Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά από αυτές σου τις δηλώσεις στο Μαδρίτη VS Βαρκελώνη είχα καταλάβει πως δεν σου πολυάρεσε ο κόσμος στη Μαδρίτη....
Δεν είναι κι ο αγαπημένος μου. Η Μαδρίτη έχει σοβαρό πρόβλημα ρατσισμού (προσωπικά έχω πολλά περιστατικά, όπως την άρνηση να μου πουλήσουν εισιτήριο στο μετρό επειδή είμαι... sudaca), ξενοφοβίας (για δοκίμασε να νοικιάσεις σπίτι στη Μαδρίτη με προφορά λατινοαμερικάνου) και ομοφοβίας με ασυνήθιστα για την Ευρώπη hate crime rates, πράγματα που στον πολιτισμό της Καταλωνίας φαντάζουν μεσαιωνικά, όσο και οι... χριστιανικές απόψεις των συντηρητικών Καστιγιάνων (όπου το να φοράει μια κοπέλα μίνι φούστα raises eyebrows... το 2016 τώρα αυτά!) και οι πορείες με τις σβάστικες των οπαδών της Ατλέτικο.

Επομένως με τη Βαρκελώνη δεν υπάρχει σύγκριση, η Βαρκελώνη είναι μια πόλη ανοιχτόμυαλη, προοδευτική, κουλ, χίπικη που αν σκάσει μύτη ο Πάπας ή ακουστούν ρατσιστικά σχόλια στο γήπεδο πέφτουν τομάτες. Αλλά ακόμη κι έτσι, θα πάρω τον οποιοδήποτε Ισπανό και τη ζωή στην Ισπανία any day over των Ιταλών, που είναι συμπαθείς αλλά ελαφρώς χαζοχαρούμενοι ελαφρόμυαλοι και τους λείπει η κουλτούρα, η αποτελεσματικότητα, ο συνδυασμός μπρίου και σοβαρότητας της Ισπανίας. Επίσης παράγοντας για μένα είναι ότι μια πόλη σαν τη Μαδρίτη, όσο βαρετή κι αν είναι σε σχέση με άλλες ισπανικές, έχει τουλάχιστον ταυτότητα, δεν είναι μια πόλη στο κέντρο της οποίας βλέπεις 99 τουρίστες κι έναν ντόπιο, κι αυτός ο ντόπιος να είναι πωλητής παγωτών σε τουρίστες. Η Ρώμη ώρες-ώρες φαντάζει μια ντίσνεϋλαντ τουρισμού, η Μαδρίτη μια πόλη με καθημερινότητα, ταυτότητα και ντόπιους, ακόμη και στα πιο κεντρικά/τουριστικά της σημεία.

Οπότε ναι, στον κόσμο δίνω προβάδισμα στους Μαδριλένους. Αλλά ως πόλη για επίσκεψη δεν υπάρχει σύγκριση για μένα, η Ρώμη έχει χίλια πράγματα να δεις και να κάνεις, εύκολα περνάω και 15 μέρες και να μην προλάβω να τα δω και κάνω όλα... Η Μαδρίτη πάνω από 2 μέρες δεν μπορεί να με κρατήσει, κι αυτό έχοντας δεινοπαθήσει μια ολόκληρη μέρα βλέποντας ζωγραφιές... Πρωτεύουσα πρωην αυτοκρατορίας χωρίςιστορία, είναι αν μη τι άλλο παγκόσμια πρωτοτυπία.

Ως πόλη για να ζήσω θα προτιμούσα τη Μαδρίτη: λατίνοι, φαγητό, καλύτερος κινηματογράφος, περισσότερες δυνατότητες πραγμάτων να κάνω εγώ με τα δικά μου γούστα, πιο συμβατή κουλτούρα σε αυτά που μου αρέσουν, έστω με τον τεράστιο αστερίσκο του έντονου ρατσισμού ενός μικρού αλλά πολύ vocal κομματιού του πληθυσμού της.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν μέχρι τώρα βγάλαμε μαχαίρια, μετά από αυτό θα βγάλουμε κανόνια! Άσε που οι πολέμιοι της Ρώμης θα ξεσαλώσουν
Ομως δεν γίνεται να πετάμε κάτι και να μην το τεκμηριώνουμε....μην το έλεγες τότε :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνωμη σου. Διαφωνω βεβαια γιατι ο κοσμος δεν τρωει σε μισελεν εστιατορια, η με μοριακη κουζινα η ξερω γω τι πρωτοποριακο εχει. Τρωει καθημερινα, στο δρομο, θα φαει κ το παγωτο, το γλυκο. Σε αυτά ηΡωμη ειναι απαιχτη απο ολες τις ευρωπαικες πρωτευουσες, το εχω πει κ ατο Παρισι. Ολοι ευχαριστιουνται φαγητο στη Ρωμη. Στη Μαδριτη μια καρικατουρα αναξια λογου κ συγκρισης που προκαλει γελωτα κ για τοΠαρισι τα ειπαμε αξιζει αν εχεις καλο μπατζετ κ πανω.
Μα αυτά τα τρώει παντού. Απλά αλλού είναι καλύτερα από τη Ρώμη, η ιταλική κουζίνα γενικώς είναι αστεία, από τη σύλληψή της (φαντασία μηδέν, πολυπλοκότητα γιοκ, ειναι ντροπή να αποκαλούνται σεφ άνθρωποι που ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ να κάνουν μακαρόνια με κιμά ή αρνάκι, έλεος δηλαδή, αν είναι έτσι η κουζίνα η Άντζυ Σαμίου είναι ποιήτρια), μέχρι τις γεύσεις της και την παρουσίαση. Σε απλή ταβερνούλα να πας στην Ισπανία θα πας πολύ ευρύτερη γκάμα, πιο πλούσιες γεύσεις και για πιο ευφάνταστα πράγματα από την τουριστίλα της Ρώμης, φάτε κόσμε ταλιατέλες και παγωτό προκάτ. Α, αλλά ξέχασα, είναι "δημοφιλές φαγητό". Ε και τα Mc Donald's δημοφιλή είναι, όπως και τα κρουασάν 7 days, αφού είναι εύκολα και γρήγορα. Θα τα φάμε κι αυτά, αλλά δε θα ταξιδέψουμε και στα πέρατα του κόσμου για να φάμε κουζίνα χωρίς φαντασία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
όσο βαρετή κι αν είναι σε σχέση με άλλες ισπανικές, έχει τουλάχιστον ταυτότητα, δεν είναι μια πόλη στο κέντρο της οποίας βλέπεις 99 τουρίστες κι έναν ντόπιο, κι αυτός ο ντόπιος να είναι πωλητής παγωτών σε τουρίστες. .
Θεϊκό :clap:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αν μέχρι τώρα βγάλαμε μαχαίρια, μετά από αυτό θα βγάλουμε κανόνια! Άσε που οι πολέμιοι της Ρώμης θα ξεσαλώσουν
Ομως δεν γίνεται να πετάμε κάτι και να μην το τεκμηριώνουμε....μην το έλεγες τότε :D
Ναι βρε παιδί μου! Άντε να δούμε ένα flame war! Υπόσχομαι θα συμμετάσχω κιόλας :twisted:
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Ναι βρε παιδί μου! Άντε να δούμε ένα flame war! Υπόσχομαι θα συμμετάσχω κιόλας :twisted:
Να μπω λοιπόν στο Κολοσσαίο να θαυμάσω τι, το αμφιθέατρο θανάτου; Το ίδιο ισχύει και για της αρένες των ταυρομαχιών φυσικά. Η συνέχεια αφορά το Βατικανό και επιλέγω να σταματήσω εδώ (για ευνόητους λόγους) τους λόγους που δεν επισκέπτομαι τα μουσεία της Ρώμης...

Και για αποφυγή παρεξηγήσεων, αναφέρομαι στο τελετουργικό που λάμβανε χώρα και όχι για στην ομορφιά του κτίσματος.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τελικά μάθανε οι μαδριλέζοι να τρώνε χωρίς να πετάνε τα σκουπίδια κάτω? από τον ενθουσιασμό που βλέπω μάλλον ναι!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Να μπω λοιπόν στο Κολοσσαίο να θαυμάσω τι, το αμφιθέατρο θανάτου; Το ίδιο ισχύει και για της αρένες των ταυρομαχιών φυσικά.
Είναι κι αυτό μέρος της ιστορίας τους όμως. Με την ίδια λογική δεν θα πήγαινες και στο Dachau αν πήγαινες προς το Μόναχο.
Στις αρένες των ταυρομαχιών δεν πάω ούτε εγώ, γιατί ταυρομαχίες γίνονται ακόμα και σήμερα. Δεν είναι το ίδιο.
(μπα δεν το βλέπω να εξελίσσεται σε καβγά, περίμενα κάτι πιο ακραίο)
Ο καβγάς με βήτα γράφεται ρε παιδιά ή με ύψιλον; Όπως τα αβγά/αυγά;

Η συνέχεια αφορά το Βατικανό και επιλέγω να σταματήσω εδώ (για ευνόητους λόγους) τους λόγους που δεν επισκέπτομαι τα μουσεία της Ρώμης...
Ε μα ναι για το Βατικανό, για πες...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
66
Likes
39
[QUOTE="Mαρίνος Μάζης, post: 620947, member: 24888]"Η συνέχεια αφορά το Βατικανό και επιλέγω να σταματήσω εδώ (για ευνόητους λόγους) τους λόγους που δεν επισκέπτομαι τα μουσεία της Ρώμης...
Ε μα ναι για το Βατικανό, για πες...[/QUOTE]
Τα βάζεις με τις θρησκείες; Απαπαπαπα...;)
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Είναι κι αυτό μέρος της ιστορίας τους όμως. Με την ίδια λογική δεν θα πήγαινες και στο Dachau αν πήγαινες προς το Μόναχο.
Στις αρένες των ταυρομαχιών δεν πάω ούτε εγώ, γιατί ταυρομαχίες γίνονται ακόμα και σήμερα. Δεν είναι το ίδιο.
(μπα δεν το βλέπω να εξελίσσεται σε καβγά, περίμενα κάτι πιο ακραίο)
Ο καβγάς με βήτα γράφεται ρε παιδιά ή με ύψιλον; Όπως τα αβγά/αυγά;
Ο καβγάς γράφετε με βήτα, αλλά όποιος τον ξεκινάει χάνει τα αβγά/αυγά και τα καλάθια. (εκτός αν τον ξεκινήσεις με γυναίκα, οπότε χάνεις και τη μπάλα)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Τελικά μάθανε οι μαδριλέζοι να τρώνε χωρίς να πετάνε τα σκουπίδια κάτω? από τον ενθουσιασμό που βλέπω μάλλον ναι!
Λες αυτό που πετάγανε (δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα) τις χαρτοπετσέτες κάτω;; μου είχε κάνει και μένα εντύπωση (πριν χρόνια όμως) ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom