Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν μας δίνατε και ένα budget για το ξενοδοχείο θα ήταν καλύτερα! Έμεινα στο Palazzo Barbarigo, σε πολύ καλή τοποθεσία, μεταξύ του Ριάλτο και του Αγίου Μάρκου, σε μία όχι τόσο τουριστική περιοχή, με μοντέρνα διακόσμηση, εκπληκτικό πρωινό, και όλα τα δωμάτια με θέα είτε στο μεγάλο κανάλι, είτε σε ένα μικρό.
Hotel sul Canal Grande | Palazzo Barbarigo | Sito ufficiale |

Γενικά το Μάρτιο δε θα έχει πολλούς τουρίστες, δε θα κάνει πολύ κρύο, αλλά υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα βροχών, και ίσως και ομίχλης.
 

bebastalitsa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βενετία
Αν μας δίνατε και ένα budget για το ξενοδοχείο θα ήταν καλύτερα! Έμεινα στο Palazzo Barbarigo, σε πολύ καλή τοποθεσία, μεταξύ του Ριάλτο και του Αγίου Μάρκου, σε μία όχι τόσο τουριστική περιοχή, με μοντέρνα διακόσμηση, εκπληκτικό πρωινό, και όλα τα δωμάτια με θέα είτε στο μεγάλο κανάλι, είτε σε ένα μικρό.
Hotel sul Canal Grande | Palazzo Barbarigo | Sito ufficiale |

Γενικά το Μάρτιο δε θα έχει πολλούς τουρίστες, δε θα κάνει πολύ κρύο, αλλά υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα βροχών, και ίσως και ομίχλης.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ψάχνω για ένα όμορφο αλλά σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο να περάσουμε λίγες μέρες με το φίλο μου ρομαντικά..
 

bebastalitsa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βενετία

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
πολυ θα μου αρεσε και εμενα να πηγαινα τον Μαρτιο γιατι θα προετιμαζομουν καλυτερα γιατι φευγουμε στις 7 Σεπτεμβριου και εχω αγχωθει με την μετακινηση οταν φτασουμε στο αεροδρομιο και πως θα παμε στο Μεστρε και γενικοτερα στο νησι.
περιση που πηγαμε στο Βερολινο με το μετρο εκει ηταν ολα πολυ απλα εδω τωρα ομως δεν βλεπω φως. αν εχει κατι καποιος που θα βοηθειση τον ευχαριστω εκ των προτερων.
 

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Βενετια

πολυ θα μου αρεσε και εμενα να πηγαινα τον Μαρτιο γιατι θα προετιμαζομουν καλυτερα γιατι φευγουμε στις 7 Σεπτεμβριου και εχω αγχωθει με την μετακινηση οταν φτασουμε στο αεροδρομιο και πως θα παμε στο Μεστρε και γενικοτερα στο νησι.
περιση που πηγαμε στο Βερολινο με το μετρο εκει ηταν ολα πολυ απλα εδω τωρα ομως δεν βλεπω φως. αν εχει κατι καποιος που θα βοηθειση τον ευχαριστω εκ των προτερων.
Από αεροδρόμιο υπάρχουν λεωφορεία για Mestre και Venezia (τέρμα piazzale Roma). Από p.Roma ξεκινούν τα βαπορέτα για όπου θες στα νησιά (6,5 euro, αλμυρό!). Αν βαστάν τα πόδια σας, σας συμβουλεύω περπάτημα μέχρι San Marko, και για να γνωρίσετε καλύτερα τα στενοσόκακα της πόλης. Επίσης τα βραδυνά δρομολόγια ίσως να θυμίζουν σαρδελοκούτια, λόγω πολυκοσμίας!
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
νασε καλα, σε ευχαριστω σημερα μου εστειλε email απο το ξενοδοχειο και θα μας παρουν οκ ολα καλα ουφ ενταξει. με τα εισητηρια 24-48-72 ωρων τη γινεται θα με βολεψουν η να βγαζω εισητηριο οπου και αμα θελω, α και με τις γονδολες τη γινεται?
 

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
νασε καλα, σε ευχαριστω σημερα μου εστειλε email απο το ξενοδοχειο και θα μας παρουν οκ ολα καλα ουφ ενταξει. με τα εισητηρια 24-48-72 ωρων τη γινεται θα με βολεψουν η να βγαζω εισητηριο οπου και αμα θελω, α και με τις γονδολες τη γινεται?
Οι γόνδολες στοιχίζουν 80 euros τα 6 άτομα μεχρι τις 7. Μετά πάει στα 100!!
Αν κάτσεις αρκετές μέρες θα χρειαστείς κάρτα Βενετίας για λεωφορεία και βαπορέτα.Σκέτα τα λεωφορεία είναι φτηνά, ενώ στοιχίζουν τα βαπορέτα.Πάντως για μένα η Βενετία είναι για 3 μέρες!
 

TheloTaxidia

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αγαπητοί μου Ιταλόφιλοι,
πρόκειται να πάω για πρώτη φορά στην Ιταλία αυτόν τον Οκτώμβρη!
Οι πόλεις που θα επισκεφθώ: Βενετία και Μιλάνο.
Η μεγαλύτερη διαμονή θα γίνει στην Βενετία...οπότε τα φώτα σας!
Προτάσεις για καλό και να γίνετε όχι κ τοοοόσο ακριβό φαγητό κτλ κτλ!
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Αγαπητοί μου Ιταλόφιλοι,
πρόκειται να πάω για πρώτη φορά στην Ιταλία αυτόν τον Οκτώμβρη!
Οι πόλεις που θα επισκεφθώ: Βενετία και Μιλάνο.
Η μεγαλύτερη διαμονή θα γίνει στην Βενετία...οπότε τα φώτα σας!
Προτάσεις για καλό και να γίνετε όχι κ τοοοόσο ακριβό φαγητό κτλ κτλ!
διαβασε τισ ιστοριουλεσ και θα βρεισ παρα πολλα (οκ το μιλανο δεν εχει και κατι extreme ) αλλα για ψωνια αλλα οτι και να πω δεσ γραφον αρκετα:D
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Έκλεισα εισιτήρια για Μιλάνο Χριστούγεννα με τον καλό μου. Έχω σκεφτεί το πρόγραμμα ως εξής και θα παρακαλόυσα τους γνώστες να πουν τη γνώμη τους και τις συμβουλές τους :) .
24/12:Αθήνα-Μιλάνο φτάνω στις 17.00
25/12:Μιλάνο
26/12:Νοικιάζω αυτοκίνητο και πάω Como,Verona και καταλήγω Βενετία (εναλλακτικά με τραίνο)
27/12-30/12:Βενετία
30/12:Αναχώρηση από Βενετία για Μιλάνο και Αθήνα :(

Και έρχομαι τώρα να ρωτήσω...(όχι που δεν θα ρώταγα!)Το αυτοκίνητο μου στοιχίζει 110 ευρώ χωρίς διόδια,βενζίνες κλπ.Καταπληκτική τιμή γενικά αλλά ο προβληματισμός μου είναι ότι θα το χρησιμοποιήσω μόνο μια μέρα και για να γυρίσω Μιλάνο και επιπλέον στη Βενετία που δεν θα το χρειάζομαι θα πρέπει να πληρώνω parking. Ξέρετε κανένα οικονομικό ξενοδοχείο με free parking; Βρήκα αυτό αλλά είναι μάλλον μακριά και δεν ξέρω και πόσο είναι η χρέωση για το αυτοκίνητο στο καραβάκι.
Με συμφέρει να κάνω αυτές τις διαδρομές με τραίνο;
Ουφ πώς τα έμπλεξα έτσι πάλι!Εμ μας έχει καταστρέψει αυτή η κρίση εμ θέλουμε τα ταξιδάκια μας!Είμαστε addicted! ;-)Τι να κάνουμε;;;

Ευχαριστώ πολύ όποιον γνωρίζει να μου πει!:)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Sorry ξέχασα το ξενοδοχείο που βρήκα είναι αυτό Hotel Venezia 2000, Venice
Καλα αυτο ειναι στο lido , μαλλον πρεπει να ψαξεις για αλλο αν θες βενετια.
Ο καλυτερος και πιο οικονομικος τροπος να φτασεις βενετια ειναι το τραινο.
Arrivare a Venezia in auto, parcheggi a Venezia
Eδω δες τιμες για παρκιν. Να υπολογισεις και τα εισιτηρια βεβαια. Λεωφορεια 1.20 ανα διαδρομη, μπορεις να τα αγορασεις και στα παρκιν.
το καραβακι παντως ηταν 16 ευρω πηγαινε ελα , αλλα σε αφηνε σε ασχημο σημειο στο πισω μερος της βενετιας.
Στην ενοικιαση να υπολογισετε για διοδια περιπου 35 ευρω, πηγαινε ελα βεβαια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom