Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία

Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία


  • Total voters
    37

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πες μου ότι ψήφισες τη Φλωρεντία χωρίς να μου πεις ότι ψήφισες τη Φλωρεντία...
Νομίζω το nickname μου αρκεί!

Disclaimer: Για ακόμη μια φορά ενήργησα βάσει της εντελώς υποκειμενικής γνώμης μου και μην έχοντας πατήσει δευτερόλεπτο το πόδι μου στη Δρέσδη!!
Από χθες συγκρατούμαι να μην κάνω το ίδιο, καθώς ούτε εγώ έχω πάει Δρέσδη, αν και όταν πάω δύσκολα θα μου αναιρέσει το γεγονός ότι η Φλωρεντία είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
Από χθες συγκρατούμαι να μην κάνω το ίδιο, καθώς ούτε εγώ έχω πάει Δρέσδη, αν και όταν πάω δύσκολα θα μου αναιρέσει το γεγονός ότι η Φλωρεντία είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
Καθε "Φλωρεντια του Βορρα" η "Βενετια του Βορρα" δεν ειναι κατ ευφημισμον? Κακεκτυπα.

Εν τω μεταξυ οι Αυστρο-γερμανοι λογιοι, ποιητες, μουσικοι κατεβαιναν στις αυθεντικες Ιταλικες πολεις της χαρας της ζωης για να γιατρευτουν απο την καταθλιπτικη Γερμανιλα. Σαν φαρμακο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τι σχέση έχει η Δρέσδη με την Φλωρεντια ρε παιδια; :haha: Εχω πάει και στις δυο, δεν μπορώ να πω, ωραία η Δρέσδη αλλά νομιζω ότι συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πραγματα..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.398
Τι σχέση έχει η Δρέσδη με την Φλωρεντια ρε παιδια; :haha: Εχω πάει και στις δυο, δεν μπορώ να πω, ωραία η Δρέσδη αλλά νομιζω ότι συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πραγματα..
Ειναι αδελφοποιημένες πόλεις και μεις προσπαθούμε να τις βάλουμε σε war..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι σχέση έχει η Δρέσδη με την Φλωρεντια ρε παιδια; :haha: Εχω πάει και στις δυο, δεν μπορώ να πω, ωραία η Δρέσδη αλλά νομιζω ότι συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πραγματα..
Η μοναδική σχέση που μπορούν να έχουν μεταξύ τους αυτές οι δύο πόλεις είναι το πολιτισμικό αποτύπωμα που έχουν αφήσει πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, το οποίο είναι τόσο διαφορετικό που για να τις συγκρίνεις πρέπει "να μετρήσεις το μέγεθος του αποτυπώματος"....
Κατά τα άλλα τα περί "Φλωρεντίας του βορρά" εγώ τα θεωρώ τουλάχιστον άστοχα! Η Δρέσδη έχει τη δική της μοναδική ιστορία και δεν έχει ανάγκη να συγκριθεί με καμία Φλωρεντία!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όπως είπε και η φίλη @Italitsa και εγώ αν και δεν έχω πάει στην Δρέσδη ψήφισα Φλωρεντία, αλλά και να πήγαινα πάλι Φλωρεντία θα ψήφιζα.
Αντικειμενικά μιλάω:bleh::bleh:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η μοναδική σχέση που μπορούν να έχουν μεταξύ τους αυτές οι δύο πόλεις είναι το πολιτισμικό αποτύπωμα που έχουν αφήσει πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, το οποίο είναι τόσο διαφορετικό που για να τις συγκρίνεις πρέπει "να μετρήσεις το μέγεθος του αποτυπώματος"....
Κατά τα άλλα τα περί "Φλωρεντίας του βορρά" εγώ τα θεωρώ τουλάχιστον άστοχα! Η Δρέσδη έχει τη δική της μοναδική ιστορία και δεν έχει ανάγκη να συγκριθεί με καμία Φλωρεντία!
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά έτσι πρόχειρα για την Φλωρεντία μου έρχονται στο μυαλό οι Μέδικοι, Ο Δάντης, ο Μπρουνελέσκι, ο Γαλιλαίος, ο Τζιότο, ο Ντονατέλο και και..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά έτσι πρόχειρα για την Φλωρεντία μου έρχονται στο μυαλό οι Μέδικοι, Ο Δάντης, ο Μπρουνελέσκι, ο Γαλιλαίος, ο Τζιότο, ο Ντονατέλο και και..
Εννοώ ότι οι Σαξονες έχουν την δική τους σημαντική ιστορία σε αυτόν τον κόσμο, η οποία όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτή της αναγεννησιακης Φλωρεντίας, η οποία είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ για μένα! Άδικα μου αραδιάζεις την αφρόκρεμα της....εχω πειστεί για την αξία της προ πολλού :) Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να εκτιμώ την ιστορία των Σαξονων και το γεγονός ότι έχουν αφήσει πολιτισμικά εξίσου σημαντικό αποτύπωμα στη κεντρική και βόρεια Ευρώπη.
Η σύγκριση των δύο πολιτισμικά είναι άτοπη και το "Φλωρεντία του βορρά " κακόγουστη ετικέτα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom