Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@mariath: Όπως ήδη είπα οι απόψεις είναι για να διαφέρουν (και γι'αυτό δεν θα πω τίποτα για το Phuket;)) αλλά αν είναι να πάτε σε μια μόνο αρχαία πόλη, προτείνω (και παρεπιπτόντως δεν είμαι ο μόνος) να προτιμήσετε την Ayutthaya. Την βρήκα πολύ πιο ενδιαφέρουσα από Sukhothai. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως η τελευταία δεν αξίζει.
edit: Μόλις παρατήρησα πως το θέμα που παραθέτω παραπάνω το είχες ανοίξει εσύ mariath!! :) Συγνώμη που σου λέω πάλι τα ίδια λοιπόν!!!
Στην Ayutthaya σκεφτόμαστε να πάμε με τρένο σαν ημερήσια από Μπανγκόκ. Όσο για το Πούκετ έχω κι εγώ τις επιφυλάξεις μου (άλλο ότι θα πάω τελικά...:roll:). Όταν επιστρέψω θα έχουμε να πούμε πολλά μάλλον!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πραγματικά με τιμάς με αυτό που λες!
Δεν το έχω ξαναπεί αλλά η go2dbeach είναι ο λόγος που με τράβηξε στο travelstories! Στο google όποτε και να έψαχνα για ταξίδι τσούπ! πρώτη-πρώτη έσκαγε η go2dbeach!:D
Χα! μου κανει εντυπωση αυτο..μαλλον εψαχνες για τα δυο-τρια συγκεκριμενα μερη που εχω παει..Παντως χαιρομαι ιδιαιτερα για καποια ατομα που ηρθαν στο σαιτ κι εσυ varioathens εισαι ενα απο αυτα (συγκινηση , αγκαλια :hug:, το κοινο μου χειροκροτα :haha:,off topic!)

Mariath οντως καποιες εκδρομες σε γειτονικα νησακια γινονται και απο το Πουκετ, αλλα οχι ακριβως αυτες που περιγραφει η varioathens. Με το καλο να πας και να μας περιγραψεις και το δικο σου ταξιδι. Οπως λενε και καποια παιδια πιο πανω ενα ταξιδι στην Ταυλανδη δεν ειναι ποτε αρκετο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Varioathens θα μπορούσες να μου δώσεις μια ιδέα για το κόστος των εκδρομών που περιγράφεις; Πόσο κόστισε κάθε εξόρμηση σας; Τις κλείνατε από το ξενοδοχείο ή από τοπικά γραφεία;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Varioathens θα μπορούσες να μου δώσεις μια ιδέα για το κόστος των εκδρομών που περιγράφεις; Πόσο κόστισε κάθε εξόρμηση σας; Τις κλείνατε από το ξενοδοχείο ή από τοπικά γραφεία;
Δεν τις κλείσαμε από το ξενοδοχείο γιατί είναι διπλές και τριπλές τιμές! Κάναμε μία βόλτα στην Ao Nang όπου υπήρχαν πολλά τουριστικά γραφεία, κάναμε σύγκριση τιμών και καταλήξαμε. Οι εκδρομές κόστισαν από 900ΤΗΒ-1.300ΤΗΒ/άτομο που σημαίνει από 18€-28€/άτομο. Α! Μην τυχόν και κάνεις καμία κράτηση από internet! Επίσης διπλές και τριπλές χρεώσεις! Όλες τις εκδρομές να τις κλείσεις από εκεί από τα τοπικά γραφεία!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Συνήθως όσο πιο τουριστικό το μέρος, τόσο πιο ακριβά πληρώνεις το ίδιο πράγμα. Γι'αυτό φαντάζομαι στο Phuket (εξαρτάται που στο Phuket) θα είναι ελαφρώς πιο ακριβά. Εγώ όταν έκανα την εκδρομή ξεκίνησα από την πόλη Phang Nga, που έχει 3 guesthouses όλα κι όλα και κανένα εστιατόριο με menu στα αγγλικά (με λίγα λόγια καθόλου τουριστική) και πλήρωσα αν θυμάμαι καλά 1000 ή 1100baht συμπεριλαμβανόμενης της εισόδου στο πάρκο (είναι 200 ή 400Baht), γεύμα στην παραλία (φαγητό που είχε φέρει ο οδηγός), νερά, δείπνο και διανυκτέρευση στο Koh Pannyi. Πληροφορίες για τη συγκεκριμένη εκδρομή υπάρχουν εδώ. Επίσης επειδή ξεκινήσαμε από διαφορετικό σημείο από τη συντριπτική πλειοψηφία που ξεκινάει από το Phuket, ήμασταν παντού μόνοι, με εξαίρεση το james bond island και το Koh Pannyi που όταν έφτασα, δεν είχαν φύγει ακόμα οι ημερήσιοι εκδρομείς!

Όπως είπα και η Vario, ότι και αν κάνεις ή κλείσεις μέσω του ξενοδοχείου θα το πληρώσεις πολύ παραπάνω απ'ότι έξω. Ότι και να είναι αυτό, από πλύσιμο ρούχων, internet, εισιτήρια, εκδρομές, τα πάντα.

Όπως και να έχει μην παραλήψεις να κάνεις κάποια εκδρομή. Θα είναι σίγουρα στα highlights του ταξιδιού σου!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σας ευχαριστώ mpiftex και varioathens!!!!
Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σας! Θα αξιοποιηθούνε δεόντως!!!:clap:
 

Mariflowers

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu & Bora-Bora
Vario, ευχαριστουμε πολυ για το αρθρο σου. Παρα πολυ αναλυτικο και ταξιδευτικο! Το ρουφηξα πραγματικα, κρατησα και σημιωσεις, μιας και θα παω και εγω Κραμπι σε περιπου τρεις εβδομαδες. Ελπιζω να περασουμε κι εμεις τοσο ομορφα οσο φανηκε οτι περασατε εσεις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Vario, ευχαριστουμε πολυ για το αρθρο σου. Παρα πολυ αναλυτικο και ταξιδευτικο! Το ρουφηξα πραγματικα, κρατησα και σημιωσεις, μιας και θα παω και εγω Κραμπι σε περιπου τρεις εβδομαδες. Ελπιζω να περασουμε κι εμεις τοσο ομορφα οσο φανηκε οτι περασατε εσεις!
Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσετε τέλεια! Το Κράμπι είναι όντως πανέμορφο! Περιμένω με την επιστροφή σου ανταλλαγή εντυπώσεων!!!:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ασίας. ;)
 

anastasiad

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το ξενοδοχείο ήταν αποκάλυψη. Βρίσκεται ανάμεσα στην παραλία της Ao-Nang και στην παραλία της Railey. Περικυκλωμένο γύρω-γύρω από θεόρατους βράχους (σαν τα Μετέωρα) και πυκνή βλάστηση, καθώς είναι χτισμένο σε τμήμα του εθνικού δάσους του Κράμπι. Μπροστά του ανοίγεται η θάλασσα και μέσα από τη θάλασσα ξεπροβάλλει ένας βράχος (σήμα κατατεθέν της περιοχής).
Λόγω της τοποθεσίας του ξενοδοχείου η πρόσβαση δεν είναι εφικτή οδικώς, παρά μόνο από τη θάλασσα με βάρκα ή με τα πόδια από ένα μονοπάτι μέσα από το δάσος. Το μονοπάτι αυτό από τη μία του πλευρά είναι πνιγμένο στα δέντρα και από την άλλη κρέμεται ουσιαστικά στους βράχους και το χτυπάει η θάλασσα. Το βράδυ μάλιστα χρειάζεται και φακός για να το διασχίσεις.
Καλησπέρα και από εμένα varioAthens!
Με ξεσήκωσες πραγματικά με τις περιγραφές σου, που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω Κράμπι για γαμήλιο τον Νοέμβριο! :clap: Εγώ δεν θα ήθελα να μείνω για 8-10 μέρες μόνο σε μία μαγευτική παραλία και να μην δω τιποτα άλλο. Νομίζω θα βαριόμουνα και θα λυπόμουνα τα λεφτα που έδωσα. Μου άρεσε πολύ που γυρίσατε σε τόσα πολλά νησάκια και περιοχές και είδατε τόσα πράγματα.
Έχω μόνο κάποιες ερωτήσεις αν μπορούσες να με ενημερώσεις θα το εκτιμουσα πολύ.

Μήπως θυμάσαι ποιό είναι το όνομα του ξενοδοχείου που αναφέρεις πιο πάνω? Εκτός από πρωινό περιλάμβανε τίποτα άλλο? Μείνατε στο ξενοδοχείο αυτό σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού και απλά μετακινούσασταν καθημερινα με ταχύπλοο?
Το ταξίδι το έκλεισες μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου? Και αν ναι ποιο ήταν?

Σόρι αν σε ζάλισα με τις τόσες ερωτήσεις :roll:
Ευχαριστώ!
 
D

Delmem2549

Guest
Μήπως θυμάσαι ποιό είναι το όνομα του ξενοδοχείου που αναφέρεις πιο πάνω?
Ευχαριστώ!
Επειδη ημουνα το φερβρουαριο στο συγκεκριμενο μερος το ξενοδοχειο λεγετε Centara και ειναι σε μια παραλια μονο του, αλλα οι τιμες ειναι λιγο τσουχτερες παραταυτα ειναι τελειο.
δεν ξερω γενικα ποσες μερες εχεις αλλα προσπαθησε να δεις και bangkok
για μενα το krabi ειναι τελειο αλλα οχι για πανω απο 7-8 μερες μετα μπορεις να δεις και την ακομα οχι τοσο τιγκα τουριστικη (αν και μπαινει δυναμικα) koh lanta.

ειναι νοτια του krabi και εκει αν σου αρεσει η χλιδα μπορεις να βρεις το καλυτερο beach front resort pimalai το ονομα του αλλα και αυτο τσουχτερο...
δεν υπαρχει περιπτωση να βαρεθεις εχεις τοσα πολλα να κανεις και να δεις. θα μπορουσα να μεινω μονιμα εκει.....


Γιαννης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom