Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Ε, δεν είναι και μικρή πτήση όμως... Φεύγει 22.30 από Κάιρο και φτάνει περίπου 05.30. Απλά μου φαίνεται ότι θα την προτιμήσω για να συνδυάσουμε στην επιστροφή μια επίσκεψη στις Πυραμίδες.
Διάλεξε τη πιο φτηνή Μένια....ξόδεψε τα λεφτά σου στο σαφάρι καλύτερα...ποια περίοδο θες να πας και πόσο βρίσκεις με την Egypt?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Χαρές που θα κάνει η Delta από τον Οκτώβρη...Καλά να πάθει η Ολυμπιακή που χανουμε τέτοιο δρομολόγιο, δηλαδή δεν μπορούσε να αγοράσει τουλάχιστον το 1 Α340 από το δημόσιο για να κάνει ένα δρομολόγιο στις πχ 3 μέρες...τεσπα. Οι πτήσεις της Delta από Αθήνα είχαν καλές πληρότητες και τώρα θα είναι full γεμάτες...!:rolleyes:
Μα...όπως και να το κάνει κανείς, δεν μπορεί η εταιρεία να ξεκινήσει άμεσα με όλες τις πτήσεις. Καλύτερα να οργανωθεί και να εμπλουτίζει σιγά σιγά τα δρομολόγιά της παρά να ξεκινήσει με φουλ δρομολόγια και να ξεκινήσει μετά τις περικοπές.

Κανείς δεν γνωρίζει το ακριβές marketing plan και το πότε θα εντάξει πιθανώς και απευθείας πτήση προς την Νέα Υόρκη (και αν).
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Θα πάμε Ιανουάριο. Το κόστος αεροπορικών μας το δίνει 445 ευρώ/άτομο από ATH-DAR με Egyptair και 245 ευρώ/άτομο οι εσωτερικές πτήσεις με Precision Air. Σύνολο αεροπορικά 690 ευρώ. Είναι μέσα και οι φόροι. Στην επιστροφή λόγω μεγάλου stopover μας δίνει δωρεάν διανυκτέρευση Κάιρο, γι' αυτό έλεγα να συνδυάσω μια επίσκεψη στις Πυραμίδες. Δεν έχω κλείσει ακόμα τίποτα βέβαια...
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Μα...όπως και να το κάνει κανείς, δεν μπορεί η εταιρεία να ξεκινήσει άμεσα με όλες τις πτήσεις. Καλύτερα να οργανωθεί και να εμπλουτίζει σιγά σιγά τα δρομολόγιά της παρά να ξεκινήσει με φουλ δρομολόγια και να ξεκινήσει μετά τις περικοπές.

Κανείς δεν γνωρίζει το ακριβές marketing plan και το πότε θα εντάξει πιθανώς και απευθείας πτήση προς την Νέα Υόρκη (και αν).

Εννοείται ότι δεν ξέρουμε τα σχέδια της Mig για τα δρομολόγια αλλά καλό θα ήταν να σκεφτούν σοβαρά το δρομολόγιο της Νέας Υόρκης και να μην δώσουν το slot , στην Delta...
Για να δούμε τί θα δούμε...:rolleyes:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Από το να γινόταν πάντως η πτήση με νοικιασμένο σκάφος κάποιας ξένης εταιρείας που δεν θα είχε ούτε τα σήματα της Ολυμπιακής στο αεροσκάφος αλλά ούτε το προσωπικό θα μίλαγε ελληνικά, καλύτερα να ξεκινήσει έτσι σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε! Άλλωστε δε νομίζω να είναι τόσο χαζοί ώστε να υπάρχει κάποια κερδοφόρα πτήση και να την χαρίζουν έτσι απλόχερα σε τρίτους!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Εννοείται ότι δεν ξέρουμε τα σχέδια της Mig για τα δρομολόγια αλλά καλό θα ήταν να σκεφτούν σοβαρά το δρομολόγιο της Νέας Υόρκης και να μην δώσουν το slot , στην Delta...
Για να δούμε τί θα δούμε...:rolleyes:
Νομίζω ότι το code share με τη Delta για την πτήση της Νέας Υόρκης είναι σίγουρο
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Νομίζω ότι το code share με τη Delta για την πτήση της Νέας Υόρκης είναι σίγουρο
Tο ξέρω έτσι λένε και μάλλον είναι σίγουρο...αλλά το 767 της Delta δεν έχει οθόνες ούτε τπτ. Να φέρουν κανα 777 η Α340 δεν μπορούν? Τί στο καλό, θα έχουν το μονοπώλιο στις απευθείας πτήσης προς Νέα Υόρκη από την Ελλάδα...τουλάχιστον να αναβαθμίσουν το αεροπλάνο!:D:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χαρές που θα κάνει η Delta από τον Οκτώβρη...Καλά να πάθει η Ολυμπιακή που χανουμε τέτοιο δρομολόγιο, δηλαδή δεν μπορούσε να αγοράσει τουλάχιστον το 1 Α340 από το δημόσιο για να κάνει ένα δρομολόγιο στις πχ 3 μέρες...τεσπα. Οι πτήσεις της Delta από Αθήνα είχαν καλές πληρότητες και τώρα θα είναι full γεμάτες...!:rolleyes:
Όχι δεν θα μπορούσε με ένα αεροσκάφος να κάνει την NYC γιατί θα έμπαινε μέσα με τα τσαρούχια...

Επίσης...
η DELTA δεν μπορεί να φέρει 340 γιατί δεν έχει...
Για NYC δεν έχει το μονοπώλιο, πετάει και η CONTINENTAL και δεν ξέρουμε ακόμη αν θα κόψει τις χειμερινές πτήσεις όπως πέρσυ... τα πάντα ακόμα παίζονται...

Συμπέρασμα...
Η MIG έχει ένα συγκεκριμένο σχέδιο και βάση αυτού βαδίζει... η NYC κόβεται γιατί πρέπει να κοπεί... όσοι πιστεύουν το αντίθετο καλό θα ήταν να φτιάξουν μια αεροπορική εταιρία και να πετάνε αυτοί στη ΝYC...
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Όχι δεν θα μπορούσε με ένα αεροσκάφος να κάνει την NYC γιατί θα έμπαινε μέσα με τα τσαρούχια...

Επίσης...
η DELTA δεν μπορεί να φέρει 340 γιατί δεν έχει...
Για NYC δεν έχει το μονοπώλιο, πετάει και η CONTINENTAL και δεν ξέρουμε ακόμη αν θα κόψει τις χειμερινές πτήσεις όπως πέρσυ... τα πάντα ακόμα παίζονται...

Συμπέρασμα...
Η MIG έχει ένα συγκεκριμένο σχέδιο και βάση αυτού βαδίζει... η NYC κόβεται γιατί πρέπει να κοπεί... όσοι πιστεύουν το αντίθετο καλό θα ήταν να φτιάξουν μια αεροπορική εταιρία και να πετάνε αυτοί στη ΝYC...
Δεν ξέρω αν έχει, γιατί δεν είμαι και ειδικός. Ξέρω ότι τα περισσότερα είναι 767 και έχει πάρει και ένα 747 από την Northwest όταν συγχωνεύτηκαν. Εγώ είπα την γνώμη μου σχετικά με το δρομολόγια αυτό, αν το κόψουν οριστικά τότε εντάξει θα πετάμε με τις αμερικάνικες ή τις Ευρωπαικές...αν το ξανα βάλει μετά από 1 χρόνο π.χ τότε καλώς!:clap:
 

finderboy

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
η καλυτερη για μενα μεχρι στιγμης singapore airlines και η χειροτερη........alitala,για δευτερη φορα που ταξιδευω χαθηκαν οι βαλιτσες μας...τις πηραμε μετα απο 4 μερες..το αεροπλανο..μαλλον το αεροπλανακι για ρωμη με τοοποιο ταξιδεψαμε ηταν κατι σαν λεωφορειο του κτελ και εννοειται πως το σνακ που προσφερουν δεν ειναι και οτι καλυτερο...
Καλησπέρα
σε κάποιο άλλο σημείο του forum διάβασα ότι σε πτήση της ALITALIA από Αθήνα για Ρώμη και μετά Μαδρίτη, στο check in (στην Αθήνα τώρα στην Ρώμη δεν αναφέρεται κάτι) τους είπαν ότι το βάρος της χειραποσκευής τους μπορεί να είναι 8 Kgr και αυτοί τις πέρασαν με 14kgr χωρίς να πληρώσουν
Μα καλά στο check in δεν ζυγίζονται οι χειραποσκευές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom