Travel war : Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ

Travel war: Βελιγράδι ή Ζάγκρεμπ

  • Βελιγράδι

    Votes: 19 67,9%
  • Ζάγκρεμπ

    Votes: 9 32,1%

  • Total voters
    28

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κρύβεσαι ανεπιτυχώς πίσω από το δάχτυλο σου. Τόσο που δεν αξίζει να ασχοληθώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κρύβεσαι ανεπιτυχώς πίσω από το δάχτυλο σου. Τόσο που δεν αξίζει να ασχοληθώ.
Αποφεύγεις να απαντήσεις σε αυτά που έγραψα: έκανες αβάσιμες και προκατειλημμένες υποθέσεις με βάση σεξιστικά κριτήρια και τώρα πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Καλή σου μέρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αποφεύγεις να απαντήσεις σε αυτά που έγραψα: έκανες αβάσιμες και προκατειλημμένες υποθέσεις με βάση σεξιστικά κριτήρια και τώρα πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Καλή σου μέρα.
Αυτό ακριβώς έκανες εσυ, και γι’αυτό απαξιώ να σου απαντήσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό ακριβώς έκανες εσυ, και γι’αυτό απαξιώ να σου απαντήσω.
Κάνεις λάθος, εγώ δεν έγραψα καμία απολύτως υπόθεση για σένα, πόσο μάλλον βασισμένη στο φύλο σου. Εσύ έγραψες με ποιον νομίζεις ότι κοιμάμαι, με ποια κριτήρια επιλέγω τις συντρόφους μου ή πώς θα αντιδρούσα σε μια υποθετική συζήτηση (που μάλιστα έγινε και με εντελώς διαφορετικές αντιδράσεις από αυτές που "προέβλεψες").
Μπορούμε να συμφωνήσουμε πως το νήμα μπορεί να συνεχιστεί χωρίς τη συμμετοχή μου, μπας κι επιστρέψει στο Βελιγράδι vs Ζάγκρεμπ κι όχι στο "το να λέμε αν μας αρέσουν οι πλαταράδες ή οι κοντές είναι σεξισμός".
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καημένες γυναίκες. Μας πλάθουν οι άντρες κατά το δοκούν και μετά θυμώνουν κι ολας επειδή δε χωράμε στα καλούπια που μας έφτιαξαν. Μίλησες με τόσο μισογυνισμό για γυναίκες που είτε προσπαθούν να μπουν στα καλούπια της πατριαρχίας είτε δε τα δέχονται που όχι, δε θα σου κάνω τη χάρη να απαντήσω σε αυτά που μου προσάπτεις. Ας μη κάνουμε άλλο ότι δε βλέπουμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Όλες όχι. Αλλά αυτές που βάφονται είναι εντυπωσιακά περισσότερες από οπουδήποτε αλλού. Άντε πλην Βελιγραδίου που νομίζεις ότι έχουν απόκριες κάθε ΣΚ.


Ε όχι και στο μέσο όρο! Fitness freaks είναι, όπως και οι Σλοβένες. Ξυπνάς πρωί και ο μισός πληθυσμός κάνει τζόκινγκ πριν πάει στη δουλειά, τίγκα τα γυμναστήρια, χαμός από τετραγωνάκια στους κοιλιακούς. Το θηλυκές είναι κάπως πιο υποκειμενικό, αλλά για μένα γυναίκα 1.80 με 20 παραπανίσια κιλά, μύτη Σεφερλή, τσιγαρούμπα και μπίχλα νικοτίνης, φωνή νταλικιέρη και μεικ απ καρνάβαλου δεν είναι θηλυκή. Προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, έχω φίλους που τους αρέσει ακριβώς μα ακριβώς αυτό και το ονομάζουν "γυναικάρα".



Κι αυτό και τα 20ποντα τακούνια είναι το αντίθετο του θηλυκού για μένα.


Συμφωνώ. Βασικά οι Σέρβοι ως λαός είναι πιο Βαλκάνιοι, σε όλα. Από τη μανία καταδίωξης, το "ξες ποιος είμαι εγώ", τη διαφθορά και το βλαχομπαρόκ μέχρι τις θεωρίες συνωμοσιας, την κοιλούμπα στο καφενείο και τα εικονίσματα του Οσίου Φανούριου. Λογικό, Αυστρο-Ουγγαρία από τη μία, Οθωμανο-Βυζάντιο από την άλλη.


Οι Κοράτες έχουν όλα αυτά που λες συν ποδόσφαιρο κι έχουν 50% λιγότερο πληθυσμό από τη Σερβία. Είναι απίστευτα αυτά που κάνουν, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι έχουν δραματικά μειούμενο πληθυσμό. Από το bbc μέχρι τη Bild ο πλανήτης ολόκληρος απορεί με μια χώρα μια σταλιά που είναι αθλητική υπερδύναμη
Croatia declared the best sports country in the world by Bild - The Dubrovnik Times
What is Croatia's secret to sporting success?


Σε καμία περίπτωση, καταρχήν οι Κροάτες με σχεδόν μισό πληθυσμό έχουν σχεδόν διπλάσια ολυμπιακά μετάλια, έχουν βγει και τρίτοι και δεύτεροι σε Μουντιάλ όπου οι Σέρβοι δεν προκρίνονται καν, στο πόλο είναι εξίσου καλοί με τους Σέρβους, σε χειμερινό αθλητισμό καμία σύγκριση, σε γυναίκες ακόμη πιο χαώδης η διαφορά, δε συγκρίνονται χωρίς να λάβεις υπόψη και την πληθυσμιακή διαφορά. Και αντίστοιχα είναι ψηλότερα και οι Σλοβένοι (7οι παγκοσμίως σε μετάλλια/κάτοικο στο Τόκυιο, δεύτεροι στο Πεκίνο κλπ).

Kαι στα δύο αναφέρομαι.

Απλά να το πάρεις, μέτρα πόσους αγύμναστους βλέπεις στη μια χώρα και πόσους στην άλλη, ή σε τι κατάσταση βρίσκεται μια Κροάτισσα 45άρα σε σχέση με μια Σέρβα, ή πώς είναι οι άνθρωποι τρίτης ηλικίας στις δυο χώρες, δεν υπάρχει σύγκριση, εκεί που οι κροατοπαππούδες κάνουν σπριντ στα πάρκα, οι άλλοι γεμίζουν τους καφενέδες με μπεγλέρια. Εξαιρετικά γονίδια όλοι οι πρώην Γιούγκοι, φοβερό ύψος, αλλά σε επίπεδο ηθικής εργασίας στον αθλητισμό οι Σέρβοι είναι πολύ πίσω, όπως και σε αθλητισμό βάσης, σε σχέση με Κροάτες και Σλοβένους.
.
Το να βλέπουμε άρθρο από το Dubrovnik news για τους καλύτερους αθλητές του κόσμου τους Κροάτες, είναι σα να παραθέτω άρθρο από το Creta Live ότι η καλύτερη ρακί/τσικουδιά του κόσμου είναι από Κρήτη.

Έχεις μια τάση να τα βλέπεις άσπρο-μαύρο.. Η αθλητική κουλτούρα αυτών των χωρών είναι ασύγκριτη. Αθληταράδες και οι Σέρβοι, αθληταράδες και οι Κροάτες και οι Σλοβένοι. Μιλάμε για μια γωνιά της Γης που έχει σύνολο περίπου 15 εκατομμύρια κατοίκους και αθροιστικά μπορεί να έχουν τα περισσότερα ευρωπαϊκά/παγκόσμια μετάλλια σε ομαδικά σπορ από οποιοδήποτε άλλη χώρα.

Και λόγω προσωπικής εμπειρίας και ενδιαφέροντος, θα σχολιάσω τα του πόλο, παραθέτω απλά τα τελευταία 15 χρόνια των Σέρβων.

Ολυμπιακοί αγώνες

1649068369200.png


Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

1649068455154.png



Επίσης καφενείο και μπεγλέρι θα βρεις και στη μία χώρα και στην άλλη. Όπως και επίσης μπορούμε να πάμε Novi Belgrade να παίξουμε μπασκετάκι με κάτι 60χρονους και να σου βγει η γλώσσα έξω.

Και για να μη το πάμε μόνο ως προς τις γυναίκες, και οι άντρες είναι πολύ ωραίοι και στις 2 χώρες. Ψηλοί και αθλητικοί και με θυμάμαι πολλές φορές και στις 2 χώρες να βλέπω ζευγάρια στο δρόμο και να είναι 2 μέτρα ο ένας, 1,80 η άλλη και να λέω "ωραίο ζευγάρι αυτοί οι δυο".

Το Βελιγράδι,σε πείσμα των καιρών, αρνείται να καλουπισει την πόλη του και έχει τα βομβαρδισμενα κτίρια να θυμίζουν στους νεότερους τι είχε συμβεί.

Η εικόνα που συναντά κανείς προσεγγίζοντας το Βελιγράδι οδικώς, στην κατηφόρα του Ε75,των βομβαρδισμενων πανύψηλων πύργων τηλεπικοινωνιών, μένει ανεξίτηλη στο μυαλό πολλών.
Βέβαια ο Βούτσιτς έχει βαλθεί να τα αλλάξει όλα αυτά. Το ministry of defense building το ανακατασκευάζουνε, δε ξέρω εάν το έχουν ρίξει κιόλας. Το belgrade waterfront είναι κάτι εντυπωσιακό και μοντέρνο, αλλά δε παύει να είναι ένα προτζεκτ 3,5 δισεκατομμυρίων σε μια χώρα που ζει στη λάσπη.

Από φαγητό δεν ξέρω πολλά, αλλά την πεσκαβιτσα που έχω φάει στο Βελιγράδι με κάνει να την ονειρεύομαι.

Πόντος ξανά για το Βελιγράδι, γιατί είμαστε Βαλκάνιοι και η φτηνια πρέπει να απορρέει στην ατμόσφαιρα.Το Ζάγκρεμπ φλερτάρει σε τσέπες πλουσίων.
Pljeskavica και τα μυαλά στο μπλέντερ..

Η Κροατία γενικώς φλερτάρει σε τσέπες πλουσίων, η ανατίμηση που υπάρχει σε μέρη όπως το Dubrovnik και όλες οι δαλματικές ακτές την τελευταία 10ετία είναι εξοργιστική.

Μπορεί και τα δύο να μην έχουν θάλασσα αλλά ξέροντας πως το Βελιγράδι διασχίζει ο μεγαλύτερος και εμπορικότερος ποταμός της Ηπείρου,σε ταξιδεύει.
Για το Βελιγράδι, το σημείο συνάντησης του Δούναβη και του Σάβα είναι εκπληκτικό και μοναδικό.

Δεν μπορώ να εξηγήσω τον λόγο αλλά ένας Σέρβος αν ακούσει για Έλληνα, έχει τελείως αντίθετη συμπεριφορά από έναν Κροάτη που θα ακούσει για Έλληνα.
1000% true...



Εντάξει, μείωσε μετά το σοκαριστικο αρχικό 0-7.
Εντάξει πήγε 13-7, όχι 7 γκολ διαφορά, αλλά 6...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το να βλέπουμε άρθρο από το Dubrovnik news για τους καλύτερους αθλητές του κόσμου τους Κροάτες, είναι σα να παραθέτω άρθρο από το Creta Live ότι η καλύτερη ρακί/τσικουδιά του κόσμου είναι από Κρήτη.
Μόνο που το άρθρο δεν είναι του Dubrovnik news, γερμανικό είναι, απλά στα Αγγλικά το βρήκα μόνο στην κροάτικη βερσιόν, όπως και το άλλο βρετανικό είναι.

Έχεις μια τάση να τα βλέπεις άσπρο-μαύρο.. Η αθλητική κουλτούρα αυτών των χωρών είναι ασύγκριτη. Αθληταράδες και οι Σέρβοι, αθληταράδες και οι Κροάτες και οι Σλοβένοι. Μιλάμε για μια γωνιά της Γης που έχει σύνολο περίπου 15 εκατομμύρια κατοίκους και αθροιστικά μπορεί να έχουν τα περισσότερα ευρωπαϊκά/παγκόσμια μετάλλια σε ομαδικά σπορ από οποιοδήποτε άλλη χώρα.
Σε αυτό συμφωνούμε. Γενικά αυτή η μεριά του κόσμου και λόγω DNA που τους δίνει τεράστιο πλεονέκτημα σε αθλήματα που βοηθάει το ύψος και τα μακριά άκρα, και λόγω κουλτούρας είναι εξωγήινη.
Και λόγω προσωπικής εμπειρίας και ενδιαφέροντος, θα σχολιάσω τα του πόλο, παραθέτω απλά τα τελευταία 15 χρόνια των Σέρβων.
Ωραία εστιάζεις σε ένα μόνο άθλημα, αλλά οι αριθμοί συνολικά είναι αμείλικτοι: 41 μετάλλια οι Κροάτες των 4εκ, 24 οι Σέρβοι των 7εκ. Δεν υπάρχει σύγκριση. Συνολικά στον αθλητισμό είναι τεραστιότερες οι επιδόσεις των Κροατών, ξαναλέω ακόμη κι αν δε λάβουμε υπόψη ότι έχουν σχεδόν το μισό πληθυσμό.


Επίσης καφενείο και μπεγλέρι θα βρεις και στη μία χώρα και στην άλλη. Πάμε Novi Belgrade να παίξουμε μπασκετάκι με κάτι 60χρονους να σου βγει η γλώσσα έξω.
Εντάξει εγκληματικότητα θα βρεις και στο Ρίο ντε Τζανέιρο, θα βρεις και στο Λουξεμβούργο, δε σημαίνει πως είναι ποσοτικά ίδια. Πάντως ειδικά με τους Σέρβους απορώ πώς είναι τόσο αθλητικοί με τόσο τσιγάρο. Έπαιζα μπάσκετ με Σέρβους 2 φορές την εβδομάδα όσο ζούσα Αυστρία (ήταν εποχή του πολέμου και ήταν γεμάτη η χώρα με Γιουγκοσλάβους). Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως -σε αντίθεση με μας- δεν έπαιζαν σε μια μπασκέτα, αλλά πάντοτε διπλό, με καταιγιστικό ρυθμό η μπάλα πάνω-κάτω και μετά... κάθονταν κι έκαναν κι ένα πακέτο στην καθισιά τους. Στην Ελλάδα διπλό δε βλέπεις πουθενά.
Και για να μη το πάμε μόνο ως προς τις γυναίκες, και οι άντρες είναι πολύ ωραίοι και στις 2 χώρες. Ψηλοί και αθλητικοί και με θυμάμαι πολλές φορές και στις 2 χώρες να βλέπω ζευγάρια στο δρόμο και να είναι 2 μέτρα ο ένας, 1,80 η άλλη και να λέω "ωραίο ζευγάρι αυτοί οι δυο".
Εγώ θα ξαναπώ -με κίνδυνο να ξανακατηγορηθώ ως σεξιστής- πως δεν είναι του γούστου μου ούτε οι ψηλοί ούτε οι ψηλές. Αντίθετα, συνήθως τους βρίσκω αντιαισθητικούς (unpopular opinion, I know). Ε στην Κορατία είναι τόσο αρμονικά τα σώματα (ειδικότερα στους άντρες μάλιστα) που δεν μπορείς να μην τους χαζεύεις.

Η Κροατία γενικώς φλερτάρει σε τσέπες πλουσίων, η ανατίμηση που υπάρχει σε μέρη όπως το Dubrovnik και όλες οι δαλματικές ακτές την τελευταία 10ετία είναι εξοργιστική.
Είναι όντως πολύ πιο ακριβή η Κροατία από τη Σερβία, αλλά στο Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ που μας ενδιαφέρει είναι μικρότερη η διαφορά.

Για το Βελιγράδι, το σημείο συνάντησης του Δούναβη και του Σάβα είναι εκπληκτικό και μοναδικό.
Είναι; Δεν τρελάθηκα κιόλας...

Εντάξει πήγε 13-7, όχι 7 γκολ διαφορά, αλλά 6...
Ήταν 100-0 και πήγε 65-35. Αξιοπρεπής (θα) είναι μια ήττα με 35%. Αν ψηφίζαμε πάντως όπως στο νήμα με τις πρωτεύουσες (όπου κριτήριο είναι η ομορφιά και μόνο) μάλλον ανάποδο θα ήταν το αποτέλεσμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Δεν θα ψηφισω πριν παω Ζαγκρεμπ, αλλα βαρεθηκα τρομερα στο Βελιγραδι και το φαγητο τους με πειραξε για πρωτη φορα σε ταξιδι, ενω τρωω ακομη και πετρες γενικα. Δεν θα ξαναπηγαινα, εγω που μ αρεσουν οι επαναληψεις των επισκεψεων.
Παρολα αυτα ο λαος ειναι συμπαθεστατος, συγκινητικα συμπαθεις οπως συνηθως στα Βαλκανια, ενιωσα οικεια και δυσκολα θα το εβαζα στην ακρη αυτο.
Εχω περιεργεια για τους Κροατες.

Ωραια γκομενακια οι Σερβοι. Ας ειναι και αγυμναστοι, τι με νοιαζει, σαμπως Μαραθωνιο θα τρεξουμε? Αισθητικο σχολιο κανω.
 
D

Delmem38110

Guest
😱😱😱😱😱😱😱😱😱
αυτό ήταν.
μένει μόνο ο/η σκηνοθέτης και γυρίζουμε τσόντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν θα ψηφισω πριν παω Ζαγκρεμπ, αλλα βαρεθηκα τρομερα στο Βελιγραδι και το φαγητο τους με πειραξε για πρωτη φορα σε ταξιδι, ενω τρωω ακομη και πετρες γενικα. Δεν θα ξαναπηγαινα, εγω που μ αρεσουν οι επαναληψεις των επισκεψεων.
Παρολα αυτα ο λαος ειναι συμπαθεστατος, συγκινητικα συμπαθεις οπως συνηθως στα Βαλκανια, ενιωσα οικεια και δυσκολα θα το εβαζα στην ακρη αυτο.
Εχω περιεργεια για τους Κροατες.

Ωραια γκομενακια οι Σερβοι. Ας ειναι και αγυμναστοι, τι με νοιαζει, σαμπως Μαραθωνιο θα τρεξουμε? Αισθητικο σχολιο κανω.
Ένα πράγμα που θυμάμαι από έναν αθλητικογράφο (πολύ προ του πολέμου στη Σερβία) και όντως επιβεβαίωσα στη Σερβία: οι Σέρβοι έχουν τα πιο μελαγχολικά μάτια στον κόσμο. Ισχύει κι εντυπωσιακός αριθμός γαλανομάτηδων για (σχετικά) μελαχρινό λαό.

Στο μπολνταρισμένο: τους Βούλγαρους τους βρήκες εξίσου συμπαθείς; (δεν έχω πάει, η σύγκριση με τους Σέρβους με ενδιαφέρει)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom