Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να θυμίσω ότι το Βατικανό είναι άλλη χώρα.
Έχεις ένα δίκιο, το ξέχασα! Αξιολόγησα θετικά τα μουσεία του οπότε -1 βαθμός απ' την Ιταλία :p
τις πιο ωραιες γυναικες που τις ειδατε? κ μην πεταχτει κανενας και πει Ουκρανια κλπ
Από άποψη εμφάνισης, Ιταλία.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα γελαγαν οι γυναίκες του φόρουμ!
Αν ανοίξετε και θέμα για τους άνδρες θα γελάσουμε όλοι μαζί:bleh:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πάντως αυτό που είδα να γράφετε μερικοί ότι οι Ισπανοί μοιάζουν πολύ με εμάς μου φαίνεται πολύ περίεργο. Αν δεν βαριέστε μπορείτε να γράψετε 2 λόγια παραπάνω;

Έχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση. Δεν νομίζω ότι έχουμε ούτε την τρέλα τους, ούτε την κοινωνικότητα τους. Δεν τους ενδιαφέρει η εικόνα τους ή τι θα πει ο χ άγνωστος για αυτούς. Η διασκέδαση τους σημαινει χορός. Έχω γνωστούς χεβιμεταλάδες και χίπηδες που αν πάνε σε μαγαζί που παίζει λατιν θα το κουνήσουν. Οι γονείς τους είναι πιο χαλαροί τύποι. Σε ηλικία γυμνασίου (ίσως και δημοτικού) πηγαίνουν εκδρομές σε χώρες εκτός Ισπανίας σαν πρόσκοποι με τους αρχηγούς των ομάδων να είναι 18-20 χρονών. Ίσως έχετε πετύχει τέτοιο γκρουπ σε κάποιο αεροδρόμιο. Οι Έλληνες γονείς θα αρρώσταιναν και μόνο στην ιδέα φαντάζομαι.

Συντηρητισμό, προσοχή στην εικόνα τους και στο τι θα πουν οι άλλοι και βόλτα το βράδυ να πιάνουμε κουβέντα μ'ένα ποτό στο χέρι από Ιταλούς τα έχω δει.

Θα ήθελα πολύ να έχουμε Ισπανική νοοτροπία αλλά δυστυχώς πιο κοντά στο Βαλκανική-Ιταλική-Τούρκικη νοοτροπία μας βλέπω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν ξέρω για τις Ιταλίδες (που ξέρω οκ) αλλά να γράψω εδώ και να το βγάλω από μέσα μου, Μαρία Αράντα, το καλοκαίρι του 2002 στη Μαγιόρκα θα μου μείνει αξέχαστο.

Ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μας η Ιταλία, πανέμορφη η Ισπανία που δεν τις χορταίνεις όσα ταξίδια και να κάνεις.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πάντως αυτό που είδα να γράφετε μερικοί ότι οι Ισπανοί μοιάζουν πολύ με εμάς μου φαίνεται πολύ περίεργο. Αν δεν βαριέστε μπορείτε να γράψετε 2 λόγια παραπάνω;

Έχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση. Δεν νομίζω ότι έχουμε ούτε την τρέλα τους, ούτε την κοινωνικότητα τους. Δεν τους ενδιαφέρει η εικόνα τους ή τι θα πει ο χ άγνωστος για αυτούς. Η διασκέδαση τους σημαινει χορός. Έχω γνωστούς χεβιμεταλάδες και χίπηδες που αν πάνε σε μαγαζί που παίζει λατιν θα το κουνήσουν. Οι γονείς τους είναι πιο χαλαροί τύποι. Σε ηλικία γυμνασίου (ίσως και δημοτικού) πηγαίνουν εκδρομές σε χώρες εκτός Ισπανίας σαν πρόσκοποι με τους αρχηγούς των ομάδων να είναι 18-20 χρονών. Ίσως έχετε πετύχει τέτοιο γκρουπ σε κάποιο αεροδρόμιο. Οι Έλληνες γονείς θα αρρώσταιναν και μόνο στην ιδέα φαντάζομαι.

Συντηρητισμό, προσοχή στην εικόνα τους και στο τι θα πουν οι άλλοι και βόλτα το βράδυ να πιάνουμε κουβέντα μ'ένα ποτό στο χέρι από Ιταλούς τα έχω δει.

Θα ήθελα πολύ να έχουμε Ισπανική νοοτροπία αλλά δυστυχώς πιο κοντά στο Βαλκανική-Ιταλική-Τούρκικη νοοτροπία μας βλέπω.
Εχουμε coffee culture οπως και οι Ιταλοι αν και η δικη μας ειναι τελειως διαφορετικη πιο κοντα στην τουρκικη, (μακραν η πιο παρειστικη και η πιο πολυωρη σε ολη την Ευρωπη), οι Ισπανοι εχουν πιο πολυ drinking culture νομιζω. Τωρα οσον αφορα το τι θα πει η γειτονια οι Ιταλοι το εχουν παρα πολυ, το bella figura κυριολεκτικα και μεταφορικα ειναι βασικο συστατικο της υπαρξης τους. Πραγματικα οι κλοουν της μεσογειου! Σε αυτο πιο κοντα ειμαστε με τους Ισπανους πιστευω. Μας χαρακτηριζει μια χαλαροτητα. Ντυνομαστε παρα πολυ informal, οι Ιταλοι παραειναι φασιον βικτιμς. Και σε αυτο μοιαζουμε με τους Ισπανους. Επισης οι Ιταλοι εχουν παρα πολλους κανονες γυρω απο το πως πρεπει να τρωνε και να πινουν. Δεν κανει να πιεις καπουτσινο μετα τις δωδεκα. Δεν σερβιρεται το δευτερο πιατο πριν τελειωσεις το πρωτο κ.ο.κ. Γενικα μου κανει λιγο για wannabe french η Ιταλικη κουλτουρα. Ελληνες και Ισπανοι πολυ πιο χαλαροι και μεσογειακοι, ολα στην μεση και τρωμε. Εχουμε και τη φαση με τους μεζεδες, tapas bar vs ουζερι. Και στο ποτο αν και δεν εχουμε drinking culture πινουμε αρκετα παραπανω απο τους Ιταλους και λιγο λιγοτερο απο τους Ισπανους αν θυμαμαι καλα απο μια ερευνα που ειχα διαβασει πριν χρονια. Τωρα οσον αφορα τον χορο τα latin και εδω στην Ελλαδα εχουν περαση τα τελευταια χρονια και παει πολυς κοσμος και χορευει που ακουει αλλων ειδων μουσικες. Αλλα οκ τα latin λογικο ειναι να ειναι πιο κοντα στους Ισπανους. Φυσικα και οι Ελληνες δεν πολυχορευουν στα κλαμπ μιας και δεν ειναι στους ρυθμουσ μας αν και αν πας σε ρειβ παρτυ μια χαρα κοπανιουνται και εδω αλλα αφτιαχτοι λιγο δυσκολο. Αλλα αν πας μπουζουκια ολος ο κοσμος στην πιστα ειναι και χορευει τσιφτετελια. Τους οριενταλ ρυθμους μια χαρα τους χορευουν και οι Ελληνες. Τωρα οσον αφορα την κοινωνικοτητα δεν ειναι ευκολο να την μετρησεις αλλα ισως οι Ισπανοι να κερδιζουν τους αλλους δυο λαους αλλα δεν πιστευω οτι η διαφορα ειναι τοσο αισθητη. Πιο προοδευτικοι ειναι σιγουρα οι Ισπανοι απο εμας και τους Ιταλους, ενσωματωνουν πολυ πιο γρηγορα και αλλαγες στις συνηθειες τους (ειναι πιο νεωτεριστες). Ενδεικτικο ειναι το γεγονος οτι ειναι και πιο επαγγελματιες οσον αφορα τον τουρισμο απο τους αλλους δυο που πεταμε αετο. Οτι γινεται στην Ισπανια στο θεμα του τουρισμου γινεται στην Ιταλια μετα απο 5-10 χρονια και στην Ελλαδα μετα απο καμια δεκαρια εικοσαρια χρονια. Τωρα οσον αφορα την πειθαρχια και την κοινωνικη υπευθυνοτητα οι Ισπανοι ερχονται μακραν πρωτοι, το βλεπεις και απο την οδηγικη τους συμπεριφορα, οι Ιταλοι και οι Ελληνες ειναι πιο κοντα σε αυτο με τους Ελληνες να ειναι οι πιο απειθαρχοι και μακραν οι πιο αλλεργικοι στις αλλαγες απο τους αλλους δυο. Και οχι παντα αλλα μερικες φορες το τελευταιο ειναι και για καλο κατα την γνωμη μου (απειθαρχοι και αλλεργικοι στην αλλαγη).
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εχουμε coffee culture οπως και οι Ιταλοι αν και η δικη μας ειναι τελειως διαφορετικη πιο κοντα στην τουρκικη, (μακραν η πιο παρειστικη και η πιο πολυωρη σε ολη την Ευρωπη), οι Ισπανοι εχουν πιο πολυ drinking culture νομιζω. Τωρα οσον αφορα το τι θα πει η γειτονια οι Ιταλοι το εχουν παρα πολυ, το bella figura κυριολεκτικα και μεταφορικα ειναι βασικο συστατικο της υπαρξης τους. Πραγματικα οι κλοουν της μεσογειου! Σε αυτο πιο κοντα ειμαστε με τους Ισπανους πιστευω. Μας χαρακτηριζει μια χαλαροτητα. Ντυνομαστε παρα πολυ informal, οι Ιταλοι παραειναι φασιον βικτιμς. Και σε αυτο μοιαζουμε με τους Ισπανους. Επισης οι Ιταλοι εχουν παρα πολλους κανονες γυρω απο το πως πρεπει να τρωνε και να πινουν. Δεν κανει να πιεις καπουτσινο μετα τις δωδεκα. Δεν σερβιρεται το δευτερο πιατο πριν τελειωσεις το πρωτο κ.ο.κ. Γενικα μου κανει λιγο για wannabe french η Ιταλικη κουλτουρα. Ελληνες και Ισπανοι πολυ πιο χαλαροι και μεσογειακοι, ολα στην μεση και τρωμε. Εχουμε και τη φαση με τους μεζεδες, tapas bar vs ουζερι. Και στο ποτο αν και δεν εχουμε drinking culture πινουμε αρκετα παραπανω απο τους Ιταλους και λιγο λιγοτερο απο τους Ισπανους αν θυμαμαι καλα απο μια ερευνα που ειχα διαβασει πριν χρονια. Τωρα οσον αφορα τον χορο τα latin και εδω στην Ελλαδα εχουν περαση τα τελευταια χρονια και παει πολυς κοσμος και χορευει που ακουει αλλων ειδων μουσικες. Αλλα οκ τα latin λογικο ειναι να ειναι πιο κοντα στους Ισπανους. Φυσικα και οι Ελληνες δεν πολυχορευουν στα κλαμπ μιας και δεν ειναι στους ρυθμουσ μας αν και αν πας σε ρειβ παρτυ μια χαρα κοπανιουνται και εδω αλλα αφτιαχτοι λιγο δυσκολο. Αλλα αν πας μπουζουκια ολος ο κοσμος στην πιστα ειναι και χορευει τσιφτετελια. Τους οριενταλ ρυθμους μια χαρα τους χορευουν και οι Ελληνες. Τωρα οσον αφορα την κοινωνικοτητα δεν ειναι ευκολο να την μετρησεις αλλα ισως οι Ισπανοι να κερδιζουν τους αλλους δυο λαους αλλα δεν πιστευω οτι η διαφορα ειναι τοσο αισθητη. Πιο προοδευτικοι ειναι σιγουρα οι Ισπανοι απο εμας και τους Ιταλους, ενσωματωνουν πολυ πιο γρηγορα και αλλαγες στις συνηθειες τους (ειναι πιο νεωτεριστες). Ενδεικτικο ειναι το γεγονος οτι ειναι και πιο επαγγελματιες οσον αφορα τον τουρισμο απο τους αλλους δυο που πεταμε αετο. Οτι γινεται στην Ισπανια στο θεμα του τουρισμου γινεται στην Ιταλια μετα απο 5-10 χρονια και στην Ελλαδα μετα απο καμια δεκαρια εικοσαρια χρονια. Τωρα οσον αφορα την πειθαρχια και την κοινωνικη υπευθυνοτητα οι Ισπανοι ερχονται μακραν πρωτοι, το βλεπεις και απο την οδηγικη τους συμπεριφορα, οι Ιταλοι και οι Ελληνες ειναι πιο κοντα σε αυτο με τους Ελληνες να ειναι οι πιο απειθαρχοι και μακραν οι πιο αλλεργικοι στις αλλαγες απο τους αλλους δυο. Και οχι παντα αλλα μερικες φορες το τελευταιο ειναι και για καλο κατα την γνωμη μου (απειθαρχοι και αλλεργικοι στην αλλαγη).
εμεις δεν εχουμε αυτο που λες coffee culture
πιο πολυ αρμενικι βιζιτα που ελεγε και η γιαγια μου
οσον αφορα το τι θα πει η γειτονια ειμαστε ενα και το αυτο με τους ιταλους....
δεν ξερω που μενεις αλλα το τι θα πει ο κοσμος στην ελλαδα ειναι εδραιωμενο εδω και δεκαετιες...τι θα πει ο κοσμος, το χωριο, η πεθερα σου, οι συμπεθεροι....ωρες ωρες σου ερχεται η εντυπωση οτι το 70% το κανουμε για να το δει ο κοσμος και οχι επειδη το θελουμε
για το φαγητο συμφωνω...με τους ιταλους δεν εχουμε σχεση...

η αληθεια εινα οτι σαν λαο, προτιμω τους ισπανους...αν βαζανε και καμια τελεια οταν μιλανε να καταλαβαινω ποτε τελειωνει μια προταση...
απο την αλλη βεβαια αν επρεπε να διαλεξη γυναικα αναμεσα στους δυο, με κλειστα ματια θα πηγαινα προς εσπρεσσο μερια....τουλαχιστον οι προσωπικες εμπειριες αυτο λενε....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο για τον καφέ, αυτό που βλέπω στην Ισπανία είναι ότι απ'τις 11 κιόλας να ξεκινάνε τις μπύρες και κατα τις 11 το βράδυ ρίχνουν κι ένα καφεδάκι, μετά το δείπνο. Ισχύει ότι οι ισπανοί είναι μακράν οι πιο προοδευτικοί από τους 3, αν και αυτό εξαρτάται από το πού θα πας. Σε κάτι χωριά είναι όσο προοδευτικοί ήταν οι έλληνες το '70. Βέβαια παντού στα χωριά κάπως έτσι είναι. Κάτι που μου φαίνεται πολύ έντονο στην Ισπανία, είναι τα ναρκωτικά. Και προφανώς δε μιλάω για χόρτο. Αλλά ντάξει κοντεύουν να τους πέσουν τα δόντια μιλάμε.

Τους ιταλούς τους θεωρώ στενόμυαλους (ναι, πιο πολύ από τους έλληνες) και μου τη δίνει απίστευτα που αν τολμήσω και βάλω ένα πικογραμμάριο από κάτι που δεν ανήκει στην "αυθεντική" ιταλική συνταγή, κοντεύουν να με στείλουν εξορία. Δεν είναι δηλαδή μόνο ότι είναι στενόμυαλοι, είναι και ο τρόπος που θα σου την πούνε. Μηδέν ανοχή σε κάτι που διαφέρει από αυτό που ξέρουν.

Όντως οι ισπανοί είναι πιο χύμα, αλλά πιστεύω ανάμεσα στους τρεις λαούς οι έλληνες είναι κάπου στη μέση. Ώρες φαγητού και η φάση με τάπας/μεζέδες, όπως είπε κακι ο Νίκος, ξεκάθαρα πιο κοντά στην Ισπανία. Για το ότι οι έλληνες θέλουμε να δειχνόμαστε, μπορεί, νομίζω έχει να κάνει και με τον περίγυρο βέβαια. Τώρα αυτό με τις ισπανίδες μανάδες, όχι απαραίτητα. Όταν έμενα Μαδρίτη, είχαν έρθει οι γονείς του συγκατοίκου να τον επισκεφτούν. Ισπανός ο συγκάτοικος, 30 χρονών τότε, από το Κάδιθ (έχω και πρόσκληση ακόμη δεν την έχω χρησιμοποιήσει). Πολύ καλοί άνθρωποι, όταν έφυγαν έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ. Ούτε η δικιά μου η μάνα όταν πήγα Εκουαδόρ για ένα χρόνο τόσο δάκρυ. Νομίζω γενικά με τους ανδαλουσιανούς μοιάζουμε πολύ παραπάνω από ότι με τους υπόλοιπους ισπανούς.

Προσωπικά δε μας βρίσκω ολόιδιους με τους ισπανούς. Έχουμε ξεκάθαρες διαφορές. Απλά θεωρώ ότι είμαστε πιο κοντά σε αυτούς από ότι στους ιταλούς. Παίζει βέβαια ρόλο το ότι οι περισσότεροι εκ των ιταλών που γνωρίζω, είναι από μέση και πάνω. Για μένα θα το ξαναπώ. Ένας είναι ο λαός με τον οποίο ταυτίζομαι απόλυτα (και αγαπώ πάρα πολύ): οι τούρκοι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ρε παιδιά όλοι έχετε εμπειρίες δηλαδή με ισπανίδες και ιταλίδες σε αυτό το φόρουμ; Ή είναι σαν αυτό, που τα είχα κάποτε με τη Μαρία, αλλά η Μαρία δεν το ήξερε; :p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ρε παιδιά όλοι έχετε εμπειρίες δηλαδή με ισπανίδες και ιταλίδες σε αυτό το φόρουμ; Ή είναι σαν αυτό, που τα είχα κάποτε με τη Μαρία, αλλά η Μαρία δεν το ήξερε; :p
Αφού έχουμε να το κρύψουμε;Μην κοιτάς που δεν λέμε λεπτομέρειες γιατί ντρεπόμαστε...;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πανέμορφη πόλη και θα έχεις ντόπιο να σε γυρίσει. Δώσε προτεραιότητα!
Δεν είναι βέβαια μέσα από το Κάδιθ. Είναι από το Τσικλάνα δε λα Φροντέρα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Επισης αλλο ενα θετικο της ελληνικης κουλτουρας ειναι οτι την αλληλεγγυη δεν την κανουμε event οπως οι Ιταλοι και οι Ισπανοι γειτονες μας αυτα τα χαζα να βγαινουν ολοι και να βαρανε παλαμακια ή να τραγουδανε τοσο μαζικα εδω στην γειτονια μου δεν τα ειδαμε, ειμαστε ευτυχως πιο Βαλκανιοι σε κατι τετοια. Εδω ο καθενας μονος του οπως νοιωθει. Παλαμακια τουλαχιστον στην γειτονια μου λιγοι ως ελαχιστοι βγηκαν να βαρεσουν. Και παρ'οτι η αλληλεγγυη υπαρχει στην Ελλαδα και ειναι εμπρακτη οταν στην Ισπανια και ατην Ιταλια νομιζω πεταγαν οι τραπεζες τον κοσμο εξω απο τα σπιτια εδω ακομα και τωρα δυσκολευεται κυβερνηση να το περασει τοσο μαζικα οσο εκει. Και απ' οσο ξερω και απο τον αδερφο μου που εχει ζησει Ισπανια, καλα τα παρτυ κι ο χορος στη Ισπανια αλλα την αλληλεγγυη που εχει η ελληνικη γειτονια ουτε στον υπνο τους. Απλα δεν την κανουμε event.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ρε παιδιά όλοι έχετε εμπειρίες δηλαδή με ισπανίδες και ιταλίδες σε αυτό το φόρουμ; Ή είναι σαν αυτό, που τα είχα κάποτε με τη Μαρία, αλλά η Μαρία δεν το ήξερε; :p
ναι...μεγαλοι ερωτες....

αλλα την αλληλεγγυη που εχει η ελληνικη γειτονια ουτε στον υπνο τους. Απλα δεν την κανουμε event.
εμενα στην δικη μου γειτονια δεν υπηρχε καμια αλληλεγγυη...δεν πα να καιγοταν το συμπαν...αν δεν καιγοταν το σπιτι σου ουτε νοιαζοσουν για τιποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom