Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
χωρις εμβολιο δεν θα σε αφησουν να μπεις σε αυτη την χωρα, επισεις χωρις καρτα για εμβολιο που δεν εκανες... (δεν εχω παει, το ειχα διαβασει αυτη την ιστορια περι αφρικης γενικα...)
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα και απο 'δω.. Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο καθ' ότι καινούρια εδώ...

Αποφάσισα να κάνω ένα 10ημερο ταξιδάκι Ζανζιβάρη. Μόνη μου..γιατί κανένας από φίλους και γνωστούς δε μπορεί να ακολουθήσει (προτιμούν την Ελλαδίτσα μας)...
Προχθές έκλεισα τα αεροπορικά λοιπόν Αθήνα-Κάϊρο-Νταρ Ες Σαλάαμ κ την επιστροφή μέσω Κων/λης.. Μου βγήκαν 700 ευρώ γιατί έβαλα και ατομική ασφάλεια.. Έκλεισα 4 διανυκτερεύσεις στο Βwejuu ανατολικά του νησιού σε ένα θέρετρο, θεωρώ πως είναι καλό και άλλα 3 βράδια μέσα στη stowntown... Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις πληροφορίες και ιστορίες που γράφετε εδώ μέσα και η αλήθεια είναι πως τρομοκρατήθηκα λίγο.. Σκέφτομαι μήπως είναι επικίνδυνο που θα είμαι γυναίκα μόνη...

Με τα εμβόλια αποφάσισα να μην τα κάνω μιας κ είδα πως δεν τα ζητάνε στο αεροδρόμιο.. Δε θέλω να πάρω τον ιο μέσα μου κ θα πάρω μόνο τα χάπια.. Θα προσγειωθώ ξημερώματα στο Νταρ κ προσπαθώ να υπολογίσω ποιο φέρρυ θα προλάβω για ζανζιβάρη( γιατί αυτά τα αεροπλανάκια δε μπαίνω μέσα ούτε κ 1.000.000 να μου δώσουν,λογω κλειστοφοβίας)... Ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει να βγάλεις τη βίζα στο αεροδρόμιο και αν τα γραφεία τους θα είναι ανοιχτά στις 6 το πρωί; απο εκεί σκέφτομαι να πάρω ταξί έξω από το αεροδρόμιο για το λιμάνι... θεωρείτε πως είναι επικίνδυνο να πάρω ένα οποιοδήποτε ταξί έξω από το αεροδρόμιο; Επίσης όταν φτάσω ζανζιβάρη, στοουν ταουν να πω στον οδηγο να με σταματήσει σε ένα σούπερ μάρκετ να προμηθευτώ νερά για να μην τα χρυσοπληρώσω στο ξενοδ...

Και θέλω να ρωτήσω για το συνάλλαγμα, σκέφτομαι να κάνω κάποια δολλάρια εδώ από ελλάδα για να μπορέσω να πληρώσω τη βίζα κ το εισιτήριο του φέρρυ κ σελίνια να κάνω εκεί... Αλλά πόσα πιστεύετε ότι θα είναι αρκετά;;;

Θεωρώ πως έχω οργανωθεί αρκετά καλά... Φυσικά ξέρω πως θα υπάρξουν και απρόοπτα αλλά όποια συμβουλή έχετε να μου δώσετε, ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα....
Εμάς ζήτησαν να δουν το κίτρινο βιβλιαρακι με τα εμβόλια όταν περιμέναμε για την βίζα.
Η διαδικασία για βίζα είναι περίπου μία ώρα και εννοείται ότι είναι ανοιχτά τα γραφεία, και εμείς τέτοια ώρα φτάσαμε.
Δεν θεωρώ ότι είναι επικίνδυνα γενικά εκεί. Εγώ τουλάχιστον δεν ένιωσα έτσι.
Είχαμε κάνει συνάλλαγμα δολάρια από Ελλάδα και εκεί κάναμε σελινια 100 ευρώ στο αεροδρόμιο. Παντού δέχονται δολάρια (τα κυνηγάνε για την ακριβεια) και κάποιοι και ευρώ.
Συμβουλή: λίγο προσοχή με το νερό τους κ με οτιδήποτε ωμό πχ. Σαλάτες κ φρούτα για να μην έχεις ... θεματακια! !!!
 

Ippokratis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, κανονίζω με άλλους 3 φίλους ταξίδι στην Ζανζιβάρη τέλος
Ιουνίου με αρχές Ιούλιο συνολικά 10 διανυκτερεύσεις.Μπορειται να μου προτείνετε παραλίες,tours,και γενικότερα δραστήριοτητες που πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχω κλείσει ταξίδι για τέλη Νοεμβρίου να πάμε στη Ζανζιβάρη. Το ταξίδι το κλείσαμε λίγο τελευταία στιγμή, οπότε τρέχω τώρα για κάποιες λεπτομέρειες. Να σημειώσω ότι θα πάμε μόνον Ζανζιβάρη {όχι Τανζανία}. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αφορά στο εμβόλιο του κίτρινου πυρετού και κάτα πόσο θα πρέπει να το κάνω ή όχι, γιατί βρίσκω πληροφορίες ότι ναι μεν το ζητούν αλλά όχι από χώρες όπου δεν υπάρχει ο κίτρινος πυρετός... γνωρίζει κανείς να μου πει;

ευχαριστώ πολύ!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Η Τανζανία ανήκει στις μη ενδημικές χώρες για κίτρινο πυρετό, όμως σε περίπτωση που έχουμε περάσει πάνω από 12 ώρες σε μια ενδημική όπως για παράδειγμα στην Κένυα, για την είσοδο μας είναι απαραίτητη η πιστοποίηση εμβολιασμού.
Πληροφορίες εδώ
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχω κλείσει ταξίδι για τέλη Νοεμβρίου να πάμε στη Ζανζιβάρη. Το ταξίδι το κλείσαμε λίγο τελευταία στιγμή, οπότε τρέχω τώρα για κάποιες λεπτομέρειες. Να σημειώσω ότι θα πάμε μόνον Ζανζιβάρη {όχι Τανζανία}. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αφορά στο εμβόλιο του κίτρινου πυρετού και κάτα πόσο θα πρέπει να το κάνω ή όχι, γιατί βρίσκω πληροφορίες ότι ναι μεν το ζητούν αλλά όχι από χώρες όπου δεν υπάρχει ο κίτρινος πυρετός... γνωρίζει κανείς να μου πει;

ευχαριστώ πολύ!
Πήγα εγώ τον Αύγουστο. Δεν χρειάζεται να κάνεις το εμβόλιο
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Πήγα εγώ τον Αύγουστο. Δεν χρειάζεται να κάνεις το εμβόλιο
Να ρωτήσω κατι μιας και έχεις παει σχετικά πρόσφατα. Στην επιστροφή έπρεπε να κάνετε pcr υποθέτω ; Άσχετα με το εμβόλιο; Βρήκατε εκεί; Αν έχεις να μου συστήσεις κάποιο μέρος θα το εκτιμούσα πολυ!
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Να ρωτήσω κατι μιας και έχεις παει σχετικά πρόσφατα. Στην επιστροφή έπρεπε να κάνετε pcr υποθέτω ; Άσχετα με το εμβόλιο; Βρήκατε εκεί; Αν έχεις να μου συστήσεις κάποιο μέρος θα το εκτιμούσα πολυ!
Στην επιστροφή δεν χρειάστηκε PCR γιατί είχαμε κάνει το εμβόλιο. Σε περίπτωση που χρειαστει να κάνετε εκεί πάντως μπορείτε να ζητήσετε από το ξενοδοχείο να σας το κανονίσει. Οτιδήποτε άλλο θέλεις να μάθεις για το ταξίδι ρώτα με.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Και εμείς εμβολιασμένοι είμαστε όποτε λογικά θα αποφύγουμε το επιπλέον τεστ. Να ρωτήσω αν νοικιάσατε αυτοκίνητο; Αν έχεις κάποιο μέρος με ωραία παραλία να προτείνεις ή που γενικά σας εκανε εντύπωση είμαι όλη αυτιά!
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Και εμείς εμβολιασμένοι είμαστε όποτε λογικά θα αποφύγουμε το επιπλέον τεστ. Να ρωτήσω αν νοικιάσατε αυτοκίνητο; Αν έχεις κάποιο μέρος με ωραία παραλία να προτείνεις ή που γενικά σας εκανε εντύπωση είμαι όλη αυτιά!
Δεν νοικιασαμε αυτοκίνητο. Κανονίζαμε τις μετακινήσεις με οδηγό (σε βρίσκουν αυτοί, χρειάζεται όμως παζάρι). Παραλίες ωραίες υπάρχουν παντού αλλά θα πρέπει να ενημερώνεσαι από πριν για το τι ώρα υπάρχουν οι παλίρροιες ώστε να μπορείτε να τις χαρείτε. Υπάρχουν κάποια site που μπορείς να μπαίνεις και να ενημερώνεσαι. Μια καλή επιλογή για εμένα είναι το Nungwi στα βόρεια γιατί η στάθμη του νερού είναι πάντα ψηλά. Από παραλίες μου άρεσε το Jambiani, η Kiwengwa, η Paje και η Kendwa.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Στην επιστροφή δεν χρειάστηκε PCR γιατί είχαμε κάνει το εμβόλιο. Σε περίπτωση που χρειαστει να κάνετε εκεί πάντως μπορείτε να ζητήσετε από το ξενοδοχείο να σας το κανονίσει. Οτιδήποτε άλλο θέλεις να μάθεις για το ταξίδι ρώτα με.
Να ρωτηση κιεγω λοιπον : το οτι δεν χρειαζεται pcr για το γυρισμο συγκεκριμενα επειδη ειστε εμβολιασμενοι το μαθατε απο την εταιρια η απο καπου αλλου? Ρωταω γιατι βλεπω οτι αναφερονται διαφορετικες πληροφοριες στο νετ οσον αφορα την επιστροφη απο διαφορες χωρες και ιδιως απο χωρες της Αφρικης..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom