Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν λέω, δίκιο είχατε εσείς, οι μοσχαρίσιες τους στάζουν αίμα... Αλλά εγώ κόλλησα και νόμιζα οτι τα πάντα τα έχουν άψητα για τα ελληνικά δεδομένα....... Μέγα λάθος, δικό μου, δικό σας, δεν ξέρω... Αλλά έχετε φάει γουρούνόπουλο που ψηνόταν στη γάστρα με κρεμμύδια σε σιγανή φωτιά για τέσσερις ώρες ή την πάπια τους???? Α παπαπα........
Ας πω και γω την εμπειρία μου.. Έφαγα προχτές το βράδυ σε ένα μπιστρώ γιατί είχε πολύ καλή θέση και άριστες κριτικές στο tripadvisor. Όντως είχε πολύ ποιοτικό φαγητό αλλά το κυρίως δεν το έφαγα.. :( Ισχύει αυτό που λες για το κρέας στη γάστρα ακριβώς επειδή αργοψήνεται για πολλές ώρες και έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να φας αίμα.. Οι δικοί μου πήραν αρνάκι στη γάστρα και ήταν λουκούμι, εγώ πήρα πάπια και τα φιλετάκια κολυμπούσαν σε σάλτσα από αίμα(στην αρχή νόμιζα πως ήταν ντομάτα).. και αν τα πίεζες με το πιρούνι έβγαζαν κιάλλο αίμα που μύριζε.. Δοκίμασα αλλά δε μου άρεσε και δε θα το επιχειρήσω ξανά..
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
αυτό το εχει πει και καποιος άλλος από προφανη εμπαθεια. μαλλον δεν το επαναλαμβάνεις ελπιζω με την ιδια προθεση. ας αφήσουμε τις προσωπικες αναφορες..να ασχολούμαστε με τα γραφομενα μονο και να διασκεδαζουμε...

μα ναι...το Κολοσσαιο το αντεγραψαν προφανως από το Παρισι..που τότε ήταν...
αν είναι δυνατον να συγκρινεται μια πόλη-μουσειο με μια νεοτατη, με μικρη ιστορια..τέτοιες πολεις και τετοια μουσεια σου φτιαχνουν οι αμερικανοι στο Λας Βεγκας όσες θελεις. και πολεις πιο δυνατου φωτος..
Αγαπητέ μου Samion, mea culpa, το σχόλιο μου δεν είχε σκοπό να σε θίξει, ήταν καθαρά χιουμοριστικό. Απλά μου αρέσει ο παθιασμένος τρόπος που υποστηρίζεις την αγαπημένη σου πόλη. Μου θυμίζεις τον πεθερό μου, που του έχω μεγάλη αδυναμία, που υποστηρίζει οτι το κέντρο του κόσμου είναι η Νάπολη.:)
στο κάτω κάτω με μισό Ιταλό είμαι παντρεμένη και μάλιστα με καθολικό γάμο σε Φραγκισκανή εκκλησία. Τυχαίο?? δε νομίζω....



`
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το θέμα, όταν πας ταξίδια, είναι να φας αυτά που τρώνε οι ντόπιοι και αυτό το βρίσκεις μόνο σε μικρά εστιατόρια που είναι κρυμμένα στα στενά της κάθε πόλης, είτε αυτή λέγεται Ρώμη είτε λέγεται Παρίσι...
Ασε, τα δοκιμασαμε κι αυτα και παλι μια αποτυχια ηταν. Γενικα πρεπει να τα σκασεις χοντρα για να φας κατι της προκοπης εξω και στις δυο πολεις. Φυσικα μια, δυο φορες θα πας και θα δωσεις 40-50€ το ατομο, αλλα δεν μπορεις να το κανεις καθε μερα.

Φοβαμαι πως τα γκουρμε ειναι μονοδρομος.

Οταν οι συνοδευτικες πατατες ειναι προτηγανισμενες, οι σαλατες και οι σαλτες ετοιμες και τα φαγητα ζεσταμενα στο φουρνο μικροκυματων μπορει να ειναι νοστημα αλλα δεν παυουν να ειναι χαμηλοτατης ποιοτητας, σχεδον σκουπιδια.


Ας πω και γω την εμπειρία μου.. Έφαγα προχτές το βράδυ σε ένα μπιστρώ γιατί είχε πολύ καλή θέση και άριστες κριτικές στο tripadvisor. Όντως είχε πολύ ποιοτικό φαγητό αλλά το κυρίως δεν το έφαγα.. :( Ισχύει αυτό που λες για το κρέας στη γάστρα ακριβώς επειδή αργοψήνεται για πολλές ώρες και έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να φας αίμα.. Οι δικοί μου πήραν αρνάκι στη γάστρα και ήταν λουκούμι, εγώ πήρα πάπια και τα φιλετάκια κολυμπούσαν σε σάλτσα από αίμα(στην αρχή νόμιζα πως ήταν ντομάτα).. και αν τα πίεζες με το πιρούνι έβγαζαν κιάλλο αίμα που μύριζε.. Δοκίμασα αλλά δε μου άρεσε και δε θα το επιχειρήσω ξανά..
Να σου προτεινω κι εγω ενα, το Le Festin Nu

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και μετά τον αντιγράψανε οι Ιταλοί. (κλασικοί αντιγραφείς:haha::haha::haha:)
Οι Ρωμαίοι ήταν στην αρχαιότητα ό,τι οι Κινέζοι σήμερα: ειδικοί στην αντιγραφή, με σπεσιαλιτέ το καχέκτυπο...

Η ιταλική κουζίνα είναι ό,τι το ποδόσφαιρο στα αθληματα: εύπεπτο, το καταλαβαίνουν και οι μπαρμπάδες στο καφενείο, δε θέλει πολλή επιστήμη κι αν σε πάρει κι ο ύπνος κανά δεκάλεπτο δεν έχασες και τίποτε.

Εγώ Ρώμη ψήφισα, αλλά τώρα στην κουζίνα να μιλάμε για Ιταλούς είναι σα να μιλάμε για ζαχαροπλάστες και να πεταχτε'ί κάποιος και να πει "Κίντερ Μπουένο φάγατε; Ωραίο εεεεεεεε;;;;"
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η ιταλική κουζίνα είναι ό,τι το ποδόσφαιρο στα αθληματα
τα είπες όλα. ο Βασιλιάς, σημειο αναφοράς για όλα. οι υπόλοιποι ας παιζουν μπειζμπολ.
στην κουζίνα να μιλάμε για Ιταλούς
ειναι σαν να μιλαμε για τη μαμα μας θα ελεγα εγω. ολοι μιλαμε για το γκουρμε πιατο (για να κανουμε και το εφε μας) αλλα το τρωμε μια φορα το μηνα. σπιτι μας τρωμε καθε μερα απο τη μαμα μας, ιταλικά δηλ.
Οι Ρωμαίοι ήταν στην αρχαιότητα ό,τι οι Κινέζοι σήμερα:
αυτο το εχεις ξαναπει χωρις να παρεις απαντηση..επειδη κουραστηκες να το λες κ να το ξαναλες ας μου επιτραπει να απαντησω μια φορα μονο μια και ειναι σαφως οφ τοπικ..
δεν χρειαζεται ουτε καν απλες ιστορικες γνωσεις για να αρχισεις τα γελια..ενα μεγαλο μερος του κοσμου οπως τον ξερουμε σημερα οφειλεται στη Ρωμη. επειτα από που εκλεψαν αυτα που ειχαν, τη μπουλντοζα, το μυλο, τη μανιβελα, το υδραγωγειο, το κοντερ (ναι!), τις ορθοδοντικες προθεσεις, το σαλαμι? ετσι για να πω μερικα ασυνηθιστα απο τα χιλιαδες..oh let me guess! απο το Περου και τους αρχαιους ινκας, που ειχαν προσγειωθει οι Δισκοι!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
επειδή βλέπω τη γαλλική κουζίνα να αδικείται πάρα πολύ, παραθέτω τα εστιατόρια που έφαγα, όλα είχαν 4 αστέρια στο tripadvisor εκτός το κινεζικο mirama που είχε 3,5.
σε όλα δίναμε 30-40 ευρώ το άτομο που για Ελλάδα είναι ακριβά αλλά για παρίσι μία χαρά τιμές. Για να βγεί το βραδινό μέναμε σε ενοικιασμένο διαμέρισμα και κάθε πρωί έφτιαχνα σάντουιτς βάζαμε στη τσαντούλα μας νερό και φρούτα και τη βγάζαμε όλη μέρα. Μετά που κλείνανε τα μουσεία κατά τις 6 παίρναμε το μετρο και πηγαίναμε στη rue de charonne ένας δρόμος μόνο εστιατόρεια και μόνο για Γάλλους.
εκείνη την ώρα είναι που γεμίζουν από τα μαγαζιά που κλείνουν οπότε προσοχή.
http://www.tripadvisor.com/ShowUser...2615-Chalet_Savoyard-Paris_Ile_de_France.html
Ωραιότατο φαί από τις Άλπεις, αν θέλετε φοντύ να δοκιμάσετε ελάτε εδώ. Πήγα δύο φορές για φοντύ και στο τέλος παράγγελνα αυτό που τρώγανε οι διπλανοί μου γιατί φαινόταν ενδιαφέρων.
http://www.chezpaul.com/specialite.php
μικρό εστιατόριο με σπεσιαλιτέ την πάπια, αλλά το γουρουνόπουλο στη γάστρα φοβερό. Η γκαρσόνα αγενέστατη, που ήξερε αγγλικά μόνο όταν ήθελε,
http://www.tripadvisor.co.uk/Restau...19775-Reviews-Mirama-Paris_Ile_de_France.html
Το κινέζικο αυτό κάνει καλές νταπλινγκ σούπες (νομίζω το λένε έτσι).
http://www.bistrotdupeintre.com/fr/lang.html?uri=sfSimpleCMS/show&slug=home&lang=en
και εδώ φάγαμε δύο φορές, με μία χαρά φαί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, η σύγκριση μεταξύ των Παρισίων και της Ρώμης αποτελεί ύβρη, μια που συγκρίνουμε την ωραιότερη πόλη του κόσμου με ένα καλούτσικο χωριό...

Βλέπω όμως ότι η κουβέντα ξεφεύγει και αποκτά γαστριμαργικό ενδιαφέρον... ας πω κι εγώ λοιπόν την γνώμη μου... ξεκινώντας από τα βασικά, θα πω ότι το φαγητό και στη Ρώμη και στο Παρίσι, εκτός των αναμενόμενων τουριστικών εξαιρέσεων, είναι άριστο και σε κάθε περίπτωση απέχει παρασάγγες από αυτό που συναντάμε στην Ελλάδα... από εκεί και μετά το ότι σε μερικούς δεν αρέσει π.χ η Ιταλική πίτσα ή ότι το κρέας στην Γαλλία δεν είναι καρβουνιασμένο όπως στην χώρα μας, δεν σημαίνει ότι το φαγητό είναι κακομαγειρεμένο ή κακής ποιότητας, σημαίνει ότι πολλοί από εμάς απλά δεν ξέρουν να τρώνε... αν κάποιος έχει συνηθίσει στα λαπαδιασμένα μακαρόνια με κιμά ή στην καρβουνιασμένη σταβλίσια της Χασιάς, είναι φυσιολογικότατο να μην εκτιμά μια πάστα αλλε βόνγκολε ή ένα ζουμερό γαλλικό φιλέτο... για το θέμα της τιμής τώρα... την στιγμή που για να φας αξιοπρεπώς στην Αθήνα της κρίσης, θέλεις περίπου 25 με 30€ τότε συγνώμη, αλλά τα 35 με 40€ για να φας στο Παρίσι ή την Ρώμη φαγητό που ουδεμία σχέση έχει με αυτό της Ελλάδας μου φαίνονται λογικότατα... και για να κλείσω... φληναφήματα και πομφόλυγες που απαξιώνουν την Ιταλική ή την Γαλλική κουζίνα δεν νομίζω ότι αξίζουν περαιτέρω σχολιασμούς... η ασχετοσύνη δεν χρειάζεται περισσότερο διαφήμιση...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μια που συγκρίνουμε την ωραιότερη πόλη του κόσμου με ένα καλούτσικο χωριό...
ατυχης ο χαρακτηρισμός..αν η Ρωμη των 3,5 εκατ ειναι χωριο η Βενετία των 80000 τι ειναι , πολίχνη? το μεγεθος δεν εχει σημασία στη ομορφια. συγχεετε πολλοι την ομορφια με τη σημασια της πόλης. η τερατουπολη των Παρισιων ειναι σημειο αναφορας στην Ευρωπη κ στον κοσμο, όπως και το Λονδινο και η ΝΥ. δημιουργουνται μοδες, κινηματα, ουρανοξυστες, μουσεια και πολλα αλλα. καμμια σχεση με ομορφια ομως. λαμπιονια, ουρανοξυστες vs κατοικιες αιωνων, Σανς ελυζε vs via dei Condotti, το λασβεγκοειδες μοντερνο vs ιστορια. μην ξερασω πρωι πρωι...
σημαίνει ότι πολλοί από εμάς απλά δεν ξέρουν να τρώνε...
Μεγαααααλη αληθεια. αν και στη Ρωμη οι βαθυγνωστες ξερουν τι να φανε. την παραδοσιακη αιωνοβια ψαροσουπα φυσικά.
φληναφήματα και πομφόλυγες που απαξιώνουν την Ιταλική ή την Γαλλική κουζίνα δεν νομίζω ότι αξίζουν περαιτέρω σχολιασμούς...
αξιζουν αξιζουν! τετοιους σχολιοασμους! τα ρεστα μου!(και τα λεξικα μου...)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι δηθεν σχετικοι που εκθιαζετε τη γαλλικη κουζινα θα ηταν καλο να διαβασετε την πραγματικοτητα γυρω απο το φαγητο των γαλλικων εστιατοριων. Εγραψα για το μεγαλο σκανδαλο προ μηνος και αν τα ειχατε διαβασει θα αποφευγατε να γραψετε τις κοτσανες που γραψατε παραπανω. Δεν ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα η αληθεια για τον κλαδο εστιασης στο Παρισι και σε αλλα μερη της Γαλλιας.

http://www.travelstories.gr/communi...τη-navigo-στην-τσεπη.43874/page-5#post-509965

Οταν μπορεσω θα γραψω και για τη νυχτερινη ζωη του Παρισιου. Μεχρι τοτε οι "σχετικοι" μπορειτε να ισχυριζεστε πως η γαλλικη πρωτευουσα ειναι η Βασιλισσα του κεφιου ή ο,τι αλλη βλακεια σας κατεβει στο κεφαλι. Για να σας προειδεασω θα πω μονο πως το 2009 η εφημεριδα Le Monde (φανταζομαι ολη τη γνωριζετε) ειχε χαρακτηρισει το Παρισι "Ευρωπαικη πρωτευουσα της πληξης".

Στη Ρωμη ας γινεται ο,τι θελει, δεν με νοιαζει. Ετσι κι αλλιως δεν μου αρεσε και θα ξαναβρεθω εκει μονο απο αναγκη.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Οι δηθεν σχετικοι που εκθιαζετε τη γαλλικη κουζινα θα ηταν καλο να διαβασετε την πραγματικοτητα γυρω απο το φαγητο των γαλλικων εστιατοριων. Εγραψα για το μεγαλο σκανδαλο προ μηνος και αν τα ειχατε διαβασει θα αποφευγατε να γραψετε τις κοτσανες που γραψατε παραπανω. Δεν ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα η αληθεια για τον κλαδο εστιασης στο Παρισι και σε αλλα μερη της Γαλλιας.

http://www.travelstories.gr/community/threads/Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις-και-αλλες-βλακειες-Με-τη-navigo-στην-τσεπη.43874/page-5#post-509965

Οταν μπορεσω θα γραψω και για τη νυχτερινη ζωη του Παρισιου. Μεχρι τοτε οι "σχετικοι" μπορειτε να ισχυριζεστε πως η γαλλικη πρωτευουσα ειναι η Βασιλισσα του κεφιου ή ο,τι αλλη βλακεια σας κατεβει στο κεφαλι. Για να σας προειδεασω θα πω μονο πως το 2009 η εφημεριδα Le Monde (φανταζομαι ολη τη γνωριζετε) ειχε χαρακτηρισει το Παρισι "Ευρωπαικη πρωτευουσα της πληξης".

Στη Ρωμη ας γινεται ο,τι θελει, δεν με νοιαζει. Ετσι κι αλλιως δεν μου αρεσε και θα ξαναβρεθω εκει μονο απο αναγκη.
εγώ μάλλον έφαγα στο 25% που μαγειρεύει το φαγητό του:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.226
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom