Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
η μαλακή είναι πιο ελαφριά από την σκληρή?
πιστεύω η μαλακή είναι πιο βολική επειδή μπορούν να στριμωχτούν πράγματα και να τσιτάρουμε τα φερμουαρ.
επίσης η σκληρή έχει την δυνατότητα να μεγαλώνει με έξτρα φερμουάρ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
η μαλακή είναι πιο ελαφριά από την σκληρή?
πιστεύω η μαλακή είναι πιο βολική επειδή μπορούν να στριμωχτούν πράγματα και να τσιτάρουμε τα φερμουαρ.
επίσης η σκληρή έχει την δυνατότητα να μεγαλώνει με έξτρα φερμουάρ?
Πιο ελαφρια...Αναλογα τις διαστασεις παντα.Αυτη που πηρα εγω η σκληρη ειναι γυρω στα 2,8.
Η χειραποσκευη που ειναι ιδια μαρκα αλλα μαλακη ειναι στα 4 κιλα.

Η σκληρη δεν εχει φερμουαρ για επιπλεον ανοιγμα.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Εγω εχω μαθει στη ζωη μου να μην πληρωνω κερατιατικα για λογους διαφημισης
Για βαλιτσες χρησιμοποιώ εδω και 15 χρονια μονο Diplomat που και γνωστες ειναι αλλα και πολυ καλες και εχει και service.
Ειναι πολυ πιο οικονομικες απο αλλες και παρα πολυ ανθεκτικες.
Εντελως Value for money.
Τις βρισκω σε αρκετα καταστηματα που εχουν ειδη ταξιδιου.
Περυσι την τελευταια την αγορασα σε 1 μαγαζι στο κεντρο στη Σοφοκλεους αν θυμαμαι καλα. Αλλα εχω δει κι αλλου

Ειδικα η 1 η παλια δεν καταλαβαινει τιποτα πραγματικα σκυλι αλλα μετα απο τοσα ταξιδια πειρα μια νεα ετσι για αλλαγη.

Delsey, Samsonite κλπ ειναι πανακριβες και ουσιαστικα πληρωνεις κερατιατικο μονο το brandname και τη διαφημιση αφου ολες στα ιδια εργοστασια φτιαχνονται.

Το παν ειναι να αγορασεις μια καλη βαλιτσα κι οχι να πληρωνεις τη μαρκα.
Με 100 ευρω περνεις μια μετρια delsey και λες οτι εχεις παρει delsey αλλα ειναι μουφα γιατι για να παρεις καλη θα πρεπει να σκασεις πανω απο 150.
Αντιθετα με 80 ευρο περνεις το top μοντελο απο καποια αλλη μαρκα πχ Diplomat και ειναι πολυ καλυτερη.

Αν θες να παρεις και επωνυμη και καλη βαλιτσα θα πρεπει να τα σκασεις χοντρα και ειλικρινα δεν αξιζει για ενα πραγμα που απο τη φυση του ειναι φτιαγμενο για να τρωει σαβουρες και να το κακομεταχειριζονται στα αεροπλανα.

Τωρα κατι πολυ φτηνες που πουλανε στα Σουπερ Μαρκετ και οι μαυροι μακρυααα... θα σου μεινουν στο χερι πριν φτασεις στο Ελ.Βενιζελ. και θα βλαστημας οπως ο φιλος μου που πηρε με 30 € και την εσερνε με 1 ροδα σε ολη τη διαδρομη :bleh:

BTW η καλυτερη λυση για να μην σας ανοιξει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ η βαλιτσα οσο βαρος κι αν εχει... ειναι ο ιμαντας!!
Κουμπωστε 1 ιμαντα εξωτερικα γυρω απο τη βαλιτσα και ειστε κομπλε! :cool:
Συμφωνώ η diplomat εχει αποδειχθεί σκυλι οχι μόνο βαλίτσα αλλα και σακ Βουαγιαζ από αυτα που εχουν ρόδες από την μια πλευρά!αξιόπιστη και χωράνε τα παντα
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Παιδιά μπορείτε να προτείνετε κάτι σε backpack σε διαστάσεις επιτρεπτές για χειραποσκευή; Καταρχήν υπάρχει κάτι τέτοιο; :p
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
απορία σχετικά με το επιτρεπτό βάρος.Αν ταξιδεύουμε 2 άτομα και έχουμε μια βαλίτσα θα πρέπει να είναι μέχρι το επιτρεπτό βάρος? ή επειδή δεν θα έχουμε δεύτερη βαλίτσα θα κάνουν τα στραβά μάτια αν είναι 3-4 κιλά πάνω από το επιτρεπτό όριο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
απορία σχετικά με το επιτρεπτό βάρος.Αν ταξιδεύουμε 2 άτομα και έχουμε μια βαλίτσα θα πρέπει να είναι μέχρι το επιτρεπτό βάρος? ή επειδή δεν θα έχουμε δεύτερη βαλίτσα θα κάνουν τα στραβά μάτια αν είναι 3-4 κιλά πάνω από το επιτρεπτό όριο?
Στην Ελλαδα μπορει. Σε άλλα μερη μην εισαι σιγουρος. Θυμαμαι ακομα πριν 6 χρονια στη Σαγκαη να κατεβαζουμε οτι γαμοσταβριδι ξεραμε γιατι δεν δεχονταν με τιποτα να ειναι καθε αποσκευη πανω απο 25 κιλα.
Σε παρομοια περιπτωση στο Santiago *υποχωρησαν αφου ακουσε τις φωνες μας ολο το αεροδρομιο.
Σε άλλα αεροδρομια για αποκλίσεις μερικων κιλων (αρχισαμε να προσεχουμε πλεον) δεν δημιουργηθηκε προβλημα.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Πριν απο 4 χρονια αγορασα - με παροτρυνση του μαγαζατορα - μια βαλιτσα benetton. Αυτη η βαλιτσα εχει ζησει τα πανδεινα αλλα....βραχος!! Κατα τ' αλλα μια χειραποσκευη και μια μεγαλου μεγεθους βαλιτσα, delsey με εχουν βγαλει επισης ασπροπροσωπη!!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
βαλίτσα-βαλιτσούλα...

Καλησπέρα παιδιά!
Επειδή είμαστε στην φάση που θελουμε να αγορασουμε βαλιτσα μικρη ή και σάκο που θελουμε να την χρησιμοποιουμε σαν χειραποσκευη.. εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα/μοντέλο?

μεχρι τωρα χρησιμοποιουσαμε ενα σακιδιο πλατης και ενα μικρο σακο γυμναστηριου αλλα μας αφησε χρονους:bleh: οποτε πρεπει να αγορασουμε κατι καινουριο..

Ξερω πως η καθε εταιρια εχει διαφορετικες διαστασεις, αλλα εγω παιρνω σαν κανονα τις διαστασεις της ryanair
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom