Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενώ για καρότσι μωρού που η Ryanair και η easyjet επιτρέπουν δωρεάν η Aegean σε χρεώνει.
Παιδί 3 ετών πληρώνει καρότσι σαν αποσκευή
έγραψες αυτό πιο πάνω. μας το στηρίζεις κιόλας? είσαι σιγουρος ότι η Ραιαν κ η Easy στο μεταφερoυν δωρεάν?
γιατι στους όρους δεν το λεει πουθενα..αντιθετα ουτε καν το βρεφος δεν δικαιουται χειραποσκευη!παρολο που χρεωνει πανακριβα (60Ε) τη μεταφορά του!
(πρεπει να ειναι η μοναδικη εταιρεια απ' οτι ξερω που τις πανες τις "χρεωνει" στη χειραποσκευη του γονέα...)
<2 ετων το καροτσι ολες το μεταφερουν δωρεαν.
8.7.1 You may carry strictly one item of cabin baggage per passenger (no allowance for infants)
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#article8-uncheckedbaggage
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ryanair
There is no checked or cabin baggage allowance for infants, however one pushchair per child is carried free of charge this does not need to be pre booked. Pushchairs should preferably be tagged for travel at the Airport Bag Drop Desk and can then be used up to the aircraft steps. The Bag Drop Desks close 40 minutes prior to the scheduled flight departure time
http://www.ryanair.com/en/questions/what-is-ryanairs-policy-on-the-carriage-of-infants

Easyjet
Do I have to pay extra for my pushchair, car seat or travel cot?
For every infant (even if on your lap) or young child you can take up to two of the following items free of charge: pushchair, baby buggy, travel cot, back carrier, car seat etc. The items you’ll need between check-in and boarding e.g. buggy can usually be taken to the boarding gate or aircraft door as appropriate but do check local airport regulations as these can differ. You can take car seats onto the aircraft if you’ve arranged this (see the previous seats section for details). If you wish to take more than 2 of these items per infant or young child, they can be purchased as hold baggage.

How much baggage can my children take with them?
Children over the age of 2 years can take the same amount of baggage as an adult - that’s one piece of hand baggage without any weight limit. The maximum size is 56 x 45 x 25cm including wheels and handles.
There’s a fee for hold baggage for all customers. A good tip is to book your hold baggage when you’re booking your flights - it’s much cheaper than paying for it at the airport.


http://support.easyjet.com/faq/en/request.do?view()=c{bfa2f890-ced9-11e2-ef6e-000000000000}

Η Ryanair στο δίνει δωρεάν το καρότσι ενώ η Easyjet σου δίνει δωρεάν και καρότσι και χειραποσκευή.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Ryanair στο δίνει δωρεάν το καρότσι .
Αυτο το λινκ το βαζεις? Το θεμα εδω αφορα τη Ραιαν κ μονο. Η συζητηση ξεφευγει οταν βαζουμε διαφορετικες ηλικιες, διαφορετικες εταιρειες κ διαφορετικα καροτσια..
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εσύ ζήτησες να σου στηρίξω αυτό που έγραψα. Αν σε ενοχλεί το πόστ για την easy ζήτα να το σβήσουν.
...however one pushchair per child is carried free of charge...
Τώρα αν κάτι δεν κατάλαβα καλά μπορείς απλά να μου το εξηγήσεις να το καταλάβω κι εγώ και οι υπόλοιποι.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν σε ενοχλεί το πόστ για την easy .
αλιμονο να με ενοχλει...εγω σου ζητησα να βαλεις λινκ.
με ενοχλει οταν ο οποιοσδηποτε αστηριχτα κατηγορει μια εταιρεια. εγραψες στην αρχη για μωρα, μετα για παιδια. αν ειχες γραψει τι εννοεις με σαφηνεια δεν θα υπηρχαν παρανοησεις απο αναγνωστες. στην πιο συνηθισμενη κατηγορια < 2ετων λοιπον όλες οι εταιρειες το μεταφερουν δωρεαν. απο κει κ περα σου ζητησα να υποστηριξεις με λινκ οτι λες, ετσι ωστε να καταλαβω τι θες να πεις. και ειδικα για τη Ραιαν που μονο γι αυτη επαναλαμβανω επρεπε να συζηταμε.
μην μπαινεις σε κλιμα αντιπαραθεσης γιατι θα εισαι μονος σου σε αυτο.

...however one pushchair per child is carried free of charge...
Τώρα αν κάτι δεν κατάλαβα καλά ...
ουτε εγω καταλαβα καλα..γιατι το τμημα της προτασης που παρεθεσες αναφερεται σαφώς στα βρεφη <2 ετων. διαβασες καπου οτι > 2 ετων δικαιουνται δωρεαν μεταφορα για καροτσακι? γιατι εγω συνεχιζω να μην το βρισκω. δεν ειμαι βεβαια και τοσο ειδικος στα θεματα της συγκεκριμενης εταιρειας και τις δεκαδες χρεωσεις της.

There is no checked or cabin baggage allowance for infants, however one pushchair per child is carried free of charge this does not need to be pre booked.
http://www.ryanair.com/en/questions/what-is-ryanairs-policy-on-the-carriage-of-infants
 
Last edited by a moderator:

Angelic-Demon

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σας. Στο site της Ryanair έχω αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα: πρέπει να βάζω ακριβώς τις ημερομηνίες που θέλω να ταξιδέψω με απόκλιση μόνο λίγων ημερών με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να μη βρίσκει πτήσεις εκείνη τη μέρα ή να μη βρίσκει επιστροφή ή να βρίσκei ακριβά εισιτήρια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μου εμφανίζει όλες τις πιθανές πτήσεις για έναν προορισμό μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα ή να μου εμφανίζει τις πιο οικονομικές πτήσεις (όπως π.χ. στο site skyscanner)? Έτσι όπως ψάχνω εγώ είναι καθαρά θέμα τύχης να βρω όχι μόνο οικονομική πτήση αλλά και πτήση γενικότερα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σας. Στο site της Ryanair έχω αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα: πρέπει να βάζω ακριβώς τις ημερομηνίες που θέλω να ταξιδέψω με απόκλιση μόνο λίγων ημερών με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να μη βρίσκει πτήσεις εκείνη τη μέρα ή να μη βρίσκει επιστροφή ή να βρίσκei ακριβά εισιτήρια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μου εμφανίζει όλες τις πιθανές πτήσεις για έναν προορισμό μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα ή να μου εμφανίζει τις πιο οικονομικές πτήσεις (όπως π.χ. στο site skyscanner)? Έτσι όπως ψάχνω εγώ είναι καθαρά θέμα τύχης να βρω όχι μόνο οικονομική πτήση αλλά και πτήση γενικότερα..
Αν δεν σου εμφανίζει πτήση για κάποιον προορισμό είναι γιατί πιθανότατα είναι εποχικός προορισμός και εσύ δεν ψάχνεις την περίοδο που έχει πτήσεις.
Ο μόνος τρόπος από το site της εταιρείας είναι να πας με τα βελάκια αριστερά ή δεξιά για να δεις τις πτήσεις.
 

Angelic-Demon

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Αυτο με τα βελάκια το παρατήρησα αλλά έχει ένα όριο ημερών προηγούμενων και επόμενων ημερών. Αναφέρονται κάπου ποιοι είναι εποχικοί προορισμοί και ποιοι οχι; Υπάρχει το κριτήριο τιμής (όπως πχ στη skyscanner) είτε στο site της ryanair ή σε κάποιο άλλο? Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυτο με τα βελάκια το παρατήρησα αλλά έχει ένα όριο ημερών προηγούμενων και επόμενων ημερών. Αναφέρονται κάπου ποιοι είναι εποχικοί προορισμοί και ποιοι οχι; Υπάρχει το κριτήριο τιμής (όπως πχ στη skyscanner) είτε στο site της ryanair ή σε κάποιο άλλο? Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Αν δεν ψάξεις στο site της εταιρείας πως θα πάρεις τις απαντήσεις σου;
https://www.ryanair.com/en/new-routes
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στη ryanair τώρα εκτός την μικρή βαλίτσα ή σάκο συγκεκριμένων διαστάσεων Επιτρέπουν + μια χειραποσκευή τσάντα /φωτογραφική/ή laptop..... Ετσι δεν ειναι?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom