Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Η χρεωση με τις αποσκευες παει αναλογα με το ποση κινηση εχει την περιοδο του ταξιδιου σου?? Εχω ταξιδεψει πολλες φορες πρωτοχρονια, μην ανησυχεις, ξερω πως ειναι τα εισιτηρια. Δεν ηταν εκει η απορια μου...

και πια ηταν ? :)
τελικα υπαρχει πιθανότητα να ανεβεί κιαλλο?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Οτι η χρεωση για τις αποσκευες ηταν πολυ υψηλη...

ναι το είχα φανταστεί αυτό, αλλα επειδή θα πάμε 7 μέρες δε βολεύουν οι χειραποσκευές! πολλά τα 70 σύμφωνο (σίγουρα δεν τις αξίζουν τόσα χρήματα τις ryanair) αλλα, το καλοκαίρι η πτήση για χανιά από θεσσαλονίκη είχε 60 πήγαινε έλα, αλλα ήθελε αλλα 70 για την βαλίτσα. πάντα έχει πιο ακριβές βαλίτσες σε τέτοιες περιόδους, αυτό το ήξερα... το μονο που δεν ξέρω είναι ότι επειδή έβγαλα μονο μια βαλίτσα, εάν μετά από καιρό βγάλω ακόμα μια μου ανεβάσει την τιμή ! μη μου την πάει 100 ευρω !!
έχει τύχει σε κάποιον ?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
δλδ τιποτα πανω στ αεροπλανο??φωτογραφικη tablet? Με συμφερει να δηλωσω στα εισιτηρια μια τσαντα 15 kg αφου θα ειμαστε τρια ατομα για να βαλουμε οτι δεν χωραει εκει? οι διαστασεισ παλι πρεπει να ειναι οι ιδιες?
Όπως έγραψα και πριν δικαιούσαι να έχεις μόνο την χειραποσκευή στα χέρια σου.
Τώρα αν καταφέρεις και περάσεις κανένα tablet κάτω από το μπουφάν δεν ξέρω...
Το να δηλώσεις μια τσάντα και για τους 3 και να μοιραστείτε τα έξοδα είναι μια καλή λύση.
Οι μέγιστες διαστάσεις εδώ πρέπει να είναι μέχρι 81cms (ύψος), 119cms (πλάτος) και 119cms (βάθος).
Περισσότερες απαντήσεις για πληροφορίες και απορίες μπορείς να δεις εδώ
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-checkedbaggage
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Ryanair δεν έχει επιλογές γεύματος και επιτρέπει μόνο μία χειραποσκευή. Χειρότερα και απ' την Βahal.
 

isidoros005

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Όπως έγραψα και πριν δικαιούσαι να έχεις μόνο την χειραποσκευή στα χέρια σου.
Τώρα αν καταφέρεις και περάσεις κανένα tablet κάτω από το μπουφάν δεν ξέρω...
Το να δηλώσεις μια τσάντα και για τους 3 και να μοιραστείτε τα έξοδα είναι μια καλή λύση.
Οι μέγιστες διαστάσεις εδώ πρέπει να είναι μέχρι 81cms (ύψος), 119cms (πλάτος) και 119cms (βάθος).
Περισσότερες απαντήσεις για πληροφορίες και απορίες μπορείς να δεις εδώ
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-checkedbaggage


οταν λεω να δηλωσω εννοω ο ενασ απο εμας να βαλει τσαντα 15 kg και οτι δεν χωρεσει να τα βαλουμε εκει!γινετε αυτο ετσι?
 
Last edited by a moderator:

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
δλδ τιποτα πανω στ αεροπλανο??φωτογραφικη tablet? Με συμφερει να δηλωσω στα εισιτηρια μια τσαντα 15 kg αφου θα ειμαστε τρια ατομα για να βαλουμε οτι δεν χωραει εκει? οι διαστασεισ παλι πρεπει να ειναι οι ιδιες?
Μπορείς να προσθέσεις την ώρα του online check in και άλλη βαλίτσα αν θέλεις αλλά δεν θα είναι χειραποσκευή.Όσο για το tablet τη φωτογραφική, λάπτοπ κλπ, έχω ταξιδέψει πολλές φορές με ryanair και την ώρα του ελέγχου σε ρωτάνε αν έχεις τάμπλετ ή λάπτοπ μαζι για να περάσουν τον έλεγχο αλλά μετά από εκεί έχει τύχει να κρατάς πολλά πράγματα στα χέρια σου(φωτογραφικές τάμπλετ ή κάποιο μικρό τσαντάκι και να μην σου πούνε τίποτα.Μάλιστα στην επιστροφή μας απο Βαρκελώνη πέρυσι και επειδή δεν χωρούσαν όλα στη χειραποσκευή,ο καθένας μας κρατούσε στα χέρια του απο 2 μπουφάν, φούτερ κασκόλ κ δεν μας είπαν τίποτα.Τραγικό σκηνικό ξέρω...αλλα τι να κάνεις :p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
οταν λεω να δηλωσω εννοω ο ενασ απο εμας να βαλει τσαντα 15 kg και οτι δεν χωρεσει να τα βαλουμε εκει!γινετε αυτο ετσι?
Ε ναι αυτό εννοώ και εγώ, φυσικά και γίνεται.Θα την δηλώσεις σε κάποιο άτομο στο check in και θα μοιραστείτε τα έξοδα.
Όσο για το ότι αφήνουν πολλές φορές να έχεις πράγματα στα χέρια αυτό δεν αλλάζει τους κανονισμούς για εξτρά χρέωση που μπορούν να εφαρμοστούν ανά πάσα στιγμή και έχουν εφαρμοστεί αρκετές φορές.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πιστευω ειναι και πως θα τυχει πριν 2εβδομαδες πεταξαμε για ρωμη στο πηγαινε δεν τις ειδαν ,εμεις ειχαμε σακους βεβαια γιατι οσο να ναι ο σακος τον ζουλας σαν χειραποσκευη μπαινει εκει μεσα που θελουν(ασε που γλιτωνεις 1+κατι κιλο που ζυγιζει η βαλιτσουλα μονο). :D
Στο γυρνα ενα ανχος το ειχα γιατι ενα -δυο (5-6 )πραγματακια τα πηρα και γω ,αλλα ετυχε στο δικο μας κισε να εχει εναν υπαλληλο που δεν προλαβαινε και να βλεπει εισητηρια κ χειραποσκευη.

Στο διπλα κισε ειχε 2 και συγκεκριμενα εναν εναν τους κοιτουσαν και μαλιστα μια κυρια που ηταν σε αναπηρικο καροτσακι την εκαναν θεμα γιατι η βαλιτσα δεν χωρουσε μεσα ..ελεος... :eek:

Εγω δεν το θεωρω δεδομενο οτι δεν τα κοιτανε οποτε καλυτερα να προσεχεις για να εχεις !!! ;)

Ασε που εμας για βαλιτσα 15κιλων ηθελε +100 ευρω η μια ... :eek-77:
(ουτε καν ..τα ψωνισα τσαντα τα λεφτα αυτα :haha: )
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Και μενα το ιουνιο στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ οταν πηγα στην Βαρκελωνη μου ζητησαν να βαλω την τσαντα μεσα,στην αρχη δεν την χωρουσε αλλα την εβαλα αναποδα μετα και αφου κοντεψα να ξηλωσω τα σιδερα την εβαλα.Στην Βαρκελωνη που ηταν αρκετα πιο χοντρη η τσαντα δεν μου ειπαν τιποτα.Περυσι στην Ρωμη και container να ειχαμε δεν θα ασχολουνταν και κανενας.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια χαρά είναι Ryanair. Η aegean που υποτίθεται ότι δεν είναι low cost, επιτρέπει με το φτηνό της εισητήριο μία χειραποσκευή μέχρι 8 κιλά ενώ η Ryanair, που κοροϊδεύουν πολύ εδώ μέσα, επιτρέπει 10 κιλά και η easyjet απεριόριστα.
Ενώ για καρότσι μωρού που η Ryanair και η easyjet επιτρέπουν δωρεάν η Aegean σε χρεώνει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Η aegean που υποτίθεται ότι δεν είναι low cost, επιτρέπει με το φτηνό της εισητήριο μία χειραποσκευή μέχρι 8 κιλά ενώ η Ryanair, που κοροϊδεύουν πολύ εδώ μέσα, επιτρέπει 10 κιλά και η easyjet απεριόριστα.
2.Ενώ για καρότσι μωρού που η Ryanair και η easyjet επιτρέπουν δωρεάν η Aegean σε χρεώνει.
1. μη συγκρινεις ασυγκριτα πραγματα. μια low cost με μια regular που ειναι διπλα σου οτι κι αν συμβει. όπως εχει χιλιοειπωθει στα "δυσκολα" φαινεται η εταιρεια. ή με βαση τη λαικη θυμοσοφια (sic) στο τελος ξυριζουν το γαμπρο.
2. όχι βεβαια! διάβασε καλύτερα το σαιτ..
GoLight: Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν ένα πτυσσόμενο παιδικό καροτσάκι.
http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/
3. θυμιζω την τιμολογιακή πολιτικη της εταιρειας για βρεφη:
Infant Fee - Per Infant/Per One Way flight (must be under 2 years for both outbound and return flight) €30 / £30 (δηλαδή καθε ταξιδι βρεφους με επιστροφη κοστιζει 60Ε. (Aegean 5-24E...)
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-cabinbaggage
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom