Ισπανία Η… δική μου Ισπανία

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Ημερα 3η . Τσιντσον και Μαδριτη.

Ξυπνημα απ τα χαραματα, και στον σταθμο λεοφωρειων της Κουενκα, ένα κορταδο στα γρηγορα και επιβιβαση για την επιστροφη στη Μαδριτη… Το σχεδιο ελεγε ότι με το που εφτανα στον σταθμο Mendez Alvaro, επερνα κατευθειαν τη γραμμη circularτου μετρο (την 6, τη γκρι!) και κατεβαινα στο Conde de Casal, οπου μετα στην Avenida del Mediterraneo, θα επαιρνα το λεωφορειο 337 για να με παει στο Τσιντσον! Το χωριο, 50 λεπτα εξω από τη μαδριτη που ηθελα να επισκευθω!

Γυρω στις 12.30-1 παρα, το λεωφορειο της LaVelozμε αφηνει στον σταθμο λεωφορειο του Τσιντσον… Από εκει αναβαση και σε λιγα λεπτα απλωνεται μπροστα μου η περιφημη κυκλικη πλατεια , η Plaza Mayor de Chinchonπου είναι ακριβως σαν μια αρενα για ταυρομαχιες!

Και ετσι είναι, καθως χρησιμοποιειται ακομα και τωρα για ταυρομαχιες…

Γυρω γυρω είναι σπιτια τα οποια ουσιαστικα είναι ταβερνες και στα μπαλκονια τους μπορεις να κατσεις και να φας! Αφου περιεργαζομαι λιγο την πλατεια και πινω και 1-2 μπυριτσες στα μπαρακια (όχι στα μπαλκονια…εκει ηταν ακριβα!), ανεβαινω προς τα πανω για να δω τον καθεδρικο αλλα και το ρολοι!

Το ρολοι και η εκκλησια για καποιο λογο που δεν θυμαμαι (αν και το ειχα διαβασει…) δεν είναι ενωμενα αλλα ξεχωριστα μεταξυ τους! Για το λογο αυτό και εχει ονομαστει η εκκλησια χωρις ρολοι και το ρολοι χωρις εκκλησια!

Αψογη, θεα, ολο το χωριο με τα λευκα σπιτακια και τα κεραμμιδια πιατο! Πανοραμικες φωτο με το iphone 5 (καναμε και αναβαθμιση σε iOS 7 εκεινη τη μερα!) και βολτα στα στενα σοκακια οπου βλεπεις ορισμενους κουκλιστικους κηπους με γλαστρες αλλα και το σπιτι που εμενε ο Γκογια όταν επισκεπτονταν τον αδελφο του, που δουλευε στο Τσιντσον!!

Καλα ηταν… παμε τωρα για το σταθμο, γιατι εχουμε και επιστροφη και βραδια…φλαμενκο!

Μετανιωμενος και παλι που δε δοκιμασα το τοπικο ομωνυμο λικερ anis (Chinchon), παιρνω το λεωφορειο και 50 λεπτα μετα ειμαι στη Μαδριτη… Μετρο και Puerta del Sol… Ενα γρηγορο περασμα από κατι KFC που ειχε εκει διπλα για κατι στο χερι για τη λιγουρα και ξεκουραση….

Για το βραδυ ειχα κλεισει στις 10 να παω στο περιφημο Las Tablas, στην Plaza Espana από πισω, για να δω φλαμενκο! Ε, να..κουλτουριασουμε και λιγο… Ειχα κλεισει εισιτιριο ονλαιν από το atrapalo.com και πληρωσα 17 (από 27 που ηταν)!! Απλα δεν ειχε μεσα το ποτο.. ψιλα πραγματα…

Ξεκινημα λοιπον με περασμα από Museo del Jamonγια προθερμανση και μερικες μπυριτσες και ταπας (π/σ/κ η μπυρα είναι… 1 ευρω!) και μετα περασμα από το μπαρ Τιγρε για μια ακομα μπυρα και την… πιαταρα με τα ταπας και καπου εκει η ωρα ειχε παει…9.30!!!

Αρχιζουμε λοιπον ένα σπριντ επι της GranVia.. (όπως στις ταινιες που σε καταδιωκουν και σαβουριαζεις οποιον βρεθει στο δρομο σου!)

Ειχα διαβασει ότι αν δεν εισαι εκει τουλαχιστον μιση ωρα πριν την παρασταση δε σε αφηνουν να μπεις.... Και καλα…

Αφου εγινα δρομεας και εφτασα σε χρονο ρεκορ στο μαγαζι, τελικα μπηκαμε…10 και κατι! Και το σοου αρχισε 10.30! χαλαλι όμως…

ΜΑΓΕΙΑ! ΔΕΟΣ!!! Για καλη μου τυχη με βαλανε πρωτο τραπεζι..πιστα και απολαυσα μια εκπληκτικη βραδια φλαμενκο πίνοντας 2 ποτηρια σανγκρια (6 ευρω και τα 2, οποτε μια χαρα μου κατσε η εκπτωση).

Το Las Tablas, πισω από την Plaza Espana, (περνας, την υπογεια διαβαση και ανεβαινεις κατι σκαλακια και είναι στη γωνια σε υπερυψωμενο μερος), είναι ένα μικρο σκοτεινο μαγαζακι, με μια πιστα για φλαμενκο, ένα μπαρακι, τραπεζια και σταντ… πολύ ομορφο περιβαλλον και μια μαγικη ατμοσφαιρα Ανδαλουσιας…. Υπηρχε μια κιθαρα, ενας τραγουδιστης με απιστευτη φωνη (Νορμανδος!), 2 γυναικες χορευτριες και ενας χορευτης πραγματικα μοναδικος! Ηταν λες και η ζωη του ολη ηταν αυτή η παρασταση…. Δεν εχω λογια…

Μετα τη… πνευματικη τροφη,ενιωθα αρκετα χορτασμενος, οποτε πισω στο χοστελ γιατι αυριο υπηρχε –ξανα-ταξιδι….

 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
"Μέθυσα" διαβάζοντας την ιστορία σου! Οδηγός για ναυτιλωμένους σε θάλασσες ... μπύρας! :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε για τη "μεθυστική" διαδρομή στην αγαπημένη Ισπανία.
Βλέπω είσαι ακόμα υπό την επήρεια, γιατί οι φωτογραφίες έχουν ανέβει από δύο και τρεις φορές οι ίδιες :haha:
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
xxxaxaxax.... ρε γμτ ξερεις ποσες φορες προσπαθησα να τις ανεβασω... ολο εβγαζε ερορ...και δεν εχω ανεβασει ακομα απο Τσιντσον, Τολεδο και απο το ματς! δε μ αφηνει...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
'Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες.
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδες σας ευχαριστω!! Ναι οντως ειναι ωραια ιστορια.. Και πιστευω να τη μετεφερα οσο το δυνατον πιο ζωντανα μπορουσα... Αν δε βγω σημερα και δε βαρεθω η δε ...σαπισω με τπτ ταινιες, θα βαλω κι αλλες πικς! Μακαρι να μπορουσα να ανεβασω και τις...600 που τραβηξα...

Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
Ευχαριστωωωω!!! Σημερα ισως που δεν ειμαι για...πολλα πολλα κ θα τη βγσλω με λιγο κρασακι...tempranillo ☺
 
Last edited by a moderator:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλημερα!
παιδια στη πρωτη ευκαιρια θα προσθεσω και ολες τις πικς που θελω σε ξεχωριστο αλμπουμ και θα εμπλουτισω την ιστορια με τις καταλληλες, ωστε να εχετε μια εικονα των περιγραφων μου !! ;)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom