Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγκεντρωνει εναν πολυ μεγαλο αριθμο σημαντικων, περικαλλων, μεγαλης ιστορικης και θρησκευτικης αξιας μνημειων και εργων τεχνης σε λιγα τετραγωνικα χιλιομετρα. Αυτη την ιδιατεροτητα σε τετοιο βαθμο δεν την εχει καμμια αλλη πολη.
Ιερουσαλήμ. Παρίσι.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Βασικά για άλλο λόγο η Ρώμη δεν πρέπει να μπαίνει σε travel-war: Επειδή για τους Περισσότερους Έλληνες είναι το πρώτο, και ένα από τα πολύ λίγα μέρη που έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό. Αναγκαστικά, στα μάτια τους, είναι μέτρο σύγκρισης... Από τους 33 που έχουν επιλέξει ως τώρα τη Ρώμη σ' αυτό το travel war, πάω στοίχημα πως οι 20 και βάλε είτε δεν έχουν πάει ποτέ στην άλλη πόλη, είτε η Ρώμη ήταν το πρώτο τους ταξίδι στο Εξωτερικό, αυτό που τους εντυπωσίασε και τους παρακίνησε να κάνουν κι άλλα, ή έστω αυτό που "έψαξαν" περισσότερο.
Ωχχχ....εσύ χτυπάς με πυρηνικά τώρα...σκέφτηκα να το γράψω από μέρες, αλλά λέω να μην εξάψω τα πνεύματα :D
Βασικά, θα θεωρούσα πιο αντιπροσωπευτικό σε όλα τα travel wars να ψηφίζουμε εφόσον έχουμε πάει και στα δύο "αντίπαλα στρατόπεδα"..αλλιώς απλά ρίχνουμε ψήφο ανάλογα με τις προσδοκίες, τι ακούσαμε, τι μας είπαν, τι δείχνει στην τηλεόραση..ξέρω κι εγώ. Πάντως στο αντίστοιχο topic για Ρίγα και Βίλνιους, δε θα ψηφίσω. Αφού δεν πήγα, τι να λέει. Εκ πεποιθήσεως θα έλεγα Βίλνιους, αλλά αδικία είναι.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Από τους 33 που έχουν επιλέξει ως τώρα τη Ρώμη σ' αυτό το travel war, πάω στοίχημα πως οι 20 και βάλε είτε δεν έχουν πάει ποτέ στην άλλη πόλη
Τότε δεν θα έπρεπε να ψηφίσουν καν. Εννοείται αυτό ε; Αν δεν έχουμε πάει και στις δύο πόλεις δεν ψηφίζουμε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όταν σε μια πόλη συνδιάζονται το δέος της Γκερνίκα και όχι μόνο, μπύρες, κρασάρες, φοβερό φαγητό, αμέτρητες συνοικίες ζωντανές μέχρι το βράδυ άνευ τουριστίλας και η στρογγυλή θεά είναι μονόδρομος για μένα να της ρίξω την ψήφο μου!

Hala Madrid λοιπόν κι ας αγαπάμε Rayo!;)

υ.γ είχα πετύχει και τον Bardem αλλά δεν το αφήνω να με επηρρέασει!:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βασικά για άλλο λόγο η Ρώμη δεν πρέπει να μπαίνει σε travel-war: Επειδή για τους Περισσότερους Έλληνες είναι το πρώτο..
Και γιατι ειναι το πρωτο? Λογω της ιδιαιτεροτητας της (οπως εξηγει ωραία το ποστ ν.143), λογω της οποίας δεν θα επρεπε να μπαινει σε war. Ενας κυκλος δηλ που μπαινει κ η δικη σου σκεψη. Χαιρομαι που αναγνωριζεις την ανωτεροτητα της Αιωνιας αν κ σιγουρα την ειχες αναγνωρισεις απο την πρωτη φορα που πηγες.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και γιατι ειναι το πρωτο? Λογω της ιδιαιτεροτητας της (οπως εξηγει ωραία το ποστ ν.143), λογω της οποίας δεν θα επρεπε να μπαινει σε war. Ενας κυκλος δηλ που μπαινει κ η δικη σου σκεψη. Χαιρομαι που αναγνωριζεις την ανωτεροτητα της Αιωνιας αν κ σιγουρα την ειχες αναγνωρισεις απο την πρωτη φορα που πηγες.
Ryanair.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μπορώ να έχω άποψη καθώς δεν έχω πάει Μαδρίτη. Συμμετέχω μόνο για να πω, αν και για μένα η ιταλική κουζίνα είναι ένα όνειρο, πως η βάσκικη κουζίνα είναι από τις καλύτερες. Θα μου πείτε άλλο το παϊς το μπάσκο και άλλο ισπανία, αλλά μιας και επίσημα οι Βάσκοι είναι ισπανοί(στα χαρτιά μόνο και μη με ακούσει κανας βάσκος την έβαψα), εγώ τη βάσκικη κουζίνα τη βλέπω σαν κομμάτι της ισπανικής.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.369
Η Ιερουσαλήμ υπερτερεί στην θρησκευτική διάσταση. Αλλά μόνο εκεί. Υστερεί σε όλα τα υπόλοιπα. (μουσεία, έργα τέχνης κ.λ.π)
Το Παρίσι υπολείπεται αριθμητικά σε σημαντικά μνημεία.Ιδίως θρησκευτικού περιεχομένου.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.369
Βασικά για άλλο λόγο η Ρώμη δεν πρέπει να μπαίνει σε travel-war: Επειδή για τους Περισσότερους Έλληνες είναι το πρώτο, και ένα από τα πολύ λίγα μέρη που έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό. Αναγκαστικά, στα μάτια τους, είναι μέτρο σύγκρισης... Από τους 33 που έχουν επιλέξει ως τώρα τη Ρώμη σ' αυτό το travel war, πάω στοίχημα πως οι 20 και βάλε είτε δεν έχουν πάει ποτέ στην άλλη πόλη, είτε η Ρώμη ήταν το πρώτο τους ταξίδι στο Εξωτερικό, αυτό που τους εντυπωσίασε και τους παρακίνησε να κάνουν κι άλλα, ή έστω αυτό που "έψαξαν" περισσότερο.
Γιατι δεν γράφεις ξεκάθαρα την σκέψη σου?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.580
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom