Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία

Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία


  • Total voters
    37

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Μιας και δεν έχω πάει στη Δρέσδη, θα είμαι κυρία και δε θα ψηφίσω! Η Φλωρεντία πάντως είναι έρωτας..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι σχέση έχει ρε παιδιά η αναγεννησιακή Φλωρεντία με τη Μπαρόκ/Ροκοκό Δρέσδη; Άλλες εποχές, άλλη ιστορία, άλλο περιβάλλον, άλλα όλα. Τι ακριβώς σκοπό έχει η σύγκριση, να μετρήσουμε ποιά έχει το μεγαλύτερο "ουάου"?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι σχέση έχει ρε παιδιά η αναγεννησιακή Φλωρεντία με τη Μπαρόκ/Ροκοκό Δρέσδη; Άλλες εποχές, άλλη ιστορία, άλλο περιβάλλον, άλλα όλα. Τι ακριβώς σκοπό έχει η σύγκριση, να μετρήσουμε ποιά έχει το μεγαλύτερο "ουάου"?
δηλ στα war πρεπει οι αντιπαλοι να ειναι ιδιας εποχης, ιστοριας κ περιβαλλοντος? σαν το βερολινο με τη ρωμη πχ? η ακομα κ το παρισι με τη ρωμη?που το πρωτο ηταν αγρος οταν στη ρωμη ειχαν αγαλματα.
εγω το βλεπω σαν τουριστικους προορισμους, τετοιο φορουμ ειμαστε. εχω 2,3, 22 μερες να παω καπου, να παω εκει η εκει. ετσι θα εβαζα σε war κανκουν- βαραδερο, σικαγο-βοστωνη κ παει λεγοντας.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
δηλ στα war πρεπει οι αντιπαλοι να ειναι ιδιας εποχης, ιστοριας κ περιβαλλοντος? σαν το βερολινο με τη ρωμη πχ? η ακομα κ το παρισι με τη ρωμη?που το πρωτο ηταν αγρος οταν στη ρωμη ειχαν αγαλματα.
εγω το βλεπω σαν τουριστικους προορισμους, τετοιο φορουμ ειμαστε. εχω 2,3, 22 μερες να παω καπου, να παω εκει η εκει. ετσι θα εβαζα σε war κανκουν- βαραδερο, σικαγο-βοστωνη κ παει λεγοντας.
@Samion Συμφωνώ σε όλα όσα είπες !!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Άλλαξα ήδη μια φορά την ψήφο μου και ψηφίζω Δρέσδη, παρόλο που θέλουν ένα γερό καθάρισμα τα κτήρια της...
Στη Φλωρεντία το μόνο που με εντυπωσίασε ήταν η Πινακοθήκη Ουφίτσι... Την επισκέφτηκα 2 φορές αλλά δεν της αφιέρωσα ίσως τις απαιτούμενες μέρες για να με κερδίσει. Την 2η φορά ειδικά την βρήκα πολύ αδιάφορη και στενάχωρη και της αφιερώσαμε μόνο 1 μέρα από τις 3 διανυκτερεύσεις στην πόλη...
Αντιθέτως, την Δρέσδη που την επισκέφτηκα και αυτήν 2 φορές, νομίζω ότι με κέρδισε την 2η που έμεινα για 5 βράδια.
Αγάπησα τα μουσεία της και τα καλόγουστα μαγαζιά της! Έφαγα σε ωραία εστιατόρια σε λογικές τιμές και ευχαριστήθηκα την ανοιχτωσιά στις πλατείες και στους δρόμους.
Το μόνο που με στεναχωρεί σε αυτήν την πόλη είναι το πόσο μαυρισμένα εξωτερικά είναι όλα τα ιστορικά κτήρια παρόλο που ολα χτίστηκαν μετα τον καταστροφικό βομβαρδισμό της πόλης στον Β Παγκόσμιο Πόλεμο...
Πάντως με βάση όσα είδα στην 2η επίσκεψη μου, θεωρώ ότι άνετα γεμίζεις ένα ωραίο τριήμερο στην πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
Το μόνο που με στεναχωρεί σε αυτήν την πόλη είναι το πόσο μαυρισμένα εξωτερικά είναι όλα τα ιστορικά κτήρια παρόλο που ολα χτίστηκαν μετα τον καταστροφικό βομβαρδισμό της πόλης στον Β Παγκόσμιο Πόλεμο...
Μη σε στεναχωρει καθολου. Φιλη στην παρεα στη Φλωρεντια επεμενε οτι τα ιστορικα κτιρια χρειαζονταν εξωτερικα ενα βαψιματακι.
Δεν ειχαν χτιστει βεβαια μετα τον β Παγκοσμιο πολεμο και θα το ελεγε δικαιολογημενο καθε νοικοκυρης ανθρωπος.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγώ ως '' Γερμανακιας'' πάντως ψηφίζω Δρέσδη.. Αλλά πάλι λόγω vibe καθαρα.. Τη βάζω στο κάτω κάτω ακριβως κάτω από Βερολίνο οσον αφορά γερμανικες πόλεις (οσες τουλάχιστον εχω επισκεφτει)..
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πες μου ότι ψήφισες τη Φλωρεντία χωρίς να μου πεις ότι ψήφισες τη Φλωρεντία...
Νομίζω το nickname μου αρκεί!

Disclaimer: Για ακόμη μια φορά ενήργησα βάσει της εντελώς υποκειμενικής γνώμης μου και μην έχοντας πατήσει δευτερόλεπτο το πόδι μου στη Δρέσδη!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Disclaimer: Για ακόμη μια φορά ενήργησα βάσει της εντελώς υποκειμενικής γνώμης μου και μην έχοντας πατήσει δευτερόλεπτο το πόδι μου στη Δρέσδη!!

Και εμείς που έχουμε πάει και στις 2, πάλι Φλωρεντία ψηφισαμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.286
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom