Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Κάτι αντίστοιχο πάθαμε κι εμείς ταξιδεύοντας με Εmirates από Dubai προς Σγκαπούρη. Μπροστά μας καθόταν 1 ζευγάρι Ινδών ,γύρω στα 30 και καθόλη τη διάρκεια της πτήσης, είχαν ξαπλώσει τέρμα πίσω τα καθίσματα ώστε να βλέπουν αγκαλίτσα ταινία. Τα πιτσουνάκια..:rolleyes:
Το αποτέλεσμα? Να είμαστε κι εμείς με την οθόνη στα 5 εκατοστά από το κεφάλι μας. Δεν είπαμε τίποτα, αλλά όταν ήρθε το φαγητό μας, έπρεπε να στερεώσουμε το δίσκο στο ραφάκι και φυσικά, πού να χωρέσει να ανοίξει? Έτσι, ζητήσαμε ευγενικά από το το ζευγαράκι να καθίσει κανονικά αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω..Απευθηνθήκαμε λοιπόν στην αεροσυνόδο η οποία τους ζήτησε διστακτικά να ανεβάσουν το κάθισμά τους κι αυτοί αρνήθηκαν να το κάνουν. Η κοπέλα έφυγε χωρίς να ασχοληθεί περαιτέρω και μην έχοντας τί να κάνουμε, αρχίσαμε νευριασμένοι να τους ταρακουνάμε το κάθισμα :bleh: Αυτοί όμως, τίποτα πάλι!!! Μιλάμε για απίστευτη γαιδουριά..
Τελικά, φωνάξαμε άλλη αεροσυνοδό, η οποία και τους έπεισε να συμμορφωθούν επιτέλους!
Έχοντας φτάσει στον προορισμό μας κ κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο, διαπιστώσαμε ότι οι τύποι, εκτός από γαιδούρια, ήταν και γουρούνια αφού πάνω στα καθίσματα και στο πάτωμα υπήρχανπατατάκια,ποτηράκια,χαρτοπετσέτες κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.. :shock:
Μήπως τελικά τη συμπεριφορά του: "...οι τύποι, εκτός από γαιδούρια, ήταν και γουρούνια..." ζευγαριού, δεν την έχουν μόνο αυτοί οι δύο, αλλά πρόκειται για "Πολιτισμική Άποψη"??? Ερχόμαστε με Thai από H.K. και ατυχώς καθόμαστε πίσω από 4 "γείτονες". Ε σας λέω ....πεθάναμε..Μέχρι και σπρέι απάνω τους έριχναν οι κοπέλες ......
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Για "πολιτισμική άποψη" δε ξέρω.. Σίγουρα όμως άποψη, ναι. Και δυστυχώς την έχουν πολλοί ..Σαν κι αυτους που λες, σαν κι αυτους που λεω και πολλοι πολλοι άλλοι..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έχει πετάξει κανείς με Bahamas Air ;
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Καλησπέρα!
Θα πάω Σικάγο τον Αύγουστο και ψάχνω ακόμα εισιτήρια...
Για την American Airlines που βρίσκω δεν βλέπω και τα καλύτερα σχόλια... Τι λέτε εσείς?
Επίσης, η Swiss τι λέει για υπερατλαντικά ταξίδια?
Δυστυχώς με Lufthansa δεν βρίσκω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!
Θα πάω Σικάγο τον Αύγουστο και ψάχνω ακόμα εισιτήρια...
Για την American Airlines που βρίσκω δεν βλέπω και τα καλύτερα σχόλια... Τι λέτε εσείς?
Επίσης, η Swiss τι λέει για υπερατλαντικά ταξίδια?
Δυστυχώς με Lufthansa δεν βρίσκω...
H Swiss για Σικάγο βάζει ολοκαίνουργια Α330-300 (με ολοκαίνουργιο σχεδιασμό καμπίνας κλπ), αλλά έτσι κι αλλιώς είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή που έχεις από Ευρωπαϊκές εταιρίες.
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για να ζητησω και εγω τη γνωμη σας

Αυγουστο παω Αυστραλια.
το διλημμα μου ειναι με Etihad ή με Emirates??

Γενικα δεν πολυασχολουμαι με τις εταιριες (5 χρονια ζουσα Ιταλια,οποτε μετα τις απειρες πτησεις Alitalia, ολες οι αλλες καλες μου φαινονται), αλλα μιας και για πρωτη φορα θα κανω τοσο μεγαλο ταξιδι, το ψαχνω παραπανω.
Etihad βρισκω με 1058-1158 ευρω με σταση στο Abu Dabi ενω με Emirates 1358 με σταση Dubai.
Εχω την αισθηση οτι τα αεροπλανα και το σερβις θα ειναι λιγο πολυ τα ιδια, οποτε αναρωτιεμαι αξιζουν τα 100-200 ευρω παραπανω για την εμπειρια του αεροδρομιου του Dubai (οπως μου λενε) ή οχι?
Και μηπως οντως υπαρχει εμφανη διαφορα μεταξυ των δυο εταιριων? Τι λετε?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Γυρνωντας απο Kuala Lumpur με thai airways εχω 9 ωρες ενδιαμεση σταση στο αεροδρομιο της bangkok, αν βαρεθω να ανεβοκατεβω στην πολη ξερετε αν προσφερει γευμα η Thai?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για να ζητησω και εγω τη γνωμη σας

Αυγουστο παω Αυστραλια.
το διλημμα μου ειναι με Etihad ή με Emirates??


Και μηπως οντως υπαρχει εμφανη διαφορα μεταξυ των δυο εταιριων? Τι λετε?
Εάν κανονίσεις να πας με το 380 της Εmirates αξίζουν τον κόπο τα 150 ευρώ αλλιώς όχι να πας με την Εtihad...


Γυρνωντας απο Kuala Lumpur με thai airways εχω 9 ωρες ενδιαμεση σταση στο αεροδρομιο της bangkok, αν βαρεθω να ανεβοκατεβω στην πολη ξερετε αν προσφερει γευμα η Thai?
Εννοείς δηλαδή αν σου δίνει η Thai 5-10? για να φας κάτι στο αεροδρόμιο? Δεν το νομίζω... κάνε το κουμάντο σου...
 

vendetta

Member
Μηνύματα
21
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Με Swiss μόνο Ζυρίχη έχω πάει αλλά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Πολύ καλό service, το φαγητό άξιζε τα λεφτά του και η πτήση ήταν μακράν η καλύτερη που είχα ποτέ. Στο τέλος έχει και σοκολατάκι ;) .
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εννοείς δηλαδή αν σου δίνει η Thai 5-10? για να φας κάτι στο αεροδρόμιο? Δεν το νομίζω... κάνε το κουμάντο σου...
ok, ευχαριστω, γιατι κατι ειχα ακουσει για την emirates οταν εχεις μεγαλο stopover δικαιουσαι γευμα αλλα δεν φανταζομουν πως εννοουν κατι τετοιο.
 

elmaria

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Swiss δαγκωτό!!!

Καλησπέρα!
Θα πάω Σικάγο τον Αύγουστο και ψάχνω ακόμα εισιτήρια...
Για την American Airlines που βρίσκω δεν βλέπω και τα καλύτερα σχόλια... Τι λέτε εσείς?
Επίσης, η Swiss τι λέει για υπερατλαντικά ταξίδια?
Δυστυχώς με Lufthansa δεν βρίσκω...
Έχοντας ταξειδεύσει 2 φορές με την Swiss με προορισμό την Αμερική μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Σε όλα άψογοι. Το φαγητό καλό, έχει πολλές επιλογές από ταινίες & παιχνίδια, δεν είχα καθηστέρηση, μα πανω απ' ολα η εξυπηρέτηση. Της διπλανής μου η τηλεόραση ήταν χαλασμένη και ο αεροσυνοδός είχε κάνει τα πάντα, από το να προσπαθήσει να την επαναφέρει μέχρι όταν είδε ότι δεν μπορούσε να την φτιάξει τις είχε φέρει πόσα περιοδικά για να απασχολείτε αφού της είχε ζητήσει 100 φορές συγνώμη. Σίγουρα θα ξαναπετούσα μαζί με Swiss.

Συμβουλή: Δεν ξέρω με ποια αεροπορική θα πετάξεις αλλά μην ξεχάσεις να κάνεις έγκαιρα web checκ in εάν θέλεις να έχεις καμία θέση της προκοπής. Στις υπερατλαντικές πτήσεις συνηθίζεται να κάνουν όλοι οι επιβάτες check in πριν πετάξουν.
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Ευχαριστημένη από την Thai

Είχα πεταξει με την Τhai για Μπανγογκ.Εμεινα πολύ ευχαριστημένη.Πολύ καλο σερβις και πολύ φαγητό παιδακια,καθε λίγο ερχόταν και νέα ζεστη βρεγμένη πετσετούλα...!
Την επόμενη εβδομάδα πρόκειτε να πεταξω :clap: για ΄Πούκετ με την Etihat με ενδιαμεσο σταθμό Abu Dabi και μετα Μπανγκογκ.Ξέρετε κατι γιάυτην την εταιρεία?Τι να περιμένω?Στην επιστροφή η εταιρεία μας δίνει επίσης μια νύχτα στο Αbu Dabi λόγω το ότι έχει πτήση για Αθήνα την επόμενη ημέρα.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom