Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η Πράγα μαζί με τη Βουδαπέστη (πόλεις του πρώην ανατολικού μπλοκ και οι δυο), όπως και μερικές άλλες (Ρίο Αβάνα Μπαγκόγκ) έχουν δεθεί με τον σεξοτουρισμό, (τουρισμό με σκοπό το σεξ).
Περισσότερο παλιότερα, λιγότερο τώρα.
Αν και μ'αρέσει η πόλη δεν θα έμενα περισσότερο από ένα ΣΚ.
Τη δε Βιέννη την απεχθάνομαι, ούτε από πάνω δεν θέλω να περνάω.

Ίσως πρέπει να ανοίξουμε ένα νήμα με θέμα τον σεξοτουρισμό.
Ενήμερη για το σεξοτουρισμο. Με την σύνταξη των προτάσεων δεν έβγαλα άκρη!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.327
Ενήμερη για το σεξοτουρισμο. Με την σύνταξη των προτάσεων δεν έβγαλα άκρη!
Δεν ήταν δα και δύσκολο.

Πράγα έχει σεξοτουρισμό
την κάνει πιο ενδιαφέρουσα
ένα ΣΚ όμως τη φορά
όχι παραπάνω.
Στη Βιέννη ούτε καν
ούτε απο πάνω."

Ολόκληρο ρεμπέτικο βγήκε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
.............
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.327
Μετά απο πολύ αναλυση στην τέλεια συνταξη σου καταλαβα οτι πας Πραγα ΣΚ για σεξοτουρισμό.
Για τη Βιεννη μην επιμενεις. Δεν βγαινει νοήμα.
Μια χαρά βγαίνει νόημα. Αλλά δεν θα μαλώσουμε γι αυτό. Πάμε παρακάτω.
Και όχι δεν πάω Πράγα για σεξοτουρισμό, όχι ότι είναι κακό. Ίσα ίσα.
Είπα ότι η Πράγα προσφέρει σεξοτουρισμό και την κάνει πιο ενδιαφέρουσα.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Βιεννη δεν εχω παει,οταν παω και εκει θα δωσω την απαντηση μου στο war.Το πιο μαγικο μερος για μενα στην Πραγα ηταν απο τη μερια του καστρου η mala strana,ενα παραμυθι αρκετες φορες πιο ατμοσφαιρικη απο την παλια πολη απεναντι απο του Καρολου,την επομενη φορα εκει θα μεινω.Μαλιστα απο την μερια που ειναι το μοναστηρι Λορετα ειναι σαν χωριο.Η παλια πολη τουριστικη αλλα που το θεμα?και η Βενετια ειναι και χειροτερα.Μολις περνας ομως την παλια πολη και συγκεκρινενα τον πυργο της πυριτιδας προσγειωνεσε στην μουντη πραγματικοτητα,μια αλλη χωρις ενδιαφερον ολιγον μελαγχολικη και αδιαφορος κοσμος.Οταν ημουνα εκει περασα μαγικα και ελεγα το βραδυ ποσο ομορφη πολη ειναι θεε μου,οταν γυρισα ψιλοξεχαστηκε και εγινε ενα ακομα ομορφο ταξιδι.Σιγουρα πρεπει να πας αλλα μια φορα.Αν θα ξαναπηγαινα ναι γιατι οχι ?αλλα οχι για τα αξιοθεατα παλι μια βολτα καστρο και ο κυριως λογος οι μπιρες.Μου λειπει ηδη απο τοτε 6 μηνες που παω κοντα δεν μπορω να πιω μπιρα μου φαινονται νεροπλυματα.
Λογικα Βιεννη πιο αριστοκρατικη και κυριλα ενω Πραγα πιο μεσαιωνικη και λιτοι κατοικοι.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Έχω πάει και στις 2 πόλεις.Ψηφισα Πράγα γιατί είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω για έναν ταξιδιωτικο προορισμό,μικρή σχετικά, γραφική,έχει το δικό της χρώμα και ταυτότητα.Η Βιέννη είναι μια μεγαλούπολη με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα,όμως χαοτική για τα γούστα μου!
Συμφωνώ απολυτα
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλημέρα και από εμένα!
Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα .....Πράγα= έρωτας με την πρώτη ματιά :heart:
Πρώτη φορά την επισκέφτηκα Χριστούγεννα του 2014 και δεύτερη το 2019.Στην Βιέννη πήγα Δεκέμβρη του 2022 και μπορώ να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Αλλά όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου και προτιμήσεων αρά καθαρά υποκειμενικό.
Η Πράγα είναι μια σχετική μικρή μεσαιωνική πόλη με απίστευτα κτήρια, κάστρα, γέφυρες, αγάλματα που και μια απλή βόλτα σε μεταφέρει σε άλλη εποχή κάτι που έμενα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Αγαπώ τις μικρές γραφικές πόλεις με ιδιαίτερο χρώμα που σε ταξιδεύουν.
Η Βιέννη είναι μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα , όμορφη, καθαρή με όμορφα κτήρια, υπέροχα καφέ, μουσεία και αυτοκρατορικά παλάτια που μου άρεσε πολύ αλλά δεν έχει αυτό το μαγικό που έχει η Πράγα. Είναι μεγάλη και θες αρκετό χρόνο για να δεις τα βασικά.
Η Πράγα είναι ειδικά τα Χριστούγεννα παραμυθένια και πολύ πιο οικονομική από την Βιέννη.
Όπως ξαναείπα όμως όλα είναι θέμα γούστου και σε κα ποιον που δεν έχει επισκεφτεί κάποια από τις δυο θα του έλεγα να πάει και στις δυο γιατί κάτι διαφορετικό έχει να προσφέρει η καθεμία.
Εγώ πάντως Πράγα θα ξαναπάω σίγουρα ;)
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Έχω πάει και στις 2 πόλεις.Ψηφισα Πράγα γιατί είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω για έναν ταξιδιωτικο προορισμό,μικρή σχετικά, γραφική,έχει το δικό της χρώμα και ταυτότητα.Η Βιέννη είναι μια μεγαλούπολη με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα,όμως χαοτική για τα γούστα μου!
Συμφωνώ απόλυτα👏
Ακριβώς την ίδια άποψη σχημάτισα και εγώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.648
Εμένα δεν μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι έχουν βρεθεί 7 συμφορμίτες να ψηφίσουν Πράγα , εδώ υπάρχουν και άλλοι που πηγαίνουν διακοπές στη Βουλγαρία, αλλά το ότι η διαχείριση έβαλε στην ψηφοφορία αυτές τις δύο πόλεις... το αποτέλεσμα είναι ήδη γνωστό και τα ποσοστά Σταλινικά...

Δεν θα γράψω πολλά γιατί δεν χρειάζονται να πεις πολλά... όποιος έχει έστω και την ελάχιστη ταξιδιωτική παιδεία δεν θα μπορούσε ποτέ να συγκρίνει την πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας με τον τουριστικό οχετό των ανύπαρκτων... η επιτομή του σικ ενάντια στην επιτομή του κιτσ... στην Βιέννη μπορεί να κάτσεις μια ζωή και στην Πράγα ένα τριήμερο... στην Βιένη θα δεις τα πάντα στον υπερθετικό και θα φας υπέροχα ενω στην Πράγα θα εξαντλήσεις τον τουριστικό ζωολογικό κήπο σε 2-3 μέρες και θα ψάχνεις με αγωνία κάπου να φας...

Ας είμαστε σοβαροί η σύγκριση αποτελεί ύβρη...
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επισκέφτηκα και τις δυο Χριστούγεννα του 2018, διέθεσα από 4 μέρες στην κάθε μια.(20-12-2018 ως 24-12-2018 στη Βιέννη 24-12-2018 ως 28-12-2018 στην Πράγα). Κάθε μια έχει την ομορφιά της. Η Πράγα είναι πιο εντυπωσιακή, σχεδόν μαγική, όμως στη Βιέννη έχει περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις. Γενικά αν και αγαπώ και τις δυο ψήφισα Βιέννη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.138
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom