Travel Workout (να κάνουμε πους απς για τέλειο κορμί...)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι έλεγα να απαντήσω ή όχι στο συγκεκριμένο topic επειδή ήμουν σίγουρη ότι κάτι θα έγραφες πάλι για τα υποτιθέμενα ψηλοτάκουνα. Πήρα το ρίσκο, έπαιξα και έχασα! :eek:
Selfies manent
Verba volant
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δηλ. δεν πάει ένας άνθρωπος από το πουθενά να κάνει ένα πολύ δύσκολο τρεκ και γυμνασμένος να είναι, πιθανότατα δεν θα το βγάλει εις πέρας ή και να το βγάλει θα διαλυθεί.
Σιγά τώρα, το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλή προμήθεια από μπαλίτσες πρωτεϊνης και όλα γίνονται εύκολα. o_O:haha::haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μη φανταστείς ότι φορούσε κανένα στιλέτο. Ένα απλό ανατομικό παπούτσι ήταν που φοράει πάντα στα ταξίδια,απλώς έχει λίγο τακουνάκι. Από τη ζήλεια μου την πειράζω που εδώ και κοντά δυο χρόνια είμαι αυστηρά μόνο με αθλητικό. Τα καλά του προηγούμενου επαγγέλματος..,
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το θέμα έχει να κάνει κυρίως με το είδος και το ύφος του ταξιδιού.
Αλλιώς είναι να κάνεις τρέκινγκ στις Άνδεις, αλλιώς να βολτάρεις στη Νεα Υόρκη.
Σίγουρα τα απαιτητικά ταξίδια είναι και αυτά που χρειάζονται τη κατάλληλη σωματική & ψυχολογική προετοιμασία.
Επίσης είναι η επιβάρυνση από τις πολύωρες πτήσεις, που δεν είναι ίδια σε όλους.
Για να μιλήσω προσωπικά, τα ταξίδια που έκανα μέχρι τώρα δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη απαίτηση φυσικής ή σωματικής κατάστασης, παρά μόνο ατελείωτο περπάτημα. Ευτυχώς γυμνάζομαι 6 στα 7 οπότε δεν έχω πρόβλημα, αν και τα χιλιόμετρα βέβαια όπως θα δείτε είναι αρκετά σε ορισμένες περιπτώσεις...

Ρώμη, τελευταία μέρα και γράψαμε κάτι παραπάνω από 31. Η δεύτερη εικόνα είναι από τη πρώτη μέρα στην Αβάνα που τα πλησιάσαμε.

View attachment 275604 View attachment 275603
Συμφωνώ. Είναι ταξίδι στο φινάλε, και επιβάλλεται να περπατήσεις για να γνωρίσεις ένα τόπο. Είναι και άνθρωποι βέβαια που δε το έχουν με τίποτα. Αυτοί είναι που δε τη παλεύουν συνήθως, και θα σου βγάλουν τη πίστη, οπότε τους αφήνεις να πάρουν το ταξάκι τους και όλα καλά:haha:
Μου έχει τύχει σε ταξίδι πόλης να περπατάω εγώ ασταμάτητα και κάποιος πολύ νεώτερός μου και γυμνασμένος να γκρινιάζει ότι όλο περπατάμε! Μακριά κι'αλάργα!!:haha::haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
στο trekking δεν μετραει το ποσο γυμνασμενος εισαι απο μυικη αποψη...μετραει τι μυικη αντοχη εχουν τα ποδια σου
μετραει παρα πολυ τα παπουτσια, ο ρυτημος και η ψυχολογια...

προσωπικα με κουραζει πιο πολυ το περπατημα μες τις πολεις απο οτι το τρεκκινγ...
απο την αλλη ειχε εκπλαγει ευχαριστα στο camino οταν με 20-25 χλμ καθε μερα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα..

για τις πολυωρες πτησεις (fenia42) υπαρχουν ειδικες ασκησεις για να αποφευγεται το εντονο πρηξιμο

δυστυχως απο τοτε που ηρθανε τα παιδια στην ζωη μου καθε ταξιδι μου προσθετει καποια κιλα...γιατι οτι περισευει στο τραπεζι το τρωει ο μπαμπας
πραγμα που σημαινει οτι τις επομενες 40 μερες πριν τις διακοπες πρεπει να πεσει τρελη διαιτα...αλλιως την κατσαμε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τρέλα κιλά είχα χάσει στη νοτιοανατολική Ασία, χωρίς να το θέλω κιόλας, δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Συνδυασμός υγιεινής κουζίνας, μικρού μπάτζετ (Η δραχμή υποτιμοταν κάθε εβδομάδα...) και πολλών δραστηριοτήτων. Έχασα 8 κιλά σε 4 μήνες και δε μου περίσσευαν τότε.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Αλλιώς το περίμενα οτι θα κατέληγε αυτό το thread και αλλιώς μου βγήκε....

Για μένα προσωπικά δεν παίζει ρόλο για ποιο λόγο θα κάνω το ταξίδι. Δηλαδή δεν έχει σημασία αν θα είναι για trekking ή θα είναι για χαλαρή βολτούλα στο κέντρο μιας πόλης.

Πάντα έχω κάποια συγκεκριμένα στάνταρ που θα πρέπει ( ή τουλάχιστον θα προσπαθησω) να πληρώ για να μπορώ να νιώθω ότι δεν θα κολλήσω πουθενά.

Συγκεκριμένα πάντα πριν από ταξίδι προσπαθώ να μπορώ να τρέχω 10 χλμ ανώμαλο δρόμο σε κάτω από μια ώρα ,

Να κάνω τουλάχιστον 10 πλήρεις λέξεις και να μπορώ να κάνω περίπου 30 push ups συνεχόμενα.

Πάντα γυρίζω από τα ταξίδια πιο αδύνατος, ότι μα ότι και να κάνω και όσο να φάω, πλην της Αργεντινής που γύρισα δύο κιλά βαρύτερος.


Το πιο ακραίο που μου έχει συμβεί -βέβαια ήταν απόλυτα ακραίο και το ταξίδι - είναι να γυρίσω από ταξίδι 22 ημερών στη Ευρώπη 6 κιλά λιγότερος. Είχε βέβαια 20+ χιλιόμετρα την ημέρα περπάτημα και μόλις 2 γεύματα αλλά και πάλι ήταν ζόρικο. Όταν με είχε αντικρύσει η μάνα μου είχε τρομάξει...

Τώρα που σκέφτομαι βέβαια κανένα ταξίδι μου δεν είναι απόλυτα νορμάλ. Πάντα στα ταξίδι πιέζω το σώμα μου μέχρι το οριακό σημείο. Αλλά αυτό είναι μια ιστορία για άλλο θρεντ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εαν δεν μιλαμε για πεζοποριες, trekking, αναβασεις κλπ τοτε δε νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη προετοιμασια πριν το ταξιδι.

Και μονο η ψυχολογια που εχεις που αλλαζεις παραστασεις και εικονες αρκεί για να περπατησεις παντου..
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
στο trekking δεν μετραει το ποσο γυμνασμενος εισαι απο μυικη αποψη...μετραει τι μυικη αντοχη εχουν τα ποδια σου
μετραει παρα πολυ τα παπουτσια, ο ρυτημος και η ψυχολογια...

προσωπικα με κουραζει πιο πολυ το περπατημα μες τις πολεις απο οτι το τρεκκινγ...
απο την αλλη ειχε εκπλαγει ευχαριστα στο camino οταν με 20-25 χλμ καθε μερα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα..

για τις πολυωρες πτησεις (fenia42) υπαρχουν ειδικες ασκησεις για να αποφευγεται το εντονο πρήξιμο
Στην επιστροφή μου από Σιγκαπούρη -11 ωρες πτήση- πήρα το μικρό αλλά θαυματουργό tiger balm και έτριψα τα πόδια μου πριν και κατά τη διάρκεια ενώ έκανα τις ασκήσεις (σειρά παμουκτασανα στη γιόγκα) και για πρώτη φορά στα χρονικά μου δε πρηστηκαν τα πόδια μου!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Στην επιστροφή μου από Σιγκαπούρη -11 ωρες πτήση- πήρα το μικρό αλλά θαυματουργό tiger balm και έτριψα τα πόδια μου πριν και κατά τη διάρκεια ενώ έκανα τις ασκήσεις (σειρά παμουκτασανα στη γιόγκα) και για πρώτη φορά στα χρονικά μου δε πρηστηκαν τα πόδια μου!
Επειδή με καίει το θέμα (για άλλους λόγους από πολύωρες πτήσεις):
Τι εστί tiger balm
Τι εστί παμουκτασάνα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom