Wizz Air Wizzair Χειραποσκευή

frosw

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αφού έχεις τη μικρή θα πάρεις τη μικρή..Αν πάρεις μεγάλη προετοιμάσου να πληρώσεις και τα αντίστοιχα.
Ααα οκ.δλδ εγω θα παρω μια μικρη βαλιτσα και την τσαντα μου ετσι;,

Επισης αν ειναι 4 εκ πιο μεγαλη θα εχω θεμΑ;
 
Last edited by a moderator:

Nikol_muse

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο
Όταν λέει δεύτερη χειραποσκευή εννοεί μια γυναικεία τσάντα,λαπτοπ, κλπ με διαστάσεις 40χ30χ18.
Η άλλη χειραποσκευή εξαρτάται αν έχεις large(με χρέωση) ή small(δωρεάν).Τα λέει ξεκάθαρα.
https://wizzair.com/en-GB/useful_information/baggage
εχω μια ερωτηση ακομη. επειδη πλησιαζει το ταξιδι μας. θελω να ρωτησω αν ειναι αυστηροι με τις διαστασεις . εχω μικρο σακιδιο χεριου 45 εκαταστα κ οχι 42 που θελουν . θα εχουμε θεμα??

Ααα οκ.δλδ εγω θα παρω μια μικρη βαλιτσα και την τσαντα μου ετσι;,

Επισης αν ειναι 4 εκ πιο μεγαλη θα εχω θεμΑ;
ειχες θεμα τελικα φιλη μου ??? εγω πεταω αυτο το σαββατο κ εχω τη ιδια απορια.
 
Last edited by a moderator:

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
koralenia, αν το σακίδιο πλάτης (η δωρεάν χειραποσκευή 42χ32χ25) είναι κατά 2-3 πόντους μεγαλύτερη σε μήκος,πιστεύεις πως θα υπάρξει πρόβλημα να χωρέσει κάτω από τα μπροστινά καθίσματα...?
Βεβαια δεν θα την έχω τιγκαρισμένη για να μπορώ να την "τσαλακώσω"...
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
koralenia, αν το σακίδιο πλάτης (η δωρεάν χειραποσκευή 42χ32χ25) είναι κατά 2-3 πόντους μεγαλύτερη σε μήκος,πιστεύεις πως θα υπάρξει πρόβλημα να χωρέσει κάτω από τα μπροστινά καθίσματα...?
Βεβαια δεν θα την έχω τιγκαρισμένη για να μπορώ να την "τσαλακώσω"...
Με κάθε επιφύλαξη πιστεύω ότι από την στιγμή που τσαλακώνει δεν θα έχεις πρόβλημα όμως με αυτές τις εταιρείες ποτέ δεν είσαι σίγουρος..Εμάς μόνο μία ματιά τις έριξαν και περασαμε..Ούτε τις μέτρησαν ούτε τις έβαλαν στις ειδικές θήκες που έχουν ούτε τίποτα...
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Δηλαδή,αν το σακιδιο πλάτης είναι ελάχιστα εκατοστά μεγαλύτερο από τις προβλεπόμενες διαστάσεις(42*32*25) δεν θα υπάρχει πρόβλημα...?
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Πιθανότατα όχι αλλά δε θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου!
Στη παρακάτω φωτογραφία είναι το "όργανο" που ανέφερα παραπάνω.
Λογικά η τσάντα σου θα χωράει εφόσον λες για λίγα εκατοστά περισσότερα. Αν όμως είναι κάποιος αυστηρός υπάλληλος μπορεί να σου βάλει να πληρώσεις το σαρανταπεντάρι. Αν θες μια γνώμη, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πλήρωσε 5+5€ (κάποιος εδώ μέσα έγραψε πως είναι 8€ σε πάνε/έλα) και πάρε Priority + μία επιπλέον χειραποσκευή λίγο μεγαλύτερη.

Εμένα οι τσάντες μου ήταν ακριβώς στα όρια και και στα δύο αεροδρόμια όταν ρώτησα τους υπαλλήλους από μόνος μου -αφού είχε περάσει η ώρα του ελέγχου και ήταν σίγουρο πως δεν θα έσκαβα το λάκο μου- μου είπαν πως "είναι τέλειες" (οι χειραποσκευές). Εν ολίγοις κατά 95% θεωρώ πως δε θα έχεις πρόβλημα

 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Επειδή έχουμε μπερδευτεί λίγο,με τη wizz δικαιούσαι μια αποσκευή-σακίδιο πλάτης ή μικρή τσάντα ας πούμε και αν θες να έχεις και μια χειραποσκευή-βαλιτσάκι επιπλέον,την πληρώνεις; Γιατί στο σάιτ λένε ότι θα αλλάξει ο κανονισμός μετά τις 29/10. Αυτά που γράφει στο σάιτ δηλαδη είναι αυτά που ίσχυαν μέχρι τώρα αλλά θα αλλάξουν;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Επειδή έχουμε μπερδευτεί λίγο,με τη wizz δικαιούσαι μια αποσκευή-σακίδιο πλάτης ή μικρή τσάντα ας πούμε και αν θες να έχεις και μια χειραποσκευή-βαλιτσάκι επιπλέον,την πληρώνεις; Γιατί στο σάιτ λένε ότι θα αλλάξει ο κανονισμός μετά τις 29/10. Αυτά που γράφει στο σάιτ δηλαδη είναι αυτά που ίσχυαν μέχρι τώρα αλλά θα αλλάξουν;
https://wizzair.com/en-gb/informati...izz-air-introduces-new-cabin-luggage-policy#/

Μια χειραποσκευη 55-40-23, 10 κιλων.

Επιπλεον χειραποσκευη (40-30-18) μονο αν αγοράσεις προτεραιότητα επιβίβασης, η οποία επίσης περιλαμβάνει και τη βεβαιότητα πως θα εχεις μαζί σου την χειραποσκευη (τις άλλες μπορεί να τις βαζουν κάτω).
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
https://wizzair.com/en-gb/informati...izz-air-introduces-new-cabin-luggage-policy#/

Μια χειραποσκευη 55-40-23, 10 κιλων.

Επιπλεον χειραποσκευη (40-30-18) μονο αν αγοράσεις προτεραιότητα επιβίβασης, η οποία επίσης περιλαμβάνει και τη βεβαιότητα πως θα εχεις μαζί σου την χειραποσκευη (τις άλλες μπορεί να τις βαζουν κάτω).
Τελεια,ευχαριστώ πολύ γιατί την συγκεκριμένη σελίδα δεν την είχα δει. Μήπως γνωρίζεις αν επιλέξουμε να μεταφέρουμε λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό τους αντί να πληρώσουμε με πιστωτική,αν σε χρεώνουν επιπλέον μεγάλο ποσο επειδή μεταφέρεις χρήματα σε ξένη τράπεζα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τελεια,ευχαριστώ πολύ γιατί την συγκεκριμένη σελίδα δεν την είχα δει. Μήπως γνωρίζεις αν επιλέξουμε να μεταφέρουμε λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό τους αντί να πληρώσουμε με πιστωτική,αν σε χρεώνουν επιπλέον μεγάλο ποσο επειδή μεταφέρεις χρήματα σε ξένη τράπεζα;
Ιδεα δεν εχω, ουτε καν ηξερα αυτο τον τροπο πληρωμης.
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Να ρωτήσω κάτι που θέλω. Έχουμε κλείσει παρεα εισιτήρια για Βουδαπέστη και έχουμε κανονικά την 10κιλη χειραποσκευή που σου επιτρέπει η εταιρια. Ξερουμε οτι χωρις wizz priority δεν επιτρεπεται ουτε ένα μικρό τσαντάκι για το κινητό και το πορτοφόλι. Μπορουμε να κουβαλάμε εκτός από το κινητό που αναφερουν στο site τους ότι επιτρέπεται ν έχουμε μαζι μας και το πορτοφόλι στην τσέπη του μπουφαν; Δεν γίνεται να έχουμε όλα τα έγγραφα και τα λεφτά μας στις βαλίτσες. Αν γίνει κάτι και να χαθεί κάποια βαλίτσα χάνεις ταυτότητες λεφτά... Δεν έχουμε ξανά ταξιδέψει ποτέ με την wizz air και ψαχνομαστε πριν την πτήση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom