Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
To ερώτημα όμως στο war δεν ήταν "ψηφίστε με βάση του γιατί πάνε όλοι" (οι άλλοι). Από την ώρα που αξιολογείς τα αρχαιολογικά αξιοθέατα των δύο χωρών δεν μπορείς να το κάνεις με όρους "ποια ξέρουν οι περισσότεροι" αλλά ποια διαθέτει η κάθε χώρα. Ε δεν υπάρχει σύγκριση.



Το γιατί θα έρθει κάποιος μου είναι αδιάφορο. Ενδιαφέρον είναι το τι διαθέτει η χώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση κι όχι η σχετική άγνοια του επισκέπτη. H χώρα διαθέτει αρχαιολογικά μνημεία πολιτισμών από το 3500 π.Χ.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' οτι λες. Εξάλλου δεν έχω επισκεφθεί καμία απο τις 2 χώρες, ούτε τρέλα έχω με την αρχαιολογία. Τα βασικά γνωρίζω. Βέβαια γενικά μιλώντας, η χρονολογία ενός μνημείου απο μόνη της δεν του προσδίδει αξία και ενδιαφέρον. Δεν σημαίνει οτι κάτι είναι αξιόλογο επειδή είναι απλά αρχαίο.

Αλήθεια, γιατί πιστεύεις οτι οι Ινκα έχουν υπερισχύσει σε φήμη έναντι των άλλων;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Όταν με το καλό πάτε να κάνετε και επίσκεψη στον παγετώνα Quelccaya. Όταν πήγα στη χώρα δεν τον είχα δει να αναφέρεται πουθενά και γενικά θέλει χρόνο για να πας, οπότε δεν μπόρεσα να πάω. Είναι ο μεγαλύτερος παγετώνας του Περού και απο τα λιγότερο τουριστικά μέρη. Είναι βέβαια και σε ένα άλφα υψόμετρο, αλλά αν έχεις χρόνο τον προσεγγίζεις! Θα περιμένω ανταπόκριση και ελπίζω να μην έχει λιώσει μέχρι να πατε, κανόνισε!!!
Αυτή η τελευταία πρόταση, με σκοτώνει, χοχοχο!
Λέμε για Ουζμπεκιστάν τον Απρίλιο, το οποίο μπορεί να αλλάξει σε Περού μόνο αν βρω φθηνά αεροπορικά.
Ειδάλλως, του χρόνου κι ελπίζω να μας περιμένει ο παγετώνας 😁
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' οτι λες. Εξάλλου δεν έχω επισκεφθεί καμία απο τις 2 χώρες, ούτε τρέλα έχω με την αρχαιολογία. Τα βασικά γνωρίζω. Βέβαια γενικά μιλώντας, η χρονολογία ενός μνημείου απο μόνη της δεν του προσδίδει αξία και ενδιαφέρον. Δεν σημαίνει οτι κάτι είναι αξιόλογο επειδή είναι απλά αρχαίο.

Αλήθεια, γιατί πιστεύεις οτι οι Ινκα έχουν υπερισχύσει σε φήμη έναντι των άλλων;
Πολιτιστικά ήταν πολύ πιο κοντά σε αυτό που αποκαλούμε ιδεατη κοινωνία και πολύ πιο μακρια από αυτό που αποκαλούμε βαρβαρότητα. Αντιστάθηκαν πολύ περισσότερο στους Ισπανούς. Τεχνολογικα/πολιτιστικά είναι αρκετούς αιώνες μπροστά. Και τέλος η ιστορια του Μάτσου Πιτσου (και των μεταγενεστερων) εξαπτει περισσότερο τη φαντασία για τους απανταχού Ιντιάνα Τζόουνς.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Γιατί αντιστάθηκαν περισσότερο στους Ισπανούς; Από πού προκύπτει αυτό; Κι ο Πιζάρο τους έσφαξε (αιφνιδίως) στη Καχαμάρκα αν θυμάμαι καλά και έπιασε αιχμάλωτο τον Αταχουάλπα, οπότε τους έκανε ό,τι ήθελε μετά. Ο Κορτές δεν τους κατέκτησε αρχικά διότι δεν χρειάστηκε, τους υποδέχτηκαν ως Θεούς τους Ισπανούς αλλά όταν πήραν χαμπάρι τι έγινε τους έδιωξαν και γλύτωσαν από θαύμα οι Ισπανοί (η περίφημη noche triste). Μετά επέστρεψαν και τους λιάνισαν.
Εκτός αν εννοείς τη φυγή-διαμονή των διαδόχων του Αταχουάλπα στη ζούγκλα, αλλά δεν επρόκειτο για σοβαρή αντίσταση. Το Κούσκο είχε ήδη χαθεί προ πολλού.
Σημ.: το μάτσου πίτσου δεν το γνώριζαν οι ισπανοί κατά την κατάκτηση ούτε υπάρχει απολύτως καμία μαρτυρία για εκείνο τον τόπο (δεν ήταν δηλ. σημαντικός αλλιώς θα τον ήξεραν οι Ισπανοί). Ανακαλύφθηκε πολύ πρόσφατα από μαρτυρίες ντόπιων. Στο Μεξικό δε και ευρύτερα στη Κ. Αμερική ακόμα ανακαλύπτονται χαμένες πόλεις μέσα στη ζούγκλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί αντιστάθηκαν περισσότερο στους Ισπανούς; Από πού προκύπτει αυτό; Κι ο Πιζάρο τους έσφαξε (αιφνιδίως) στη Καχαμάρκα αν θυμάμαι καλά και έπιασε αιχμάλωτο τον Αταχουάλπα, οπότε τους έκανε ό,τι ήθελε μετά.
Όχι, υπήρξε αντίσταση και μετά και μάλιστα σε ολόκληρη τη χώρα, η μάχη του Ollantaytambo (έχασαν οι Ισπανοί) κλπ.
Εκτός αν εννοείς τη φυγή-διαμονή των διαδόχων του Αταχουάλπα στη ζούγκλα, αλλά δεν επρόκειτο για σοβαρή αντίσταση. Το Κούσκο είχε ήδη χαθεί προ πολλού.
Δε διέφυγε ο Αταουάλπα στη ζούγκλα.
Αν δεν ήταν σοβαρή αντίσταση δε θα αφιέρωναν 30 χρόνια και πολλούς πόρους οι Ισπανοί να την καταπνίξουν, κατέληξε να είναι εθνική εμμονή στην Ισπανία. Και ναι, σε αυτό αναφερόμουν, ότι οι Ίνκας συνέχισαν να έχουν αυτοκράτορα, θρησκευτική δομή και αντίγραφο της κοινωνίας τους ακριβώς όπως ήταν πριν έρθουν οι Ισπανοί. Κι όχι στο Μάτσου Πίτσου βεβαίως. Η εύρεση της Vilcabamba ήταν εμμονή για τους Ισπανούς αλλά και -αιώνες αργότερα- για αρχαιολόγους. Όταν βρέθηκε το Μάτσου Πίτσου νόμισαν -λανθασμένα- πως είναι η Vilcabamba. Οι χαμένες πόλεις που βρίσκονται στο Μεξικό (και στις γύρω χώρες) δεν έχουν την ίδια σημασία ακριβώς επειδή δεν υποδηλώνουν καμία συνέχιση πολιτισμού/αντίστασης. Δεν είναι "χαμένες πόλεις" όπου κατέφυγαν οι ιθαγενείς στην προσπάθειά τους να διαιωνίσουν την κουλτούρα τους, είναι πόλεις που εγκαταλείφθηκαν/ξεχάστηκαν όπως οποιαδήποτε αρχαιοελληνική/ρωμαϊκή/αιγυπτιακή κλπ λόγω κλιματολογικών συνθηκών/επιδημιών/πολεμικών συγκρούσεων, δε φτιάχτηκαν για να είναι κρυφές ή χαμένες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Όχι, υπήρξε αντίσταση και μετά και μάλιστα σε ολόκληρη τη χώρα, η μάχη του Ollantaytambo (έχασαν οι Ισπανοί) κλπ.

Δε διέφυγε ο Αταουάλπα στη ζούγκλα.
Αν δεν ήταν σοβαρή αντίσταση δε θα αφιέρωναν 30 χρόνια και πολλούς πόρους οι Ισπανοί να την καταπνίξουν, κατέληξε να είναι εθνική εμμονή στην Ισπανία. Και ναι, σε αυτό αναφερόμουν, ότι οι Ίνκας συνέχισαν να έχουν αυτοκράτορα, θρησκευτική δομή και αντίγραφο της κοινωνίας τους ακριβώς όπως ήταν πριν έρθουν οι Ισπανοί. Κι όχι στο Μάτσου Πίτσου βεβαίως. Η εύρεση της Vilcabamba ήταν εμμονή για τους Ισπανούς αλλά και -αιώνες αργότερα- για αρχαιολόγους. Όταν βρέθηκε το Μάτσου Πίτσου νόμισαν -λανθασμένα- πως είναι η Vilcabamba. Οι χαμένες πόλεις που βρίσκονται στο Μεξικό (και στις γύρω χώρες) δεν έχουν την ίδια σημασία ακριβώς επειδή δεν υποδηλώνουν καμία συνέχιση πολιτισμού/αντίστασης. Δεν είναι "χαμένες πόλεις" όπου κατέφυγαν οι ιθαγενείς στην προσπάθειά τους να διαιωνίσουν την κουλτούρα τους, είναι πόλεις που εγκαταλείφθηκαν/ξεχάστηκαν όπως οποιαδήποτε αρχαιοελληνική/ρωμαϊκή/αιγυπτιακή κλπ λόγω κλιματολογικών συνθηκών/επιδημιών/πολεμικών συγκρούσεων, δε φτιάχτηκαν για να είναι κρυφές ή χαμένες.
1. Και οι Μεξικανοί αντιστάθηκαν, όπως και οι Ίνκας. Μάλιστα η noche triste δεν έχει προηγούμενο στην κατάκτηση του Περού.
2. Δεν είπα ότι ο Αταχουάλπα διέφυγε στη ζούγκλα, διάβασε πιο προσεκτικά, τον Αταχουάλπα τον σκότωσε ο Πιζάρο όταν πια δεν του ήταν χρήσιμος αλλά αντιθέτως αποτελούσε liability. Η Βιλκαμπάμπα ήταν σαν να λέμε ότι η εξόριστη κυβέρνηση π.χ. στο Παρίσι έκανε αντίσταση, οκ, καλά κρασιά.

Τώρα δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να τις βγάλουμε και να τις μετράμε (sic) αλλά αυτή η υποτίμηση του πολιτισμού Μεξικού-Κεντρικής Αμερικής σε σχέση με τον πολιτισμό των Ίνκας είναι κατά τη γνώμη μου αδόκιμη και ατελέσφορη. Κι οι δυο πολιτισμοί αντιστάθηκαν όσο μπορούσαν στους κατακτητές και οι δύο πολιτισμοί ήταν μεγάλες δυνάμεις στην ευρύτερη περιοχή, υπέρ και κατά πάντα θα βρίσκονται για αμφότερους. Και στο κάτω κάτω, τα μνημεία που έμειναν στο Μεξικό είναι κατά πολύ εντυπωσιακότερα από αυτά του Περού, όσα έχω δει τουλάχιστον που δεν τα έχω δει όλα βέβαια. Από πλευράς μάλιστα επίδρασης στη παγκόσμια ιστορία, κι οι δυο πολιτισμοί είναι άνευ σημασίας, είχαν μεγάλη μόνο επίδραση τοπικά, αλλά και πάλι προσωπικά δεν υποτιμώ κανέναν από τους δύο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
What civilization is the most advanced out of maya, inca, and aztects, with evidence and why?

Of the Maya, Inca, and Aztec civilizations, it is difficult to determine which one was the most advanced. Each civilization had its own unique strengths and accomplishments.The Maya civilization was known for its advanced understanding of mathematics and astronomy, as well as its sophisticated system of writing. They also developed an accurate calendar and were skilled in agriculture, architecture and art.The Inca civilization was known for its impressive road system, which spanned thousands of miles and allowed for efficient communication and transportation. They also developed advanced agricultural techniques, such as terrace farming, and had a complex system of government and social organization.The Aztec civilization was known for its impressive military power and sophisticated system of government. They also had a complex system of religion and a rich cultural heritage, including art and architecture.Ultimately, it is difficult to say which civilization was the most advanced overall, as each had its own unique strengths and accomplishments.

ChatGPT
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Εμ η αρχαιολογία του Περού είναι ερειπωμενα σπιτακια; Η Νασκα ας πούμε, το Caral, το Chavin, το Maras, το Kuelap, το Sacsayhuaman? Το Sipan, το Sillustani το Ollantaytambo; Κανένα από αυτά δεν έχει σπιτάκια και γενικώς το Περού έχει ασύγκριτα μεγαλύτερη ποικιλία στην αρχαιολογία σε σχέση με το Μεξικό που παίζει στο μοτίβο "πυραμίδα στο τετράγωνο ".
Κανένα από τα παραπάνω δεν μου φαίνεται εντυπωσιακότερο από το Μάτσου Πίτσου, εκτός αν οι φωτογραφίες αδικούν μόνο τους αρχαιολογικούς χώρους του Περού κι όχι αυτούς του Μεξικού. Οι γραμμές Νάσκα είναι όντως κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς κανείς μπορεί να νιώσει Λάρα Κροφτ όπως αναφέρω στο σχόλιό μου (ή Ιντιάνα Τζόουνς, αν μας χαλά η συγκεκριμένη αναφορά) βλέποντάς τες από το παράθυρο του αεροπλάνου.
Οι αρχαίοι πολιτισμοί στο Περού είναι χιλιετιών. Δεν ξέρω γιατί να κολλήσει κανείς στους Ίνκας, τα περισσότερα από τα μνημεία που ανέφερα είναι ΠΟΛΥ πιο παλιά από τους Ίνκας.
Από την άλλη, η αρχαιότητα/παλαιότητα δεν είναι το βασικότερο κριτήριο για να επισκεφτεί κανείς έναν αρχαιολογικό χώρο, διαφορετικά ο τοπ αρχαιολογικός προορισμός θα έπρεπε να είναι στην Ισπανία.
Από την ώρα που αξιολογείς τα αρχαιολογικά αξιοθέατα των δύο χωρών δεν μπορείς να το κάνεις με όρους "ποια ξέρουν οι περισσότεροι" αλλά ποια διαθέτει η κάθε χώρα.
Γιατί, καλέ, δεν μπορείς; Ποιος θα σε εμποδίσει, η ταξιδιωτική αστυνομία; :p

Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να καρφιτσώσουν όλους τους αρχαιολογικούς χώρους κι άλλοι που θέλουν να πάρουν μια ιδέα, κάποιοι βλέπουν το Στόουνχεντζ και συγκλονίζονται κι άλλοι δεν βλέπουν παρά μεγάλες κοτρώνες. Το πώς θα νιώσει ο καθένας, το τι θέλει να δει, είναι δική του δουλειά. Για μένα που δεν είμαι αρχαιολόγος, πιο σημαντικό είναι το feeling που θα μου δώσει ένας αρχαιολογικός χώρος, που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, σημαντικός εκ των οποίων είναι και το αν θα νιώσω περπατώντας τον ότι μπαίνω σε μια άλλη εποχή, παρά η ιστορική του σημασία (που παίζει ρόλο αλλά σαφώς μικρότερο). Η εμπειρία με έναν καλό guide tour θα είναι κατά πάσα πιθανότητα καλή παντού, αλλά ένας τοπ αξιολογικός χώρος είναι για μένα όντως κορυφαία εμπειρία αν δεν χρειάζεται καν επεξήγηση, αν σου προξενεί συναισθήματα από μόνος του.

Π.χ. στην Αίγυπτο έμπαινες στους ναούς κι έβλεπες άψογες τοιχογραφίες, αισθανόσουν όπως περίπου θα αισθάνονταν οι άνθρωποι που πατούσαν τα ίδια χώματα κάμποσες χιλιετίες πίσω. Η τουριστική αξία όλων των παραπάνω χώρων θα ήταν μακράν μικρότερη αν στη θέση των ναών είχαν μείνει μόνο οι βάσεις. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο Περού; Μπαίνεις σε χώρους που έμειναν σχεδόν ανέπαφοι, μπαίνεις σε σπίτια (με σκεπή) και βλέπεις ό,τι περίπου έβλεπαν κι οι Ίνκας μισή χιλιετία πίσω;

Προφανώς κι αν πάω στο Περού δεν θα μείνω μόνο στο Machu Picchu, αλλά αν το βασικό μου κριτήριο ήταν η επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους, δεδομένου ότι δεν θα τους πάρω όλους σβάρνα, το Μεξικό τη δεδομένη στιγμή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κανένα από τα παραπάνω δεν μου φαίνεται εντυπωσιακότερο από το Μάτσου Πίτσου, εκτός αν οι φωτογραφίες αδικούν μόνο τους αρχαιολογικούς χώρους του Περού κι όχι αυτούς του Μεξικού.
Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σε υποχρεώνει να τα βλέπεις εντυπωσιακότερα, γούστο είναι.
Οι γραμμές Νάσκα είναι όντως κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς κανείς μπορεί να νιώσει Λάρα Κροφτ όπως αναφέρω στο σχόλιό μου (ή Ιντιάνα Τζόουνς, αν μας χαλά η συγκεκριμένη αναφορά) βλέποντάς τες από το παράθυρο του αεροπλάνου.
Μπορεί να το νιώσει όμως στο Choquequirao, ή στη Vilcabamba, το Chavin, ή περνώντας σε μια αρχαία γέφυρα των Ίνκας που μέχρι σήμερα συντηρείται όπως τότε ή σε ένα χωριό που η ζωή και τα κτίρια δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου. Ή στο Chan Chan ή στο Caral, που είναι πόλεις ολόκληρες, ή τα νεκροταφεία των Nazca. Όλα αυτά έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους, δεν είναι όπως στο Μεξικό που θα δεις πυραμίδες, πυραμίδες, μετά πυραμίδες κι αν είσαι τυχερός ίσως κάνεις την ανατροπή και δεις πυραμίδες, πριν καταλήξεις σε πυραμίδες.
Από την άλλη, η αρχαιότητα/παλαιότητα δεν είναι το βασικότερο κριτήριο για να επισκεφτεί κανείς έναν αρχαιολογικό χώρο, διαφορετικά ο τοπ αρχαιολογικός προορισμός θα έπρεπε να είναι στην Ισπανία.
Δεν είπα εγώ ότι είναι το σημαντικότερο. Απάντησα στο ότι "δεν είναι αρκετά αρχαία" τα αρχαία του Περού. Έχει και πολύ αρχαιότερα. Κι όταν το είπα μου απαντήσατε "δε μας νοιάζει πόσο αρχαία είναι" ! :haha:
Γιατί, καλέ, δεν μπορείς; Ποιος θα σε εμποδίσει, η ταξιδιωτική αστυνομία; :p
Η λογική. Θέτεις κάποιες παραμέτρους, μόλις σου υποδεικνύουν πως δεν είναι σωστές λες α δε με ενδιαφέρουν εμένα αυτές οι παράμετροι. ΟΚ. Υπέθεσες πως τα αρχαία της χώρας είναι "αυτά που ξέρουν οι τουρίστες" σου λέω πως δεν είναι, υπάρχουν κι άλλα άπειρα κι απαντάς "θα μου πει η ταξιδιωτική αστυνομία ποια είναι;". Όχι βέβαια.
Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να καρφιτσώσουν όλους τους αρχαιολογικούς χώρους κι άλλοι που θέλουν να πάρουν μια ιδέα, κάποιοι βλέπουν το Στόουνχεντζ και συγκλονίζονται κι άλλοι δεν βλέπουν παρά μεγάλες κοτρώνες. Το πώς θα νιώσει ο καθένας, το τι θέλει να δει, είναι δική του δουλειά.
Ε προφανώς.
Για μένα που δεν είμαι αρχαιολόγος, πιο σημαντικό είναι το feeling που θα μου δώσει ένας αρχαιολογικός χώρος, που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, σημαντικός εκ των οποίων είναι και το αν θα νιώσω περπατώντας τον ότι μπαίνω σε μια άλλη εποχή, παρά η ιστορική του σημασία (που παίζει ρόλο αλλά σαφώς μικρότερο). Η εμπειρία με έναν καλό guide tour θα είναι κατά πάσα πιθανότητα καλή παντού, αλλά ένας τοπ αξιολογικός χώρος είναι για μένα όντως κορυφαία εμπειρία αν δεν χρειάζεται καν επεξήγηση, αν σου προξενεί συναισθήματα από μόνος του.
Νομίζω ότι μόλις έθεσες πολύ καλύτερα από ότι έκανα εγώ το γιατί μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι αρχαιολογικοί χώροι του Περού.

Π.χ. στην Αίγυπτο έμπαινες στους ναούς κι έβλεπες άψογες τοιχογραφίες, αισθανόσουν όπως περίπου θα αισθάνονταν οι άνθρωποι που πατούσαν τα ίδια χώματα κάμποσες χιλιετίες πίσω. Η τουριστική αξία όλων των παραπάνω χώρων θα ήταν μακράν μικρότερη αν στη θέση των ναών είχαν μείνει μόνο οι βάσεις. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο Περού; Μπαίνεις σε χώρους που έμειναν σχεδόν ανέπαφοι, μπαίνεις σε σπίτια (με σκεπή) και βλέπεις ό,τι περίπου έβλεπαν κι οι Ίνκας μισή χιλιετία πίσω;
Ε ναι τι λέμε τόση ώρα; Αυτό που περιγράφεις το βλέπεις στο Περού και σε αισθητά μικρότερο βαθμό στο Μεξικό. Το ΠΕρού μάλιστα έχει ολοζώντανη αρχαιολογική κληρονομιά στο Κούσκο, η πόλη είναι σχεδιασμένη από τους Ίνκας και ό,τι φτιάχτηκε από πάνω ακολούθησε αυτό το μοτίβο. Μένεις σε καταλύματα που φτιάχτηκαν από τους Ίνκας, μπαίνεις στο Qoriqancha και παίρνεις μια ιδέα του τι λάτρευαν και πώς οι Ίνκας, περπατάς τους δρόμους τους και βλέπεις μια αρχαία πόλη χωρίς να χρειάζεσαι ιδιαίτερη φαντασία για να καταλάβεις πώς ήταν 700 χρόνια πριν. Αυτό στο Μεξικό, δηλαδή "ζωντανή" αρχαιολογία δεν υπάρχει.

Προφανώς κι αν πάω στο Περού δεν θα μείνω μόνο στο Machu Picchu, αλλά αν το βασικό μου κριτήριο ήταν η επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους, δεδομένου ότι δεν θα τους πάρω όλους σβάρνα, το Μεξικό τη δεδομένη στιγμή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον.
Γούστα είναι αυτά. Και ξαναλέω κι εμένα το Μεξικό μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Π.χ. στην Αίγυπτο έμπαινες στους ναούς κι έβλεπες άψογες τοιχογραφίες, αισθανόσουν όπως περίπου θα αισθάνονταν οι άνθρωποι που πατούσαν τα ίδια χώματα κάμποσες χιλιετίες πίσω. Η τουριστική αξία όλων των παραπάνω χώρων θα ήταν μακράν μικρότερη αν στη θέση των ναών είχαν μείνει μόνο οι βάσεις. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο Περού; Μπαίνεις σε χώρους που έμειναν σχεδόν ανέπαφοι, μπαίνεις σε σπίτια (με σκεπή) και βλέπεις ό,τι περίπου έβλεπαν κι οι Ίνκας μισή χιλιετία πίσω;
Είμαστε στην ίδια βάρκα που λένε. Αυτό το συναίσθημα δεν το ένιωσα σε κανέναν αρχαιολογικό χώρο του Περού, αντίθετα στο Μεξικό μάλλον σε όλους. Δεν είναι μόνο οι ναοί, είναι τα παλάτια, στάδια που έπαιζαν το άθλημα τους (αυτό στη chichen itza είναι φανταστικό), ιερογλυφικά, σκαλιστα, τοιχογραφίες. Οι χώροι τους είναι τεράστιοι σε έκταση κι ας έχουν γίνει ανασκαφές μόνο σε μικρό κομμάτι. Έχουν κάνει τρομερές εργασίες αποκατάστασης οι Μεξικάνοι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Να ρωτησω ο ασχετος; Μονο πυραμιδες εχει το Μεξικο δλδ; Δεν ηξεραν να φτιαχνουν κατι αλλο οι Μαγια ή απλα δεν διασωθηκε κατι αλλο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτησω ο ασχετος; Μονο πυραμιδες εχει το Μεξικο δλδ; Δεν ηξεραν να φτιαχνουν κατι αλλο οι Μαγια ή απλα δεν διασωθηκε κατι αλλο;
Καταρχήν Αζτέκοι, Τολτέκοι, Μάγιας κλπ (ας τους πούμε "Μεξικανούς" για ευκολία) είχαν πολύ μεγαλύτερη συγγένεια αρχιτεκτονικώς κι ακόμη και ως δομή κοινωνίας σε σχέση με την πλειάδα πολιτισμών του Περού. Στο ΠΕρού θα δεις από μεγαλιθικά τείχη, παλάτια, ναούς όλων των ειδών, πυραμίδες, γεωγλυφικά που φαίνονται μόνο από τον αέρα (με κάποιες εξαιρέσεις), υπόγειες πόλεις, γιγαντιαιες αποθήκες, χιλιάδες χιλιόμετρα δρόμων, εγκαταστάσεις μέχρι και για δρομείς, ταφικά μνημεία, η ποικιλία είναι απλά τεράστια. Στο Μεξικό ναι, αν δεν είσαι βαρεμένος σαν κι εμένα που θα πάω να δω και την τελευταί πέτρα, το μοτίβο είναι το ίδιο. Πχ αν κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση για τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους του Μεξικού θα σου βγάλει Palenque, Chichen Itza, Calakmul, Coba και Teotihuacan. Θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις διαφορές, δες εδώ:
calakmul.jpeg
Coba.jpg
chichenitz2.jpeg
monte alban.jpg
palenque.jpg


Θες να δούμε τα 5-6 βασικότερα αρχαιολογικά μνημεία του Περού; Καμία σχέση η ποικιλία (και -υποκειμενικά- καμία σχέση και σαν αίσθηση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom