Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ουδέν σχόλιο, καλό είναι να είμαστε λίγο προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων.
Το politically correct που λεγαμε

Το λες και λογικό άλμα να συγκρίνεις μια δικτατορία με μια δημοκρατία με μόνο κριτήριο την εγκληματικότητα:
Η ΕΣΣΔ είχε χαμηλή εγκληματικότητα - δε θα μου άρεσε να ζω εκεί - άρα προτιμώ να ζω στην Αγγλία γιατί έχει υψηλότερη εγκληματικότητα, γουάου.
Γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι δε θεωρούν την υψηλή εγκληματικότητα τρομακτικό πλεονέκτημα για μια χώρα, φαντάζομαι θα συμφωνούμε σε αυτό.
Εσυ εβαλες την εγκληματικοτητα σαν κριτηριο και σου απαντησα οτι για μενα δεν ειναι σημαντικο! Στην χωρα του πολιτικαλ κορρεκτ μπορει ο φτωχος να προτιμα να πεινασει απο το να ληστεψει δεν ξερω δεν με νοιαζει κιολας να ξερω , αυτο για μενα δεν ειναι κατ' αναγκη θετικο, για σενα δεν ξερω. Αλλα και παλι η εγκληματικοτητα ουτως ή αλλως δεν ειναι ενας παραγοντας που λαμβανω υποψιν στα ταξιδια μου, μπορει να ειμαι και λαθος σε αυτο αλλα μεχρι στιγμης δεν το εχω λαβει υπ' οψιν μου.

Το αλλο δεν μου το εβαλε σαν παραθεση ή κανω και εγω κατι λαθος μιας και δεν το εχω με την τεχνολογια οποτε στο απανταω ετσι. Ο δεικτης median wealth που χρησιμοποιησε η credit suisse στην ερευνα που ποσταρα ειναι οτι πιο αξιοπιστο εχουμε για να μετρησουμε το ποσο δικαια διανεμεται ο πλουτος μιας χωρας οχι το ποσοστο των λειτουργικα αναλφαβητων που λες εσυ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Η Γερμανία από άκρη σε άκρη Ανατολικά (Βερολίνο, Δρέσδη κλπ), Δυτικά (Τρίερ, Κολωνία, Βόννη κλπ), Βόρεια (Αμβούργο, Βρέμη, Λούμπεκ κλπ), Νότια (Μόναχο, Νυρεμβέργη κλπ), όποια περιοχή και να επισκεφτείς είναι πανέμορφη. Η Γερμανία δεν είναι μόνο ο Μέλανας Δρυμός και το Βερολίνο που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Διαδρομές όπως:
Στον Ρήνο μεταξύ του Μάιντζ και της Κολωνίας (παρακάτω μία γεύση από το κομμάτι Koblenz-Rudesheim)

Στον παραπόταμο του Ρήνου τον Μοζέλα μεταξύ του Τρίερ και του Κόμπλεντζ.


Στον ρομαντικό δρόμο μεταξύ του Βίρτσμπουργκ και του Φύσεν


είναι μοναδικές και συγκλονιστικές!

Γουστάρω Γερμανία γιατί:
1.
έχει πολύ πράσινο, ωραία κάστρα, λίμνες, ποτάμια, ποδηλατόδρομους και γενικώς τα πάντα τα έχουν αξιοποιήσει
2. είναι όλη πανέμορφη, πόλεις με καταπληκτική αρχιτεκτονική, βρίσκεται στην καρδιά της Ευρώπης και συνορεύει με πολλές χώρες όπου μπορείς να πεταχτείς μια βόλτα!
3. έχουν άνετες μετακινήσεις και ωραίους σιδηρόδρομους με ομαδικά εισιτήρια που βγαίνουν πολύ οικονομικά
4. όπου και να φάω ακόμα και στο πιο τουριστικό μέρος η εξυπηρέτηση θα είναι επαγγελματική
έχουν ωραία φαγητά σνίτσελ, κότσια, μπρέτζελ και σε κάθε μέρος υπάρχει και μία τοπική ζυθοποιία με μοναδική μπύρα
5. βρίσκω φτηνά αεροπορικά και καταλύματα για διαμονή
6. έχουν κορυφαίες χριστουγεννιάτικες αγορές
7. όταν κυκλοφορώ νιώθω αρκετά ασφαλής
8. κουβαλάω το άδειο μπουκάλι νερό ή χυμό μέχρι να το επιστρέψω και να πάρω πίσω το αντίτιμο...
τα τρόφιμα στο σούπερ μάρκετ έχουν λογικές τιμές όπως και ο ρουχισμός
9. είναι οργανωμένη χώρα, υπάρχει γενικώς τάξη και αν δεν ανάψει το πράσινο δεν περνάς τη διάβαση
10. έχει φιλικούς κατοίκους που έχουν πάντα διάθεση να σε βοηθήσουν και γνωρίζουν σχεδόν όλοι Αγγλικά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Λονδρεζοι και οι νοτιοι για βορεια αγγλια σπανια εχουν καλο λογο να πουνε
Το τραγικό είναι ότι αν έχεις προφορά από το βορά (που είναι πολύ έντονη) λειτουργεί ανασταλτικά όχι μόνο στο να βρεις δουλειά μέσω συνέντευξης, αλλά ακόμη και στο να βρεις αξιοπρεπές σπίτι. Ισχύει, σε μικρότερο βαθμό στη Γερμανία. Για να είμαι ειλικρινής δυο συναδλέλφους που είχα στην Αυστρία από την Ααντολική Γερμανία, όταν τους προσέλαβαν στο γραφείο άκουγα τους υπόλοιπους να λένε "ωχ, θα έρθουν οι τεμπέληδες , να δεις που θα είναι κοριοί στη δουλειά". Ε ήρθαν και τι να πω... Κουβανός δημόσιος υπάλληλος περισσότερο δουλεύει, τέτοια λούφα δεν έχω ξαναδεί, ο ένας νέος άνθρωπος ερχόταν στο γραφείο και άνοιγε και την εφημερίδα μπροστά σε όλους, ο άλλος έκανε σε μια μέρα όσα κάναμε οι υπόλοιποι σε ένα μισάωρο και μετά "ήταν πτώμα" και σκούπιζε τον αόρατο ιδρώτα (πώς ιδρώνεις στη Βιέννη χειμωνιάτικα, δεν ξέρω). Δεν ξέρω αν είναι έτσι όλοι βέβαια, αλλά το στερεότυπο αυτό είναι και εκτός Γερμανίας για τους ανατολικογερμανούς.
ειναι η πρωην εργατικη ταξη που τσακισε η Θατσερ και στη συνεχεια ξεπερασε η οικονομικη πραγματικοτητα
Ισχύει. Το Λιντς, χωρίς να είναι η χειρότερη πόλη της περιοχής, είναι το κλασικότερο παράδειγμα. Έκλεισαν τα ορυχεία, έκανε μαζικές απολύσεις η βιομηχανία, τους πέταξε και η Θάτσερ στον σκουπιδοτενεκέ, έχουν κλίμα για τα μπάζα όπως όλη η Αγγλία, κλειδώθηκαν στις παμπ, ήρθε και η εποχή των ναρκωτικών, ε δεν ήθελε και πολύ. Το ότι βάζουν ανιχνευτές μετάλλων στα δημοτικά είναι σημείο των καιρών. Δεν έχω δει χειρότερη στοματική υγιεινή, ούτε στην Αφρική, λίγοι είχαν χρήματα ή διάθεση να πάνε στον οδοντίατρο, έπαιρνες το λεωφορείο και μετρούσες δόντια.

Mέσα στη μιζέρια τους πάντως, οι Άγγλοι έναν αυτοσαρκασμό τον έχουν. Υπάρχουν άπειρα σάιτς όπου ψηφίζουν για το biggest shithole in the UK, top-10 crap towns κλπ, κατά σύμπτωση όλες οι υποψήφιες είναι πάντα από Μπέρμινγχαμ και πάνω και από Εδιμβούργο και κάτω. Αν μη τι άλλοι οι περιγραφές είναι ευρηματικές, αλλά (έχοντας πάει μόλις σε 2 από αυτές) αρκετά περιγραφικές της καταπληκτικής μισής Αγγλίας. Αξίζει τον κόπο να τα διαβάσει κανείς:
https://fanbanter.co.uk/englands-top-10-crap-towns-according-to-poll/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσυ εβαλες την εγκληματικοτητα σαν κριτηριο και σου απαντησα οτι για μενα δεν ειναι σημαντικο! Στην χωρα του πολιτικαλ κορρεκτ μπορει ο φτωχος να προτιμα να πεινασει απο το να ληστεψει δεν ξερω δεν με νοιαζει κιολας να ξερω , αυτο για μενα δεν ειναι κατ' αναγκη θετικο, για σενα δεν ξερω. Αλλα και παλι η εγκληματικοτητα ουτως ή αλλως δεν ειναι ενας παραγοντας που λαμβανω υποψιν στα ταξιδια μου
Δεκτό, νομίζω ότι οι υπόλοιποι πάντως το λαμβάνουμε, σε πλειοψηφικό βαθμό.

Το αλλο δεν μου το εβαλε σαν παραθεση ή κανω και εγω κατι λαθος μιας και δεν το εχω με την τεχνολογια οποτε στο απανταω ετσι. Ο δεικτης median wealth που χρησιμοποιησε η credit suisse στην ερευνα που ποσταρα ειναι οτι πιο αξιοπιστο εχουμε για να μετρησουμε το ποσο δικαια διανεμεται ο πλουτος μιας χωρας οχι το ποσοστο των λειτουργικα αναλφαβητων που λες εσυ.
Μα παρέθεσα ακριβώς τη μέτρηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το inequality per country.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ισχύει. Το Λιντς, χωρίς να είναι η χειρότερη πόλη της περιοχής, είναι το κλασικότερο παράδειγμα. Έκλεισαν τα ορυχεία, έκανε μαζικές απολύσεις η βιομηχανία, τους πέταξε και η Θάτσερ στον σκουπιδοτενεκέ, έχουν κλίμα για τα μπάζα όπως όλη η Αγγλία, κλειδώθηκαν στις παμπ, ήρθε και η εποχή των ναρκωτικών, ε δεν ήθελε και πολύ.
Το συστημα εκλογων του ΗΒ (ολη η χωρα χωριζεται σε μονοεδρικες, οποιος ερθει 1ος στην καθεμια κερδιζει) επετρεψε στη Θατσερ να φτιαξει ενα πλανο που βοηθαει το περιπου 40-45% της χωρας, χωρις να δινει δεκαρα για το τι γινεται στο ~35-40% που ζημιωσε η fast track οικονομικη μεταρρυθμιση του ΗΒ απο βιομηχανικη χωρα σε service based economy με global financial hub το Λονδινο. Καταψηφιστε με 95-5 στο Λιντς και το Νιουκαστλ ηταν η λογικη της, εγω θελω να κερδισω 60-40 τις περιοχες που κερδισανε απ την πολιτικη μου. Και οντως αυτο εκανε. Δεν εχασε ποτε εκλογες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεκτό, νομίζω ότι οι υπόλοιποι πάντως το λαμβάνουμε, σε πλειοψηφικό βαθμό.


Μα παρέθεσα ακριβώς τη μέτρηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το inequality per country.
Ναι τωρα το προσεξα σορρυ, αν λες τον πινακα που δειχνει το ποσοστο των ανηλικων που ζουν σε σχετικη φτωχεια και εχουν τον κινδυνο της κοινωνικης απομονωσης δεν το ειχα δει. Αλλα μετρα μονο το ποσοστο των ανηλικων. Ο δεικτης median wealth λαμβανει υπ'οψιν και τον πλουτο που παραγει η χωρα και πως τον διανεμει και μετρα ολο τον πληθυσμο. Τωρα αν ειναι πιο αξιοπιστη η credit suisse ή η Eurostat δεν ξερω αλλα της credit suisse η ερευνα μετρησε ολο τον πληθυσμο, της Eurostat μονο τους ανηλικους. Τελος παντων ενδιαγερων ο πινακας παντως θα κοιταξω πιο αναλυτικα αλλα στοιχεια που θα βρω οταν τελειωσω ττν παρτιδα ποκερ που ειμαι στην μεση! Παραδεξου οτι εχω δικιο ευχησου μου και καλα κερδη και ασ'τα τα πολλα λογια. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι τωρα το προσεξα σορρυ, αν λες τον πινακα που δειχνει το ποσοστο των ανηλικων που ζουν σε σχετικη φτωχεια και εχουν τον κινδυνο της κοινωνικης απομονωσης δεν το ειχα δει. Αλλα μετρα μονο το ποσοστο των ανηλικων. Ο δεικτης median wealth λαμβανει υπ'οψιν και τον πλουτο που παραγει η χωρα και πως τον διανεμει και μετρα ολο τον πληθυσμο. Τωρα αν ειναι πιο αξιοπιστη η credit suisse ή η Eurostat δεν ξερω αλλα της credit suisse η ερευνα μετρησε ολο τον πληθυσμο, της Eurostat μονο τους ανηλικους. Τελος παντων ενδιαγερων ο πινακας παντως θα κοιταξω πιο αναλυτικα αλλα στοιχεια που θα βρω οταν τελειωσω ττν παρτιδα ποκερ που ειμαι στην μεση! Παραδεξου οτι εχω δικιο ευχησου μου και καλα κερδη και ασ'τα τα πολλα λογια. :)
Καλά κέρδη, στη Γερμανία να τα φας. Μην πας σε κανένα Hull και σε ψάχνουμε.
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Σε συγκριση με τις λατινικες γλωσσες (γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα) ειναι ολες παγκοσμιως πιο δυσκολες (εκτος Αγγλικων που ολοι ξερουμε απο μικρη ηλικια και εχουμε καθημερινη επαφη λογω ιντερνετ, τηλεορασης κλπ). Τα πολωνικα εχουν μεγαλη δυσκολια στις κλησεις (εχουν...7 σε ενικο και αλλες 7 στον πληθυντικο), αλλα πολυ μεγαλυτερη ευκολια απ τα γερμανικα σε αρθρα, προφορα, χρονους κλπ. Επισης για μενα οι σλαβικες γλωσσες ειναι πιο ευηχες απ τα γερμανικα (τα ολλανδικα και τα νορβηγικα μου ακουγονται καλυτερα)..
Η εκμάθηση ξένων γλωσσών δεν είναι θέμα γούστου λες και θα παραγγείλεις φαγητό σε ταβέρνα. Η επιλογή των γλωσσών είναι θέμα χρησιμότητας και ισχύος πάνω στον παγκόσμιο χάρτη. Η Γερμανική γλώσσα -την οποία ομιλώ άριστα- είναι η μεγαλύτερη γλώσσα στην Ε.Ε., άσε που όπου κι αν έχω ταξιδέψει συναντώ γερμανόφωνους τουρίστες πλήρως ενημερωμένους για το τι και πως.
Τα Γερμανικά είναι πιο εύηχα από όλες τις σλαβικές γλώσσες και ασφαλώς και απο τα Πορτογαλικά ή τα Καταλονικά ή τα Ρουμανικά (λατινογενείς γλώσσες). Αρκεί να ακούς φυσικό ομιλητή της γλώσσας Hochdeutsch και όχι τον συγχωριανό μου από τα Σέρρας που σερβίρει Mousaka. Το αν είναι εύκολα: η κάθε γλώσσα έχει το σύστημά της. Σε όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις. Όντως τα Γερμανικά έχουν τη δυσκολία με τα άρθρα der, die, das τα οποία μαθαίνονται μαζί με το αντίστοιχο ουσιαστικό αλλά δεν έχουν 13 χρόνους όπως η Αγγλική, ούτε έχουν χιλιάδες idioms και phrasal verbs! Το σύστημα των προθέσεων βασίζεται σε κανόνες λογικής. Κάθε γλώσσα έχει τα + και τα -!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπαίνω στο war Ισπανία-Ιταλία, απολαμβάνω τον γραπτό λόγο του Γιώργου, τα επιχειρήματα του, τις γνώσεις του. Μπαίνω στο war Η. Βασίλειο-Γερμανία, και πάλι ο Γιώργος δίνει ρεσιτάλ! Πολύ ενδιαφέροντα βέβαια και τα όσα έγραψαν αυτοί που κατοικούν σε αυτές τις χώρες και έχει βαρύτητα η επιχειρηματολογία τους όπως και αυτοί που έχουν γυρίσει αυτές τις χώρες απ' άκρη σ'άκρη. Από κει και πέρα το χάος! Προφανώς και όλοι θα ψηφίσουν όπως ψήφισα κι εγώ κι ας ξέρω τις πρωτεύουσες μόνο. Αν και έχω μελετήσει διεξοδικά την Γερμανία. Όμως ειλικρινά με κάποια άσχετα και άκυρα που διαβάζω ως επιχειρηματολογία, θα μου πέσουν και τα λίγα μαλλιά που έχω! Όταν δεν ξέρεις πολλά καλύτερα να μιλάνε αυτοί που έχουν κάτι να πουν!

Πάντως το σκορ πολύ καλό μέχρι στιγμής. Εκεί που μειώθηκε η διαφορά, πάλι άνοιξε η ψαλίδα!
Deutschland ist Macht!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η εκμάθηση ξένων γλωσσών δεν είναι θέμα γούστου λες και θα παραγγείλεις φαγητό σε ταβέρνα. Η επιλογή των γλωσσών είναι θέμα χρησιμότητας και ισχύος πάνω στον παγκόσμιο χάρτη. Η Γερμανική γλώσσα -την οποία ομιλώ άριστα- είναι η μεγαλύτερη γλώσσα στην Ε.Ε., άσε που όπου κι αν έχω ταξιδέψει συναντώ γερμανόφωνους τουρίστες πλήρως ενημερωμένους για το τι και πως.
Τα Γερμανικά είναι πιο εύηχα από όλες τις σλαβικές γλώσσες και ασφαλώς και απο τα Πορτογαλικά ή τα Καταλονικά ή τα Ρουμανικά (λατινογενείς γλώσσες). Αρκεί να ακούς φυσικό ομιλητή της γλώσσας Hochdeutsch και όχι τον συγχωριανό μου από τα Σέρρας που σερβίρει Mousaka. Το αν είναι εύκολα: η κάθε γλώσσα έχει το σύστημά της. Σε όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις. Όντως τα Γερμανικά έχουν τη δυσκολία με τα άρθρα der, die, das τα οποία μαθαίνονται μαζί με το αντίστοιχο ουσιαστικό αλλά δεν έχουν 13 χρόνους όπως η Αγγλική, ούτε έχουν χιλιάδες idioms και phrasal verbs! Το σύστημα των προθέσεων βασίζεται σε κανόνες λογικής. Κάθε γλώσσα έχει τα + και τα -!
Ναι, αλλά έχουν πτώσεις που την κάνουν αυτομάτως πιο δύσκολη από τις λατινογενείς ή τα Αγγλικά (που είναι Germanic αν δεν απατώμαι). Άντε να διδάξεις σε ένα Πορτογάλο τι είναι η αιτιατική, η δοτική κλπ. Επίσης για λαούς που έχουν συνηθίσει γλώσσεις με τη μορφή:
φωνήεν + σύμφωνο + φωνήεν
είναι αντικειμενικά δύσκολη η προφορά της.

Προσωπικά τη βρίσκω πολύ δύσκολη. Αλλά και πάρα πολύ πλούσια (όχι ότι η Αγγλική πάει πίσω) και θαυματουργά δομημένα, διαστροφικά έξυπνη θα έλεγα. Ευκολη όμως όχι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπαίνω στο war Ισπανία-Ιταλία, απολαμβάνω τον γραπτό λόγο του Γιώργου, τα επιχειρήματα του, τις γνώσεις του. Μπαίνω στο war Η. Βασίλειο-Γερμανία, και πάλι ο Γιώργος δίνει ρεσιτάλ! Πολύ ενδιαφέροντα βέβαια και τα όσα έγραψαν αυτοί που κατοικούν σε αυτές τις χώρες και έχει βαρύτητα η επιχειρηματολογία τους όπως και αυτοί που έχουν γυρίσει αυτές τις χώρες απ' άκρη σ'άκρη. Από κει και πέρα το χάος! Προφανώς και όλοι θα ψηφίσουν όπως ψήφισα κι εγώ κι ας ξέρω τις πρωτεύουσες μόνο. Αν και έχω μελετήσει διεξοδικά την Γερμανία. Όμως ειλικρινά με κάποια άσχετα και άκυρα που διαβάζω ως επιχειρηματολογία, θα μου πέσουν και τα λίγα μαλλιά που έχω! Όταν δεν ξέρεις πολλά καλύτερα να μιλάνε αυτοί που έχουν κάτι να πουν!

Πάντως το σκορ πολύ καλό μέχρι στιγμής. Εκεί που μειώθηκε η διαφορά, πάλι άνοιξε η ψαλίδα!
Deutschland ist Macht!
Εγώ πάντως θα χαιρόμουν από τις δύο χώρες που δεν τις ξέρω τόσο καλά όσο θα ήθελα, να δω φωτογραφίες πόλεων, τοπίων που εντυπωσίασαν όσους πήγαν ή που θέλουν να επισκεφθούν. Είναι σίγουρα πιο χρήσιμη συζήτηση από τον Τζορτζ Μπεστ και το πόσα δόντια έχουν στο Hull (όχι πολλά πάντως).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.923
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom