Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Θενκς για τις απαντήσεις.

@escursione σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μια διευκρίνηση:
Έχω πάει στη Χαϊδελβέργη και στη Φρανκούρτη (αν και όχι για πολύ στην τελευταία, οριακά ευχάριστη έκπληξη γιατί δεν περίμενα να έχει ιστορικό κέντρο), χωρίς όμως Μέλανα Δρυμό (με Στρασβούργο, που ήταν και το highlight εκείνου του ταξιδιού). Τη δεύτερη ιδέα σου τη σκάλιζα κι εγώ την τελευταία βδομάδα, για να είμαι ειλικρινής.

Ο λόγος που ρώτησα για τοπ-3 ήταν αφενός για να αποφασίσω τι θα ψηφίσω γιατί τρομάρα μου εγώ έβαλα το θέμα κι απ' ό,τι φαίνεται μόνο εμένα δυσκολεύει κι αφετέρου, γιατί όπως πάει η κατάσταση το εξωτερικό δεν το βλέπω πιθανό πριν τον Νοέμβρη/Δεκέμβρη να ταξιδεύω, επομένως έχω αρχίσει να σκέφτομαι μια επιλογή προς τα εκεί (Βαυαρία ή Αυστρία) αν έχουν φτιάξει τα πράγματα μέχρι τότε, σε πολύ φλου επίπεδο. Η Αγγλία γενικά παίζει, καθώς έχω φίλους σε διάφορα μέρη. Αλλά πέρα από αυτά τα ιδιοτελή κίνητρα, όντως μια σύγκριση τοπ 3 Γερμανίας προς τοπ 3 ΗΒ θα με βοηθούσε να ψηφίσω, γιατί τα βίντεο κι οι φωτό τα κάνουν χειρότερα τα πράματα. :bleh:

@Yorgos θα γράψεις ιστορία για Ιρλανδία (Βόρεια και μη); Κι αν όχι θα μοιραστείς τουλάχιστον τα τοπ μέρη και τις κλασικές σου βαθμολογίες;

@paefstra πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, δεν είχα ιδέα. Ευχαριστώ.
Το ότι η Οξφόρδη ενέπνευσε το Χάρι Πότερ, βέβαια για μένα, είναι κίνητρο για να την επισκεφτώ, ίσως επειδή φανταζόμουν ότι έτσι ατμοσφαιρικές θα ήταν όλες οι πόλεις της Αγγλίας κι έμεινα με την ελπίδα στο χέρι (να μην είμαι υπερβολικός, κάτι βιβλιοθήκες π.χ. στο Μάντσεστερ μου έβγαλαν την εσάνς αλλά ήθελα κι άλλο γκόθικ), τώρα για τα τουρ κλπ δεν ήξερα και φαντάζομαι μπορεί κανείς να τα αποφύγει.

@interted thanks, ό,τι ζητούσα. Ισχύει ότι αρκεί το Εδιμβούργο, σ' εμένα τουλάχιστον ήταν αρκετό. Η μόνη μου απορία είναι αν η Σκωτία έχει όμορφα γραφικά χωριά επιπέδου Κότσγουολντς (δεν έχω πάει, αλλά φαίνονται κουκλίστικα).
Το Μπαθ όμορφο κι αριστοκρατικό (και με ένα κουκλίστικο πάρκο-μινιατούρα). Εγώ και το Μπρίστολ που το παρέλειψες στο κομμάτι της νότιας Αγγλίας το βρίσκω κάτι παραπάνω από συμπαθητικό. Πάντως εκείνη η περιοχή φαίνεται να έχει ζουμί.

Ομολογώ ότι περίμενα να διαβάσω τα κρυμμένα διαμάντια της κάθε χώρας που θα μου ανέτρεπαν την ψήφο αλλά απ' ό,τι φαίνεται έχω περάσει από ένα μέρος των highlights σε καθεμιά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
γιατί όπως πάει η κατάσταση το εξωτερικό δεν το βλέπω πιθανό πριν τον Νοέμβρη/Δεκέμβρη να ταξιδεύω
Ένα μεγάλο μειονέκτημα για την Σκωτία τον χειμώνα,είναι η πολύ μικρή διάρκεια της ημέρας.Προσωπικά δεν θα την επέλεγα για χειμώνα.Μέχρι να ξημερώσει,νύχτωσε.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εγώ και το Μπρίστολ που το παρέλειψες στο κομμάτι της νότιας Αγγλίας το βρίσκω κάτι παραπάνω από συμπαθητικό. Πάντως εκείνη η περιοχή φαίνεται να έχει ζουμί.
Ναι είναι. Ένας λόγος είναι αυτός που λες: η περιοχή έχει πολύ ζουμί και δεν ήξερα τι να πρωτοβάλω. Ένα άλλο είναι ότι με έχουν απορρίψει δύο φορές για δουλειά εκεί και μάλλον ο εγκέφαλος έχει κάνει φίλτερινγκ. Πάντως εκτός του ότι έχει πολύ ωραίο κέντρο, και έχει την Clifton Suspension Bridge για να πάρει ο επισκέπτης μας μια ιδέα από Βιομηχανική επανάσταση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αλλά η Οξφόρδη έχει τα φοβερά μουσεία+πάρα πολύ συχνή και οικονομική σύνδεση από το Λονδίνο.
Και το Cambridge έχει οικονομική συνδεση με Λονδίνο, 8 λίρες με τρένο από Kings Cross.

Επίσης ωραία εμπειρία στο Cambridge, να το κάνεις μόνος σου χωρίς οδηγό, είναι και το punting. Βλέπεις από άλλη οπτική τα κολλέγια αλλά και τις Mathematical Bridge και The Bridge of Sights.

(Προσοχή μην κολλήσει το κοντάρι στη λάσπη του βυθού και στο άνω μέρος μια γέφυρας γιατί υπάρχει περίπτωση να βρεθείτε στο νερό)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Θα σου πω εγω που εχω παει μονο Cambridge, αλλα εχω περασει αρκετες μερες εκει που εχω επιχειρηματα :p
Εκτος απο το Cambridge που ειναι πανεμορφο, ειναι το θεμα με τι το συνδεεις:
1) Θα δεις ο,τι εχει κληροδοτησει ο Νευτωνας στο αντιστοιχο μουσειο του κολλεγιου του
2) Θα δεις το σπιτι του Δαρβινου
3) Θα φας στην παμπ που μπηκαν παλαβωμενοι ο Crick και Watson και κερασαν αν και απενταροι ολους τους θαμωνες γιατι ανακαλυψαν το DNA (The Eagle)
4) Θα δεις απ΄εξω το γραφειο του Αλαν Τουρινγκ
5) Θα πας στο μουσειο επιστημης των εργαστηριων που εβγαλαν καμια 30ρια νομπελ Φυσικης και Χημειας (Cavendish Laboratories).

Λιγο πιο εξω:
1) Θα πας στο χωριο Grantchester, που ειναι το παραδοσιακο χωριο με τους περισσοτερoυς νομπελιστες στον κοσμο (βασικα εκει πανε ολοι οι Νομπελιστες και αγοραζουν σπιτια). Μπορεις να πας και με βαρκα μονος μεσω του ποταμου Cam.
2) Θα πας για τσαι κατω απο τις πορτοκαλιες στο Orchard tea garden, εναν κηπο λογοτεχνικο "καφενειο" που συναντιοντουσαν οι λογοτεχνες και φιλοσοφοι της περιοχης, μεταξυ τους Βιρτζινια Γουλφ, Bertrand Russell, Ludwig Wittgenstein με πολυ αρχειακο υλικο απο τις δραστηριοτητες τους στον κηπο.
Δεν ειναι για ημερησια μονο κατα τη γνωμη μου.
Οξφορδη δεν εχω παει, ακουω που παει ο κοσμος για το Χαρι Ποτερ τουρ και ξενερωνω, Αλλα θα παω καποια στιγμη.
Τι Νεύτωνες Δαρβίνοι και πορτοκάλια, κάποιοι πριν πολλά χρόνια έβλεπαν καθημερινά τους Radiohead στην Οξφόρδη και συνεχίζεται ακόμη αυτή η τρέλα με άλλους
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos θα γράψεις ιστορία για Ιρλανδία (Βόρεια και μη); Κι αν όχι θα μοιραστείς τουλάχιστον τα τοπ μέρη και τις κλασικές σου βαθμολογίες;
Ιστορία-ιστόρία όχι γιατί πήγα για 3 εβδομάδες και θα βγει μακρυνάρι, αλλά για να μην τα ξεχάσω ένα ποτ πουρί από (ως συνήθως ΚΑΚΕΣ) φωτογραφίες θέλω να βάλω. Βαθμολογία σίγουρα, δεν κοστίζει χρόνο.
(Προσοχή μην κολλήσει το κοντάρι στη λάσπη του βυθού και στο άνω μέρος μια γέφυρας γιατί υπάρχει περίπτωση να βρεθείτε στο νερό)
Μιλάει η εμπειρία;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ιστορία-ιστόρία όχι γιατί πήγα για 3 εβδομάδες και θα βγει μακρυνάρι, αλλά για να μην τα ξεχάσω ένα ποτ πουρί από (ως συνήθως ΚΑΚΕΣ) φωτογραφίες θέλω να βάλω. Βαθμολογία σίγουρα, δεν κοστίζει χρόνο.

Μιλάει η εμπειρία;
Παραλίγο θα μιλουσε! Βασικά δεν κατάλαβα πως κατάφερα να το ξεκολλήσω, θυμάμαι μόνο να κάνω πισω βήματα και τη βάρκα να τελειώνει απειλητικά και την αδερφή μου και τη γυναίκα μου να ουρλιάζουν.

Στην απέναντι βάρκα, κάτι Ιταλοί σήκωναν τον βαρκάρη τους.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χωρίς να ξέρω τα γούστα σου η διαδρομή που θα σου πρότεινα είναι η εξής: Από Νυρεμβέργη - Μπάμπεργκ - Βύρτσμπουργκ - Ρότενμπουργκ - Χαϊδελβέργη και επιστροφή από Φρανκφούρτη ή το αντίστροφο.

1.png
Στην εξαιρετική πρόταση να προσθέσω ότι 40 χιλιόμετρα από την Φρανκφούρτη είναι και αυτό:

 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Στην εξαιρετική πρόταση να προσθέσω ότι 40 χιλιόμετρα από την Φρανκφούρτη είναι και αυτό:

πολύ καλή η πρότασή σου για μία ημερήσια στο Idstein από τη Φρανκφούρτη. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα! Από τη Φρανκφούρτη είχα σχεδιάσει (αλλά δεν μου έφτασαν οι ημέρες) να πάω στο γραφικό Limburg an der lahn (περίπου στο ίδιο στυλ 30 χλμ πιο βόρεια από το Idstein), που έχει υπέροχο μεσαιωνικό κέντρο με λιθόστρωτα δρομάκια, τον ποταμό Lahn και έναν πολύ ωραίο Καθεδρικό ναό.



Τελικά προτίμησα να επισκεφτώ το Marburg, γνωστό για το πανεπιστήμιο του, τα λιθόστρωτα καλντερίμια της μεσαιωνικής παλιάς πόλης, το ρομαντικό κάστρο του και την περιήγηση στο μονοπάτι των παραμυθιών των αδελφών Γκρίμ.


Και από ψηλά!


Και δώρο το γοβάκι της Σταχτοπούτας με θέα το κάστρο!

1.jpg
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
πολύ καλή η πρότασή σου για μία ημερήσια στο Idstein από τη Φρανκφούρτη. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα! Από τη Φρανκφούρτη είχα σχεδιάσει (αλλά δεν μου έφτασαν οι ημέρες) να πάω στο γραφικό Limburg an der lahn (περίπου στο ίδιο στυλ 30 χλμ πιο βόρεια από το Idstein), που έχει υπέροχο μεσαιωνικό κέντρο με λιθόστρωτα δρομάκια, τον ποταμό Lahn και έναν πολύ ωραίο Καθεδρικό ναό.



Τελικά προτίμησα να επισκεφτώ το Marburg, γνωστό για το πανεπιστήμιο του, τα λιθόστρωτα καλντερίμια της μεσαιωνικής παλιάς πόλης, το ρομαντικό κάστρο του και την περιήγηση στο μονοπάτι των παραμυθιών των αδελφών Γκρίμ.


Και από ψηλά!


Και δώρο το γοβάκι της Σταχτοπούτας με θέα το κάστρο!

View attachment 307733
Marburg και Limburg αχαστα. Στο Idstein-που δεν πήγα-γυρίστηκαν παλιά σκηνές από ταινία του Έλβις.Επίσης όμορφο το Wetzlar. Το πετυχα σε χριστουγεννιατικη αγορά!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μιας και αναφέρετε τα πανέμορφα και γραφικά αγγλικά χωριουδάκια στα Cotswolds με αφορμή τον διαγωνισμό της ιστορίας του μήνα, θυμήθηκα την εμπειρία μου στα ειδυλλιακά αυτά μέρη. Για όποιον θέλει μια γεύση, ιστορία και φωτογραφίες...


https://www.travelstories.gr/community/threads/Ένας-Αγγλικανικός-γάμος-η-διαμονή-στην…μέση-του-πουθενά-και-ένα-ταξίδι-διαφορετικό-από-τα-άλλα.55865/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom