Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Μη κλείσεις με Egypt, τα έχουμε ξανασυζητήσει πολλάκις....ψάξε με την αναζήτηση.
Ευχαριστω για την απαντηση σου,επειδη ειμαι νεα στο forum μπορεις να μου πεις που θα βρω τις πληροφοριες που μου ειπες?πατησα στην αναζητηση και δεν μου εβγαλε κατι.
 

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ευχαριστω πολυ,απο οτι καταλαβα εχει να κανει πιο πολυ με τις δυσαρεστες μυρωδιες παρα με την ασφαλεια των πτησεων,αν ειναι ετσι αντεχεται για μερικες ωρες,εχω το κολπο εγω ενα λεμονι συνεχως στη μυτη,τελος παντων θα το ψαξω κι αλλο,η GTS πηγε τελικα Μπαλι με τη egypt?δεν μπορεσα να βρω την ιστορια της για να βγαλω και απο κει συμπερασμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστω πολυ,απο οτι καταλαβα εχει να κανει πιο πολυ με τις δυσαρεστες μυρωδιες παρα με την ασφαλεια των πτησεων,αν ειναι ετσι αντεχεται για μερικες ωρες,εχω το κολπο εγω ενα λεμονι συνεχως στη μυτη,τελος παντων θα το ψαξω κι αλλο,η GTS πηγε τελικα Μπαλι με τη egypt?δεν μπορεσα να βρω την ιστορια της για να βγαλω και απο κει συμπερασμα.
Όχι κοπέλλα μου, δυστυχώς δεν έχει να κάνει με τις μυρωδιές αλλά με την ασφάλεια, έψαξα να βρώ το τόπικ αλλά δεν μπόρεσα. Λείπει κι ο Traveller στο Λονδίνο - να στα πεί από πρώτο χέρι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι κοπέλλα μου, δυστυχώς δεν έχει να κάνει με τις μυρωδιές αλλά με την ασφάλεια, έψαξα να βρώ το τόπικ αλλά δεν μπόρεσα. Λείπει κι ο Traveller στο Λονδίνο - να στα πεί από πρώτο χέρι...
Αντιγράφοντας από post του Traveller σε κείνο το άλλο θέμα: Yemenia and EgyptAir avoid EU blacklist as blanket ban widens

Πριν τρείς μήνες κόντεψε να της απαγορευτούν οι πτήσεις στην Ευρωπαϊκή ένωση για λόγους ασφαλείας. Μόνο σε κάτι εταιρίες από το Κυργιστάν και τη Γουινέα συμβαίνει κανονικά αυτό.... Και μάλλον ο λόγος που δεν έγινε έχει να κάνει με τη συμμετοχή της Egyptair στη συμμαχία Star Alliance.
 

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Αντιγράφοντας από post του Traveller σε κείνο το άλλο θέμα: Yemenia and EgyptAir avoid EU blacklist as blanket ban widens

Πριν τρείς μήνες κόντεψε να της απαγορευτούν οι πτήσεις στην Ευρωπαϊκή ένωση για λόγους ασφαλείας. Μόνο σε κάτι εταιρίες από το Κυργιστάν και τη Γουινέα συμβαίνει κανονικά αυτό.... Και μάλλον ο λόγος που δεν έγινε έχει να κάνει με τη συμμετοχή της Egyptair στη συμμαχία Star Alliance.
Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας ,ξεχναμε δια παντος την egypt,δεν ειμαστε για τετοια,θα κοιταξω με καταρ η εμιρατες,επισης θα δω και τι παιζεται στα γραφεια,εκεινο που σκεφτομαι τωρα και την ιδεα την πηρα απο καποιο μελος στο φορουμ ειναι να παμε απο μπαλι με την αιρασια στην κινα στο γκουιλιν,μεσω κουαλα λ.,με μια προχειρη ματια ειδα οτι θα στοιχισει περιπου 180ευρο το ατομο,ειναι ενταξει η αιρασια και αν ναι θα βρουμε ευκολα ευπρεπες δωματιο στο γκουιλιν?Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων,στο μπαλι εχουμε προγραμματισει για 14 μερες,αρα χρονος υπαρχει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ειναι ενταξει η αιρασια ?
Μια χαρά είναι, δεν έχω δει αρνητικά σχόλια από κανέναν. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πολύ θετική. Έχω κάνει 10 διαφορετικές πτήσεις με την εταιρία. Μια-δυό φορές μονάχα είχε μια μικρή καθυστέρηση, δε γνωρίζω αν οφειλόταν στην εταιρία ή σε κάτι άλλο. Τα αεροπλάνα δεν είναι λιγότερο άνετα από π.χ. αυτά της Aegean. Το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό. Στη διάρκεια της πτήσης δεν σερβίρεται τίποτα δωρεάν. Αν η πτήση είναι σχετικά μεγάλης διάρκειας ίσως θέλεις να κλείσεις κάτι για φαγητό εκ των προτέρων - με 20% έκπτωση - γιατί ίσως να μην έχουν αρκετό απόθεμα on board. Προσοχή στο βάρος των αποσκευών που κάνεις check-in. Πρέπει να είναι οπωσδήποτε μέσα στο όριο που έχεις πληρώσει. Αν δεν είσαι σίγουρη, καλύτερα να προπληρώσεις για παραπάνω κιλά παρά επί τόπου - θα σου βγεί πολύ φτηνότερα. Αντίθετα, στις χειραποσκευές υπάρχει μεγάλη ελλαστικότητα στο βάρος. Το δικό μου σακκίδιο ήταν σταθερά πάνω από 10 κιλά, ποτέ δεν το ζύγισαν και, μάλιστα, μια φορά καθ' υπόδειξιν της υπαλλήλου, έβγαλα ένα βιβλίο απ' την μεγάλη αποσκευή και τό'χωσα στο σακκίδιο (= 12 κιλά αλλά no problem). Προσφέρουν και δυνατότητα ταξιδιωτικής ασφάλισης - δες τους όρους και τι καλύπτουν.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οπως τα λέει ο Δουμάς πατήρ είναι ( φυσικά).
Προσοχή στα κιλά των αποσκευών, στο αεροδρόμια του Ανόι αφαιρουσαμε πραματα απ τις βαλίτσες και τα βαζαμε στις χειραποσκευές . Αντί για 60 (4Χ15) κιλά είχαμε 64...
Κατά τα άλλα μια χαρά ηταν τα πράγματα.
 

Gyristra

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,κυριως τα κιλα μπορει να ειναι προβλημα γιατι εχω μανια να αγοραζω οτι περιεργο και απιθανο βρω στον δρομο μου.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Επειδή θα ταξιδέψουμε (ελπίζω) τέλος Απριλίου για Νέα Υόρκη έψαξα για εισιτήρια και τα φθηνότερα αυτή τη στιγμή (500 Ε.), είναι με IBERIA. Βλέπω όμως αρνητικά σχόλια, ως προς την συμπεριφορά του προσωπικού και την ασφάλεια των αποσκευών (το φαγητό δεν μας απασχολεί). Οι υπόλοιπες συνιστώσες της??? Σας παρακαλώ, αν γνωρίζετε, σχολιάστε την εταιρεία. Ευχαριστώ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.048
Επειδή θα ταξιδέψουμε (ελπίζω) τέλος Απριλίου για Νέα Υόρκη έψαξα για εισιτήρια και τα φθηνότερα αυτή τη στιγμή (500 Ε.), είναι με IBERIA. Βλέπω όμως αρνητικά σχόλια, ως προς την συμπεριφορά του προσωπικού και την ασφάλεια των αποσκευών (το φαγητό δεν μας απασχολεί). Οι υπόλοιπες συνιστώσες της??? Σας παρακαλώ, αν γνωρίζετε, σχολιάστε την εταιρεία. Ευχαριστώ.
δεν περνουν και νομπελ συμπεριφορας αλλα δεν θα τους
παντρευτουμε κιολας
εχω κανει παρα πολλα ταξιδια μαζι τους και δεν εχω χασει τπτ
ειναι να μην σου τυχη
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Τα Χριστούγεννα ταξιδέψαμε προς Αμερική με loufthansa.
Δεν ξέρω αν θεωρείτε τις θέσεις άνετες, αυτό όμως που θέλω να επισημάνω εγώ, είναι πως δεν φτάνει μόνο το αεροσκάφος να είναι άνετο αλλά και οι επιβάτες που ταξιδεύουν με αυτό να έχουν τα απαραίτητα στοιχεία ευγένειας.
Τί έννοώ; το αεροσκάφος καθαρό, το πλήρωμα άψογο.
Στο γυρισμό για Ελλάδα είχαμε κλείσει τις μεσαίες 4 θέσεις για να είμαστε με τα παιδιά μας όλοι μαζί.
Στην μπροστινή τετράδα επίσης μία παρέα.
Πίσω επίσης μία οικογένεια πενταμελής με μωρό σε αγκαλιά.
Με το που μπαίνουμε οι μπροστινοί τραβάνε μια ξάπλα τέρμα πίσω τα καθίσματα (και το παιδάκι του που χωρούσε ανετότατα) ακόμη και την ώρα του φαγητού που το θεωρώ απαράδεκτο.
Ο δε παππούς που καθόταν μπροστά μου δεν φτάνει που έκανε τέρμα πίσω το κάθισμα και μου κόλλησε την τηλεόραση στη μούρη, κουνιόταν συνεχώς με αποτέλεσμα να μου σπάσει τα νεύρα.
Αφήνω την τηλεόραση και πιάνω το βιβλίο...αμ δε, ίσα που μπορούσα να αλλάξω σελίδες γιατί από την μια το βιβλίο ακουμπούσε στην καρέκλα του και από την άλλη επάνω μου.
Έκανα 6 1/2 ώρες να σηκωθώ από την θέση μου και όταν χρειάστηκε να βγω για τουαλέτα σήκωσα τους δύο δικούς μου για να βγω.
Το μπράτσο στο διάδρομο δεν σηκώνεται και σε συνδυασμό με το κάθισμα που ήταν τέρμα πίσω μου έμεναν κάτι πόντοι ελεύθεροι για να χωρέσω το κορμί με τα παραπανίσια κιλά μου και έτσι τον ενόχλησα τον κύριο, τον κούνησα γιατί πιάστηκα από την θέση του, γυρνάει πίσω με κοιτάει και μουρμουράει......κι εγώ φυσικά του "μουρμούρισα" στα ελληνικά:D
Όταν κάποια στιγμή μοίραζαν το σνακ βάζει ο σύζυγος τον χυμό του στη θέση που υπάρχει δίπλα στη τηλεόραση.
Κάνει μία απότομα πίσω το κάθισμα και λούζετε ο άντρας μου με χυμό.
Εκείνη την ώρα η αεροσυνοδός σέρβιρε ακόμη την οικογένειά μας και το είδε με συνέπεια να τους κάνει παρατήρηση αλλά δεν γύρισαν οι χοντρόπετσοι ούτε για μία συγγνώμη.
Εμείς δε από την άλλη (εκτος των παιδιών που χωράνε άνετα) κοιτούσαμε τους από πίσω ποιος από όλους έχει το μωρό αγκαλιά και αλλάζαμε ανάλογα θέση για να μπορούμε να ξαπλώσουμε λίγο το κάθισμα πίσω και να πάρουμε μία ανάσα από τους μπροστινούς που μας στρίμωξαν λες και είμασταν ποντίκια στη φάκα :mad::mad::mad:
Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν ταξιδεύόυμε με μέσα μαζικής μεταφορά, πρέπει να λαμβάνουμε και άλλους παράγοντες υπόψην μας και όχι μόνο την προσωπική μας άνεση και απόλαυση.


awww.qtl.co.il_img_copy.png
View attachment awww.google.com_favicon.ico_.jpg
View attachment awww.google.com_favicon.ico_.jpg



Κάτι αντίστοιχο πάθαμε κι εμείς ταξιδεύοντας με Εmirates από Dubai προς Σγκαπούρη. Μπροστά μας καθόταν 1 ζευγάρι Ινδών ,γύρω στα 30 και καθόλη τη διάρκεια της πτήσης, είχαν ξαπλώσει τέρμα πίσω τα καθίσματα ώστε να βλέπουν αγκαλίτσα ταινία. Τα πιτσουνάκια..:rolleyes:
Το αποτέλεσμα? Να είμαστε κι εμείς με την οθόνη στα 5 εκατοστά από το κεφάλι μας. Δεν είπαμε τίποτα, αλλά όταν ήρθε το φαγητό μας, έπρεπε να στερεώσουμε το δίσκο στο ραφάκι και φυσικά, πού να χωρέσει να ανοίξει? Έτσι, ζητήσαμε ευγενικά από το το ζευγαράκι να καθίσει κανονικά αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω..Απευθηνθήκαμε λοιπόν στην αεροσυνόδο η οποία τους ζήτησε διστακτικά να ανεβάσουν το κάθισμά τους κι αυτοί αρνήθηκαν να το κάνουν. Η κοπέλα έφυγε χωρίς να ασχοληθεί περαιτέρω και μην έχοντας τί να κάνουμε, αρχίσαμε νευριασμένοι να τους ταρακουνάμε το κάθισμα :bleh: Αυτοί όμως, τίποτα πάλι!!! Μιλάμε για απίστευτη γαιδουριά..
Τελικά, φωνάξαμε άλλη αεροσυνοδό, η οποία και τους έπεισε να συμμορφωθούν επιτέλους!
Έχοντας φτάσει στον προορισμό μας κ κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο, διαπιστώσαμε ότι οι τύποι, εκτός από γαιδούρια, ήταν και γουρούνια αφού πάνω στα καθίσματα και στο πάτωμα υπήρχανπατατάκια,ποτηράκια,χαρτοπετσέτες κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.. :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.343
Μέλη
38.972
Νεότερο μέλος
matgal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom