Ερώτηση για Μπάλο-Γραμβουσα - Χανια

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ολα καλά ,αρκεί να μην πάς με τέτοιο αμάξι σαν του jose ,αυτό το κόκκινο εκεί ,πολύ χαμηλό μου φαίνεται!!!!!!!!!

εγώ πάντως το πήρα απόφαση να παω...
βεβαια δεν είναι και τόσο χαμηλό όσο στην φωτογραφία αλλα πιστεύω σιγά σιγά θα με βγάλει... τώρα μπορεί τελευταία στιγμή να αλλάξω απόφαση και να παω για βουτιά στα φαλάσαρνα πιο κάτω !!! :clap:
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Πέρσι με αμάξι πήγαμε άνετα και ωραία!!!! Απλά χτυπηθήκαμε λίγο σαν φραπεδάκια μέχρι να φτάσουμε.....Ο δρόμος είναι όντως σαν τις φωτογραφίες(πέρσι τουλάχιστον) και το αμάξι να μην είναι χαμηλό.
Το καλό με το αμάξι είναι σίγουρα ότι πας και γυρνάς αυτόνομα.
Παράλληλα αν διαλέξεις το πλοίο φτάνεις στον Μπάλο μαζί με όλους τους άλλους και επικρατεί ένας χοντρο-πανικός για το ποιός θα προλάβει να πρωτοκάτσει σε καλό σημείο. Ενώ με το αμάξι έχεις την ευκαιρία με την ησυχία σου κ χαλαρά να διαλέξεις το μέρος . Βέβαια η επιστροφή - ανηφόρα στο πάρκινγκ είναι ελάχιστα ζόρικη αλλά αν σ αρέσει η πεζοπορία δεν υπάρχει πρόβλημα!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλημερα .Δευτερα θα παω στον Μπαλο με ενα Jimny οποτε δεν θα εχουμε προβλημα με το δρομο.Το θεμα ειναι η καταβαση μετα.Ξερει κανεις πως ειναι το μονοπατι?Ειναι καθαρισμενο ,εχει σκαλοπατια η εχει αγριοχορτα και ειναι κακοτραχαλο?Μπορουν να το κανουν παιδακια 7 ετων? Σας ευχαριστω.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Καλημερα .Δευτερα θα παω στον Μπαλο με ενα Jimny οποτε δεν θα εχουμε προβλημα με το δρομο.Το θεμα ειναι η καταβαση μετα.Ξερει κανεις πως ειναι το μονοπατι?Ειναι καθαρισμενο ,εχει σκαλοπατια η εχει αγριοχορτα και ειναι κακοτραχαλο?Μπορουν να το κανουν παιδακια 7 ετων? Σας ευχαριστω.
αν και νομίζω ότι πρέπει να σε απάντησε κάποιος σε άλλο post, με τo jimny δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αφού τον έβγαλα εγώ με τo C4 μια χαρά θα είσαι... πάντως και τα jeep σε μερικά σημεία πηγαίνανε πολύ αργά... μην τo πολύ πατήσετε μην πάθετε και κανα λάστιχο... ποτε δεν ξέρεις...
καλο είναι να πάτε λίγο νωρίς για να μην δυσκολευτείτε στο parking.

το μετά είναι εύκολο...
στο τέλος τις διαδρομής πάντως τελειώνει το μονοπάτι. είσαι σε ύψωμα και προχωράς από την άμμο... είναι λίγο κατηφορικά... τα παιδιακια εκεί λίγο ίσος ζοριστούν

ο γυρισμός τώρα, είναι πιο δύσκολος φυσικά, νεράκι και υπομονή

καλά να περάσετε
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την Δευτερα θα παω και εγω Μπαλο με αυτοκινητο οποτε θα σας πω εντυπωσεις απο την διαδρομη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αν και νομίζω ότι πρέπει να σε απάντησε κάποιος σε άλλο post, με τo jimny δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αφού τον έβγαλα εγώ με τo C4 μια χαρά θα είσαι... πάντως και τα jeep σε μερικά σημεία πηγαίνανε πολύ αργά... μην τo πολύ πατήσετε μην πάθετε και κανα λάστιχο... ποτε δεν ξέρεις...
καλο είναι να πάτε λίγο νωρίς για να μην δυσκολευτείτε στο parking.

το μετά είναι εύκολο...
στο τέλος τις διαδρομής πάντως τελειώνει το μονοπάτι. είσαι σε ύψωμα και προχωράς από την άμμο... είναι λίγο κατηφορικά... τα παιδιακια εκεί λίγο ίσος ζοριστούν

ο γυρισμός τώρα, είναι πιο δύσκολος φυσικά, νεράκι και υπομονή

καλά να περάσετε
Τελικα ηταν πολυ ωραιο εμπειρια ο Μπαλος παιδια.Αυτη η τοποθεσια απλα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!Ειναι μοναδικο το τοπιο και η θεα απιστευτη οπως κατεβαινεις το μονοπατι.Με το δρομο δεν ειχαμε προβλημα λογω τζιπ ,αλλα σε καποια σημεια ηταν αρκετα φαγωμενος και ενα χαμηλο αμαξι νομιζω θα τα εβρισκε λιγο σκουρα.Η πεζοπορια ηταν λιγο ζορικη ...ηταν αρκετος δρομος ..δεν μπορω να πω ,αλλα το αποτελεσμα σε εκανε να τα ξεχνας ολα.Ευτυχως 11 το πρωι ειμασταν εκει,οποτε υπηρχε λιγος κοσμος και μπορεσαμε να απολαυσουμε το μερος.Το συστηνω φανατικα σε οποιον παει Κρητη.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την Δευτερα θα παω και εγω Μπαλο με αυτοκινητο οποτε θα σας πω εντυπωσεις απο την διαδρομη.
Η διαδρομη με ιδιωτικο αυτοκινητο δεν λεει καθολου καθως ο δρομος ειναι πετροδρομος και οχι χωματοδρομος....το δικο μου για οσους γνωριζουν απο αυτοκινητα το εχω χαμηλωμενο 3 ποντους και ηταν ζορικα τα πραγματα. Ομως η θεα που αντικριζεις απο ψηλα πραγματικα αξιζει τον κοπο!!!! Βεβαια και η αναβαση απο την παραλια προς το παρκιν ειναι ζορικη αλλα δεν πειραζει.....καθως στο παρκιν υπαρχει καντινα με παγωμενο νερο που ειναι απαραιτητο μετα την αναβαση. ;)
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Η διαδρομη με ιδιωτικο αυτοκινητο δεν λεει καθολου καθως ο δρομος ειναι πετροδρομος και οχι χωματοδρομος....το δικο μου για οσους γνωριζουν απο αυτοκινητα το εχω χαμηλωμενο 3 ποντους και ηταν ζορικα τα πραγματα. Ομως η θεα που αντικριζεις απο ψηλα πραγματικα αξιζει τον κοπο!!!! Βεβαια και η αναβαση απο την παραλια προς το παρκιν ειναι ζορικη αλλα δεν πειραζει.....καθως στο παρκιν υπαρχει καντινα με παγωμενο νερο που ειναι απαραιτητο μετα την αναβαση. ;)
όσο πιο χαμηλό τo αυτοκίνητο τόσο πιο επικίνδυνο να πάθει κάτι... είναι η αλήθεια ότι δεν περίμενα ούτε k εγώ τόσο χαλια να είναι ο δρόμος... παρόλα αυτά το C4 τα κατάφερε....:clap:
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
που να δειτε εμενα που ειχα παει με αυτοματο μηχανακι 125cc πριν τρια καλοκαιρια...πανικος!Αλλα η τοποθεσια ειναι φοβερη..διαφορετικο τοπιο, δε μοιαζει με αλλες παραλιες..ειχα παει αργα κ εμεινα μεχρι το ηλιοβασιλεμα..φοβερα...
Στην επιστροφη αν εμενε το μηχανακι ακομα εκει θα ημουνα..!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μετα απο 4 σελιδες διαβασμα, να υποθεσω οτι με χαμηλωμένο αυτοκινητο με ζαντες δεν πας αν δεν θες να το διαλυσεις, οποτε ειναι μονοδρομος το καραβακι κι ας ειναι ακριβο....
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
έχω πάει με c4 coupe... βεβαια δεν τo έχω πειράξει καθόλου. νομίζω θεωρείτε χαμηλό ! πάντως πήγα k γύρισα μια χαρά... δύσκολα μεν αλλα άξιζε για μένα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μετα απο 4 σελιδες διαβασμα, να υποθεσω οτι με χαμηλωμένο αυτοκινητο με ζαντες δεν πας αν δεν θες να το διαλυσεις, οποτε ειναι μονοδρομος το καραβακι κι ας ειναι ακριβο....
Εχουμε πει τα απειρα γιαυτο.
Νοικιαστε ενα τζιπ για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
Εμεις το καναμε για 1 ημερα μονο αυτη που καναμε στο Μπαλο.
ναι ο δρομος δεν ειναι ακριβως κολλεγιο...αλλα ουτε και "σπαστηρι'(οff road εκφραση μη δινεις σημασια:D)..παντως για χαμηλο αμαξι δεν θα το ρισκαρα.
Η καταβαση και η αναβαση μετα μεχρι Μπαλο ειναι λιγο αγγουρι ...ειδικα αν εισαι ζαλωμενος και με πραγματα.Απλα εμεις ειχαμε την ευκαιρια να κατεβουμε νωρις πριν φτασουν τα πλοιαρια και ειχαμε την παραλια δικια μας.Με τα πλοιαρια γινεται ενας χαμος.
Δεν ξερω αν εχετε παιδια ...υπαρχει μια μικρη γκρινιτσα για το περπατημα.
Το εχω πει και αλλου...κατα την ταπεινη μου αποψη ..η καλυτερη παραλια απο αυτες που εχω παει ...και δεν εχω παει κ σε λιγες στην Ελλαδα.
Αξιζε καθε σταγονα ιδρωτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom