Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Επειδη ειμαι ασχετος με τα gps, τι εννοεις ειναι απλα παραδεκτοι? και μου λες οτι το destinator ειναι το καλυτερο με χαρτες της GI,ποια ειναι αυτη?sorry αλλα ασχετος.

Αυτο που κατάλαβα ειναι πως ευρωπη με οποιο και αν εχω(προγραμμα σε gps και gps),δεν θα εχω προβλημα. Το θεμα ειναι η ελλαδα αν καταλαβα καλα απο εταιρια και απο προγραμμα σε προγραμμα. Σωστος?
Ο mio το έχει εξηγήσει παραπάνω. Ουσιαστικά, υπάρχουν δύο παράγοντες που επηρεάζουν το κομμάτι του λογισμικού που χρησιμοποιπούμε (σε συνδιασμό με μία συσκευή gps) για να πλοηγηθούμε:

1. Το λογισμικό πλοήγησης. Λογισμικό πλοήγησης είναι το destinator, το tom tom κλπ. Εδώ, υπάρχουν διάφορες απόψεις για το πιο είναι καλύτερο. Στην πράξη όμως, με όλα λίγο - πολύ η δουλειά γίνεται.

2. Οι χάρτες. Για την Ελλάδα, οι καλύτεροι χάρτες βγαίνουν από την ngi. Τα λοιπά λογισμικά πλοήγησης διαθέτουν άλλους χάρτες που είναι αρκετά κατώτεροι.

Στην πράξη λοιπόν, όταν λέμε ότι το καλύτερο για Ελλάδα είναι το destinator, εννοούμε ότι διαθέτει τους καλύτερους χάρτες. Σε άλλες χώρες, μπορεί να διαθέτει το tom tom τους καλύτερους ή ... ή και περισσότερα από ένα να έχουν αξιοπρεπείς χάρτες. Στην Ευρώπη γενικά υπάρχουν καλοί χάρτες.

Καλά τα λέω δάσκαλε;
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Παιδια καλησπερα. Και περισσοτερο στο δασκαλο mio gps. Ειμαι λιγο μπερδεμενος(οχι αγχωμενος-για σενα αυτο mio gps!). Αν δεν αλλαξω μεχρι το πασχα ειμαι αναμεσα σε mls 3900BT?4800BT? με την προυποθεση να φορτωσω ευρωπη και οχι να τους αγορασω αφου κανουν ακριβα ή navigon pna 2110 max που εχει πανω και την ευρωπη. Αν καταλαβα καλα η μια ειναι pda και η αλλη pna? Στη δευτερη περιπτωση δεν σπαω-ξεκλειδωνω τιποτα, στη πρωτη πρεπει για να βρω τους χαρτες. Η δευτερη με επηρεαζει το οτι εχει και
TMC (Traffic Message Channel), πραγμα που δεν εχει το mls. Με επηρεαζει αφου θα το χρησιμοποιησω εξω. Ξερω οτι υπαρχει σε mio, αλλα ολο ακουω οτι κολλανε τα mio και γενικα απο το ψαξιμο που εκανε ολες οι αναφορες ηταν πως για ελλαδα μακραν destinator λογο ngi , πραγμα που δεν εχει το navigon 2110max!
Σας μπερδεψα,ε? Τι να κανω?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδια καλησπερα. Και περισσοτερο στο δασκαλο mio gps. Ειμαι λιγο μπερδεμενος(οχι αγχωμενος-για σενα αυτο mio gps!). Αν δεν αλλαξω μεχρι το πασχα ειμαι αναμεσα σε mls 3900BT?4800BT? με την προυποθεση να φορτωσω ευρωπη και οχι να τους αγορασω αφου κανουν ακριβα ή navigon pna 2110 max που εχει πανω και την ευρωπη. Αν καταλαβα καλα η μια ειναι pda και η αλλη pna? Στη δευτερη περιπτωση δεν σπαω-ξεκλειδωνω τιποτα, στη πρωτη πρεπει για να βρω τους χαρτες. Η δευτερη με επηρεαζει το οτι εχει και
TMC (Traffic Message Channel), πραγμα που δεν εχει το mls. Με επηρεαζει αφου θα το χρησιμοποιησω εξω. Ξερω οτι υπαρχει σε mio, αλλα ολο ακουω οτι κολλανε τα mio και γενικα απο το ψαξιμο που εκανε ολες οι αναφορες ηταν πως για ελλαδα μακραν destinator λογο ngi , πραγμα που δεν εχει το navigon 2110max!
Σας μπερδεψα,ε? Τι να κανω?
ευαγγελε δε παλευεσαι με τιποτα..........
λοιπον κανεις ενα λαθος:)
gps θα αγορασεις
οχι mercedes E Class:haha:
analytikα στα ειπε ο admin παραπανω.

τα μηχανηματα στα οποια προσανατολιζεσαι ειναι εξαιρετικα .
για ευρωπη τζαμπε πρεπει να τα ξεκλειδωσεις.εισαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις?
το νεο tibo AN ξεκλειδωνει οπως ολα τα προηγουμενα της σειρας ,κατα τη γνωμη μου ειναι το ιδανικο για σενα γιατι...
ξεκλειδωμα
πατας το κουμπι Μ
Πατας 5 φορες το κουμπι +
ctrl
esc
τελειωσες
και μετα ο αιβασιλης ερχεται απο τη καισαρεια:bleh:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
2. Οι χάρτες. Για την Ελλάδα, οι καλύτεροι χάρτες βγαίνουν από την ngi. Τα λοιπά λογισμικά πλοήγησης διαθέτουν άλλους χάρτες που είναι αρκετά κατώτεροι.
...διακαης ποθος μου ειναι να δω εναν χαρτη Ελλαδος,οποιουδηποτε προγραμματος πλοηγησης ανωτερω του Q1 2009 115:roll:
...KAI OI ΕΥΦΥΕΙΣ(απο τους οποιους βριθει το παρων φορουμ:)) μην απαντησετε ''Q2 2009'':rolleyes::rolleyes:
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
ευαγγελε δε παλευεσαι με τιποτα..........
λοιπον κανεις ενα λαθος:)
gps θα αγορασεις
οχι mercedes E Class:haha:
analytikα στα ειπε ο admin παραπανω.

τα μηχανηματα στα οποια προσανατολιζεσαι ειναι εξαιρετικα .
για ευρωπη τζαμπε πρεπει να τα ξεκλειδωσεις.εισαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις?
το νεο tibo AN ξεκλειδωνει οπως ολα τα προηγουμενα της σειρας ,κατα τη γνωμη μου ειναι το ιδανικο για σενα γιατι...
ξεκλειδωμα
πατας το κουμπι Μ
Πατας 5 φορες το κουμπι +
ctrl
esc
τελειωσες
και μετα ο αιβασιλης ερχεται απο τη καισαρεια:bleh:
ok mio μην τσαντιζεσαι. Ειναι κακο καποιος πριν μια αγορα να ψαχνει για το καλυτερο που μπορει να παρει στα λεφτα που θα διαθεσει? Σαν μια παραμετρο που εβαλα για την αγορα ειναι να διαθετει traffic control management επειδη εξω θα μπορω να το χρεισιμοποιω. Ξερω οτι στο navigon υπαρχει,δεν ξερω αν εχει το tibo που μου λες και το mls. Ξερεις? Σε ενα μαγαζι μου ειπε ο υπαλληλος οτι εχει το mls 4800 χωρις το bluetooth και οτι εκεινο εχει t.c απλα δεν υποστηριζεται στην ελλαδα. Το οτι δεν υποστηριζεται εδω το ξερω αλλα πουθενα δεν εχω διαβασει εστω για καποιο mls να εχει. Ξαναλεω μην τσαντιζεσαι και εσυ και ισως και ο Lthanos, απλα μια φορα θα την κανουμε να μην ειναι στο περιπου κατι που θα θελαμε....για αυτο ρωταμε τους ειδικους. Ευχαριστω παντως εκ των προτερων.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
tmc νομιζω οτι ειναι αξεσουαρ και χρεωνεται εξτρα.εννοω το gate.
τα προγραμματα πλοηγησης εχουν συμπεριλαβει στο λογισμικο τους το tmc.
ελπιζω να ξερεις οτι η χρηση του tmc pαρεχεται κατοπιν μηνιαιας συνδομης...
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
tmc νομιζω οτι ειναι αξεσουαρ και χρεωνεται εξτρα.εννοω το gate.
τα προγραμματα πλοηγησης εχουν συμπεριλαβει στο λογισμικο τους το tmc.
ελπιζω να ξερεις οτι η χρηση του tmc pαρεχεται κατοπιν μηνιαιας συνδομης...
Ειδες τι μαθαινει κανεις?!!! Δηλαδη ολες οι προτεινομενες συσκευες που ειπες διαθετουν στο λογισμικο τους το tmc? Δεν υπαρχει δωρεαν χρηση της υπηρεσιας? Ελπιζω να μην σε νευριασα?!!! πλακα κανω. Εισαι εξυπηρετικοτατος.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ειδες τι μαθαινει κανεις?!!! Δηλαδη ολες οι προτεινομενες συσκευες που ειπες διαθετουν στο λογισμικο τους το tmc? Δεν υπαρχει δωρεαν χρηση της υπηρεσιας? Ελπιζω να μην σε νευριασα?!!! πλακα κανω. Εισαι εξυπηρετικοτατος.
....με νευριασες:D:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.088
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δηλαδη το εβαλες σο αυτοκινητο με το φορτιστη αυτοκινητου και δε σου ανοιξε το μενου πλοηγησης??????????????
ΑΔΥΝΑΤΟΝ....................

ναι.γιατι κ στο αυτοκινητο φορτιζει σαν USB.
δηλαδη απο την εισοδο του USB
 

turms

Member
Μηνύματα
2.088
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
aδυνατον.πηγαινε το πισω...αλλα εξασφαλισε οτι οντως υφισταται αυτο που ισχυριζεσαι:roll:

θα το ξανατσεκαρω. αν κ θυμαμαι ειχα ρωτησει κ αλλου, κ μου ειπαν οτι αυτο ισχυει για τα Garmin, επειδη φορτιζουν ως USB

Εκτος αν κανω λαθος, ή αν επειδη μου ειχαν κλεψει τους φορτιστες κλπ της πρωτοτυπης συσκευασιας, κ πηρα ενα πακετακι απο την Convertec δεν ειναι οπως τα εργοστασιακα...
θα το ξαναδω παντως...

λετε να ρωτησω την ιδια την GARMIN???

:shock::shock::shock:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θα το ξανατσεκαρω. αν κ θυμαμαι ειχα ρωτησει κ αλλου, κ μου ειπαν οτι αυτο ισχυει για τα Garmin, επειδη φορτιζουν ως USB

Εκτος αν κανω λαθος, ή αν επειδη μου ειχαν κλεψει τους φορτιστες κλπ της πρωτοτυπης συσκευασιας, κ πηρα ενα πακετακι απο την Convertec δεν ειναι οπως τα εργοστασιακα...
θα το ξαναδω παντως...

λετε να ρωτησω την ιδια την GARMIN???

:shock::shock::shock:
ειμαι ασχετη με αυτά...αλλά εγω το garmin που εχω το φορτισα με καλώδιο usb απο τον υπολογιστή...
το διαβασα τυχαια σε ενα φορουμ για gps...το δοκιμασα και φορτιζε..
δεν ξερω ...ειμαι επιφυλακτική ...αλλα σας λεω αυτό που εκανα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.410
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom