Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Η Γαλλική κουζίνα είναι κατά κανόνα πιο πολύπλοκη και ακριβή.
2.Η Ιταλική κουζίνα..
3.Για πες μας τώρα (πάλι) γιατί τα macaron είναι Ιταλικά να σκάσει το χειλάκι μας :D
1. α ναι..εχεις δικιο..ειδικα το κορυφαιο πιατο της, το ταρταρ ειναι εξαιρετικα πολυπλοκο...πας κρεοπωλη παιρνεις κιμα κι ενα ωμο αυγο στο πιατο..
2. αποθεωνεται στον πλανητη για την απλοτητα της.
3. ριξε το γελακι σου..γιατι χωρις την Αικατερινη και την ιταλικη τεχνη θα ετρωγαν ακομα ριζες..
Some have traced its French debut back to the arrival of Catherine de' Medici's Italian pastry chefs whom she brought with her in 1533 upon marrying Henry II of France.[7]
http://en.wikipedia.org/wiki/Macaron
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Γιατί σε 20 λεπτά εγώ -μονος μου- φτιάχνω εξαιρετική πάστα με σούπερ -made by jousis- μυστική σως (μυρωδικά απο το μπαλκόνι).
Σε 40 λεπτά , ΜΑΖΙ με το φούσκωμα/ζύμωμα/άνοιγμα, φτιάχνω εξαιρετική πίτσα επίσης με μυστική σάλτσα jousis 2 :D
Μηπως μπορεις να μοιραστεις τα μυστικα σου μαζι μου...μονο οι δυο μας θα τα ξερουμε....:p
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Προκρίνω (και ψηφίζω) Παρίσι με διαφορά στήθους. Λατρεύω και τις 2 πόλεις. Επίσης ευχαριστήθηκα το φαγητό και στις 2 κουζίνες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Άσχετα μηνύματα με το θέμα διαγράφηκαν. Όσοι θέλετε να συμμετέχετε στο Travel-War μπορείτε να το κάνετε. Όσους δε σας ενδιαφέρει, προχωράτε παρακάτω :)
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Ψήφισα Παρίσι αλλά ίσως να μην είμαι αντικειμενική γιατί Παρίσι έμεινα 10 μέρες ενώ Ρώμη μόνο δύο. Όχι ότι δεν είναι όμορφη πόλη αλλά το Παρίσι μου βγάζει κάτι γοτθικό, μυστηριώδες, ερωτικό και συγχρόνως αλαζονικό. (δεν έχω πάρει ληγμένα....) Λέγεται πόλη του φωτός επειδή τόσο σκοτεινή που είναι θέλει πολλά φώτα για να λάμψει....
Η Ρώμη είναι μια πόλη φωτεινή και χαρούμενη που λίγο πολύ το έχουμε και εδώ( και για να σας προλάβω εννοώ την ατμόσφαιρα) ή ίσως να φταίει οτι ο πεθερός μου είναι Ιταλός οπότε δεν μου είναι κάτι άγνωστο. Το ίδιο φωνακλάδες είναι όλοι....
Όσο για το φαί συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας και επίσης θα κατηγορήσω το φόρουμ για παραπληροφόρηση (χιουμορ κάνω
). :haha::p:D
Απλά θα σας εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ και ελπίζω να αποκαταστήσω την γαλλική κουζίνα ως προς την τιμή της και το ψήσιμό της...
όταν έφευγα για Παρίσι διάβαζα στο φόρουμ για το ταρτάρ και το αίμα στο κρέας και οτι οι Γάλλοι το τρώνε ωμό και αν το θέλουμε λίγο ψημένο να το παραγγέλνουμε κάρβουνο και τρομοκρατήθηκα.:cool:
Δεν λέω, δίκιο είχατε εσείς, οι μοσχαρίσιες τους στάζουν αίμα... Αλλά εγώ κόλλησα και νόμιζα οτι τα πάντα τα έχουν άψητα για τα ελληνικά δεδομένα....... Μέγα λάθος, δικό μου, δικό σας, δεν ξέρω... Αλλά έχετε φάει γουρούνόπουλο που ψηνόταν στη γάστρα με κρεμμύδια σε σιγανή φωτιά για τέσσερις ώρες ή την πάπια τους???? Α παπαπα........
Το μόνο που θέλει είναι να βρείτε ένα εστιατόριο που να μην μιλάνε γαλλικά, εκτός τουριστικής περιοχής, να μιλάτε ελληνικά και να κάτσετε δίπλα σε παρέα σχετικά νέα (ξέρετε τα μπιστρώ που ο ένας κάθεται δίπλα δίπλα με τον άλλο...) να το παίξετε κινέζοι και θα σας βοηθήσουν οι διπλανοί σας με τα σπαστά αγγλικά σας......;)
(ξέχασα τις μεγάλες πιατέλες με τα μύδια... α και το πιο τέλειο κινέζικο)
Οι τιμές γύρω στα 60 ευρώ τα δύο άτομα με κύριος πιάτο, σαλάτα κρασί και γλυκό.(2010)
Συγνώμη για τη μακρηγορία αλλά ήθελα να τεκμηριώσω την ψήφο μου και να μην με πάρουν με τα μούτρα κάποιοι κακόβουλοι
ιταλολάτρες....:D
ΑΑΑ για τις γκαλερί και τα μουσεία μίλησα? Το μουσείο Ντορσέ είναι ο μου έρωτας και το σημείο γνωριμίας μου με τον μεγαλύτερο για μένα ζωγράφο Ζαν-Λεόν Ζερόμ.
http://el.wikipedia.org/wiki/Ζαν-Λεόν_Ζερόμ για τους αδαής;)
Μάλλον δεν είμαι αντικειμενική, αλλά τι να πώ???
Στον έρωτα όλα επιτρέπονται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.το Παρίσι μου βγάζει κάτι γοτθικό, μυστηριώδες, ερωτικό και συγχρόνως αλαζονικό. (δεν έχω πάρει ληγμένα....)
2. ελπίζω να αποκαταστήσω την γαλλική κουζίνα ...
γουρούνόπουλο που ψηνόταν στη γάστρα με κρεμμύδια σε σιγανή φωτιά για τέσσερις ώρες
ή την πάπια τους????
(ξέχασα τις μεγάλες πιατέλες με τα μύδια...
α και το πιο τέλειο κινέζικο)
1. ε δεν ειπαμε κ τετοιο πραγμα..απλα θα πηρες γεννοσημα κινεζικα. να το προσεξεις αυτο την επομενη φορα να παιρνεις ελληνικα..
2. να παμε παρισι για γουρουνοπουλο, παπια, μυδια και κινεζικο?..ασε καλυτερα, τρωω τα κρεατα στη χωρα μου οπως τα θελω και για οτιδηποτε γκουρμε παω Ρωμη.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
1. ε δεν ειπαμε κ τετοιο πραγμα..απλα θα πηρες γεννοσημα κινεζικα. να το προσεξεις αυτο την επομενη φορα να παιρνεις ελληνικα..
2. να παμε παρισι για γουρουνοπουλο, παπια, μυδια και κινεζικο?..ασε καλυτερα, τρωω τα κρεατα στη χωρα μου οπως τα θελω και για οτιδηποτε γκουρμε παω Ρωμη.
Βρε Samion τουλάχιστον παίρνεις κάνα φράγκο, ουπς λιρέτα ήθελα να πω, από την ιταλικό υπουργείο τουρισμού????
Αν είναι, να πω του πεθερού μου να μιλήσει στην πρεσβεία που έχει γνωστούς, για να σου κόψουν κανένα τσεκ.:D
Γκουρμέ κουζίνα δεν μου αρέσει,λόγω τιμής αλλά και επειδή τώρα με την παγκοσμιοποίηση είναι ίδια παντού. Το θέμα, όταν πας ταξίδια, είναι να φας αυτά που τρώνε οι ντόπιοι και αυτό το βρίσκεις μόνο σε μικρά εστιατόρια που είναι κρυμμένα στα στενά της κάθε πόλης, είτε αυτή λέγεται Ρώμη είτε λέγεται Παρίσι...
Και στη Ρώμη έφαγα καλά, αλλά μάλλον γιατί ο άντρας μου απείλησε την κοπέλα στη ρεσεψιόν, στα ναπολιτάνικα, οτι για το καλό της τα εστιατόρια που μας έστελνε να μην ήταν καμία τουριστοπαγίδα:cool::cool:
'Οσο για το κρέας έχεις δίκιο, σαν αυτά που έχει ο μπαμπάς μου στη φάρμα μας δεν τα έχω φάει πουθενά, ούτε στην Ιταλία...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Σε πόλεμο μεταξύ Ρώμης και Παρισιού φέρνεις ως επιχείρημα για το Παρίσι ζωγράφο νεοκλασσικισμού ;
Καις τους Παρισόφιλους. :D:D:D

Πες για τον τρισμέγιστο και άσε τους να ψάχνουν πως να βάλουν τα φώτα στην μποργκέζε για να φαίνεται ωραίος ο Καραβάτζιο :haha:

υγ. Εν γένει, οι νεοκλασσικιστές αντιγράφανε την κλασσική τέχνη των αρχαίων Ελλήνων και των αντιγραφέων τους (Ρωμαίων ντε).
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Σε πόλεμο μεταξύ Ρώμης και Παρισιού φέρνεις ως επιχείρημα για το Παρίσι ζωγράφο νεοκλασσικισμού ;
Καις τους Παρισόφιλους. :D:D:D

Πες για τον τρισμέγιστο και άσε τους να ψάχνουν πως να βάλουν τα φώτα στην μποργκέζε για να φαίνεται ωραίος ο Καραβάτζιο :haha:

υγ. Εν γένει, οι νεοκλασσικιστές αντιγράφανε την κλασσική τέχνη των αρχαίων Ελλήνων και των αντιγραφέων τους (Ρωμαίων ντε).
ΑΑΑ εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου....:p
Μπορεί να μην είμαι εξπέρ στην τέχνη αλλά ξέρω οτι ο νεοκλασικισμός ξεκίνησε πρώτα στη Γαλλία και μετά τον αντιγράψανε οι Ιταλοί. (κλασικοί αντιγραφείς:haha::haha::haha:)
Αλλά για μένα ο οριενταλισμός είναι κάτι το μοναδικό.....
Και ο αρχηγός της ο Ζερόμ......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρε Samion τουλάχιστον παίρνεις κάνα φράγκο, ουπς λιρέτα ήθελα να πω, από την ιταλικό υπουργείο τουρισμού????...
αυτό το εχει πει και καποιος άλλος από προφανη εμπαθεια. μαλλον δεν το επαναλαμβάνεις ελπιζω με την ιδια προθεση. ας αφήσουμε τις προσωπικες αναφορες..να ασχολούμαστε με τα γραφομενα μονο και να διασκεδαζουμε...
οι Ιταλοί. (κλασικοί αντιγραφείς:haha::haha::haha:)
......
μα ναι...το Κολοσσαιο το αντεγραψαν προφανως από το Παρισι..που τότε ήταν...
αν είναι δυνατον να συγκρινεται μια πόλη-μουσειο με μια νεοτατη, με μικρη ιστορια..τέτοιες πολεις και τετοια μουσεια σου φτιαχνουν οι αμερικανοι στο Λας Βεγκας όσες θελεις. και πολεις πιο δυνατου φωτος..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom