1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Travel Workout (να κάνουμε πους απς για τέλειο κορμί...)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος zade, στις 29 Ιουνίου 2019.

1. fenia42

fenia42 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λίβανος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
    Selfies manent
    Verba volant

Yorgos and Vicks like this.
  2. mikrh tsopana

mikrh tsopana Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιάσιο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    θα το αποφασίσω αύριο
    Pics or it didn't happen:clap::clap::clap:

Vicks likes this.
  3. Defkalion

Defkalion Administrator

Σιγά τώρα, το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλή προμήθεια από μπαλίτσες πρωτεϊνης και όλα γίνονται εύκολα. o_O:haha::haha:

Yorgos, Vicks and psilos3 like this.
  4. fenia42

fenia42 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λίβανος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
    Μη φανταστείς ότι φορούσε κανένα στιλέτο. Ένα απλό ανατομικό παπούτσι ήταν που φοράει πάντα στα ταξίδια,απλώς έχει λίγο τακουνάκι. Από τη ζήλεια μου την πειράζω που εδώ και κοντά δυο χρόνια είμαι αυστηρά μόνο με αθλητικό. Τα καλά του προηγούμενου επαγγέλματος..,

5. KaterinaJ

KaterinaJ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιαπωνία
    Μου έχει τύχει σε ταξίδι πόλης να περπατάω εγώ ασταμάτητα και κάποιος πολύ νεώτερός μου και γυμνασμένος να γκρινιάζει ότι όλο περπατάμε! Μακριά κι'αλάργα!!:haha::haha:

Yorgos, psilos3 and Vicks like this.
  6. turms

turms Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΔΝΤ;;;
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Σκι στην Παταγονια
    στο trekking δεν μετραει το ποσο γυμνασμενος εισαι απο μυικη αποψη...μετραει τι μυικη αντοχη εχουν τα ποδια σου
    μετραει παρα πολυ τα παπουτσια, ο ρυτημος και η ψυχολογια...

προσωπικα με κουραζει πιο πολυ το περπατημα μες τις πολεις απο οτι το τρεκκινγ...
    απο την αλλη ειχε εκπλαγει ευχαριστα στο camino οταν με 20-25 χλμ καθε μερα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα..

για τις πολυωρες πτησεις (fenia42) υπαρχουν ειδικες ασκησεις για να αποφευγεται το εντονο πρηξιμο

δυστυχως απο τοτε που ηρθανε τα παιδια στην ζωη μου καθε ταξιδι μου προσθετει καποια κιλα...γιατι οτι περισευει στο τραπεζι το τρωει ο μπαμπας
    πραγμα που σημαινει οτι τις επομενες 40 μερες πριν τις διακοπες πρεπει να πεσει τρελη διαιτα...αλλιως την κατσαμε

chris7, Ntt, Vicks and 3 others like this.
  7. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Τρέλα κιλά είχα χάσει στη νοτιοανατολική Ασία, χωρίς να το θέλω κιόλας, δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Συνδυασμός υγιεινής κουζίνας, μικρού μπάτζετ (Η δραχμή υποτιμοταν κάθε εβδομάδα...) και πολλών δραστηριοτήτων. Έχασα 8 κιλά σε 4 μήνες και δε μου περίσσευαν τότε.

psilos3 likes this.
  8. zade

zade Member

Επόμενο Ταξίδι:
    JPN-KOR-SIN
    Αλλιώς το περίμενα οτι θα κατέληγε αυτό το thread και αλλιώς μου βγήκε....

Για μένα προσωπικά δεν παίζει ρόλο για ποιο λόγο θα κάνω το ταξίδι. Δηλαδή δεν έχει σημασία αν θα είναι για trekking ή θα είναι για χαλαρή βολτούλα στο κέντρο μιας πόλης.

Πάντα έχω κάποια συγκεκριμένα στάνταρ που θα πρέπει ( ή τουλάχιστον θα προσπαθησω) να πληρώ για να μπορώ να νιώθω ότι δεν θα κολλήσω πουθενά.

Συγκεκριμένα πάντα πριν από ταξίδι προσπαθώ να μπορώ να τρέχω 10 χλμ ανώμαλο δρόμο σε κάτω από μια ώρα ,

Να κάνω τουλάχιστον 10 πλήρεις λέξεις και να μπορώ να κάνω περίπου 30 push ups συνεχόμενα.

Πάντα γυρίζω από τα ταξίδια πιο αδύνατος, ότι μα ότι και να κάνω και όσο να φάω, πλην της Αργεντινής που γύρισα δύο κιλά βαρύτερος.

Το πιο ακραίο που μου έχει συμβεί -βέβαια ήταν απόλυτα ακραίο και το ταξίδι - είναι να γυρίσω από ταξίδι 22 ημερών στη Ευρώπη 6 κιλά λιγότερος. Είχε βέβαια 20+ χιλιόμετρα την ημέρα περπάτημα και μόλις 2 γεύματα αλλά και πάλι ήταν ζόρικο. Όταν με είχε αντικρύσει η μάνα μου είχε τρομάξει...

Τώρα που σκέφτομαι βέβαια κανένα ταξίδι μου δεν είναι απόλυτα νορμάλ. Πάντα στα ταξίδι πιέζω το σώμα μου μέχρι το οριακό σημείο. Αλλά αυτό είναι μια ιστορία για άλλο θρεντ...

mfish, STKF and psilos3 like this.
  9. orestcrete

orestcrete Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Iceland
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Sudamerica :)
    Εαν δεν μιλαμε για πεζοποριες, trekking, αναβασεις κλπ τοτε δε νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη προετοιμασια πριν το ταξιδι.

Και μονο η ψυχολογια που εχεις που αλλαζεις παραστασεις και εικονες αρκεί για να περπατησεις παντου..

Last edited: 9 Ιουλίου 2019
    dimaq, chris7, echo2011 and 2 others like this.
  10. STKF

STKF Member

Σωστός. Και εγώ όταν κουράζομαι, δυσκολεύομαι να μιλήσω.:haha:

alvadi, katkats, chris7 and 3 others like this.
  11. fenia42

fenia42 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λίβανος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
    Στην επιστροφή μου από Σιγκαπούρη -11 ωρες πτήση- πήρα το μικρό αλλά θαυματουργό tiger balm και έτριψα τα πόδια μου πριν και κατά τη διάρκεια ενώ έκανα τις ασκήσεις (σειρά παμουκτασανα στη γιόγκα) και για πρώτη φορά στα χρονικά μου δε πρηστηκαν τα πόδια μου!

12. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Επειδή με καίει το θέμα (για άλλους λόγους από πολύωρες πτήσεις):
    Τι εστί tiger balm
    Τι εστί παμουκτασάνα