Travelstories bible - Μορφή και Συγγραφείς

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εδώ μπορούμε να αναλύσουμε διεξοδικά με ποιόν τρόπο θα επιλεγούν οι ιστορίες/φωτογραφίες,ποιοί συγγραφείς αποδέχονται να τις παραχωρήσουν,ποιοί φωτογράφοι πιθανόν να παραχωρήσουν δικό τους υλικό για εμπλουτισμό,πως το έχουμε φανταστεί γενικώς,που στοχεύει η έκδοση κλπ κλπ κλπ


(οποιαδήποτε διαφωνία από μέρους της διαχείρισης παρακαλώ να κατατεθεί άμεσα,δεν προσπαθώ να υποκαταστήσω κανέναν)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία ιδέα τα ξεχωριστά τόπικ για κάθε θέμα. Έφτιαξα ένα καινούριο υποφόρουμ και μετέφερα όλα τα τόπικ για το βιβλίο εκεί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι έγινε ρε παιδιά;
Σας πιάσανε οι ντροπές;

Από παραγγελίες καλά πάμε.Από περιεχόμενο πάλι.....

Λοιπόν ένα γενικό κατ'αρχήν πλάνο -όπως το έχω στο μυαλό μου- είναι να γίνει μια κουβέντα επί της έκδοσης και από το ζουμί της να δημιουργηθούν polls από τη διαχείριση μέσω των οποίων θα παρθούν οι τελικές πλειοψηφικές αποφάσεις.

Για τις ιστορίες που θα επιλεγούν είμαι διχασμένος.Απ'τη μια υπάρχει ασφαλώς η πρόταση περί βραβευμένων.Από την άλλη στην βράβευσή τους δεν συμμετείχαν οι μεταγενέστερα εγγεγραμένοι.Επίσης υπάρχουν τόσες και τόσες ιστορίες που ακόμα δεν έχουν κριθεί σε βράβευση.

Αν επιλεγεί ο τρόπος αυτός αφενός αγνοούνται οι νεότεροι χρήστες,αφ'ετέρου θα πάμε σε πολλαπλές εκδόσεις (όχι απαραίτητα κακό) με νέο υλικό κάθε φορά.

Αν πάλι πάμε για ένα one off best του φόρουμ μέχρι σήμερα ο τρόπος θεωρώ πως πρέπει να είναι διαφορετικός.Διχάζομαι μεταξύ του να προτείνει ο καθένας 3,5,7,χ ιστορίες της αρεσκείας του ή να προτείνουν όσοι συγγραφείς επιθυμούν 1,2,χ ιστορίες τους και να επιλεγεί μια απ'τον καθένα.

Ύστερα υπάρχει καθαρά το ζήτημα της θεματολογίας.Δεν βρίσκω απαραίτητο να μοιραστούν ίσα οι ήπειροι για παράδειγμα.Πρωταρχικό ρόλο θεωρώ πως παίζει η ποιότητα του κειμένου,το ενδιαφέρον του προορισμού και τέλος η ποικιλία,ακόμα κι αν αυτό σήμαινε και δύο ιστορίες από την ίδια χώρα,δείχνοντας έτσι και το contrast εικόνων και συναισθημάτων που μπορεί να δημιουργήσει ο ίδιος τόπος σε δύο διαφορετικούς ανθρώπους.

Βασικά σκέψεις κάνω να πάρει μπρος η συζήτηση για να προκύψει κάτι καλό και δημιουργικό.Και για να γίνει αυτό χρειάζεται συμμετοχή κι όχι απλώς πρόθεση αγοράς.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ θέλω τις ιστορίες του Traveller, του Taver, της Ρενάτας, του xenou, του kalspirou, της getxowoman, του Dva Scra, του Yorgou, του traveladdict και κάνα δυο ακόμη που μου ξεφεύγουν τώρα...

Δε θέλω ιστορίες από Ελλάδα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κι εγώ είμαι κατά του να επιλεγούν οι ιστορίες με γεωγραφικά κριτήρια. Δεν μπορείς να βάλεις ποσόστωση στις ιστορίες. Ας επιλεγούν οι πιο ενδιαφέρουσες σε όποια χώρα ή ήπειρο κι αν αναφέρονται.
Εγώ θα έλεγα να προτείνουν οι χρήστες τις πχ 10 πιο αγαπημένες τους ιστορίες όλων των εποχών και από την ψηφοφορία αυτή να βγουν οι πιο δημοφιλείς ιστορίες που θα μπουν στο βιβλίο, με την προϋπόθεση φυσικά ότι συμφωνούν και οι αντίστοιχοι συγγραφείς.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ακούγεται εφικτό αυτό που προτείνει η mariath, απλώς πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι καλό θα ήταν να μην συμπεριληφθεί ένας συγγραφέας με δύο ιστορίες μέσα στο βιβλίο, για να έχουν την ευκαιρία περισσότεροι να δουν την ιστορία τους τυπωμένη. Θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής, να ψηφίζει ο καθένας μέχρι 10 ιστορίες που θέλει οπωσδήποτε μέσα ανεξαρτήτως συγγραφέα (οπότε μπορεί π.χ. κάποιος να ψηφίσει και 5 από τον ίδιο αν το επιθυμεί) και στο τέλος οι 15 επικρατέστερες από 15 διαφορετικούς συγγραφείς να πάνε σε νέο poll, όπου ο καθένας θα ψηφίσει τις 5 που του αρέσουν περισσότερο. Στο τέλος θα δούμε πόσες ιστορίες χωράνε στο βιβλίο και οι δημοφιλέστερες από τις 15 θα μπουν. Αν το βιβλίο χωράει και τις 15, τότε δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε δεύτερο poll.

Εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Τώρα το θέμα γεωγραφικής περιοχής - καλό θα ήταν να έχουμε τουλάχιστον 1 ιστορία από κάθε ήπειρο, αλλά θα ήθελα να ακούσω τι άποψη έχουν και οι άλλοι περί αυτού.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
μήπως να είχαμε και σαν κριτήριο τα views κάθε ιστορίας?
Μία ιστορία που αρέσει, είναι χρήσιμη κτλ έχει και πολλά views...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει όσο μεγαλύτερη ποικιλία γίνεται στους συγγραφείς.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μήπως να είχαμε και σαν κριτήριο τα views κάθε ιστορίας?
Μία ιστορία που αρέσει, είναι χρήσιμη κτλ έχει και πολλά views...
Πολύ πρόχειρος τρόπος και με μεγάλα περιθώρια σφάλματος.Μπορεί να έχει τα views χωρίς όμως να διαβάστηκε ποτέ απ'όλους αυτούς.Ή μπορεί να έχει τα views γιατί στα σχόλια έγινε χαμός και έμπαιναν πολλοί να διαβάσουν τις συνέχειες......
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αν αποφασίσουμε να ψηφίσουμε ιστορίες ειδικά για το βιβλίο, θα πρέπει να το οργανώσουμε κάπως σύντομα.
Αν ξεκινήσουμε με τις βραβευμένες του 2008, όπως έχει προταθεί, έχουμε αυτές τις ιστορίες:
1. GTS: Σευχέλλες: ταξίδι όνειρο.
2. StellAnna: Αφήγηση από Αλβανία
3. ΕΡΣΗ: Βιρμανία
4. Traveller: Αμερικάνικες ιστορίες αγάπης...
5. ΚΙΚΙ: Αβανα με τον Πατριαρχη
6. Yorgos: Πέπε, ο Κουβανός συγκάτοικος
7. ipanag: Uzbekistan
8. Traveller: Στα βήματα του Στρατηγού Ζούκωφ...
9. St.Adamantidou: Γη των Παπούα

Οπότε μετράμε 1 Αφρική, 2 Ευρώπη, 2 Ασία, 3 Αμερική, 1 Ωκεανία.
Έχουμε όμως 2 Κούβες... :rolleyes:
Και 2 Traveller... :rolleyes:

Και πρέπει να βρούμε και Ελλάδα. Εγώ θα ήθελα να υπάρχει...
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.988
Καλά πλάκα κάνουμε τώρα?
Βίβλος Travelstories και δεν θα υπάρχει ιστορία από go2dbeach???
Όταν οι περισσότεροι δεν ξέραμε καν την ύπαρξη του φόρουμ , η go2dbeach "έχτιζε" το travelstories με απίστευτο υλικό (τόσο ιστορίες, όσο και πληροφορίες)... Θα επαναλάβω... Μην επιλέγουμε βάσει του ποιός μας είναι φίλος, συμπαθής κ.λ.π. κ.λ.π. αλλά απολύτως αντικειμενικά.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πολύ πρόχειρος τρόπος και με μεγάλα περιθώρια σφάλματος.Μπορεί να έχει τα views χωρίς όμως να διαβάστηκε ποτέ απ'όλους αυτούς.Ή μπορεί να έχει τα views γιατί στα σχόλια έγινε χαμός και έμπαιναν πολλοί να διαβάσουν τις συνέχειες......
Ε δεν θα είναι φυσικά το μόνο κριτήριο, σίγουρα υπάρχουν διαμάντια με πολύ λιγότερα views από άλλες. Αν δεις και από μόνος σου τις ιστορίες με τα περισσότερα views θα μπορείς να ξεχωρίσεις και από μόνος σου αυτές που λες. Με μία γρήγορη ματιά δεν είναι τυχαίο πως ανάλογα με την κατηγόρια τα περισσότερα Views τα χουν ιστορίες του Yorgos, renata, Traveller, taver και άλλοι συνήθεις ύποπτοι οι οποίες στο μεγαλύτερο ποσοστό (δεν υπερβάλλω με το όλες αλλά όλες είναι :p) είναι εξαιρετικές κατά τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom