Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aχ! Ωραία διλήμματα !
Αγαπημένες πόλεις και οι δυό...

Η Ρώμη μου βγάζει κάτι οικείο, γνώριμο, γλυκό και αγαπημένο σαν τον καλό μου για πολλά χρόνια, που ξέρω κάθε του σκέψη, κάθε αντίδραση...είναι δικός μου !

Μα το Παρίσι είναι ο έρωτας, το ξαφνικό, απαγορευμένο, που συναρπάζει, οδηγεί το μυαλό σε τρελά μονοπάτια, είναι απρόσμενο και κάθε φορά σου δημιουργεί εκείνη την ανάγκη για απερισκεψία...απογειώνει το μυαλό και τις αισθήσεις...
Είναι κολασμένα ποθητό, ανεπανάληπτο και αξεπέραστο ! Είναι αυτό, που αναζητάς τις δύσκολες ώρες και πάντα σε αφήνει ανικανοποίητη...για να επανέρχεσαι...με την ίδια δίψα για τη μαγευτική του ανάσα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
-Παρολο που οι Ρωμαιοφιλοι κοπτονται για τα υπεροχα εργα τεχνης της Ρωμης, τα καλυτερα, αλλωστε και η μεγαλυτερη συλλογη εργων του Ντα Βιντσι, βρισκονται στο Λουβρο! (και για τους κακεντρεχεις διευκρινιζω οτι δεν προκειται για κλεμμενα!)
-Ασε που τα εργα τεχνης στο Παρισι μπορεις να τα δεις σε αξιοπρεπεις συνθηκες και οχι βγαζοντας τα ματια σου λογω κακου φωτισμου, οπως για παραδειγμα στο Doria Pamphiliji η στο Palazzo Barberini! Οι Ιταλοι δε σεβονται ουτε τα αριστουργηματα που κληρονομησαν απο τους προγονους τους, ωστε να τα προφυλασσουν σε καλυτερες συνθηκες! (Ας μη μιλησουμε για μουσειολογια-αυτο ακομη δεν εχει ανακαλυφθει στην Ιταλια).
-Οσον αφορα τις εκκλησιες ο γοτθικος ρυθμος της Notre dame και της Sainte Chapelle ειναι πολυ πιο κατανυκτικος και προξενει μεγαλυτερο δεος απο οποιαδηποτε μπογιατισμενη αναγενησιακη η μπαροκ εκκλησια της Ρωμης.
-Σκοτιστηκα για τις Ιταλιδες, αν ειναι ομορφες η αισθησιακες, προσωπικα δε με αφορα το θεμα! Αλλα και αυτες που αναφερατε ως ιδανικες, (Καρλα και Μονικα) γαλλους ανδρες πηραν: Αυτες ξερουν!
- Καλος ο Μαστρογιαννι και ο Γκασμαν, αλλα ο Alain Delon και ο μακαριτης Gerard Philippe απλως δεν παιζονται...
Και ενα ακομη: Καλη η Ρωμη αλλα Παρισι δεν ειναι (ευτυχως!)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν εχω ταξιδεψει ακομα σε καμμια απο τις δυο αυτες ευρωπαικες πρωτευουσες,αλλα βρισκω πολυ ενδιαφερον μια ψηφοφορια απο εμπειρους ταξιδευτες με διαφορετικα γουστα,(αυτο ειναι και το ωραιο αλλωστε) γιατι μαθαινουμε περισσοτερα.

Ποια θα βγει πρωτη απο την ψηφοφορια λιγο με νοιαζει...γιατι θαθελα καποια στιγμη στο μελλον να τις επισκευθω και τις δυο.
Ψηφιζω Χ ισοπαλια δηλαδη..που δεν υπαρχει,και περιμενω να διαβασω τη συνεχεια στο
βατερλο σας.

Προτεινω η νικητρια να διαγωνιστει με το Λονδινο :D
Πολύ καλή πρόταση.
Γιατί να μην το εφαρμόσουμε, αλλά κάπως διαφορετικά?
Να φτιάξουμε γκρουπ, κάτι σαν το ποδόσφαιρο δηλαδή....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Δε ψήφισα αλλά και ούτε πρόκειται, αφού τη Ρώμη την έχω γευτεί καλά 2 φορές και το Παρίσι μία και κουτσουρεμένη, οπότε η κρίση μου θα είναι ατελής και επομένω άδικη....αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω:

1. Καλά, σοβαρά συγκρίνουμε αρχαιολογικά τις δύο πόλεις? Το ζωντανό Μουσείο, την Αιώνια Πόλη, την Κυρίαρχο του Κόσμου, την Αυτοκράτειρα, τη 2η Σπουδαιότερη Πόλη της παγκόσμιας ιστορίας, με το γαλατικό-φράγκικο χωριό πολίχνη, την αδιάφορη Λουτετία? Έλεος κύριοι, έλεος....

2. Ο καταρράκτης βλέπω χτυπά κάθε ηλικία για τα καλά.....οι Γαλλίδες ωραιότερες από τις Ιταλίδες? Στον οφθαλμίατρο και γρήγορα.....

3. Κάτι υπαινιγμοί για σύγκριση Μιλάνου-Ρώμης με κάνουν να ψάχνω στον τηλεφωνικό κατάλογο για ένα γιατρό γούστου....πάρτε το βιβλιάριό σας και θεωρήστε το, θα χρειαστεί και μετά τον οφθαλμίατρο απ'ότι φαίνεται...

4. "-Η ανοιξη και το φθινοπωρο στη Ρωμη ειναι θεσπεσια!" Well said Ερση....αλλά κάνω κωλοτούμπα και λέω σπεύστε με τη προσφορά της Ίζι για Γενάρη-Φλεβάρη. Mea Culpa! Oops, και αυτή λατινική-ρωμαϊκή λέξη?

5. Τι καραμέλα είναι αυτή με τις συγκοινωνίες? Η Ρώμη περπατιέται κύριοι. Περπατάς, ξανά-περπατάς, με τις ώρες και είσαι συνεχώς μπροστά σε κάποιο μνημείο του παγκόσμιου πολιτισμού (Ρωμαϊκό, ντόπιο, όχι κλεμμένο, ακόμα και οι οβελίσκοι κατακτήθηκαν με αίμα). Δεν υπάρχει "βαριέμαι" όταν περπατάω στη Ρώμη....τι να τις κάνω τις συγκοινωνίες? Για να αποφύγω τα τεράστια-βαρετά τετράγωνα της Λουτετίας για να φτάσω κάπου αξιόλογα?

6. Συγκρίνουμε σαν ήχο τα ιταλικά με τα γαλλικά? Καταρχάς η Ρώμη με τα λατινικά της γέννησαν και την γαλλική γλώσσα των βάρβαρων Φράγκων-Κελτών. Από κει και πέρα η Ιταλική είναι η πιο υπέροχη γλώσσα του κόσμου....και όχι pretentious...

7. Το 7 αφιερώνεται στους Επτά Λόφους της Αιώνιας Πόλης.....που τη κάνουν απολύτως μη βαρετή-μη επίπεδη και της χαρίζουν αιώνια γοητεία με το πράσινο αλλά κυρίως με το τι βρίσκεται πάνω τους...όχι κάποια χαζοχαρούμενη Μονμάρτη, δήθεν στέκι καλλλιτεχνών - tourist trap ολκής, αλλά ανάκτορα Αυτοκρατόρων...γκρεμισμένα ναι, ερείπια, αλλά ο εραστής της ιστορίας τα βλέπει ολοζώντανα μπροστά του....

8. Οι μεταμορφώσεις των μνημείων της Ρώμης δεν έχουν προηγούμενο: πάρτε τη Piazza Navona, από ιππόδρομος της Ρωμαϊκής εποχής, περιέχει στοιχεία μπαρόκ - αριστουργήματα τέχνης, οβελίσκο από την Αίγυπτο, χριστιανικά σύμβολα.....όλη η ιστορία της ανθρωπότητας σε μια πλατεία....

9. Περί αρωμάτων...όταν οι Ρωμαίοι είχαν αποχέτευση, υδραγωγεία, κάποιοι άλλοι αφόδευαν έξω από τα παράθυρα των οικιών τους....εξ ού και η αρωματολογία των παριζιάνων.

Με πολύ αγάπη λοιπόν στους φίλους του Παρισιού το οποίο επιφυλλάσομαι να γευτώ και να γνωρίσω καλύτερα στο άμεσο μέλλον και με την ανοχή σας στις εριστικές μου διαπιστώσεις με το καλό χιούμορ που σας διακρίνει, κλείνω με το εξής:

Φραγκόφιλοι, γι'αυτό φτιάξαμε τις αρένες....τα λιοντάρια σας περιμένουν..μην ξεχάσετε στα πλαίσια του ερωτισμού του Παρισιού να πουδραριστείτε, να φορέσετε τις λευκές περούκες, ρουζ στα μαγουλάκια, μολύβι στις ελίτσες σας και αναφωνήστε όλες μαζί "ω λα λά" πριν ανοίξουν οι πύλες του αμφιθέατρου....ave caesar, pontifex maximus....

Υ.Γ Τελικά κράτησα το λόγο μου και ψήφισα...πάντα, μια ζωή υπέρ του αδυνάτου.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τελικά η Ρώμη καλά τα πάει στην ψηφοφορία... 37%... μπήκατε στη δεύτερη κατανομή και γεμίσατε και βανάκι... πάντα τέτοια... στο επόμενο travel-war με τα Τίρανα θα σας ψηφίσω κι εγώ...

Οι γνωστοί και θλιβεροί Stellana, Samion, Yorgos με τα δεκανίκια τους... η καλαισθησία περισσεύει... συγκρίνουν την μυθική Dom Perignon με τα ξεπλίματα του Chianti, την φίνα ραφινάτη ομορφιά της Bebe με την αγελαδίσια της Loren, την θεία αυθεντικότητα των παγωτών Berthillon με τις μαιμούδες του San Grispino (μερικοί πάνω στον πανικό τους ανέφεραν και την Συρία!!) και ω θεοί κάποιοι βλάσφημοι τόλμησαν να συγκρίνουν τις ανεπανάληπτες βόλτες στα μπουλεβάρτα με το σαφάρι στα στενοσόκακα της Τerronias... τι ανοιχτά μουσεία και σαχλαμάρες μας λέτε βρε γραφικοί? Αν είναι ανοιχτό μουσείο η Ρώμη τότε η Αθήνα τι είναι βρε άσχετοι που θα συγκρίνετε την φρεσκάδα το γούστο και την γοητεία του υπέρλαμπρου Παρισιού με τους μαχαλάδες της γυφτοπούλας? Καβαλήστε κανένα αεροπλάνο και περπατήστε στις όχθες του Seine μπας και ξεστραβωθείτε και αφήστε τα ρέματα και τους βάλτους του Τίβερη κατά μέρος...

Κλείνω παρακαλώντας την διαχείρηση να καλέσει άμεσα την αισθητική αστυνομία για να συλλάβει όλους αυτούς τους ανεκδιήγητους που μην έχοντας επίγνωση προκαλούν το δημόσιο αίσθημα με τις ιλαρές απόψεις τους ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χαχαχαχα, travel-war φορ εβερ λέμε, έχω διαβάσει απίστευτες ατάκες :haha:

(εγώ θα μπω στον πόλεμο αργότερα, ακονίζω τα νύχια μου ακόμα :D )

YΓ. Αν γινόταν τεχνικα, οι ψήφοι χωρίς ποστ-αιτιολόγηση θα απαγορεύονταν. Σας παρακαλώ μην ψηφίζετε χωρίς να γράφετε δυο λόγια, αυτός είναι ο σκοπός εδώ, WAR!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Προσοχή μόνο μη σας αρπάξει κανάς κροκόδειλος στις βαλτώδεις όχθες του Τίβερη...

afarm4.static.flickr.com_3271_3040943940_585372d877.jpg


o tempora, o mores...το Λάτιο με τη Λουτετία στην ίδια πρόταση προκαλούν μόνο τον βεβιασμένο γέλωτα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
...αυτός είναι ο σκοπός εδώ, WAR!!!
Αν ο σκοπός ήταν ο πόλεμος και μόνο, θα στέλναμε μία κοόρτη να κατακτήσει όλη τη Γαλατία σε 48 ώρες....σιγά τα ωά. Καλά, η Λουτετία θα παραδινόταν με ένα γραπτό αίτημα για άμεση παράδοση....μόνο και μόνο που θα έβλεπαν γραπτό λόγο οι βάρβαροι με αίτημα του αυτοκράτορα θα εχέζοντο στα γούνινα σωβρακάκια τους....

Ας μη μιλάμε για πόλεμο στην ίδια πρόταση με το Παρίσι και τους Φράγκους...και το χιούμορ έχει τα όριά του...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σε ευχαριστώ για το τεκμήριο αγαπητέ GTS... μια φωτογραφία χίλιες λέξεις... το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα μεθυστικά αρώματα του εν λόγω ποταμού(??) Στο δεξί μέρος διακρίνονται ευκρινώς τα βαλτόνερα... Κροκόδειλος? Δεν νομίζω ότι μπορεί να επιβιώσει ο φουκαράς με το χάλι του εν λόγω ρέματος... η πανίδα του εν λόγω βαλτοπόταμου μπορεί να συγκριθεί ευθέως μόνο με αυτή του μαγευτικού Ποδονίφτη στις παρυφές της Αττικής...

Μην κουράζεστε άδικα αγαπητέ... δεν τίθετε θέμα διλήμματος... όσοι καταλαβαίνουν έχουν ήδη αποφασίσει... οι εν λόγω γραφικές φωτογραφίες πείθουν μόνο άσχετους και ρομαντικές κορασίδες που εγκαταλείφθηκαν προσφάτως από τους επιβήτορες τους...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε τι μαθαίνω η άσχετη!!!!
αλλα το καλύτερο απο όλα διαβάζω χαρακτήρες και κρυμένες πένες !!!!
εδώ μιλάμε για star war!!!!!!!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...εγω ....Ρωμη..:).αν και Παρισι δεν εχω παει γιατι ειμαι σιγουρη πως 10χρονων εικονες και βιωματα δεν μπορουν να θαμποσουν απο το φως του Παρισιου οσες φορες και να το επισκευτω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom