Ισπανία Η… δική μου Ισπανία

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Ημερα 2η, Κουενκα.

Πρωι πρωι λοιπον και καταφθανουμε στο σταθμο των λεοφωρειων Mendez Alvaro (Estacion Sur) για να παρουμε το λεοφωρειο της AvanzaBus με προορισμο την Cuenca!

Κατά τις 12 και κατι, ειμαι στη Κουενκα… Σταση πρωτη σε ένα μπαρακι κατά μηκος του δρομου που οδηγουσε από το σταθμο στο χοστελ μου….για ένα bocadillo de calamares (σαντουιτς με ..καλαμαρακια και μαγιονεζα! Υπεροχο!) και έναν cortado (μικρο εσπρεσακι στο οποιο προσθετουν γαλα..)

Στανιαραμε και πλεον φτανουμε στο hostalMora, πανω ακριβως από τον πεζοδρομο με τα ταπας μπαρ (Meson Jose, la barrica de Miguel, 100 montaditos etc..)Κανω το τσεκιν και η κοπελιτσα με πληροφορει ότι σημερα στην PlazaMayorθα αφησουν…ταυρους (vacas, βασικα…) δεμενους με σχοινι να κυνηγανε κοσμο! Ηταν η αρχη της φιεστας του Σαν Ματεο, στην Κουενκα… Ωραια λεω… Εδώ ειμαστε..!

Ξεκινημα λοιπον για εξερευνηση…. Φτανοντας στην πλατεια, οντως παντου υπηρχε αμμος, προστατευτικα ξυλα…σαν μια τεραστια αρενα!

Ρωταω κατι γερους, μου λενε το απογευμα θα αρχισει η φιεστα και οι ταυροι κλπ… Παντου ομαδες παιδιων, εφηβων κλπ, ντυμενοι με πολυχρωμες μπλουζες (χωρισμενες σε ομαδες, κιτρινοι, μπλε, κοκκινοι κλπ) εχοντας ηδη ξεκινησει να πινουν από… ασκερια με κρασια… ενώ στην πολη ετοιμαζουν παγκους, για φαγητα, ποτα, μουσικες κλπ… Ενας ψιλοχαμος…

Ο Καθεδρικος ναος της Κουενκα επιβλητικος… Η πολη αυτή ουσιαστικα είναι χτισμενη αναμεσα σε 2 φαραγγια…βρεχεται από 2 ποταμους, τον Χουκαρ και τον Ουεκαρ… (ο ενας είναι μικρουλης…) και υπαρχουν σπιτια κυριολεκτικα χτισμενα πανω στους βραχους με θεα το…κενο! Τα περιφημα Casas Colgadas. (κρεμαστα σπιτια)

Παμε λοιπον προς τα εκει… περναμε την γεφυρα Σαν Παμπλο… (αν εχετε υψοφοβια αστε την! Κουναει και είναι ακριβως στο κενο αναμεσα στα φαραγγια!) και αρχιζουμε τις φωτο με φοντο τα κρεμαστα σπιτια, και το αγριο τοπιο της Κουενκα.

Συνεχιζω ανεβαινοντας προς το καστρο…καθως ειχα σταμπαρει κατι μπαρ με θεα ολη την πολη… Φτανοντας εκει, γινονταν χαμος από ετοιμασιες για τη φιεστα… Αραζω στο περιβοητο Bar del Castillo και παραγγελνω μια παγωμενη jarra (μεγαλη ποτηρα) μπυρα Mahou… Ότι πρεπει με τη ζεστη… και μετα από τοσο περπατημα… 2.5 ευρω…

Κατεβαινοντας ξανα προς το κεντρο… περναω παλι την πλαθα μαγιορ με τα πολυχρωμα κτηρια, βλεπω και μερικα αξιοθεατα και πηγαινω στο χοστελ μου για ξεκουραση… πριν ανεβω παω από κατω στο μπαρ 100 montaditos (πασιγνωστη αλυσιδα στην ισπανια με μαγαζια σε ολες τις πολεις οπου εχει ένα καταλογο με πανω από 100 μικρα μπαγκετακια γεμιστα με ότι μπορεις να φανταστεις… 1 ευρω το κομματι, και μεγαλη ποτηρα μπυρα…1.5 ευρω!!! Με 3.5 ευρω λοιπον εφαγα για μεσημερι!

Μπανιο, λιγος υπνος και ωρα για την βραδινη..εξοδο… Ειχε απογευματιασει και σιγα σιγα ξεκινησα για την plaza mayor, να παρω κι εγω μερος στις περιβοητες Fiestas San Mateo…

Φτανοντας στην οδο που ανεβαινε προς τη πλατεια, βλεπω ασθενοφορα… απειρο κοσμο μαζεμενο, παιδια, μικρους και μεγαλους να τρεχουν, αλλοι να σκαρφαλωνουν σε μπαλκονια και παραθυρα …ένα χαμο γενικα… Και μετα βλεπω κι ένα μαυρο ταυρο με σχοινι να τους κυνηγαει…αλλοι με κοκκινα πανια σα ταυρομαχοι και αλλοι τρεχοντας να τον αποφυγουν… Τα «ολε-ολε» εδιναν κι επαιρναν…

Σταματαω κι εγω για φωτο…αλλα μετα από λιγο βλεπω ότι δεν υπαρχει διοδος προς τη πλατεια…

Κανω ένα κυκλο και βρισκω κατι αστυνομους… Διαλογος στα ισπανικα…

-Να σας ρωτησω? Υπαρχει άλλη διοδος προς τη πλατεια η μονο από εδώ?

-Γιατι, φοβασαι να περασεις?

-Ε…ναι!

-Μα είναι δεμενος με σχοινι…

-Ε ναι αλλα..ειναι στενος ο δρομος και δε το ρισκαρω… (τι δε καταλαβαινεις???)

Μου εδωσαν οδηγιες, κανω το κυκλο… περναω από τα casas colgadas, και το museo del arte abstracto espanol (μουσειο αφηρημενης τεχνης) και βρισκομαι τελικα στη πλατεια, εχοντας σχεδον νυχτωσει πια και με τον κόσμο να πλημμυριζει τη πλατεια και τα γυρω στενα

Το παρτυ εχει ξεκινησει!

Παντου μουσικες, φωνες, τραγουδια, αγκαλιες, φιλια, κρασια να πεταγονται από δω κι από εκει… μπυρες, calimochos… μεθυσμενοι εφηβοι…. Ο κακος χαμος!

Παω σε μια καντινα, που ειχε στηθει, περνω μπυρα και μετα «βρωμικο» μια τεραστια βραστη πατατα που την ειχαν ανοιξει και μεσα ειχαν βαλει, τονο, λαχανο, καροτο, λευκη σως, μουσταρδα, κετσαπ, πατατες κλπ… απιστευτο!

Παω στο φαραγγι με τα Κρεμαστα σπιτια,να απολαυσω τη βραδινη θεα της Κουενκα με τα φωτακια (και να φαω τη…πατατα με την ησυχια μου πριν μου τη περασει..καπελο καποιος μεθυσμενος εφηβος!)

Διασχιζω και τη γεφυρα, οπου τα ψιλοχρειαστηκα λιγο, καθως στο σκοταδι, εβλεπες από τις σανιδες, το φωτισμενο φαραγγι ακριβως κατω σου…κουνωντας περα δωθε από τον αερα… καλη εμπειρια…

Συνεχιζω με βολτουλα στο καστρο οπου και εκει γινονταν χαμος…αλλα ειχα πιατο τη πανσεληνο της 19ης Σεπτεμβρη και μερικες μπυριτσες στο χερι… κανωντας ζιγκ-ζαγκ για να αποφυγω τα…ιπταμενα ασκια με κρασι και τα καλιμοτσος που εκτοξευονταν στον αερα (ειχα βαλει και το καλο μου πουκαμισο τρομαρα μου…).

Κατεβαινω μετα στην πλατεια για μια αποχαιρετηστιρια βολτα… χαμος… μουσικες, κοσμος, φωτα… καταφερνω με τα χιλια ζορια να παρω μια μπυρα από ένα μπαρ που ειχε ουρα…50 ατομων τουλαχιστον και-μετανιωμενος που δεν δοκιμασα το περιφημο λικερ ρεσολι- ξεκιναω σιγα σιγα τη καταβαση προς το χοστελ… την επομενη μερα ειχε…διπλο ταξιδι οποτε… hasta luego Cuenca…

 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
"Μέθυσα" διαβάζοντας την ιστορία σου! Οδηγός για ναυτιλωμένους σε θάλασσες ... μπύρας! :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε για τη "μεθυστική" διαδρομή στην αγαπημένη Ισπανία.
Βλέπω είσαι ακόμα υπό την επήρεια, γιατί οι φωτογραφίες έχουν ανέβει από δύο και τρεις φορές οι ίδιες :haha:
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
xxxaxaxax.... ρε γμτ ξερεις ποσες φορες προσπαθησα να τις ανεβασω... ολο εβγαζε ερορ...και δεν εχω ανεβασει ακομα απο Τσιντσον, Τολεδο και απο το ματς! δε μ αφηνει...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
'Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες.
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδες σας ευχαριστω!! Ναι οντως ειναι ωραια ιστορια.. Και πιστευω να τη μετεφερα οσο το δυνατον πιο ζωντανα μπορουσα... Αν δε βγω σημερα και δε βαρεθω η δε ...σαπισω με τπτ ταινιες, θα βαλω κι αλλες πικς! Μακαρι να μπορουσα να ανεβασω και τις...600 που τραβηξα...

Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
Ευχαριστωωωω!!! Σημερα ισως που δεν ειμαι για...πολλα πολλα κ θα τη βγσλω με λιγο κρασακι...tempranillo ☺
 
Last edited by a moderator:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλημερα!
παιδια στη πρωτη ευκαιρια θα προσθεσω και ολες τις πικς που θελω σε ξεχωριστο αλμπουμ και θα εμπλουτισω την ιστορια με τις καταλληλες, ωστε να εχετε μια εικονα των περιγραφων μου !! ;)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom