Τουρκία Κωνσταντινούπολη

bettysummer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
γεια σας ειμαι κανουργιο μελος και σχεδιαζουμε ενα ταξιδι στην Πολη αρχες οκτωβρη !!! Τα περισσοτερα πλανα για το που θα παμε και πως θα κινηθουμε τα εχουμε κανει με τη βοηθεια ολων σας απο εδω μεσα!!! θα ηθελα ομως αλλη μια πληροφορια .... Θα θελαμε να παμε kanlica να περιπλανηθουμε λιγο εκει να γνωρισουμε το μερος και μετα με καποιο τροπο (ακομα δεν εχω καταλαβει μεσα απο το ιντερνετ ) να παμε uskudar . To θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν πηγαινει τακτικα φερρυ στη kanlica και αν αυτη συνδεεται με το uskudar απο θαλασσα ή οδικως ... σε παρακαλω αν ξερεις δρομολογια, αν εχεις παει, αν αξιζει σαν μερος ,τελος παντων οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!!! παμε πρωτη φορα στη Πολη με βοηθησατε πολυ με αυτα που διαβασα απο εδω μεσα!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Μόλις πήρα ένα e-mail απο booking που έχει προσφορές που αρχίζουν από 60 Ευρώ για τήν Πόλη.Αν δεν το έχεις υπ' οψη σου ρίξε μιά ματιά.
τα έχω τσεκάρει, αν έχεις κάποιο καλό κατα νου, πες μου να το κοιτάξω. ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
τα έχω τσεκάρει, αν έχεις κάποιο καλό κατα νου, πες μου να το κοιτάξω. ευχαριστώ
Πρίν από δύο χρόνια έμεινα στο Au Pera και ήταν σε πολύ βολική τοποθεσία,μεγάλα δωμάτια αλλά λιτό πρωϊνό.Δεν ξέρω τι παίζει τώρα από τιμές.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Πρίν από δύο χρόνια έμεινα στο Au Pera και ήταν σε πολύ βολική τοποθεσία,μεγάλα δωμάτια αλλά λιτό πρωϊνό.Δεν ξέρω τι παίζει τώρα από τιμές.
ωραίο φαίνεται αλλά βγαίνει πολύ εκτός budget. 83€ τη βραδιά το δίνει.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
καλησπέρα συνταξιδιώτες,
βρήκα μια καλή προσφορά απο Αθήνα για Πόλη με την pegasus στα 88€ με επιστροφή και αποφάσισα να κλείσω και να επισκεφτώ την Πόλη στις 7 με 10 Νοεμβ. για 2η φορά μετά το 2010. τότε είχα πάει για διήμερο με΄μια προσφορά της Ολυμπιακής 50€ με επιστροφή και είχαμε μείνει στο midtown στη Ταξιμ σε ένα πολύ καλό ξενοδοχείο. βέβαια η διαμονή ήταν προσφορά ενος τουρκου πράκτορα που συνεργαζόταν με μια φίλη μου που είχαμε πάει. τώρα επειδή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 50€ τη βραδιά δεν μπορούμε να κλείσουμε στο midtown γιατί ξεκινούν απο 110 τη βραδιά. έχω κλείσει μέχρι στιγμής στο apertof beyoglou και αυτό με 50€ τη βραδια. έχει κάποιος υποψή κανένα καλό ξενοδοχείο δοκιμασμένο μέχρι 50€ τη βραδιά?
Το Πάσχα του 2010 έμεινα σε αυτό: http://www.besthipodromhotel.com/
http://www.booking.com/hotel/tr/best-hipodrom.en.html
Σε κεντρικό σημείο και φτηνό με υποτυπώδες πρωινό και το Mtv να παίζει ατελείωτα στο χώρο του πρωινού(στη ρεσεψιόν βασικά!)...Ακόμα θυμάμαι τους γλάρους όλη νύχτα να πετούν έξω από το παράθυρό μας..και να φωτίζονται και από τα φώτα του Μπλε Τζαμιού...ΑΑΑΑΑΑΧ
Δεν θα συνιστούσα αυτό: www.hotelbysofia.com
Είχα μιλήσει με πολλά e mail με τον ιδιοκτήτη (υποτίθεται, για να μην μας κλείσει δωμάτιο στο υπόγειό του.)Όταν εφτασα μας οδήγησε στο υπόγειο!!!!Του έδειξα τα τυπωμένα μέηλ ότι είχαμε συννενοηθεί για δωμάτιο στον πρώτο όροφο, μου έλεγε πως δεν καταλαβαίνει αγγλικά, μίλησα με booking στο τηλέφωνο για να ξεκαθαρίσω ότι αν φύγω δεν θα πάρει ούτε ευρώ αυτός και έφυγα κατευθείαν από εκεί(Βέβαια χρεώθηκα την ακύρωση, τα λεφτά τα πήρε η Booking τουλάχιστον, όχι αυτός!!!!!!!) Απ' ό,τι βλέπω τώρα, δεν υπάρχει πια στις σελίδες του Booking!!Ευτυχώς!!
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
γεια σας ειμαι κανουργιο μελος και σχεδιαζουμε ενα ταξιδι στην Πολη αρχες οκτωβρη !!! Τα περισσοτερα πλανα για το που θα παμε και πως θα κινηθουμε τα εχουμε κανει με τη βοηθεια ολων σας απο εδω μεσα!!! θα ηθελα ομως αλλη μια πληροφορια .... Θα θελαμε να παμε kanlica να περιπλανηθουμε λιγο εκει να γνωρισουμε το μερος και μετα με καποιο τροπο (ακομα δεν εχω καταλαβει μεσα απο το ιντερνετ ) να παμε uskudar . To θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν πηγαινει τακτικα φερρυ στη kanlica και αν αυτη συνδεεται με το uskudar απο θαλασσα ή οδικως ... σε παρακαλω αν ξερεις δρομολογια, αν εχεις παει, αν αξιζει σαν μερος ,τελος παντων οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!!! παμε πρωτη φορα στη Πολη με βοηθησατε πολυ με αυτα που διαβασα απο εδω μεσα!!!

Εχω πάει kanlica κάνοντας όλη αυτή την παραλιακή διαδρομή της Ασιατικής πλευράς από Uskudar μέχρι πάνω Beykoz.Οντως είναι όμορφο "χωριό"η kanlica,φημισμένη για το γιαούρτι της!Ευκολη πρόσβαση από Uskudar,αφού είναι στην ίδια πλευρά,παίρνεις λεωφορείο νούμερο 15 το οποίο ξεκινάει από uskudar μπροστά από το Τζαμί,είναι χαρακτηριστικό σημείο,τερματίζει Beykoz.
Aπλά θάχεις το νού σου να ρωτήσεις που να κατέβεις,είναι μετά τη δεύτερη γέφυρα...γύρω στο μισάωρο ίσως και παραπάνω.
Ομορφη διαδρομή καθ οδόν(αλλά και μετά την kanlica) περνάς και από άλλα ενδιαφέροντα μέρη πχ το παλάτι του beylereby-ομώνυμη στάση με το λεωφορείο.
Πάντως αυτή η πλευρά της παραλίας σε σχέση με την ευρωπαική ΔΕΝ είναι αξιοποιημένη,δεν υπάρχει πεζοδρομημένο κομμάτι να το περπατήσεις πέρα πέρα κατά μήκος της παραλίας όπως συμβαίνει στην ευρωπαική πλευρά που σχεδόν όλο το μήκος περπατιέται.Εδώ ,στην ασιατική μικρά κομμάτια στα "χωριά"¨μόνο μπορείς να περπατήσεις και ακόμα και σ αυτά πολλές φορες πρόσβαση στην παραλία είναι αδύνατη,λόγω"ιδιωτικών"κτισμάτων που καταλαμβάνουν την παραλία.
Εχει και φέρρυ από το ύψος του Emirgan δηλ από την ευρωπαική πλευρά που πάει απ ευθείας kanlica αλλά τα δρομολόγια είναι πολύ λίγα.
 

bettysummer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Εχω πάει kanlica κάνοντας όλη αυτή την παραλιακή διαδρομή της Ασιατικής πλευράς από Uskudar μέχρι πάνω Beykoz.Οντως είναι όμορφο "χωριό"η kanlica,φημισμένη για το γιαούρτι της!Ευκολη πρόσβαση από Uskudar,αφού είναι στην ίδια πλευρά,παίρνεις λεωφορείο νούμερο 15 το οποίο ξεκινάει από uskudar μπροστά από το Τζαμί,είναι χαρακτηριστικό σημείο,τερματίζει Beykoz.
Aπλά θάχεις το νού σου να ρωτήσεις που να κατέβεις,είναι μετά τη δεύτερη γέφυρα...γύρω στο μισάωρο ίσως και παραπάνω.
Ομορφη διαδρομή καθ οδόν(αλλά και μετά την kanlica) περνάς και από άλλα ενδιαφέροντα μέρη πχ το παλάτι του beylereby-ομώνυμη στάση με το λεωφορείο.
Πάντως αυτή η πλευρά της παραλίας σε σχέση με την ευρωπαική ΔΕΝ είναι αξιοποιημένη,δεν υπάρχει πεζοδρομημένο κομμάτι να το περπατήσεις πέρα πέρα κατά μήκος της παραλίας όπως συμβαίνει στην ευρωπαική πλευρά που σχεδόν όλο το μήκος περπατιέται.Εδώ ,στην ασιατική μικρά κομμάτια στα "χωριά"¨μόνο μπορείς να περπατήσεις και ακόμα και σ αυτά πολλές φορες πρόσβαση στην παραλία είναι αδύνατη,λόγω"ιδιωτικών"κτισμάτων που καταλαμβάνουν την παραλία.
Εχει και φέρρυ από το ύψος του Emirgan δηλ από την ευρωπαική πλευρά που πάει απ ευθείας kanlica αλλά τα δρομολόγια είναι πολύ λίγα.
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !!! εχω βρει μια γραμμη με φερρυ απο εμινονου για kanlica αλλα δεν ηξερα αν συνδεεται με uskudar ..τωρα με τη δικη σου πληροφορια νομιζω ειμαι κομπλε...
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Το Πάσχα του 2010 έμεινα σε αυτό: http://www.besthipodromhotel.com/
http://www.booking.com/hotel/tr/best-hipodrom.en.html
Σε κεντρικό σημείο και φτηνό με υποτυπώδες πρωινό και το Mtv να παίζει ατελείωτα στο χώρο του πρωινού(στη ρεσεψιόν βασικά!)...Ακόμα θυμάμαι τους γλάρους όλη νύχτα να πετούν έξω από το παράθυρό μας..και να φωτίζονται και από τα φώτα του Μπλε Τζαμιού...ΑΑΑΑΑΑΧ
Δεν θα συνιστούσα αυτό: www.hotelbysofia.com
Είχα μιλήσει με πολλά e mail με τον ιδιοκτήτη (υποτίθεται, για να μην μας κλείσει δωμάτιο στο υπόγειό του.)Όταν εφτασα μας οδήγησε στο υπόγειο!!!!Του έδειξα τα τυπωμένα μέηλ ότι είχαμε συννενοηθεί για δωμάτιο στον πρώτο όροφο, μου έλεγε πως δεν καταλαβαίνει αγγλικά, μίλησα με booking στο τηλέφωνο για να ξεκαθαρίσω ότι αν φύγω δεν θα πάρει ούτε ευρώ αυτός και έφυγα κατευθείαν από εκεί(Βέβαια χρεώθηκα την ακύρωση, τα λεφτά τα πήρε η Booking τουλάχιστον, όχι αυτός!!!!!!!) Απ' ό,τι βλέπω τώρα, δεν υπάρχει πια στις σελίδες του Booking!!Ευτυχώς!!
Σ'ευχαριστώ xristinak, αλλα δεν με βολεύει να μείνω sultanahmet, θέλω να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στη ταξιμ.
 

tarampouras

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Χαιρετω την παρεα. Ετοιμαζομαστε για το πρωτο ταξιδι μας στην Κωσταντινουπολη και το πρώτο μας ταξιδι στο εξωτερικό. Φευγουμε μέσα οκτωβριου για 3 διανυκτερευσεις και λέμε να μείνουμε στην περιοχη sircesi ή sultanahmet.Θέλω την βοηθειά σας σε κάποια πραγματα για να μην πάμε εντελώς αδιάβαστοι. Ο,τι γνωρίζουμε για την Πόλη ειναι απο αυτό το site.
1.Εχετε στο νου σας κάποιο καλό ξενοδοχείο (δοκιμασμένο) στην περιοχή αυτή μέχρι 50 -60 euro?γιατι οι τιμες εχουν αυξηθει αρκετά σε σχεση με αυτα που διαβαζω στο site εδω (π.χ maywood 90 euro η βραδια,). Η γνώμη σας γι αυτά "charmhotel" ¨stanpolihotel"?
2. Μεταφορά απο αεροδρόμιο στην περιοχη που θα μείνουμε,φτάνουμε 9 το πρωί.
3. Το ότι δεν ξέρουμε καλά Αγγλικά θα έχουμε πρόβλημα?
4. Γνωρίζετε κάποιο κάλο και χαμάμ?Και τι τιμές παίζουν?
5. Καλα μερη για φαγητο και γλυκο.(χωρις να μας πιασουν τον κ.....)
6. Τρόπος μεταφοράς με τα ΜΜΜ από την περιοχη που θα μένουμε στην Ταξίμ.
Συγνώμη για το κουραστικό μου μηνυμα.Αν μπορέσει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ
:)
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ οικονομικά ξενοδοχεία (γύρω στα 50 ευρώ)στα οποία έχω μείνει και έμεινα ευχαριστημένη είναι το The Constantine hotel και το Εrsu.Είναι σε πολύ καλό σημείο της παλιάς πόλης ,,μπροστά στη στάση Gulan.Στο Constantine το δωμάτιο ήταν πολύ ευρύχωρο,περιποιημένο,αλλά δε μου άρεσε το γεγονός ότι έβλεπε προς το δρόμο εκεί που περνά το τράμ αλλά μεσολαβούσε ο προαύλιος χώρος μιάς παλιάς εκκλησίας όπου είχε τάφους,μνήματα,άνοιγα δηλ το παράθυρο ωραίο μεγάλο παράθυρο και έβλεπα τις στήλες τα μνήματα και ήμουν στον πρώτο όροφο....Αν είσαι σε ψηλότερο όροφο θάναι σαφώς καλύτερα.Αλλά μου εξήγησε ότι σε ψηλότερο όροφο τα δωμάτια ήταν μικρότερα και νομίζω δεν είχε και διαθέσιμα τότε που είχα πάει.Πάντως πολύ φιλικοί και οι ιδιοκτήτες και γενικά αν εξαιρέσεις αυτό το μείον κατά τ άλλα καλό για τα λεφτά του.
Το Ersu λίγα μέτρα παρακάτω σε στενό μέσα κι αυτό για τα λεφτά του(40 ευρώ είχα πληρώσει για μονόκλινο)καλό ,αξιοπρεπές,απλά τα δωμάτια είναι μικρά.Το πρωινό και στα δύο καλό.

Θα βγάλετε instabulcard για να μετακινείστε με τα τράμ ,λεωφορεία κλπ.
Από αεροδρόμιο βολεύει το μετρό αρχικά μέχρι στάση zeytiburnu,κατεβαίνεις εκεί και παίρνεις από την ίδια στάση το τράμ μέχρι την παλιά πόλη.Η διαδρομή συνολικά είναι λιγότερο από ώρα,γύρω στα 45 με 50 λεπτά.
 

tarampouras

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ευχαριστω πάρα πολυ για την αμεση απαντηση.Τα ξενοδοχεια τα έκλεισες μεσώ booking ?Γιατι το booking δίνει άλλες τιμές. Το the constantine το δείχνει 80 ευρω την βραδιά,ενω το Ersus το δείχνει γεμάτο,μήπως μπορώ να κλείσω απο κάπου αλλού?
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστω πάρα πολυ για την αμεση απαντηση.Τα ξενοδοχεια τα έκλεισες μεσώ booking ?Γιατι το booking δίνει άλλες τιμές. Το the constantine το δείχνει 80 ευρω την βραδιά,ενω το Ersus το δείχνει γεμάτο,μήπως μπορώ να κλείσω απο κάπου αλλού?
μέσω booking κι εγώ αλλά τώρα που το λες...οντως το constantine ήταν πιό ακριβό (τα περασμένα χριστούγεννα)γύρω στα 70 νομίζω αλλά με προσφορά το έκλεισα τελικά με 55.
Το Ersu ήταν-είναι πιό οικονομικό.40 το μονόκλινο
Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά οκ,εξαρτάται από τη χρονική περίοδο που πάς κλπ αλλά έτσι νάχεις μιά ιδέα.
Κύτταξε και το Best town hotel (,δεν έχω μείνει αλλά θα είναι η επόμενη επιλογή μου χιχι)το οποίο είναι πιό κάτω στο Sircesi είναι οικονομικό και απ όσα έχω διαβάσει έχει πολύ καλές κριτικές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.113
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom