Travelstories bible - Μορφή και Συγγραφείς

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πιθανόν να έχεις δίκιο.Δεν έχω ελέγξει πως μοιράζονται τα views γι'αυτό είπα το παραπάνω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τείνω να υποστηρίξω πάντως ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να προτείνει κάθε ενδιαφερόμενος έναν αριθμό ιστοριών (όχι απαραίτητα όλοι τον ίδιο αριθμό,αλλά μέχρι ενός ορίου) κι από εκεί να επιλεγούν οι επιμέρους Χ ιστορίες που θα απαρτίσουν το βιβλίο σύμφωνα με το πόσοι τις πρότειναν.Θεωρώ ορθό όλες να προέρχονται από διαφορετικό συγγραφέα και να έχουν ένα μίνιμουμ εύρος.Σε περίπτωση που περισσότερες ιστορίες ενός συγγραφέα προκρίνονται θα μπορούσαμε σε δεύτερο poll να επιλέγουμε μόνο μία αυτού του συγγραφέα.

Απ'ότι φαίνεται πρέπει να ξεκινήσουμε με τα απλά.Δηλαδή ένα poll για τον τρόπο που θα επιλεγούν οι ιστορίες και που δεν θα υπάρχουν εκ των υστέρων γκρίνιες από κανέναν για την απόφαση της πλειοψηφίας.

Από την άλλη μπορεί να πει και ο Def αποφασίζω και διατάζω.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Θα μπορούσε να προστεθεί εδώ ένα poll του τύπου:

Πώς θα προτιμούσατε να επιλεγούν ο ιστορίες που θα συμπεριληφθούν;
- Να συμπεριληφθούν οι ιστορίες που κερδίζουν το διαγωνισμό Ιστορία του Μήνα
- Να προτείνει ο κάθε συγγραφέας που επιθυμεί να συμπεριληφθεί μία του ιστορία και να ψηφίσουν όλα τα μέλη ποιες θα συμπεριληφθούν
- Να ψηφίζει ο καθένας με ένα όριο όποιες ιστορίες θέλει χωρίς περιορισμό και μετά να μπουν επιπλέον κριτήρια

+όποια άλλη πιθανή εκδοχή σκεφτείτε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βέβαια όσο συζητάμε τρείς άνθρωποι εδώ τίποτε από όλα αυτά δεν έχουν πραγματική βάση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φοβάμαι ότι όσοι περισσότεροι καταθέτουν γνώμη τόσο θα χαθούμε σε ένα κικεώνα...
Επαναφέρω τη πρότασή μου να είναι οι βραβευμένες ιστορίες του 2007-2008 που ήδη έχουν τεθεί σε κρίση (μαζί με εκείνες του Νοεμβρίου Δεκεμβρίου 2008. Ερωτώνται οι συγγραφείς αν αποδέχονται την έκδοση της ιστορίας τους. Σε άρνηση, επιλέγεται η δεύτερη κ.ο.κ.
Καλό είναι όντως να μην υπάρχει ίδιος συγγραφέας ή θεματολογία. Αν επίσης υπάρχει ιστορία μέλους που για οποιονδήποτε λόγο δεν γράφει ιστορίες πλέον αλλά με συνεισφορά στο φόρουμ σημαντική, θα μπορούσε να ενταχθεί (ως ηθική επιβράβευση). Σίγουρα σε ένα βιβλίο τουλάχιστον 160 σελίδων χωρούν πάνω από 12 ιστορίες
Επίσης πιθανά κέρδη (??) να μπουν σαν κεφάλαιο για την έκδοση του επόμενου (2009 edition) όταν θα έχει ολοκληρωθεί η αντίστοιχη ψηφοφορία ανά μήνα.
Με αυτό το τρόπο θα υπάρχει και κίνητρο να διαβάζονται οι ιστορίες και να ψηφίζουν τα μέλη
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Γιατί να μη βάλουμε ένα poll από το να λέμε ο καθένας τα δικά του; Ευκολότερο δεν είναι; Και να ορίσει ο Def ή κάποιος moderator πότε θα λήξει το poll ώστε να πάρουμε ένα αποτέλεσμα που θα σεβαστούν όλοι γύρω από το πώς θα επιλεγούν οι ιστορίες.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα μπορούσε να προστεθεί εδώ ένα poll του τύπου:

Πώς θα προτιμούσατε να επιλεγούν ο ιστορίες που θα συμπεριληφθούν;
- Να συμπεριληφθούν οι ιστορίες που κερδίζουν το διαγωνισμό Ιστορία του Μήνα
- Να προτείνει ο κάθε συγγραφέας που επιθυμεί να συμπεριληφθεί μία του ιστορία και να ψηφίσουν όλα τα μέλη ποιες θα συμπεριληφθούν
- Να ψηφίζει ο καθένας με ένα όριο όποιες ιστορίες θέλει χωρίς περιορισμό και μετά να μπουν επιπλέον κριτήρια

+όποια άλλη πιθανή εκδοχή σκεφτείτε.
Προσυπογράφοντας τα παραπάνω
- Θα αφορά μόνο το 2008, ώστε να εκδίδουμε βιβλίο για κάθε χρόνο (σ΄αυτή την περίπτωση έχουμε τις τρεις πρώτες ιστορίες κάθε μήνα, σύνολο 36 ιστορίες)
- Πόσες ιστορίες πιστεύουμε ότι είναι ικανοποιητικές για ένα βιβλίο (30-35 είναι η γνώμη μου)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Ας ξεκινήσουμε με τη ψηφοφορία που προτείνει ο Dva.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ έχω καταθέσει ήδη την άποψη μου στο άλλο τόπικ.
Αντιγράφω λοιπόν:

Όσο για την επιλογή συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει τόσο με γεωγραφικά κριτήρια και συγγραφέα. Τα βραβεία καλό θα ήταν να μην είναι αποκλειστικό κριτήριο, καθώς κυριαρχούν οι εξωτικοί προορισμοί και οι ίδιοι νικητές. Ασε που έτσι θα αδικηθούν ιστορίες μεταγενέστερες που είναι εκπληκτικές.
Ίσως μια καλή ιδέα θα ήταν να ανοίξει ένα θέμα όπου όλα τα μέλη θα μπορούν να προτείνουν για ένα χρονικό διάστημα ιστορίες για το βιβλίο. Αυτές οι ιστορίες μαζί με όσες έχουν κερδίσει βραβείο θα τεθούν σε ψηφοφορία και οι υπεύθυνοι να τις ξεσκαρτάρουν με γεωγραφικά κριτήρια. Π.Χ αν στις πρώτες θέσεις υπάρχουν τρεις ιστορίες για το Μεξικό να προτιμηθεί η πρώτη σε ψήφους (οι επόμενες καβάντζα για τον δεύτερο τόμο). Επίσης αν κάποιος συγγραφέας έχει πολλές ιστορίες στις πρώτες θέσεις να ερωτηθεί και ο συγγραφέας ποια προτιμά να μπει στο βιβλίο.


Σε άλλο ποστ γράφω φυσικά ότι θα πρέπει να έχουμε την συγκατάθεση του συγγραφέα, οι οποίοι δε νομίζω ότι πρέπει να επιβαρυνθούν και οικονομικά.
Όταν μιλάω για γεωγραφικά κριτήρια, το διευκρινίζω ότι δεν εννοώ ανά ήπειρο, αλλά να αποφύγουμε να έχουμε ιστορίες από την ίδια χώρα.

Ενοοείται ότι από μένα θα είναι προτεινόμενη η go2dbeach, η οποία έχει γράψει μερικές από τις καλύτερες ιστορίες στο φορουμ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γιατί να μη βάλουμε ένα poll από το να λέμε ο καθένας τα δικά του; Ευκολότερο δεν είναι; Και να ορίσει ο Def ή κάποιος moderator πότε θα λήξει το poll ώστε να πάρουμε ένα αποτέλεσμα που θα σεβαστούν όλοι γύρω από το πώς θα επιλεγούν οι ιστορίες.
Εδώ τρομάζουμε να διαβάσουμε και να ψηφίσουμε τις ιστορίες του μήνα, θα επιλέξουμε πάνω από 200+ ;;; :roll:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Εδώ τρομάζουμε να διαβάσουμε και να ψηφίσουμε τις ιστορίες του μήνα, θα επιλέξουμε πάνω από 200+ ;;; :roll:
Απλά θα σου πω ποια είναι η δική μου ένσταση με τις ιστορίες του μήνα του έτους 2008. Καλές, χρυσές, δε λέω, και εγώ ψήφισα μαζί με πολλούς άλλους και τις απόλαυσα, αλλά επειδή ήταν οι πρώτες δεν έχουν όλες όσες ψηφίστηκαν στην τριάδα κάθε μήνα αυτό το "κάτι". Ήταν οι πρώτες ιστορίες και οι συγγραφείς σε μερικές περιπτώσεις είναι λίγο συγκρατημένοι. Από το 2009 και εξής, οι ιστορίες γίνονται πιο τολμηρές. Επίσης, πρέπει να αναλογιστούμε το ενδεχόμενο να μην καταφέρουμε να κάνουμε ακόμα μία μελλοντική έκδοση του βιβλίου, οπότε δε θα ήταν καλύτερο να έχουμε ήδη μια ανάμεικτη και καλή; Από όλα τα έτη, από διαφορετικούς συγγραφεις και εντελώς διαφορετικούς προορισμούς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To 2008 είχε γίνει ένας διαγωνισμός ταξιδιωτικής ιστορίας με θέμα την Ευρώπη:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F3%F4%EF%F1%DF%E1%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7.html
Στο διαγωνισμό αυτό δήλωναν οι συγγραφείς συμμετοχή, με μια συμμετοχή ανά συγγραφέα, και δε συμμετείχαν όλες οι ιστορίες. Από τις ιστορίες τότε ξεχώρισαν 2. Κοινό τους χαρακτηριστικό ότι ήταν πολύ πρόσφατες. Οι ίδιες ιστορίες διαγωνίστικαν για "Ιστορία του Μήνα - Σεπτέμβριος 2008". Και έλαβαν μία και τρείς ψήφους αντίστοιχα.

Είναι φαίνεται πολλοί που ψηφίζουν προορισμό και όχι ιστορία. Αλλά το πως επιλέγει κανείς να ψηφίσει σε ένα διαγωνισμό ταξιδιωτικής ιστορίας σηκώνει πολύ συζήτηση. Και μάλλον είναι διαφορετικό από το πως επιλέγει κανείς υλικό για βιβλίο.

Από την άλλη, οι ιστορίες του μήνα είναι το πιο "αντικειμενικό" κριτήριο που διαθέτουμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom