Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Vario σ`ευχαριστω για τις περιγραφες και τις πληροφοριες που μας δινεις.!!:D
Θα ξαναπηγαινες Ταιλανδη?
Ειμαι σε αναμονη για ΒΚΚ........:p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Vario σ`ευχαριστω για τις περιγραφες και τις πληροφοριες που μας δινεις.!!:D
Θα ξαναπηγαινες Ταιλανδη?
Ειμαι σε αναμονη για ΒΚΚ........:p
Θα ξαναπήγαινα Ταϋλάνδη σίγουρα, ειδικά Κράμπι! Επίσης, θα ήθελα την επόμενη φορά να επισκεφθώ Koh Samui και Koh Phangan....για να μην πιάσουμε και το Βορρά! Μπανγκόκ, πάντως, με τίποτα 3η φορά!:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Θα ξαναπήγαινα Ταϋλάνδη σίγουρα, ειδικά Κράμπι! Επίσης, θα ήθελα την επόμενη φορά να επισκεφθώ Koh Samui και Koh Phangan....για να μην πιάσουμε και το Βορρά! Μπανγκόκ, πάντως, με τίποτα 3η φορά!:)
Χαιρομαι που γραφεις οτι θες να ξαναπας Κραμπι γιατι καταλαβαινω οτι σου αρεσε πολυ.
Αυτο ενισχυει και τα δικα μου πιστευω για τη συγκεκριμενη περιοχη.
Και η ΒΚΚ εχει τις ομορφιες της,αλλα αν εισαι της παραλιας μαλλον απογοητευεσε.
Για μενα ειναι αναποσπαστο κομματι του ταξιδιου για 2-3 μερες.
Ευχομαι να πας συντομα και απο την αλλη πλευρα Σαμουι,Κο Παγκαν κλπ και να περασεις το ιδιο ομορφα.:p
Εις το επανιδειν Ταιλανδη ,λοιπον που λεει και ο φιλος GTS.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εκπληκτικές, ζωντανές περιγραφές. Σ' ευχαριστούμε και περιμένουμε και Μπανγκόκ :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Varioathens, μηπως εισαι η go2dbeach νουμερο 2 και δε μας το εχεις πει!! Μου αρεσε πολυ η ιστορια σου!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σε ευχαριστώ πολύ! Βλέπω αντίστροφη μέτρηση για Ταϋλάνδη, ε? :clap:
Σε ποιά μέρη θα πας?
Θα πάμε Πούκετ (και πήρα μερικές καλές ιδέες για εκδρομές από τις δικές σου, ελπίζω να γίνονται και από εκεί), Μπανγκόκ, Σουκοτάι και Τσιανγκ Μάι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Αν και στο Κράμπι υπάρχει η ομώνυμη πρωτεύουσα (τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον άσχημη θα την χαρακτήριζα), ωστόσο κέντρο της περιοχής θεωρείται η Ao Nang. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν απλά ένα ψαροχώρι, αλλά σήμερα αποτελεί σημαντικό τουριστικό κέντρο.

Έχει μία πολύ μεγάλη και όμορφη παραλία που μπορείς να κάνεις μπάνιο, ενώ επίσης από εδώ ξεκινάνε και τα long-tails για τις εξορμήσεις στις παραλίες και στα νησιά του Κράμπι.
Υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία, εστιατόρια, μπαρ και καταστήματα, τόσο στον κεντρικό όσο και στον παραλιακό δρόμο, παρόλʼ αυτά όμως παραμένει πολύ γραφικό μέρος.
Στον παραλιακό δρόμο σταματά σε κάποιο σημείο η άσφαλτος και συνεχίζει με αμμουδιά. Εκεί τα πράγματα είναι ακόμα πιο χαλαρά: beachbars σχεδόν μέσα στη θάλασσα, αιώρες, κρεβάτια για μασάζ.... --βλ. φώτο--
Εδώ να πώ ότι το ταϋλανδέζικο μασάζ, αν και είναι λίγο ζόρικο, είναι άκρως απολαυστικό και σου προκαλεί απίστευτη αίσθηση ευεξίας! Ωραία εμπειρία! Και πάμφθηνη!

Πάμφθηνες και οι ταβέρνες και τα εστιατόρια στην Ao Nang! Παίρναμε 4 μερίδες (γιατί είμαστε και φαγανά παιδιά), 1 ορεκτικό και 2 μπύρες και πληρώναμε 15-16.
Δοκιμάσαμε γλυκόξινες γαρίδες (τέλειο), κοτόπουλο με κάσιους (τέλειο), μοσχάρι με κόκκινο κάρυ (ωραίο αλλά πολύ καυτερό), μοσχάρι με πράσινο κάρυ, σούπες από γάλα καρύδας και βασιλικό (δεν ξετρελάθηκα), ρύζι τηγανητό, ρύζι γιασεμί στον ατμό (πολύ νόστιμα), noodles. Τα noodles στην Ταϋλάνδη σερβίρονται και σε 2 εκδοχές που δεν γνώριζα: πλατιά σαν ταλιατέλες και σαν σούπα (δεν με ενθουσίασε καμία ιδιαίτερα).
Γενικά η ταϋλανδέζικη κουζίνα είναι πιο spicy από την κινέζικη, κάτι που εμένα μου άρεσε πολύ.
Δοκιμάσαμε επίσης την γνωστή ταϋλανδέζικη μπύρα Singha. Αν και δεν είμαι ειδήμων, τη βρήκα πολύ καλή.

Μπορεί να περάσει υπέροχα κανείς στην Ao Nang......
Κάνοντας απογευματινές βόλτες στον παραλιακό δρόμο βλέποντας το ηλιοβασίλεμα, χαζεύοντας τους ψαράδες που βγάζουν τα δίχτυα τους με την ψαριά της ημέρας και παίζοντας με τα μαϊμουδάκια που συνωστίζονται στους βράχους στην άκρη της παραλίας.
Τρώγοντας υπέροχα ταϋλανδέζικα φαγητά και πίνοντας τοπική μπύρα στις όμορφες ταβέρνες, κάποιες από αυτές επάνω στο κύμα.
Απολαμβάνοντας το φεγγάρι και τον έναστρο ουρανό τρώγωντας ένα παγωτό στην παραλία.....!

Δεν χρειάζονται και πολύ περισσότερα πράγματα για να περάσει κανείς καλά σε ένα πανέμορφο μέρος όπως το Κράμπι!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Θα πάμε Πούκετ (και πήρα μερικές καλές ιδέες για εκδρομές από τις δικές σου, ελπίζω να γίνονται και από εκεί), Μπανγκόκ, Σουκοτάι και Τσιανγκ Μάι.
2 μέρη που πολύ θα ήθελα να πάω αλλά δυστυχώς η έλλειψη χρόνου........:(
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ao Nang. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν απλά ένα ψαροχώρι, αλλά σήμερα αποτελεί σημαντικό τουριστικό κέντρο.
παρόλʼ αυτά όμως παραμένει πολύ γραφικό μέρος.
Εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Προσωπικά βρήκα την Ao Nang πάρα πολύ τουριστική και δεν μου άρεσε. Ο κεντρικός (και μοναδικός) δρόμος εκτείνεται για 2 χιλιόμετρα και δεν έχει τίποτε άλλο εκτός από μαγαζιά, εστιατόρια, bar και ξενοδοχεία ΟΛΑ απευθυνόμενα σε ξένους. Όλες οι επιγραφές είναι στα αγγλικά διαφημίζοντας από γεύματα μέχρι εκδρομές στα νησιά. Μπορεί το τοπίο να είναι πολύ όμορφο με τους βράχους, τους φοίνικες και την παραλία αλλά για μένα αυτό το τόσο τουριστικό καταστρέφει όλη την ατμόσφαιρα! Φυσικά οι απόψεις είναι για να διαφέρουν, δεν χρειάζεται να τα βλέπουμε όλοι το ίδιο! :D

@mariath: Όπως ήδη είπα οι απόψεις είναι για να διαφέρουν (και γι'αυτό δεν θα πω τίποτα για το Phuket;)) αλλά αν είναι να πάτε σε μια μόνο αρχαία πόλη, προτείνω (και παρεπιπτόντως δεν είμαι ο μόνος) να προτιμήσετε την Ayutthaya. Την βρήκα πολύ πιο ενδιαφέρουσα από Sukhothai. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως η τελευταία δεν αξίζει.
edit: Μόλις παρατήρησα πως το θέμα που παραθέτω παραπάνω το είχες ανοίξει εσύ mariath!! :) Συγνώμη που σου λέω πάλι τα ίδια λοιπόν!!!

Έχω πολλά να πω πάνω σε σχόλια που γράφτηκαν στις προηγούμενες σελίδες αλλά θα το κάνω άλλη στιγμή! ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Varioathens, μηπως εισαι η go2dbeach νουμερο 2 και δε μας το εχεις πει!! Μου αρεσε πολυ η ιστορια σου!!
Πραγματικά με τιμάς με αυτό που λες!
Δεν το έχω ξαναπεί αλλά η go2dbeach είναι ο λόγος που με τράβηξε στο travelstories! Στο google όποτε και να έψαχνα για ταξίδι τσούπ! πρώτη-πρώτη έσκαγε η go2dbeach!:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Προσωπικά βρήκα την Ao Nang πάρα πολύ τουριστική και δεν μου άρεσε. Ο κεντρικός (και μοναδικός) δρόμος εκτείνεται για 2 χιλιόμετρα και δεν έχει τίποτε άλλο εκτός από μαγαζιά, εστιατόρια, bar και ξενοδοχεία ΟΛΑ απευθυνόμενα σε ξένους. Όλες οι επιγραφές είναι στα αγγλικά διαφημίζοντας από γεύματα μέχρι εκδρομές στα νησιά. Μπορεί το τοπίο να είναι πολύ όμορφο με τους βράχους, τους φοίνικες και την παραλία αλλά για μένα αυτό το τόσο τουριστικό καταστρέφει όλη την ατμόσφαιρα! Φυσικά οι απόψεις είναι για να διαφέρουν, δεν χρειάζεται να τα βλέπουμε όλοι το ίδιο! :D
Κουβέντα γίνεται καλέ...γιατί να μη διαφωνήσεις?
Σαφέστατα και είναι τουριστικότατη η Ao Nang, αλλά εμένα μου άρεσε γιατί δεν ένιωσα να "βασανίζεται" η φύση και ειδικά στο σημείο που τελειώνει ο ασφαλτόδρομος και συνεχίζει με αμμουδιά ήταν πολύ ωραία και χαλαρή ατμόσφαιρα, ότι πρέπει για διακοπές! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom