Travelstories bible - Μορφή και Συγγραφείς

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
@Dva Srca: Η πρότασή μου στηρίζεται στα εξής:
- Το εγχείρημα οφείλει να έχει συνέχεια διότι έτσι και καλύτερες ιστορίες θα γράφονται και περισσότερα άτομα θα ψηφίζουν στους σχετικούς διαγωνισμούς. Γιαυτό και πρότεινα πιθανά κέρδη να μπούν σαν κεφάλαιο για την επόμενη.
- Θεωρώ σχεδόν ανέφικτο να αξιολογηθούν 200+ ιστορίες ως τώρα και άλλωστε πόσες ιστορίες να χωρέσουν;;. Εναλλακτικά να αξιολογήσουμε τις ιστορίες του 2009 και να προστεθούν στις βραβευμένες του 2008. Για τις βραβευμένες επιμένω, διότι τέθηκαν σε κρίση και το κοινό που ενδιαφέρθηκε να ψηφίσει τις επέλεξε
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νομίζω ότι οι νεότεροι διαγωνισμοί είναι πιο αντιπροσωπευτικοί των τάσεων που επικρατούν τώρα στο φόρουμ
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Συγκεντρώνω τις διαφορετικές απόψεις...
α. βραβευμένες ιστορίες του μήνα από το 2008
β. επιλογή από το σύνολο των ιστοριών
γ. πρόταση από τους συγγραφείς και επιλογή από τα μέλη

Αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
δ. Να αποφασίσει ο Δευκαλίων μόνος του.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
δ. Να αποφασίσει ο Δευκαλίων μόνος του.
Εγώ συμφωνώντας με την βασική ιδέα του fitziano, έχω να προτείνω την εξής διαδικασία :

Α' φάση
Ο Def, όχι μόνο σαν υπεύθυνος του site, αλλά και σαν το πιό παλιό και με συνεχή διάρκεια μέλος του, που έχει μία πλήρη εικόνα το φορουμ και της ιστορίας του, ετοιμάζει μία λίστα με διπλάσιο αριθμό ιστοριών από όσες μπορούν να χωρέσουν στο βιβλίο. Στην φάση αυτή όποιος θέλει να προτείνει μία οποιαδήποτε ιστορία, μπορεί να στέλνει π.μ. στον Def, ο οποίος όμως έχει την τελική ευθύνη σύνταξης της λίστας αυτής.

Β' φάση
Η λίστα αυτή μπαίνει σε αξιολόγηση-ψηφοφορία. Ετσι κάθε μέλος καλείται να διαβάσει τις ιστορίες αυτές και να ψηφίσει έναν αριθμό, που θα είναι π.χ. ο μισός όσων θα μπούν στο βιβλίο.

Γ' φάση
Ερωτώνται οι συγγραφείς των ιστοριών, που έχουν τις πρώτες θέσεις, εάν θέλουν να μπουν οι ιστορίες τους στο βιβλίο.Οι κενές θέσεις, που τυχόν δημιουργούνται, συμπληρώνονται από τις επόμενες ιστορίες της ψηφισθείσας λίστας. Στην φάση αυτή τυχόν διπλές ιστορίες χώρας ή συγγραφέα αντικαθίστανται από τις επόμενες.

Αιτιολόγηση για την παραπάνω πρόταση :
Πολλά μέλη έχουν μικρό χρόνο παρουσίας στο φόρουμ με αποτέλεσμα ότι μπορεί να γνωρίζουν πρόσφατες ιστορίες και να αγνοούν άλλες παλιές αλλά υπέροχες. Με την συμμετοχή όλων των μελών στην αρχική επιλογή κινδυνεύουν παλιές ιστορίες να μείνουν εντελώς απ'έξω. Αντιθέτως όταν φτιαχτεί μία ευρεία λίστα από ένα άτομο που έχει πλήρη εικόνα του φόρουμ, και της οποίας λίστας θα κληθούν όλοι να διαβάσουν τις ιστορίες της και να τις αξιολογήσουν, θα υπάρξει πιστεύω μία πιό πλήρης και αντικειμενική αξιολόγηση.
Δεν θεωρώ σωστό να επικεντρωθούμε μόνο σε ιστορίες του 2008. Καλό είναι σε αυτή την πρώτη έκδοση να μπεί ό,τι καλύτερο έχει το φόρουμ. Άρα και οι πιό πρόσφατες ιστορίες.
Η πρόταση ιστοριών από τους ίδιους τους συγγραφείς τους, μπορεί να αφήσει απ'έξω τους πιό σεμνούς, ενώ η επιλογή από το σύνολο των ιστοριών, είναι πολύ άδικη αφού δεν έχουν διαβάσει όλοι όλες τις ιστορίες.
Τέλος πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν μας, ότι η έκδοση εκ των πραγμάτων θα έχει την σφραγίδα του travelstories και συνεπώς οι υπεύθυνοι του site - και για λόγους νομικούς - πρέπει να έχουν μία βαρύνουσα άποψη στην όλη διαδικασία. Συνεπώς η πρόταση για την α' φάση της διαδικασίας εξασφαλίζει ότι τίποτε δεν μπορεί να μπεί στο βιβλίο, που δεν έχει την αποδοχή των υπευθύνων του site.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όλο αυτό που περιγράφεις σχετικά με τους υπεύθυνους παρακάμπτεται απλώς αν οι υπεύθυνοι πούν πως καλύπτονται από την απόφαση που θα βγάλει ένα χ,ψ poll.

Δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ με την άποψή σου,απλώς λέω πόσο απλό είναι και οτιδήποτε άλλο να έχει την έγκριση των υπευθύνων χωρίς να το επιλέξουν αναγκαστικά οι ίδιοι αλλά απλώς να συναινέσουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η δικη μου ψηφος παει σε ενα συνδυασμο των παραπανω :α)η διαχειριστικη ομαδα ,η οποια εχει πληρεστερη εικονα της κινησης των ιστοριων ολα αυτα τα χρονια ,να προτεινει εναν αριθμο ιστοριων και β)οι ενδιαφερομενοι συγγραφεις να προτεινουν κ να θεσουν τις ιστοριες τους σε ψηφοφορια.
Τα μελη του φορουμ να ψηφισουν.
Δεν θα ηταν ασχημο να παρουμε κ μια γνωμη απο αυτους που θα αναλαβουν την εκδοση για το ποσες ιστοριες μπορουν να χωρεσουν στο βιβλιο,ωστε να εχουμε ιδεα ποσα να προταθουν κ ποσα να ψηφιστουν.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ας μην μπερδευοματε πολλοι ειναι η γνωμη μου ετσι κ αλλιως και σε μια συναντηση απο αυτες που κανουμε να μας φερνατε ενα τετοιο βιβλιο ετοιμο παλι θα χαιρομασταν θα το εκτιμουσαμε και θα το αγοραζαμε .... οποτε καλυτερα λιγοι νομιζω...:roll:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όλο αυτό που περιγράφεις σχετικά με τους υπεύθυνους παρακάμπτεται απλώς αν οι υπεύθυνοι πούν πως καλύπτονται από την απόφαση που θα βγάλει ένα χ,ψ poll.

Δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ με την άποψή σου,απλώς λέω πόσο απλό είναι και οτιδήποτε άλλο να έχει την έγκριση των υπευθύνων χωρίς να το επιλέξουν αναγκαστικά οι ίδιοι αλλά απλώς να συναινέσουν.
Επι της ουσίας δεν διαφωνούμε. Προφανώς αν είμασταν μόνοι μας η ψηφοφορία σε όλα τα στάδια θα ήταν η ενδεικνυόμενη λύση.
Αυτό που με αποτρέπει από την λύση που λες, είναι η - έστω σπάνια - περίπτωση να έχει ψηφιστεί ήδη μία ιστορία και να βρεθούμε όλοι στην πολύ άβολη κατάσταση η ιστορία αυτή να απορριφθεί εκ των υστέρων από την διευθύνουσα ομάδα. Θα είναι πολύ άβολο (για να χρησιμοποιήσω την πιό κομψή έκφραση) για όλους : τον συγγραφέα, όσους ψήφισαν και βέβαια για τους υπεύθυνους του site.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν βρίσκω το λόγο που ενδεχομένως θα μπορούσε να συμβεί αυτό κι επίσης νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουν να τοποθετούνται και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι για το θέμα,για να πάρει πιο official μορφή.

Εγώ στηρίζω την πρόταση περί "επιλογής των χρηστών από το σύνολο των ιστοριών".Κυρίως γιατί θεωρώ αδύνατον να κυκλοφορήσει ένα βιβλίο το χρόνο (θα δείτε κι αυτό πόσο θα μας πάρει,δεν είναι τόσο απλό όσο μπορεί να ακούγεται) και άρα προτιμώ κάτι εξαιρετικό που θα διαφημίσει με τον καλύτερο τρόπο το φόρουμ προς τα έξω και θα τέρπει κι εμάς τους ίδιους ασφαλώς.

Από εκεί και ύστερα νομίζω ότι μπορούμε να χωρέσουμε πάνω από 20 ιστορίες κρατώντας το κόστος σε λογικά πλαίσια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν βρίσκω το λόγο που ενδεχομένως θα μπορούσε να συμβεί αυτό
Την περίπτωση της επιλογής ιστορίας γραμμένης από μέλος που έχει διαγραφεί εκ των υστέρων την έχεις σκεφθεί?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πάνω κάτω συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν, απλά έχω κάποιες ενστάσεις...
Το γνωστό, όποιος βιάζεται σκοντάφτει, φαντάζομαι δεν θα ήθελε κανείς να το "ζήσει" ειδικώς σε ό,τι αφορά την έκδοση του βιβλίου.
Η παροιμία, κατά τη γνώμη μου, εδώ κολλάει στο γεγονός πως αν είναι να εκδοθεί ένα βιβλίο με τις ιστορίες των μελών του forum, ας περιέχει τις καλύτερες.
Προσωπικά, έχω λατρέψει ιστορίες του 2009 που δεν βρήκα γραμμένες το 2008, με κάποιες εξαιρέσεις ίσως και μην ξεχνάμε επίσης και το 2010 και..και..
Κατανοώ πως είναι δύσκολο όλο αυτό το εγχείρημα- να ξεχωρίσεις δηλαδή ανάμεσα σε 3-4 χρόνια τις καλύτερες- ωστόσο δεν θα ήταν "αδικία" να μην συμπεριληφθούν και μεταγενέστερες του 2008 ιστορίες που ακόμα δεν έχουν μπει σε διαδικασία ψηφοφορίας;
Η μόνη περίπτωση να μην αδικηθεί καμία ιστορία και να υπάρχει μια σφαιρική εικόνα του forum και των συγγραφέων, είναι να υπάρξει και συνέχεια στο βιβλίο, όπως πρότεινε ο hydronetta. Έτσι θα υπάρχει αξιοκρατία και θα μπουν όντως οι καλύτερες...
Σε διαφορετική περίπτωση- αν πούμε ένα βιβλίο θα γίνει και τέλος- (λέω τώρα), θα πρέπει να έχουμε και υπομονή και επιμονή να διαλεχτούν είτε από εμάς, είτε από τα "αφεντικά" οι καλύτερες ως τώρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.095
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom