Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ααααα δεν το ξερω αλλα απ' οτι βλεπω στον γουγλη μαλλον υπαρχει! Το πιο δυνατο παντως οταν πηγα εγω ηταν το paradiso club τουλαχιστον ετσι ειχα μαθει εγω απο φιλο μου που εμενε εκει και αλλα απ' οσα ειδαμε αυτο ηταν το πιο δυνατο. Πολυ πιο χυμα κατασταση ομως! Αλλη φαση, απ' οτι βλεπω απο φωτο, το Supper απευθυνεται σε αλλο κοινο!
To Paradiso (σκέτο) είναι θεσμός, από τους παλιότερους και ιστορικότερους χώρους συναυλιών στην Ευρώπη. Το Paradiso club είναι ένα από τα events που φιλοξενεί, όταν δεν έχει συναυλία. Προφανώς η "χύμα" ατμόσφαιρα αφορά το συγκεκριμένο event...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ δεν έχω πολλά να προσφέρω στο θέμα, παρότι ψήφισα Βέλγιο.
Έχω πάει από μία φορά στην κάθε χώρα κι έχω δει μόνο Βρυξέλλες, Μπρυζ, Αμβέρσα, Άμστερνταμ και Ρότερνταμ.
Παρ' όλα αυτά έχω ανοίξει word και σημειώνω, επειδή με τις προτάσεις σας βλέπω να ξαναπηγαίνω, βάζοντας κάπως και το Λουξεμβούργο (το πρώτο ταξίδι μου που ακυρώθηκε λόγω κόβιντ) στο πρόγραμμα, για να ολοκληρώσω το παζλ ΒeNeLux. Έχουν πολλά κρυμμένα διαμαντάκια αυτές οι χώρες, για να μη σχολιάσω ότι θέλω να δω και το Άμστερνταμ ως ενήλικη, καθώς είχα πάει με τους γονείς μου (τόσο παλιά). :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
To Paradiso (σκέτο) είναι θεσμός, από τους παλιότερους και ιστορικότερους χώρους συναυλιών στην Ευρώπη. Το Paradiso club είναι ένα από τα events που φιλοξενεί, όταν δεν έχει συναυλία. Προφανώς η "χύμα" ατμόσφαιρα αφορά το συγκεκριμένο event...
Ναι οκ τις μερες που λειτουργει σαν κλαμπ εννοουσα! Εκεινη την περιοδο που ειχα παει, λειτουργουσε καθε Παρασκευοσαββατο σαν κλαμπ αν θυμαμαι καλα! Καλα εκανες την διευκρινηση παντως!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Παρ' όλα αυτά έχω ανοίξει word και σημειώνω,
BLUESPOON, Amsterdam - Centrum - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Order Online Food Delivery - Tripadvisor
Επίσης είχα μείνει στο InterContinental Amstel και έχει ένα απίστευτο εστιατόριο. Απίστευτη θέα.
InterContinental Amstel Amsterdam
Είναι λίγο ακριβά ,αλλά σημείωσε τα, δεν ξέρεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμφωνώ με @North66 ότι οι Βέλγοι είναι ένας Μεσογειακός λαός στη Β. Ευρώπη. Εύκολο να πιάσεις κουβέντα, κάνουν χαβαλέ και γενικά οι συμπεριφορές τους μου φαίνονται πιο κοντά στη Ν. Ευρώπη.

Υπάρχει πιο έντονη νυχτερινή ζωή στην Ολλανδία, αλλά απ'τη στιγμή που και στις 2 χώρες η πιο δημοφιλής μουσική είναι η ηλεκτρονική, οι επιλογές μου μειώνονται δραματικά. Έχω δει συναυλίες και στις 2 χώρες. Στο Βέλγιο ο κόσμος έκανε χαμό αντίστοιχο με συναυλίες που έχω δει Ν. Ευρώπη. Στην Ολλανδία ήταν κάτι ψηλά αγάλματα.

Σχετικά με το φαγητό, να πω ότι ακόμα και το Ολλανδικό ψωμί είναι μια λάσπη που δεν τρώγεται. Το να πάω σ'ενα μέρος και να μην υπάρχει για να δοκιμάσω ένα χαρακτηριστικό πιάτο είναι μεγάλο μειονέκτημα.

Και πάω και στις πόλεις που είναι ο κύριος λόγος που ψηφίζω Βέλγιο.

Η πιο ωραία πόλη που έχω δει στο Βέλγιο είναι η Ghent. Φανταστικό κέντρο πόλης, απ΄τα καλύτερα που έχω δει. Καταπληκτική η διαδρομή με το τραμ! Από κοντά σε ομορφιά και η Bruges με πανέμορφα γραφικά κανάλια και υπέροχο κέντρο. Σίγουρα θα πρότεινα ταξίδι σε αυτές τις 2 πόλεις σε σχέση με τις Ολλανδικές που έχω δει. Η Antwerp είναι επίσης όμορφη και έχει κι αυτή ένα πολύ όμορφο κέντρο. Δεν έχει τη γραφικότητα των 2 άλλως πόλεων, αλλά πάλι συγκριτικά με τις πόλεις που έχω δει στην Ολλανδία την βάζω πιο πάνω. To Dinant τερματίζει το γραφικόμετρο. Συνδυασμός όμορφου τοπίου και ωραίας πόλης. Έχει το μειονέκτημα να βρίσκεται μακριά απ΄τις πιο τουριστικές πόλεις, όμως σε αντίθεση μ'ένα μέρος στην Ολλανδία που θα αναφέρω σε σύνεχεια, αξίζει και διανυκτέρευση στην πόλη γι'αυτό δεν είναι τόσο δύσκολο να συνδυαστεί. Όταν πήγα στις Brussels είχα ελάχιστες προσδοκίες. Μου άρεσε το κέντρο και μέχρι εκεί. Δεν θα την πρότεινα για ταξίδι μόνη της. Τη Mons την βάζω στην κατηγορία αδιάφορη που και πάλι την προτιμώ σε σχέση με τις αδιάφορες Ολλανδικές πόλεις. Τουλάχιστον έχει ένα συμπαθητικό κέντρο. Επίσης στα αδιάφορα βάζω το Izegem, αν και ακόμα και από αυτό έχω φωτογραφίες από κάποια σημεία που μου άρεσαν. Η πιο άσχημη πόλη που έχω δει στο Βέλγιο είναι η Ostend. Έχει αρκετά άσχημα κτίρια. Το παραλιακό της κομμάτι το προτιμώ από Scheveningen και από το ΒΑ παραλιακό κομμάτι της Γαλλίας.

Η πιο ωραία πόλη που έχω δει στην Ολλανδία και η μόνη που θα πρότεινα για ταξίδι είναι το Amsterdam. Όχι μόνο είναι πάρα πολύ γραφική πόλη, είναι και τέλεια χτισμένη. Απ'τις πόλεις που αναγνωρίζεις ακόμα και από αεροφωτογραφία. Το Βέλγιο δεν έχει τόσο εντυπωσιακή πόλη στα δικά μου μάτια. Αν κλείσει και η red light district θα την εχω ακόμα πιο ψηλά. Η Utrecht είναι η Ολλανδική πόλη που έχω επισκεφθεί τις περισσότερες φορές. Ζωντανή πόλη με ωραία ατμόσφαιρα που όμως το ίδιο πράγμα σε πολύ ομορφότερη εκδοχή βρίσκεις στο Amsterdam. Δεν θα την πρότεινα για ταξίδι. Την The Hague την περίμενα πολύ χειρότερη. Δεν περίμενα να έχει γραφικά σημεία και τόσα πάρκα. Φυσικά έχει και πολλά κακάσχημα κτίρια κι ένα παραλιακό κομμάτι που το βρίσκω εντελώς κακογουστο. Συνολικά η εικόνα που έχω για την πόλη πάντως είναι θετική. Το Giethoorn είναι τόσο όμορφο που μοιάζει με σκηνικό από ταινία. Αν ήταν κοντά στο τουριστικό κομμάτι της χώρας θα το πρότεινα με κλειστά μάτια. Εκεί που είναι, μάλλον δεν θα το πρότεινα. Ακόμα και με αυτοκίνητο ειναι 3 ώρες πήγαινε-έλα απ΄το Άμστερνταμ. Με μμμ απλά ξεχάστε το. Επειδή είναι μικρό και εξαντλείται εύκολα δεν νομίζω ότι αξίζει και η διανυκτέρευση. Αν κάποιος βρεθεί προς εκείνα τα μέρη αξίζει σίγουρα ένα πέρασμα. Το Eindhoven το βρίσκω τόσο αδιάφορο που ενώ έχω πάει 2 φορές δεν μπήκα στον κόπο να σπαταλήσω ενέργεια για να βγάλω το κινητό απ'την τσέπη μου για έστω μία φωτογραφία. Το Rotterdam είναι μέσα στις πιο άσχημες πόλεις που έχω δει. Βλέπεις πρωτότυπη αρχιτεκτονική αλλά τα παρακάτω τα βρίσκω απλά κακά:

1613644087241.png


Arnhem, Wageningen, Tiel εντελώς ανύπαρκτα.

Μου φαίνεται πολύ πιθανό το ενδεχόμενο να μην ξαναπάω στην Ολλανδία. Στο Βέλγιο το θεωρώ δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Βέλγιο δαγκωτό!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Αχ δεν λες για το Leiden, η πιο ομορφη πολη που ειδα σε καθε τι (@underwater σημειωσε και τον τερατωδους μεγεθους κηπο του Πανεπιστημιου που θες ΠΟΛΛΕΣ ωρες να τον γυρισεις και βουλιαζει απο ολα τα ειδη τουλιπας συν κινεζικους κηπους συν τροπικα φυτα, με κοστος αστειο για την εισοδο), ο παλιοτερος κηπος της Ευρωπης, και φυσικα την απιστευτη Ντορντρεχτη, πολη νησι, ποσο πιθανο ειναι να το βρεις αυτο σε αλλη χωρα? Το Delft ενα διαμαντακι με τεραστια ιστορια, οριακα συγκρινεται με τη Γανδη.
Ποιος ασχολειται με το Σεβενινγκεν, 2 ωρες και εφυγες.

Αλλα μη συγκρινουμε και τους ανεμομυλους, γιατι θα κλαψει το Βελγιο. Ειχα παει στο δειγμα ανεμομυλων στη Μπριζ και νομιζα πως ειδα κατι.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αχ δεν λες για το Leiden, η πιο ομορφη πολη που ειδα σε καθε τι (@underwater σημειωσε και τον τερατωδους μεγεθους κηπο του Πανεπιστημιου που θες ΠΟΛΛΕΣ ωρες να τον γυρισεις και βουλιαζει απο ολα τα ειδη τουλιπας συν κινεζικους κηπους συν τροπικα φυτα, με κοστος αστειο για την εισοδο), ο παλιοτερος κηπος της Ευρωπης, και φυσικα την απιστευτη Ντορντρεχτη, πολη νησι, ποσο πιθανο ειναι να το βρεις αυτο σε αλλη χωρα? Το Delft ενα διαμαντακι με τεραστια ιστορια.
Ποιος ασχολειται με το Σεβενινγκεν, 2 ωρες και εφυγες.

Αλλα μη συγκρινουμε και τους ανεμομυλους, γιατι θα κλαψει το Βελγιο. Ειχα παει στο δειγμα ανεμομυλων στη Μπριζ και νομιζα πως ειδα κατι.


Με ποιες πόλεις θα πρότεινες σε κάποιον να συνδυάσει αυτά τα μέρη; Γιατί να κάνει κάποιος ταξίδι με σκοπό να δει αυτές τις πόλεις λίγο χλωμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Με ποιες πόλεις θα πρότεινες σε κάποιον να συνδυάσει αυτά τα μέρη; Γιατί να κάνει κάποιος ταξίδι με σκοπό να δει αυτές τις πόλεις λίγο χλωμό.
Κι ομως το εκανα για 4ημερο και δεν προλαβα καν το Ροτερνταμ, ενω ειχα σημειωσει 2 μουσεια εκει, γιατι δεν ηθελες να φυγεις απο τις μικρες πολεις παροτι νομιζα πως 2-3 ωρες φτανουν. Μειναμε στη Χαγη γιατι το βραδυ περνας τελεια και εχει μουσεια που ηθελα πολυ να δω και χρειαζονταν χρονο. Plus ειναι ομορφοτερη απο το Ροτερνταμ, το οποιο περνωντας μου κεντρισε τρελα το ενδιαφερον. Επισης δεν προλαβα να παω στη Gouda που ειναι κοντα, ουτε την Ουτρεχτη. Θελει μια εβδομαδα ολο το πακετο με μουσεια, αξιοθεατα και χαλαρους ρυθμους.
Η εμπειρια μου απο τη Χαγη ειναι πως αν ξαναπηγαινα Ολλανδια, δεν θα εμενα ξανα στο υπερτιμημενο οικονομικα Αμστερνταμ πανω απο ενα βραδυ. Πολυς κοσμος, βλεπεις στα γρηγορα ο,τι εχεις να δεις, και φευγεις για Χαγη ωστε να εχεις φτηνα και γρηγορα τρενα σε 30 λεπτα παντου αλλα νορμαλ τιμες διαμονης και φαγητου και νορμαλ κοσμο, οχι γκρουπ κατσαπλιαδων, ωραια ζωη το βραδυ χωρις καφριλες.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κι ομως το εκανα για 4ημερο και δεν προλαβα καν το Ροτερνταμ, ενω ειχα σημειωσει 2 μουσεια εκει, γιατι δεν ηθελες να φυγεις απο τις μικρες πολεις παροτι νομιζα πως 2-3 ωρες φτανουν. Μειναμε στη Χαγη γιατι το βραδυ περνας τελεια και εχει μουσεια που ηθελα πολυ να δω και χρειαζονταν χρονο. Plus ειναι ομορφοτερη απο το Ροτερνταμ, το οποιο περνωντας μου κεντρισε τρελα το ενδιαφερον. Επισης δεν προλαβα να παω στη Gouda που ειναι κοντα, ουτε την Ουτρεχτη. Θελει μια εβδομαδα ολο το πακετο με μουσεια, αξιοθεατα και χαλαρους ρυθμους.

Αυτό το πακέτο μου φαίνεται δελεαστικό μόνο για "βαμμένους" Ολλανδόφιλους!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Αυτό το πακέτο μου φαίνεται δελεαστικό μόνο για "βαμμένους" Ολλανδόφιλους!
Η βαμμενους μουσειοφιλους :).
Μπορει να εκλεισα δευτερο ταξιδι Μπριζ για να τελειωσω με τις πινακοθηκες (που ειναι μοναδικες, ας κραζω το Βελγιο) αλλα η Ολλανδια ειναι ανεξαντλητη.
Εχω κενα στο Ροτερνταμ και το Χερτονγκενμπος στο θεμα. Ανετα βγαζω ενα 5ημερο ακομη για τα παραπανω συν Ουτρεχτη και Gouda.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Μου φαίνεται πολύ πιθανό το ενδεχόμενο να μην ξαναπάω στην Ολλανδία. Στο Βέλγιο το θεωρώ δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Βέλγιο δαγκωτό!
Εξαιρετικό ποστ, η αναλαμπή κάθε travel war τέτοια πολυ-συγκριτικά σχόλια.
Κι ιδαίτερα ενδιαφέρον, δεδομένου ότι έχεις ζήσει και στη μια εκ των 2 χωρών (spoiler alert: σ' αυτή που δεν ψήφισες, αυτό ήταν έκπληξη) κι άρα ξέρεις για τι μιλάς.

Εγώ δεν έχω πάει ακόμη σε καμία, τις έχω και τις δυο στο πρόγραμμα (αν δεν ήταν ο κορωνοϊός πιθανόν να τις είχα επισκεφτεί και τις δυο), έχω φίλους και που ζουν και που έχουν ζήσει και στις δύο, δεν θα ψηφίσω προφανώς - εκτός αν κάποια από τις δυο πλευρές γίνει ιδιαιτέρως πειστική.
Για το φαγητό στην Ολλανδία πρώτη φορά σ' αυτό το θέμα διαβάζω καλά σχόλια, όλοι οι γνωστοί μου την βγάζαν/βγάζουν με ταϊλανδέζικο. Ομοίως μου έκανε μεγάλη εντύπωση που λέτε ότι από τις δυο το Βέλγιο είναι το πιο ακριβό, γιατί είχα την αντίθετη εντύπωση (με αποκορύφωμα την ολλανδική πρωτεύουσα).
Επίσης με είχαν εντυπωσιάσει σχόλια στο παρελθόν ότι μετά τις 3 μέρες αρχίζεις να βαριέσαι την "ομορφιά" του Άμστερνταμ (αλλά και των άλλων ολλανδικών πόλεων), την ομοιογένεια των "τούβλινων σπιτιών", πράγμα που μου κάνει εντύπωση γιατί για καμιά άλλη πανέμορφη πόλη δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει αυτό (π.χ. για Παρίσι, Ρώμη, Λισαβόνα, Βαρκελώνη ακόμη και για Πράγα που συχνά πυκνά κράζεται εδώ μέσα), ή σε κάθε περίπτωση το διάστημα που αναφέρεται δεν είναι τόσο μικρό.

Με βάση τις προτεραιότητές μου, η Ολλανδία προηγείται λόγω Άμστερνταμ, κι ίσως κι επειδή μου φαίνεται ότι γεμίζει ευκολότερα βδομάδα (είναι και μεγαλύτερη), ενώ όταν κοιτούσα το Βέλγιο πάντα συμπεριλάμβανα κι επισκέψεις σε πόλεις άλλων χωρών (Λιλ, Μάαστριχτ, Λουξεμβούργο). Από την άλλη το Βέλγιο δείχνει να έχει μεγαλύτερη ποικιλία (από άποψη φύσης μα και οικισμών). Πάντως έμαθα για μέρη που δεν ήξερα ή δεν είχα καν ακουστά, οπότε τον σκοπό του τον έχει επιτελέσει το travel war.

Για να δούμε από τους γνώστες και των δύο παρόμοιες συγκρίσεις, πιθανόν με πόντους ανά σημεία, @Yorgos style, (αξιοθέατα, αξιοπερίεργα, φύση, πόλεις, χωριά, πόλεις ιδανικές για city break, νυχτερινή ζωή, κόστος, roadtrip factor, bikepacking factor κλπ ό,τι αρέσκεται ο καθένας). Για να είμαι ειλικρινής, δεν το περίμενα να καταλήξει σε ντέρμπι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Για να δούμε από τους γνώστες και των δύο παρόμοιες συγκρίσεις, πιθανόν με πόντους ανά σημεία, @Yorgos style, (αξιοθέατα, αξιοπερίεργα, φύση, πόλεις, χωριά, πόλεις ιδανικές για city break, νυχτερινή ζωή, κόστος, roadtrip factor, bikepacking factor κλπ ό,τι αρέσκεται ο καθένας). Για να είμαι ειλικρινής, δεν το περίμενα να καταλήξει σε ντέρμπι.
Ειναι και του ταβερ ειδικοτητα αυτες οι συγκρισεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.328
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom