Ισπανία Η… δική μου Ισπανία

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Ημερα 4η. Τολεδο-Μαδριτη.

Πρωι σαββατου λοιπον…η τελευταια μου ημερα επι ισπανικου εδαφους, οποτε επρεπε να την χαρω καταλληλως… Ξεκινημα πολύ νωρις με το μετρο για τον σταθμο Plaza Eliptica, απ οπου –εδώ και χρονια πλεον-φευγουν τα λεωφορεια για Τολεδο…

Ουρα στα γκισε της ALSA (καθως η εταιρια δεν διαθετει ονλαιν αγορα για τη συγκεκριμενη γραμμη!), αλλα εκει φαινεται το πλεονεκτημα να μιλας ισπανικα..

Στο αψε σβησε ειχα κλεισει εισιτιριο με ανοιχτη επιστροφη με το επομενο «αουτομπους!» (πρεπει να δειτε το πώς αλλαζει η εκφραση των ισπανων όταν τους μιλας στη γλωσσα τους , σε σχεση με οσους τους μιλανε στα αγγλικα… και δεν εχουν και αδικο οι ανθρωποι…την 2η πιο διαδεδομενη γλωσσα στο κοσμο εχουν!)

Μετα από περιπου μια ωριτσα ταξιδι φτανουμε στον σταθμο λεοφωρειων του Τολεδο.

Ψυχρουλα καπως, αλλα και παλι ζεστη… Ξεκινημα με ανηφορα προς την παλια πολη του Τολεδο…

Αρχικα περνας από την Puerta de Bisagra, και κατευθυνεσαι προς το casco antiguo, aka ιστορικο κεντρο της πολης!.

Φτανοντας μετα από λιγο στην Plaza de Zocodover, δηλαδη την κεντρικη πλατεια, η πρωτη σταση είναι φυσικα για έναν κορταδο στα γρηγορα, και μετα χαρτες τυπωμενοι από γκουγκλ μαπς (γιατι σιγα μ ην αγοραζα 3 ευρω τον τουριστικο χαρτη που-κανονικα- δινουν τζαμπα όλα τα ξενοδοχεια!) και εξερευνηση…

Η πρωτη σταση της βολτας ηταν στην calle de Cervantesοπου βρισκεται και ένα αγαλμα του Θερβαντες… μετα μεσα από ένα στενο της πλατειας βγηκα κοντα στην Plaza de Magdalena, για να επισκευτω το..θρυλικο bar-restaurante Ludena (Λουδενια δλδ, απλα δεν εχω το n στο πληκτρολογειο…). Το διασημο αυτό μπαρ ηταν στεκι διασημοτητων παλιοτερα…εχει ένα τζουκμποξ… φωτο του Τολεδο, των διασημων επισκεπτων του (δε θυμαμαι ονοματα) και διαφορα αλλα.. Μια μπυριτσα και ένα ταπας και συνεχιζουμε για το Αλκαθαρ…

Επιβλητικο το καστρο… περναμε και παμε προς τον καθεδρικο… Μετα από ένα μικρο χασιμο στα δαιδαλωδη στενα σοκακια του Τολεδο, οπου ο Δον Κιχωτης ειχε ξεκινησει τη διαδρομη του (νομιζω…), εξ ου και το αγαλμα του σε κάθε χωνια της πολης, στα σουβενιρ, στα ξενοδοχεια κλπ… βρισκομαστε ενωπιον του υπεροχου καθεδρικου ναου του Τολεδο… Θαυμασμός!

Συνεχιζουμε προς το σπιτι του Ελ Γκρεκο, αν και λενε ότι δεν είναι καν το σπιτι που εμενε… Το βλεπουμε κι αυτό και μετα γραμμη για την γεφυρα του Σαν Μαρτιν και τον ποταμο Tajo (Ταχο) Τον συγκεκριμενο ποταμο τον εχω πετυχει και στη Λισαββωνα (εκει τον λενε Tejo δλδ Τεζου), oπου εκει ξεβραζεται στον Ατλαντικο….

Πολύ ομορφη θεα, και επιστροφη για την κεντρικη πλατεια… Σταση στην cerveceria Gambrinusγια παγωμενη Cruzcampoκαι μια ensaladilla rusa (ρωσικη σαλατα όπως μονο οι ισπανοι φτιαχνουν!).

Καποια στιγμη ξαναφτανω στην πλατεια… κανω ακόμα λιγη βολτουλα, περιεργαζομαι τα μαγαζακια με τις πανοπλιες και τα σπαθια, αλλα ερχεται η ωρα σιγα σιγα να την κανουμε…

Πριν φυγω ξαναπερναω από το μπαρ Λουδενια… Πανικος! Βρισκω μια γωνια στο μπαρ και παραγγελνω.. Καρκαμουσα (Carcamusa) . Είναι το τοπικο σπεσιαλιτε πιατο του Τολεδο… Αν μπορουσα να το περιγραψω θα ελεγα ότι μοιαζει καπως με τον μπεκρη μεζε! Σαλτσα κρεας, λουκανικα, αρακα… ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Με συνοδεια μερικων Mahou, πηραμε τις απαραιτητες δυναμεις…

Πισω στο σταθμο λεοφωρειων, αν και θα ηθελα πολύ να μεινω για βραδυ, αλλα το βραδυ το μενου ειχε … Ραγιο Βαγιεκανο-Μπαρτσα στη Μαδριτη!


Ραγιο Βαγιεκανο-Μπαρτσελονα.

Ένα γεματο τετραημερο στην Ισπανια δε θα μπορουσε να κλεισει χωρις την απαραιτητη μπαλιτσα! Και τη μπαλα! Μπαρτσελονα!

Δεν εχασα την ευκαιρια της επισκεψης της στη Μαδριτη και με 55 ευρω εισιτιριακι (χαλαλι, σε σχεση με το ελεεινο θεαμα της Ελλαδας!) βρεθηκα στο Campo de Futbol de Vallecas, νωρις νωρις καθως ο αγωνας ηταν στις 8….

Αν και πλεον το εχω συνηθισει, κάθε φορα όμως το πολιτισμικο σοκ είναι δυνατο.

Οπαδοι της Μπαρτσελονα επιπναν μπυρες μαζι με τους οπαδους της Ραγιο (θεωρειται από τις ομαδες με φανατικο πυρινα οπαδων, αναρχικων ιδεολογιων), συζητουσαν για το ματς… εμπαιναν μαζι(!) στο γηπεδο… Μεσα στη κερκιδα υπηρχαν και παιδια με φανελες της..Ρεαλ (!), και γενικα ένα πανηγυρι…

Αν και φανατικος οπαδος της Μπαρτσα, σεβομενος τους ανθρωπους που καθοταν διπλα μου και το γηπεδο που με φιλοξενουσε υποστηριζα τη Ραγιο. Όταν όμως αρχισε να σκοραρει η Μπαρτσελονα διαπιστωσα ότι διπλα μου πανηγυριζαν ανθρωποι με τα διακριτικα της, που δεν ειχα προσεξει πριν!

Θα μπορουσα κι εγω να το κανω! Δεν ασχοληθηκε κανεις, δεν τους ενοχλησε κανεις, δε τους αγγιξε κανεις……. Εδώ θα ειχαμε εκατομβες νεκρων…. Δυστυχως οι συγκρισεις προκαλουν θλιψη…

Απιστευτη κουλτουρα και αθλητικη παιδία, η οποια φανηκε και στις αλλαγες των Τσαβι και Ινιεστα που ένα γηπεδο τους καταχειροκροτουσε (εδώ θα τρωγαν ..μπουκαλια στο κεφαλι!).

Μονη παραφωνια κατι ρατσιστικα που εκαναν στην αλλαγη του Νειμαρ, αλλα ειναι η εξαιρεση στον κανονα του πολιτισμου των ισπανικων γηπεδων…

Μετα το ματσακι, κι αφου εγινα μαρτυρας της απωλειας κατοχης της Μπαρτσελονα, σε αγωνα, για πρωτη φορα μετα από 5(!) χρονια, πηρα το μετρο, παλι μαζι με οπαδους και των δυο ομαδων, (αλλα και της Ρεαλ, της Ατλετικο κλπ…) κατεβηκα στην Γκραν Βια και περασα για μια τελευταια βολτουλα από το Μπαρ, ελ Τιγρε…

Αυτή τη φορα δοκιμασα την τεραστια μπυρα των 6 ευρω (παιζει να ηταν πανω από λιτρο το πλαστικο ποτηρι) και τη πιαταρα με τα ταπας…. Συνεχισα για μερικες ακομα μπυριτσες στο Μουσειο, και κουρασμενος, χορτασμενος και ευτυχισμενος κατευθυνθηκα προς Puerta del Sol διασχιζωντας την calledecorreos, πισω από το παλατι ,για να παω στο δωματιο μου…

Το ταξιδι ειχε τελειωσει…..

 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
"Μέθυσα" διαβάζοντας την ιστορία σου! Οδηγός για ναυτιλωμένους σε θάλασσες ... μπύρας! :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε για τη "μεθυστική" διαδρομή στην αγαπημένη Ισπανία.
Βλέπω είσαι ακόμα υπό την επήρεια, γιατί οι φωτογραφίες έχουν ανέβει από δύο και τρεις φορές οι ίδιες :haha:
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
xxxaxaxax.... ρε γμτ ξερεις ποσες φορες προσπαθησα να τις ανεβασω... ολο εβγαζε ερορ...και δεν εχω ανεβασει ακομα απο Τσιντσον, Τολεδο και απο το ματς! δε μ αφηνει...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
'Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες.
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδες σας ευχαριστω!! Ναι οντως ειναι ωραια ιστορια.. Και πιστευω να τη μετεφερα οσο το δυνατον πιο ζωντανα μπορουσα... Αν δε βγω σημερα και δε βαρεθω η δε ...σαπισω με τπτ ταινιες, θα βαλω κι αλλες πικς! Μακαρι να μπορουσα να ανεβασω και τις...600 που τραβηξα...

Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
Ευχαριστωωωω!!! Σημερα ισως που δεν ειμαι για...πολλα πολλα κ θα τη βγσλω με λιγο κρασακι...tempranillo ☺
 
Last edited by a moderator:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλημερα!
παιδια στη πρωτη ευκαιρια θα προσθεσω και ολες τις πικς που θελω σε ξεχωριστο αλμπουμ και θα εμπλουτισω την ιστορια με τις καταλληλες, ωστε να εχετε μια εικονα των περιγραφων μου !! ;)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom