Δανία Νορβηγία Σουηδία Δανία ή Σουηδία/Νορβηγία

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά όντως είναι πανάκριβη, θα γραντσουνάω βιτρίνες με ρούχα και φαγητά...
το σενάριο τελικά είναι Όσλο, Μπέργκεν, Τροντχαιμ κ ίσως Τρόμσο..αν τελικά μου προκύψει παρέα θα αφήσω το τρομσο κ θα πάμε lofoten.

Ξέρουμε κανέναν που ζει στη Νορβηγία?Πως είναι οι συνθήκες δουλειάς?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Νορβηγία>Σουηδία>Δανία.
Από Δανία, μου φαίνεται αδιανόητη η Νορβηγία. Το Μάλμε είναι δίπλα και μάλιστα περνάς και την Έρεσουντ που είναι αρκετά εντυπωσιακή. Εγώ θα έλεγα ότι και η Στοκχόλμη πέφτει μακρυά, αλλά υπάρχει πάντα η sas και μπορείς να πετάξεις για εκεί με καλές τιμές. Εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ξέρουμε κανέναν που ζει στη Νορβηγία?Πως είναι οι συνθήκες δουλειάς?
Έχω φίλους εκεί και ξέρω ότι οι συνθήκες εργασίας είναι καλές. Το κυριότερο είναι ότι έχουν βασικό μισθό 1500 περίπου, με αποτέλεσμα φυσικά οι εργάτες στην οικοδομή να εργάζονται ντυμένοι με Levi's ή Replay. Και παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά ρούχα, σίγουρα δεν είναι και για την οικοδομή.
Το βιοτικό επίπεδο είναι σαφώς πολύ υψηλό.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά το ταξίδι έγινε και πήγαν όλα πολύ καλά :clap:
Να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν!

Εντυπώσεις: μαγική η Κοπενχάγη, απογοητευτική η Στοκχόλμη!
Απο άποψη κόστους είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο, αν ξέρεις απο που να ψωνίσεις βρίσκεις πολύ πιο οικονομικές λύσεις απο οτι στην Ελλάδα (αναφέρομαι σε σούπερ μάρκετ κυρίως).

Η copenhagen card αξίζει τα λεφτά της, είδα πολλά πράγματα που άξιζαν!
Δεν πήρα την stockholm card γιατί δεν είχε κάτι πολύ ιδιαίτερο που ήθελα να δω στη φάση του ταξιδιού (πολλές μέρες κι έχω την εντύπωση οτι αν έβλεπα ένα ακόμη μουσείο θα δάγκωνα κανέναν με αυτό το χαρακτηριστικό μου δοντάκι :haha: ). ΣΚέφτηκα οτι είναι πολύ προσιτή η Στοκχόλμη αν θελήσω να ξαναπάω (μεταξύ μας?μπααα) και μάλλον θα την πάρω αν ξαναπάω... Μην σας προδιαθέτω αρνητικά, είναι όντως μια πολύ οργανωμένη πόλη, μαγικό ιστορικό κέντρο αλλά ένιωσα λες και πήγαινα σε μια μεγαλούπολη και δεν είμαι πολύ του urban style!

Περιττό να πω πόσο ασφαλής ένιωθα σε όλη την πορεία του ταξιδιού..:clap:
Άντε υγεία να υπάρχει και συνεχίζουμε

:airplane:
τώρα στηρίζουμε ελληνικά νησάκια στη μέση του πουθενά!;)
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλως ηρθες, πες μας αν πηγες Μπεργκεν και καποιες αλλες λεπτομερειες,ευχαριστουμε, παντα να ταξιδευεις
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
:D
Ευχαριστώ κι εσύ οτι ταξιδιωτικό επιθυμείς!

Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης μου λέει να ξεχνάω την τελειότητα του εξωτερικού όταν επιστρέφω Ελλάδα...είναι θέμα επιβίωσης οπότε δεν μπορώ να επεισέλθω σε λεπτομέρειες...:shock: δεν θυμάμαι..προσπάθησα πολύ να ξεχάσω :D Να σου δώσω να καταλάβεις ούτε τις φωτογραφίες έχω δει, δεν αντέχω, μου λείπει η Δανία, ουφ άντε να αρχίζω group therapy σιγά σιγά!

Μπέργκεν δεν πήγα όχι, τέλος καλοκαιριού αν όλα πάνε οκ, θα πάω Νορβηγία κι άρα θα πάω και προς τα εκεί, ακόμη δεν άρχισα να το οργανώνω αυτό το ταξίδι, σίγουρα θα είναι πανακριβότατο αλλά μαγικό!Γενικά είμαι fun της Σκανδιναβίας..
 

katiastayros

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν πας Φινλανδία πρεπει να επισκεφτείς οπωσδήποτε το Τούρκου,την παλιά πρωτευουσα.Είναι ένα πολύ όμορφο χωριό. Το Ελσίνκι δεν μου πολυάρεσε.Σε 2
μέρες το' χεις γυρίσει...και πού λέω....Αφιέρωσε πολύ χρόνο στην Κοπεγχάγη,θα
περάσεις πόλύ ωραία...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Άρτι αφιχθής από Νορβηγία θα έλεγα ότι το Μπέργκεν εκτός του ότι μας προσέφερε ένα παλιόκαιρο με βαριά συννεφιά (δεν έβλεπες τη μύτη σου) και ψιλόβροχο έως βροχή συνεχώς, πέρα από το Bryggen δεν μου είπε και πολλά. Γοητευτική μεν σαν πόλη (αλλά έτσι είναι όλες στη Νορβηγία) με τα ξύλινα σπιτάκια και πολύ πράσινο, το βράδυ όμως που αποχωρούν τα τουριστικά πούλμαν σχεδόν νεκρώνει. Στη Νορβηγία πρωταγωνιστής είναι η φύση και γι'αυτό αξίζει να πας. Απλώς ο καιρός είναι απρόβλεπτος. Εμείς φοράγαμε χειμωνιάτικα. Πεσαμε σε θερμοκρασίες από 5.5 ως 21ο C
Και μια που γράφτηκε για την Κοπεγχάγη, εμείς δεν ενθουσιαστήκαμε αν και δεν επισκεφθήκαμε μουσεία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ξέρουμε κανέναν που ζει στη Νορβηγία?Πως είναι οι συνθήκες δουλειάς?
Στο Μπέργκεν ρωτήσαμε μια υπάλληλο σε μαγαζί και μας είπε ότι ένας μισθός είναι 12,5 ευρώ την ώρα (100 νορβηγικές κορώνες). Υποθέτω αφορά καθαρές αποδοχές γιατί οι κρατήσεις είναι υψηλές για να εξασφαλιστεί η κοινωνική πρόνοια.
Το κόστος ζωής είναι υψηλότερο (η στέγαση είναι ακριβή), όπως επίσης και η μετακίνηση (συγκοινωνίες, η βενζίνη έχει 1.9? το λίτρο μ.ο.).
Αντίθετα με εξαίρεση κάποια είδη όπως λαχανικά/φρούτα, στα σούπερ μάρκετ οι τιμές είναι αντίστοιχες με της Ελλάδας, αν όχι και φθηνότερες σε κάποια τυποποιημένα προϊόντα (υπάρχουν αλυσίδες coop, spar, rema 1000, kiwi τα οποία παρακαλώ σε πόλεις έστω και 3000 κατοίκων μένουν ως τις 11μμ ανοικτά ενώ λειτουργούν και τις κυριακές).
Η εστίαση όταν αφορά εστιατόρια είναι ιδιαίτερα ακριβή (τα πιάτα ξεκινούν από 30 ευρώ, σαλάτες από 15?, η μπύρα 8-9?), αλλά υπάρχουν και αλυσίδες ταχυφαγείων ή η λύση μαγειρεμένου φαγητού σε μεγάλα σουπερ μάρκετ. Πάντως όπου κι αν μέναμε η σύσταση ήταν να ψωνίζουμε από το σουπερ μαρκετ και να ετοιμάζουμε το φαγητό μόνοι μας. Η πρακτική αυτή είναι ευρέως διαδεδομένη τόσο στους νορβηγούς όσο και στους ξένους τουρίστες, ειδικά στην ύπαιθρο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και βουρ στην οργάνωση της Νορβηγίας :clap:
Θα με βοηθούσε πολύ να ξέρω τη γνώμη των παιδιών για τη διαδρομή φλαμ-μυρνταλ...ειναι όντως μαγική ή τουριστική?Μήπως είναι "υπερτιμημένη" γιατί υπερτιμημένη είναι σίγουρα, θα μου στοιχίσει καμιά 150αριά ευρω αν κάνω το bergen-flam-myrdal και 150 ευρώ είναι άνετα ένα ταξιδι Ρώμη :D και κάτι ακόμη το nustshell σου δίνει τη δυυνατότητα να κατέβεις κα voss?

Θα εκτιμουσα όποια βοήθεια γιατί το πολύ γύρω απο οσλο κ bergen θέλω να κινηθώ φετος κ το flam myrdal στοιχίζει αλλά αξίζει όσο λένε?:shock:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Θα με βοηθούσε πολύ να ξέρω τη γνώμη των παιδιών για τη διαδρομή φλαμ-μυρνταλ...ειναι όντως μαγική ή τουριστική?Μήπως είναι "υπερτιμημένη" γιατί υπερτιμημένη είναι σίγουρα, θα μου στοιχίσει καμιά 150αριά ευρω αν κάνω το bergen-flam-myrdal και 150 ευρώ είναι άνετα ένα ταξιδι Ρώμη :D και κάτι ακόμη το nustshell σου δίνει τη δυυνατότητα να κατέβεις κα voss?

Θα εκτιμουσα όποια βοήθεια γιατί το πολύ γύρω απο οσλο κ bergen θέλω να κινηθώ φετος κ το flam myrdal στοιχίζει αλλά αξίζει όσο λένε?:shock:
Κάπου αλλού στο φόρουμ απάντησα στην ίδια ερώτηση ότι μαγική είναι και η διαδρομή Διακοφτό - Καλάβρυτα με οδοντωτό μια ανοιξιάτικη ημέρα. Δεν θέλω να μειώσω τη διαδρομή Flaam - Myrdal, αυτό που εννοώ είναι ότι εξαρτάται τι ψάχνει κανείς, αλλά και το τι καιρό θα πετύχει. Highlight της διαδρομής πάντως είναι η στάση του τρένου στον καταρράκτη Kjosfossen (Κιόσφοσεν) όπου βγάζεις φωτογραφία με φόντο τον καταρράκτη! Και η διαδρομή είναι πράγματι πολύ όμορφη, αλλά ίσως λίγο υπερτιμημένη.

Η διαδρομή κοστίζει 250 κορόνες (~30?), το θέμα είναι πώς φτάνεις εκεί και πως επιστρέφεις. Από Μπέργκεν θα κινηθείς; Οι τουριστικές διαδρομές Norway in a nutshell ή sognefjord in a nutshell είναι αυτές που επιλέγουν οι τουρίστες που δεν έχουν δικό τους όχημα.
Μπορείς να κάνεις δικό σου πλάνο, αλλά θα σου πάρει πολύ χρόνο και δεν θα γλυτώσεις και πολλά λεφτά (αν και τα εισιτήρια mini-pris είναι ευκαιρία, δες nsb.no). Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ρυθμίσεις και τα δρομολόγια ώστε να έχεις επαρκή ανταπόκριση στο Voss. Με το nutshell είναι οριακά τα πράγματα για Voss, έχεις λίγα λεπτά να αλλάξεις μέσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom