Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
ΚΡΑΜΠΙ το πιο ομορφο μερος της Ταιλανδης.Ειμουν ενα μηνα εκει και εμεινα Αο Νανγκ 5 μερες.Εκανα ολες τις εκδρομες που εχουν αναφερει και πραγματικα ηταν καταπληκτικα.Παραφωνια ηταν τα Πι Πι.Ολα τα αλλα υπεροχα.Το Κραμπι ειναι για ησυχες καταστασεις και για ξεκουραση.Το Κραμπι το ερωτευτικα!!!
 
  • Like
Reactions: GTS

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
ΚΡΑΜΠΙ το πιο ομορφο μερος της Ταιλανδης.Ειμουν ενα μηνα εκει και εμεινα Αο Νανγκ 5 μερες.Εκανα ολες τις εκδρομες που εχουν αναφερει και πραγματικα ηταν καταπληκτικα.Παραφωνια ηταν τα Πι Πι.Ολα τα αλλα υπεροχα.Το Κραμπι ειναι για ησυχες καταστασεις και για ξεκουραση.Το Κραμπι το ερωτευτικα!!!
Ωραία! Ελλείψει χρόνου έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε Πουκέτ και Κράμπι, επέλεξα Κράμπι και μάλλον έκανα καλά! :xmas_biggrin:
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Ευχαριστούμε πολύ Varioathens!!! Η αφήγησή σου μαγευτική και η βοήθειά σου πολύ μεγάλη! Πήραμε πολλές πληροφορίες για τις εκδρομές και τα αξιοθέατα αλλά και για το resort που μας "προτείνεις". Διάβαζα ότι η πρόσβαση στο ξενοδοχείο είναι μόνο με βάρκα και ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που νοικιάσουμε μηχανάκι που θα το παρκάρουμε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Ευχαριστούμε πολύ Varioathens!!! Η αφήγησή σου μαγευτική και η βοήθειά σου πολύ μεγάλη! Πήραμε πολλές πληροφορίες για τις εκδρομές και τα αξιοθέατα αλλά και για το resort που μας "προτείνεις". Διάβαζα ότι η πρόσβαση στο ξενοδοχείο είναι μόνο με βάρκα και ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που νοικιάσουμε μηχανάκι που θα το παρκάρουμε?

Mμμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί γιατί εμείς δεν είχαμε νοικιάσει μηχανάκι... Είσαι όμως σίγουρη ότι το χρειάζεστε στο Κράμπι και εφόσον μείνετε στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο? Κάναμε κάθε μέρα εκδρομή στα νησιά και ερχόταν το πλοιάριο και μας έπαιρνε από την προβλήτα του ξενοδοχείου. Το απόγευμα/βράδυ που βγαίναμε για φαγητό στην Ao Nang χρησιμοποιούσαμε το πλοιάριο του ξενοδοχείου για να πάμε και να γυρίσουμε... υπάρχει πλοιάριο που κάνει δρομολόγια ξενοδοχείο-Ao Nang-ξενοδοχείο. Τέλος για 1 εκδρομή στην ενδοχώρα χρησιμοποιήσαμε πούλμαν και καλύτερα γιατί η διαδρομή ήταν πολύ μεγάλη και σε κάποια σημεία λίγο ζόρικη (για μηχανάκι φαντάζομαι κουραστική).
Τέλος στο ξενοδοχείο αυτό υπάρχει πρόσβαση και από ένα μονοπάτι (μόνο με τα πόδια όμως) που είναι μαγευτικό και όταν νυχτώνει μπορείς να το κάνεις και με φακό αν είσαι από τους τολμηρούς! :)
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών σε αυτά τα μέρη. Σκεφτόμαστε για ταξιδάκι Πουκέτ η Κράμπι ??? Έχω ακούσει και για τις δύο περιοχές τα καλύτερα ...Περιμένω απόψεις..Ποιο σας άρεσε περισσότερο και ποιο είναι λιγότερο αλλοτριωμένο από τους τουρίστες???
 

ANGELFANIS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Στις 24/10 πετάμε για Κράμπι με Thai. Είχα κάνει κράτηση στο Rayavadee όμως το άλλαξα και επέλεξα το Centara. Όλα όσα αναφέρατε παραπάνω με βοήθησαν πολύ και με κατατόπισαν αρκετα μπορώ να πω. Όμως θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα, ειδικά όσους έχουν βρεθέι στο Centara και γενικά στο Κράμπι. Με τα κουνούπια και με το φαγητό τι γίνεται? Ρωτάω γιατί διαβασα στο trip advisor αναφορές που έλεγαν οτι απο τα τσιμπήματα δε μπορούσαν να κοιμηθούν. Άλλος έπαθε δηλητηρίαση από φαγητό Ξενοδοχείου!!!!!!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλύτερα να κάνεις νέο ερώτημα στην αναζήτηση πληροφοριών. Κουνούπια έχει στο Κράμπι, αλλά με ένα αντικουνουπικό υγρό αντιμετωπίζονται. Το φαγητό ήταν μια χαρά, δηλητηρίαση μπορείς να πάθεις οπουδήποτε.
 

ANGELFANIS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν ξέρω πως να κάνω νέο ερώτημα στην αναζήτηση πληροφοριών! Παρόλα αυτά με κάλυψες με την απάντηση σου στο θέμα των κουνουπιών, γιατί με τα κουνούπια του Νείλου που έχουν έρθει στη χώρα μας έχω αποκτήσει μέγαλο πρόβλημα και είμαι με αντιβίωση, αντισταμινικά κλπ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
το ξενοδοχειο ειναι αριστο. Αν κινδυνευεις εκει απο δηλητηριαση, δεν θελεις να φανταζεσαι τι σε περιμενει σε καντινα! Ομως γιατι να φας στο πανακριβο εστιατοριο του χοτελ οταν στην παραλια διπλα εχει δεκαδες τζαμπε φαγαδικα; Για κουνουπια να παστωνεστε με εντομοαπωθητικο!
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Angelfanis εμείς πετάμε τέλος του μήνα για Κράμπι και έχουμε κλείσει στο Centara. Επιστρέφοντας θα σου πω και εγω εντυπώσεις από το συγκεκριμένο resort, αν και είμαι πλέον πεπεισμένη ότι είναι υπέροχο.
Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τις εκδρομές, δηλαδή που αξίζει να πάμε, θα ήμουν ευγνώμων!
Varioathens όταν λες οτι το πλοιάριο ερχόταν και σε επαιρνε από το resort για τις εκδρομές, αναφέρεσαι σε εκδρομές που είχες κλείσει εκτός ξενοδοχείου ε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
αυτο εννοω, ναι! Οταν κλεινεις τις εκδρομες αναφερεις το χοτελ που μενεις κ ερχονται και σε παραλαμβανουν στην εισοδο -στο centara απο την προβλητα-. Ιδεες για εκδρομες εχω αρκετες στην ιστορια...νομιζω...
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Ευχαριστώ Varioathens!!! Είχα καταλάβει ότι το πλοιάριο σε παραλάμβανε από την προβλήτα που βρίσκεται μπροστά στην παραλία του resort.
Οσων αφορά τις εκδρομές αρχίζω να εκτυπώνω την ιστορία σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom