Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    367

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καταλαβαινω ακριβως τι γραφεις,εχω ανηψια που γεννηθηκαν και ζουν εκει ..Μαζι με την παιδεια,ολοι μαθαινουν στα παιδια τους αυτο που παλια λεγαμε εδω,τροπους..πως να τρωνε,να συζητανε,να ειναι ευγενικοι...οταν ερχονταν εδω καναν καιρο να συνελθουν απο το μαχαιροπηρουνο στην παπαρα και το σουβλακι..ειδα φετο παιδια να τρωνε μπεργκερς με μαχαιροπηρουνο!!!!!!!δεν με ενθουσιαζει αλλα ειναι μερος της κουλτουρας που ενω θεωρουσα ελιτιστικη ειναι βαθεια δημοκρατικη γιατι δυσκολα θα ξεχωρισεις τον μπουρζουα απο το φτωχο..κι οι δυο ολ σταρ φορανε στην τελικη...χαχα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι εχεις φαει κολλημα με την upper class? Χωρις πλακα η παριζιανικη κοινωνια ειναι πολυ ευαισθητοποιημενη σε θεματα κοινωνικων διακρισεων. Καφροι υπαρχουν αλλα απο την αλλη υπαρχει και ασπιδα προστασιας για τα θυματα. Η κοινωνικη κατακραυγη ερχεται με το παραμικρο και οδηγει σε απομονωση απο συναδελφους, συνεργατες, μεχρι και αμεση απολυση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@coco και @tripakias μεσα σε μιση ωρα εχω αποκτησει πληρη εικονα περι της δημοκρατικοτητας της κοινωνιας του Παρισιου που το αμορφωτος δεν ειναι προσβολη αρκει να λεγεται μεσα στο σπιτι γιατι εξω θα απολυθεις.
Ευχαριστω, δεν θα παρω.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
θα προτεινα να το διαπιστωσεις μονη σου,με καλη πιστη βεβαια!αλλωστε στα ταξιδια σου στην υπολοιπη χωρα δεν φαινεται να αντιμετωπησες προβλημα κοινωνικων διαφορων.δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη η αποσταση συμπεριφορων απο επαρχια στην πρωτευουσα..μονο βαλε εξτρα μερες στο παρισι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω να σου πω χιλια δυο αρνητικα για τους Γαλλους αλλα σε αυτο εισαι φαουλ. Δεν ειναι προσβολη για την πλειοψηφια των Γαλλων το αγραμματος και το αμορφωτος. Δεν θα νιωσει ασχημα καποιος αν τον πεις αγραμματο γιατι μπορει να εχει θεση στην κοινωνια και να χαιρει σεβασμο, αν και αγραμματος. Δεν εχει υποτιμητικη εννοια. Το αμορφωτος ειναι απλα το αντιθετο του μορφωμενος. Οπως το ψηλος ειναι αντιθετο του κοντος. Στη Γαλλια η αληθεια δεν θεωρειται αγενεια και δεν προσβαλει κανεναν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι προτεινεις για γευμα τουριστα στη Ρωμη; Μπαμιες;
Μην συγχυζεσαι...Οπου και να ταξιδεψει ο τουριστας θα αναζητησει το φθηνο και πλουσιο σε κορεσμενα λιπαρα φαγητο για να χορτασει και να ικανοποιησει τους συνηθισμενους σε αυτο γευστικους του καλυκες. Και θα πιει και μια cola zero για τη χωνεψη. Και παντα θα βρισκει υπεροχη την πιτσα στη Ρωμη, την κρεπα στο Παρισι, το γυρο στην Αθηνα, το wurst στο Βερολινο, το fish & chips στο Λονδινο.
Γενικεύσεις και μάλιστα - εν ολίγοις ή εν πολλοίς - αυθαίρετες. Δεν είναι όλοι (οι τουρίστες/επισκέπτες/κλπ.) ίδιοι. Και, παρ'όλο που πολλές φορές και για πολλά έχω διαφωνήσει με τον @Samion , θα συμφωνήσω μαζί του για το φαγητό στη Ρώμη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Χαιρομαι που το ξεκαθαριζετε οτι δεν το θεωρουν προσβολη γιατι ως δυσγραφη θα μου τριβουν στα μουτρα οτι ειμαι αμορφωτη χωρις κανενα ενδοιασμο.
Φυσικα και δεν θα παω δεν εχω καμια ορεξη να παθω κριση προσωπικοτητας, η συζητηση ηταν αποκαλυπτικη σημερα.
Η επαρχια μου εδωσε αλλη εντυπωση αλλα θα τα λενε μεσα στο σπιτι τους μην απολυθουν κι αυτοι. Αλλα θα ξαναπηγαινα γιατι δεν καταλαβα τετοιο μενος με τη δυσγραφια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γενικεύσεις και μάλιστα - εν ολίγοις ή εν πολλοίς - αυθαίρετες. Δεν είναι όλοι (οι τουρίστες/επισκέπτες/κλπ.) ίδιοι. Και, παρ'όλο που πολλές φορές και για πολλά έχω διαφωνήσει με τον @Samion , θα συμφωνήσω μαζί του για το φαγητό στη Ρώμη.
Σαφως
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Μετά από τις τελευταίες αποκαλυπτικές κουβέντες αλλάζω την ψήφο μου και δεν ξαναπατάω στο Παρίσι: μα είναι δυνατόν, έτσι όπως κάθομαι αμέριμνος στη Μονμάρτη και γράφω έκθεση ιδεών για τη γαλλική κουζίνα να περνάνε οι περαστικοί Παριζιάνοι και να με λένε, ανενδοίαστα παρακαλώ πολύ, αμόρφωτο για την ασύμμετρη αξάν συρκονφλέξ μου; Τελικά είναι πολύ βαρύ το κλίμα στο Παρίσι για τα στρουμπουλά μου ορνιθοσκαλίσματα.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καί όχι μονο όπερα, θέατρα, εκθέσεις Κτλ(μόνο ακουστα) . Τα τελευταία χρόνια το σινεμά τής Γαλλίας εχει πολλές οραιες ταινίες.. έχω δει πολλα ενδιαφέροντα έργα πχ για της ρατσιστικές διακρίσεις, κωμωδίες κτλ κτλ πολλά άλλα. Σάς ζητώ συγγνώμη αν είναι οφ τοπικ λέγοντας μόνο για σινεμά. Πάντως θα βρεθω Παρίσι τον Γενάρη και θα σας πω για την κουζίνα τούς..
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εδώ είναι ένα ωραίο σχήμα που δείχνει πως βλέπουν οι Παριζιάνοι τους υπόλοιπους Γάλλους. Κλισέ αλλά αυτά τα κλισε κρύβουν αλήθειες.

paris.jpg


Τους Παριζιάνους τους έχω συνδέσει με τα ψώνια της place du tertre. Ξέρω ότι έχει πολλούς τουρίστες εκεί αλλά κι αυτοί δένουν αρμονικά με τα ντόπια ψώνια και δημιουργείται ένα πάντρεμα που δε συνναντάς συχνά. Όσοι είναι μαζόχες σαν εμένα, που αυτά τα ψώνια τους νευριάζουν αλλά ταυτόχρονα τους αρέσει να τα παρατηρούν και να τους νευριάζουν ακόμα πιο πολύ, εκεί είναι ο παράδεισος σας!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
οι μονοι ντοπιοι που υπαρχουν σ αυτη την πλατεια ειναι οι εργαζομενοι..τωρα τι εννοεις με τα ψωνια δεν ξερω,,Και βεβαια να χαρακτηριζεις τους κατοικους μιας πολης απο κατι που δεν υπαρχει και να προτρεπεις να παει καποιος εκει για να δει ψωνια παριζιανους...με ξεπερναει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom