνθρωποι τρίτης ηλικίας στις δυο χώρες, δεν υπάρχει σύγκριση, εκεί που οι κροατοπαππούδες κάνουν σπριντ στα πάρκα, οι άλλοι γεμίζουν τους καφενέδες με μπεγλέρια. Εξαιρετικά γονίδια όλοι οι πρώην Γιούγκοι, φοβερό ύψος, αλλά σε επίπεδο ηθικής εργασίας στον αθλητισμό οι Σέρβοι είναι πολύ πίσω, όπως και σε αθλητισμό βάσης, σε σχέση με Κροάτες και Σλοβένους.
Δυστυχώς εγώ δεν έχω δει το Βελιγράδι ακόμη ως εκ τούτου δεν μπορώ να ψηφίσω στο war, αλλά όπως το καταντήσαμε το θέμα τριπλέτα war Ελληνίδες vc Κροάτισσες και Σέρβες-όλα τα δίκια έχει η @katkats... αλλά ειλικρινά μας αφήνεις άφωνες με την περιγραφή σου!
Από που να το πιάσεις....να αφήσω στην άκρη το σεξιστικό του πράγματος (αν τα δει η @fenia42 δεν σας ξεπλένει τίποτα :haha: )
Ναι εξαιρετικά γονίδια όλοι τους, ύψος και αθλητικός προσανατολισμός (καθόλου τυχαίες οι επιδόσεις τους στα σπορ) αλλά να με συγχωρεί η χάρη σου για την περιγραφή της νταρντάνας!
Νταρντάνα ήταν η Κροάτισσα σπιτονοικοκυρά μου στο Ζάγκρεμπ, ήρθε να μας δώσει τα κλειδιά από το σπίτι, μια 55άρα 1,80 και βάλε με μυικό όγκο, πρώην αθλήτρια του χάνμπολ όπως μας είπε- μασίφ κατασκευή ολόκληρη. Αυτή νταρντάνα ναι.
Η Σέρβα φίλη μου στη Θεσσαλονίκη με το αντίστοιχο μπόι περπατάει στην Τσιμισκή και...τρίζουν τα πλακάκια! Η θηλυκότητα προφανώς δεν έχει να κάνει με το μπόι, την εμφάνιση, τα κιλά κλπ κλπ αλλά περισσότερο μάλλον με ένα συνδιασμό, εμφάνισης και στυλ, προσωπικότητας και αύρας καμία σχέση με το υπερβολικό μέικαπ και τα 20ποντα χοντροτάκουνα και μακριά από κάθε φθήνεια.

Τα υπόλοιπα δημογραφικά στοιχεία που αναφέρεις όπως είπε και ο ψηλός, τα διαβάζω και γω με ενδιαφέρον.

Κι επειδή είμαστε όντως wayyyy out of topic θα πω και γω την άποψή μου έστω μόνο για το Ζάγκρεπ που είδα πρόσφατα αφού αυτό μόνο μπορώ να σχολιάσω.

Η πρώτη άποψη ήταν πως γενικά η πόλη δεν είναι όμορφη. Μάλλον άσχημη. Και η δεύτερη, επίσης.
Ερχόμενη κιόλας από την "κούκλα" Λιουμπλιάνα η σύγκριση ήταν αδύνατη.
Ωστόσο έχει πολύ προσωπικότητα, αύρα, γοητεία που εμένα τουλάχιστον μου αρκεί.
Το αδιάφορο με κουράζει.
Για το φαγητό δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, φάγαμε σε συστημένο από ντόπιο παραδοσιακό εστιατόριο αλλά δεν τρελάθηκα ούτε με το φαγητό ούτε με τις τιμές.
Στην εστίαση βρίσκονται ακόμη ένα κλικ κάτω από εμάς αλλά με χαμηλότερη ποιότητα.
Τα κρασιά τους ωραία αλλά όχι κάτι αξέχαστο.
Η νυχτερινή ζωή υπαρκτή και βαβουριάρικη, επίσης όμως χαμηλή η ποιότητα στα μαγαζιά που είδα στο κέντρο.
Επίσης ανύπαρκτα τα ατμοσφαιρικά καφέ που ψάχναμε εναγωνίως να χωθούμε μετά από το ψοφόκρυο και το χιόνι που φάγαμε στη βόλτα στην άνω πόλη, ευτυχώς διάβασα από τη @fenia42 ότι τελικά δεν υπάρχουν και όχι πως δεν τα βρίσκαμε εμείς...

Περιμένω να πάω μια βόλτα και από το Βελιγράδι και θα επανέλθω....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Κροάτες, εντάξει γενικότερα οι μη χριστιανοί ορθόδοξοι, θέλοντας να διασπαστούν, ενέπλεξαν σε πόλεμο τους Σέρβους
Τη λες και πρωτοτυπη ανάλυση του πως ξεκίνησε ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβια...

Κατά τα λοιπά, πιο όμορφο μου φαίνεται το Ζάγκρεμπ, αλλά η ψήφος μου εξακολουθεί να πηγαίνει στο Βελιγράδι, προφανώς όχι για τις γυναίκες, αλλά γιατί έχει περισσότερη ατμόσφαιρα, ζωή, είναι πιο ζωντανή πόλη, με περισσότερο χαρακτήρα. Και ναι, σαν τη Χαλα Πιονιρ τιποτε, σε κανένα άθλημα, σε καμία ήπειρο, μοναδικό πραγματικά. Επίσης για εμάς τους μπασκετοφιλους, το μπασκετ είναι 4ο-5ο άθλημα σε δημοφιλια στην Κροατία, στο Ζάγκρεμπ μπορεί και πιο κατω (γενικά στα παραλια είναι πιο δημοφιλές), καμία σχέση με το Βελιγράδι.

Την κατηγορία του σεξιστικό δεν την κατάλαβα, έχει γίνει λίγο λάστιχο ο όρος: "μου αρέσουν οι ψηλοί άντρες με φαρδιές πλατες" = απελευθερωμενο σχόλιο, "δε μου αρέσουν οι ψηλές υπερβαρες" =σεξιστικό. Οοοοοοοκ.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παράδειγμα σεξισμού 🤮
Η προτίμηση του είναι, του αρέσουν οι νταρντανες, όπως στους περισσότερους Κουβανους. Η Φενια στην ιστορία της για την κεντρική Ασία έγραψε πως της αρέσουν οι άντρες με ανοιχτές πλατες, δε θα την έλεγα σεξιστρια. Εμένα μου αρέσουν οι κοντές, να αυτομαστιγωθω; Εσύ έγραψες ότι προτιμάς τις "θηλυκές " γυναίκες, οτι οι Σερβες είναι "θεες", εισαι σεξιστρια;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εσύ έγραψες ότι προτιμάς τις "θηλυκές " γυναίκες, εισαι σεξιστρια
Πππφφφ θα μας δαγκώσουν οι διαχειριστές! ο σεξισμός έγκειται στους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς και όχι στο θαυμασμό του ωραίου, προφανώς!
-Δεν προτιμώ τις θηλυκές γυναίκες, μια περιγραφή έκανα για να εξηγηθώ. Τους άντρες με ανοιχτές πλάτες προτιμώ και γω σαν τη Φένια.
-Καλά κάνεις και προτιμάς τις κοντές που επίσης τις θεωρώ πολύ σέξι, δεν κάνουμε ωδή στις ψηλές νταρντάνες εδώ.
-μη μας βγάζεις από τα ρούχα μας! θα ξυπνήσουν και οι άλλες και θα γίνει πραγματικό war :haha:
όποιος κατάλαβε κατάλαβε, i rest my case
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πππφφφ θα μας δαγκώσουν οι διαχειριστές! ο σεξισμός έγκειται στους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς και όχι στο θαυμασμό του ωραίου, προφανώς!
-Δεν προτιμώ τις θηλυκές γυναίκες, μια περιγραφή έκανα για να εξηγηθώ. Τους άντρες με ανοιχτές πλάτες προτιμώ και γω σαν τη Φένια.
-Καλά κάνεις και προτιμάς τις κοντές που επίσης τις θεωρώ πολύ σέξι, δεν κάνουμε ωδή στις ψηλές νταρντάνες εδώ.
-μη μας βγάζεις από τα ρούχα μας! θα ξυπνήσουν και οι άλλες και θα γίνει πραγματικό war :haha:
όποιος κατάλαβε κατάλαβε, i rest my case
Η γυναίκα πρέπει να το γεμίζει το κρεβάτι, είπες πως είναι σεξιστικό σχόλιο. Το αιτιολογησες λέγοντας ότι σεξιστικό είναι τα σχόλια με.μειωτικους όρους. Ποιος όρος είναι μειωτικος; Το κρεβατι;

Τέλος πάντων, είμαστε οφ τοπικ, αλλά ειλικρινά θα ήθελα να το συζητήσουμε σε ένα θρεντ.

Peace.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.371
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η προτίμηση του είναι, του αρέσουν οι νταρντανες, όπως στους περισσότερους Κουβανους. Η Φενια στην ιστορία της για την κεντρική Ασία έγραψε πως της αρέσουν οι άντρες με ανοιχτές πλατες, δε θα την έλεγα σεξιστρια. Εμένα μου αρέσουν οι κοντές, να αυτομαστιγωθω; Εσύ έγραψες ότι προτιμάς τις "θηλυκές " γυναίκες, οτι οι Σερβες είναι "θεες", εισαι σεξιστρια;
Ναι μου αρέσουν οι ψηλοί με ανοιχτές πλάτες. Ο αντρας μου όμως είναι πολύ αδύνατος αλλα εγώ τον επέλεξα για πολλά άλλα εκτός από τις πλάτες του, κυρίως γιατί είναι φεμινιστής. Εσυ όμως δε θα πήγαινες ποτέ με υπέρβαρη γιατί δε τη βλέπεις καν σαν γυναίκα. Κι αυτο είναι σεξισμός, όπως και πολλά άλλα που γράφτηκαν σε αυτο το θρεντ. Αν έβγαινε εδώ μια γυναίκα να μιλάει για τους κωλους των Κροατών και των Σέρβων και ποσο χώρο πιάνουν στο κρεβάτι θα τις είχατε ήδη κρεμάσει κουδούνια και θα αμφισβητούσατε την ηθική της. Ο σεξισμός υπάρχει παντού, μέσα μας κι έξω μας, κι είναι από τα πιο δύσκολα στερεότυπα να αποτινάξεις. Όταν όμως τα διαβάζεις κι από ανθρώπους τόσο ταξιδεμενους, ε εκεί σε πιάνει μια απογοήτευση μεγαλύτερη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Βελιγράδι,σε πείσμα των καιρών, αρνείται να καλουπισει την πόλη του και έχει τα βομβαρδισμενα κτίρια να θυμίζουν στους νεότερους τι είχε συμβεί.
Είναι κι αυτός ένας τρόπος, δυστυχώς όμως αργά ή γρήγορα επέρχεται η λήθη.
Από φαγητό δεν ξέρω πολλά, αλλά την πεσκαβιτσα που έχω φάει στο Βελιγράδι με κάνει να την ονειρεύομαι.
Ανα γεια σου, Pljeskavica, αυτό το έπος που σερβίρεται παντού και κυρίως στα φαστφουντάδικα, με κόκκινο λάχανο και πικάντικη σως τυριού. Δεν έχω λόγια. :p:p
Πόντος ξανά για το Βελιγράδι, γιατί είμαστε Βαλκάνιοι και η φτηνια πρέπει να απορρέει στην ατμόσφαιρα.Το Ζάγκρεμπ φλερτάρει σε τσέπες πλουσίων.
Κάτι τέτοιο έγραψα κι εγώ, το Ζάγκρεμπ μου φάνηκε πιο Ευρωπαϊκό ή τουλάχιστον να έχει τη τάση προς αυτή τη κατεύθυνση. Το Βελιγράδι είναι σίγουρα πιο κοντά σε μας.
Δεν μπορώ να εξηγήσω τον λόγο αλλά ένας Σέρβος αν ακούσει για Έλληνα, έχει τελείως αντίθετη συμπεριφορά από έναν Κροάτη που θα ακούσει για Έλληνα.
Αυτό είναι και λίγο αστικός μύθος βέβαια, που όμως έχει βάση από τα παλαιότερα χρόνια.
Είναι αυτό που έλεγε σατιρίζοντας ο Τζιμάκος «Αλλιώς θα σε σφάξει ο Σέρβος, αλλιώς ο Κροάτης. Ο Σέρβος θα σε προσέξει».
Μετά το 99 άλλαξαν πολλά, η συμπάθεια υπάρχει ακόμη αλλά έχει ελαττωθεί.
Όσο για τους Κροάτες πάντα είχαν μια τέτοια τάση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι φιλικοί.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλέ βάλτε να φαίνεται στα αποτελέσματα ποιος ψήφισε τι και για εμάς τις κουτσομπόλες/περίεργες :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλέ βάλτε να φαίνεται στα αποτελέσματα ποιος ψήφισε τι και για εμάς τις κουτσομπόλες/περίεργες :haha:
Δεν γίνεται τώρα. Πρέπει πάλι να σβήσω όλη την ψηφοφορία και να ψηφίσουν από την αρχή. Ας μείνει έτσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσυ όμως δε θα πήγαινες ποτέ με υπέρβαρη γιατί δε τη βλέπεις καν σαν γυναίκα.
Κανεις μια υπόθεση (εντελώς λανθασμενη κι'όλας) οδηγούμενη από σεξιστική προκατάληψη: είναι άντρας, δεν του αρέσουν οι υπέρβαρες, άρα το μόνο του κριτήριο είναι αυτό, αποκλείεται να έχει και κάποιο άλλο, άλλωστε άντρας είναι. Στη θέση σου θα κοιτούσα αν είσαι σεξίστρια ή όχι.


Αν έβγαινε εδώ μια γυναίκα να μιλάει για τους κωλους των Κροατών και των Σέρβων και ποσο χώρο πιάνουν στο κρεβάτι θα τις είχατε ήδη κρεμάσει κουδούνια και θα αμφισβητούσατε την ηθική της.
Κάνεις και δεύτερη (ακόμη πιο λάθος) υπόθεση πάλι επειδή κρίνεις με βάση τη σεξιστική σου προκατάληψη: είναι άντρας, άρα αν κάποιος έγραφε αυτό, θα έκρινε έτσι, γιατί όλοι οι άντρες σεξιστές είναι. Όχι λοιπόν, επειδή μάλιστα έχει γίνει συζήτηση για τις ατομικές προτιμήσεις των γυναικών στους άντρες και μου φάνηκες πολύ νορμάλ κι όμορφη, και μέρος πήρα, μια χαρά μου φάνηκαν τα σχόλια των γυναικών, διαψεύδεσαι, γραπτά είναι στο φόρουμ. Θα σου συνιστούσα να μην κρίνεις τους άλλους με βάση τις σεξιστικές σου προκαταλήψεις. Μια χαρά κάνουμε συζητήσεις όλοι και για τα μαλλιά και τους κώλους και τις κάλτσες χωρίς να αμφισβητιούμε την ηθική κανενός κι επιτρέπεται να συζητάμε τα γούστα μας.

Ο σεξισμός υπάρχει παντού, μέσα μας κι έξω μας, κι είναι από τα πιο δύσκολα στερεότυπα να αποτινάξεις. Όταν όμως τα διαβάζεις κι από ανθρώπους τόσο ταξιδεμενους, ε εκεί σε πιάνει μια απογοήτευση μεγαλύτερη.
Ακριβώς αυτό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom