Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498

Βόλτα με άμαξα και μπύρες με Latin παρέα ......

Ο καιρός έχει γίνει ανοιξιάτικος για τα καλά .
Είναι η ιδανική μέρα για να πάμε στα νησιά Adalar ( πριγκιποννήσια για μας ).
Οι αποβάθρες ήταν στο Kabatas .Το πρώτο πλοίο της γραμμής ξεκινάει περίπου στις 06:40 το πρωί και μέχρι τις 22:00 το βράδυ ανα 1 ωρα και σαράντα λεπτά εχει δρομολόγια.
Πήγαμε με το Τράμ στις αποβάθρες του kabatas .Για 2 !!!!!λετπά χασαμε το πλοίο των 9 και το επόμενο έφευγε στις 10:40 .Κρίμα και αναποδιά γιατί αν δεν είχαμε αλλάξει συρμο tram ενδιάμεσα θα είχαμε προλάβει .!!!
Οκ Τωρα τι κάνουμε μεχρι το επόμενο ????
Πλήρη ταυτιση απόψεων με τον ''Π'' θα κάτσω να πιώ το τσάι μου πάνω δίπλα στην θάλασσα μου λέει, οκ και εγω θα πεταχτώ 10' λεπτά μακρυά μέχρι το Ortakoy για να φωτογραφίσω το Υπέροχο τζαμί πάνω στις ακτή του Βοσπόρου του λέω .
Ακριβώς μπροστά μου είναι η σταση των αστικών λεωφορείων μπαινω στο πρώτο που περνάει και πάει προς Bebek .
Δίνω κέρματα στον οδηγό και μου δίνει το akbil του το περνάω απο το μηχάνημα και πάω πίσω πίσω .( Σοφή επιλογή !!!) Η διαδρομή χρονικά ηταν 15'.
Στις επόμενες 2 στάσεις το λεωφορείο γέμισε και ήμασταν σαν παστές ρέγκες απο το στρίμωγμα .
Μεχρι να φτάσουμε ο οδηγός πρόλαβε να περάσει 2 φανάρια κόκκινα( οχι στην αλλαγή ) να κάνει 1 προσπέραση στο αντίθετο ρεύμα και να φρενάρει πάνω απο 2 φορές τελευταία στιγμή σε στάση . Επίσης σε μια στάση δεν σταμάτησε καθόλου !!! .
Κατέβηκα με την ταυτότητα στο στόμα μια σταση πρίν απο εκεί που ήθελα ,καλύτερα πεζός παρά περισσότερο ρίσκο .
Πάντως στην σύγκριση οδηγών αστικών - οδηγών ταξί ,ο αστικός 1 - 0 με διαφορά
Αφού έφτασα σώος βρήκα το τζαμί που ονομάζεται Mecidiye Camii .Eίναι αρκετά ''διάσημο'' και πολυφωτογραφημένο Τζαμί .
Ηταν κλειστό δεν ξερω καν αν ειναι επισκέψιμο ταμπέλα με ώρες δεν είδα πουθενά.
Στο πίσω μέρος λειτουργεί αποβάθρα για μικρά πλοιάρια ,ουτε εκει βρήκα κάποιον για να ρωτήσω να μάθω Στα γύρω στενά είναι γεμάτο με μικρά μαγαζιά-κιόσκια που εχουν ώς σπεσιαλιτέ τις γεμιστές πατάτες .Λογω του πρωινού της ώρας ηταν ακόμα κλειστά .
Προφανως απο το μεσημερι και μετά θα γινετε χαμός απο νεολαία εκεί .Σχεδόν διπλα είναι και καποιο κτήριο πανεπιστημίου οπότε καταλαβαινετε τι γινετε απο μεσημερι και μετά .
Δεν πειράζει εγω για το τζαμί ήρθα μεχρι εδώ.





Αριστερά απο το τζαμί είναι υπονακατασκευή ενα ξύλινο μέγαρο θερινή κατοικία ενός Σουλτάνου που δεν συγκράτησα το όνομα του .
Μπήκα για λίγο απο την είσοδο του εργοταξίου προφασιζόμενος ότι έιμαι ελληνας Μηχανικός και ήθελα απο ενδιαφέρον να δω τις εργασίες .
Το ρητό πάντως ''Οτι δηλώνεις είσαι '' πιάνει και εκτός ελλάδος .
Την επομένη το πρωί σε εναν ταξιτζ'η που ρωτησε αν είναι Ιταλός και δεν μίλαγε γρι αγγλικά του είπα ότι είμαστε Ιταλοί και μέλη της cosa nostra !!!!!!!!!!!!!!.
Δεν μας ξανακοίταξε ουτε απο τον καθρέφτη του.
Αρκετά ,ώρα επιστροφής στο Kabatas η ωρα είχε περάσει επικίνδυνα και η κίνηση στο δρόμο άρκετή πλέον .δεν ρίσκαρα να περιμένω αστικό ,''διαλέγω'' ταχί απο το δρόμο και γραμμή για το πλοίο.Φτανω οριακά συναντώ τον "Π'' και αναχωρηση .
Μαλλον εχω μαγνήτη και όπου πάω στο εξωτερικό τραβάω τους Συμπατριώτες μας δίπλα μας .Ολόκληρο πλοίο και βρήσκομαι να καθομαι απέναντι απο ενα ζευγάρι παντρεμένο( γυάλιζαν οι βέρες μαλλον φρεσκοπαντρεμένοι ) που σε όλη την διαδρομή η κυρία ''έψελνε'' τον άνδρα της χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο .
Τελος δεν άντεξα τον εξάψαλμο και τα γούτσου γούτσου και άλλαξα θέση
ο ταλαίπωρος την είχε επί 1 ωρα αγκαλιά ήρωας !!!!!!!
Μονο οταν φτάσαμε κοντα στο πρώτο νησί έστρωσε η κατάσταση .
Το πρώτο νησί δεν με ενθουσίασε για να είμαι ειλικρινής ,μικρή σταση για αποβιβαση ,επόμενη σταση κατέβηκαν λίγο περισσότεροι ,τρίτη σταση Χάλκη !!! εδω μάλιστα αυτο μου αρέσει και μάλιστα έτσι όπως είναι και η ρότα του πλοίου βλέπει πρώτα το ανατολικό κομματι του νησιού και μετα γυρνάει πρός το κόλπο που ειναι το μικρό λιμάνι και τα σπίτια .Δεξιά και πάνω στην κορυφή ενος καταπράσινου λόφου ξεχωρίζει η πρώην Θεολογική σχολή της Χάλκης.Σε επόμενο ταξίδι θά επισκευτούμε το νησί



Τελική στάση η μεγάλη Πρίγκηπος .
Πρώτη εικόνα θετική.


Ησυχία και λίγος κόσμος .Προχωρήσαμε ευθεία προς τα επάνω στο φαρδύ δρόμο που ήταν μπροστά μας .Αριστερά ξεκινάει η παραλία με τα εστιατόρια με τα τραπεζάκια πάνω στην Θάλασσα.Ζεστη μερα η σημερινή οτι πρέπει για ενα παγωτό χωνάκι .







Εκει που κανει το πλάτωμα και αριστερά υπάρχει ενας μεγάλος χώρος γεμάτος με άμαξες .
Με την σειρά και τιμή fix περιμένεις την άμαξα σου και επιλέγεις μικρή η μεγάλη βόλτα
Μικρή βόλτα 50 λίρες μεγάλη βόλτα 60 λίρες διάρκειας + 1 ωρας .
Αλλη επιλογή έιναι να νοικιάσεις ποδήλατο .Για μας τέτοια περίπτωση δεν υπήρχε .
Πάντως και όσους συνάντησα με ποδήλατα σε κάτι ανηφοριές εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων τους υπόλοιπους τους είδα πολύ ταλαιπωρημένους .
Για να γυρίσεις το νησί έχει πολύ ανηφοριά στην αρχή .
Στην αρχή διστάσαμε να πάρουμε άμαξα , 2 μαντράχαλοι πάνω σε άμαξα !!!! τι ρομάντικό !!!!!!!!! Μη έχοντας ομως άλλη εναλλακτική για να δούμε το νησί το κάναμε.
Αν αρχίζαμε και το το τραγούδι θα μασταν σαν την Βουγιουκλάκη με τον Παπαμιχαήλ στο έργο με τον καροτσέρι !!!!!!!!!
Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη και ευχάριστη .Πάντου πράσινο όπου κοιτάζαμε το ενα σπίτι πιο ωραίο απο το άλλο και ανάμεσα τους να βλέπεις την θάλασσα.Μου ήρθαν στο μυαλό σαν εικόνα λίγο απο Λίμνη Comο.
Πραγματικά γαλήνιο μέρος.
Στο ψηλότερο σχεδόν σημείο της διαδρομής σε ενα μεγάλο πλάτωμα κάναμε μια στάση 10'.
Ενας απότομος ανηφορικός δρόμος οδηγεί στο εκκλησάκι του Αη Γιώργη. Ρώτησα αν προλάβαινα να πάω αλλά ο αμαξάς μαλλον προτειμούσε να πάω να αφήσω τις λίρες μου σε 2-3 πάγκους που πωλούσαν αναμνηστικά .
Τελικά δεν πήγα αλλά 2 στέκες με φο λουλουδάκια για τα κορίτσια μου τις πήρα
Η κατηφόρα μας έβγαλε πάλι στην παραλία αλλά απο την αλλη μεριά . Τετοια εποχή επισκευάζονται πολλά σπίτια.




Ψηλά στο λόφο μας έδειξε ο αμαξας ενα ξυλινο Σαράι και μου ανεφερε συνεχεια το όνομα του Ερντογάν ??? τι ακριβώς εννοούσε πάντως ακόμα δεν κατάλαβα .
Αν υπάρχει καποιος που εχει καταλάβει ποιο εννοώ ας μας πει !
Η βολτα τελείωσε και μετα το κλασικό τσαι στην παραλία πήραμε το ταχυπλοο σκάφος των 14:30 για Kabatas .( 5 lires ) και επιστροφή σε 1 ωρα .
Εξάλου δεν είχαμε φάει και βιαζόμασταν να επιστρέψουμε για φαγητό στην πόλη.
Απο Kabatas με το τραμ κατεβήκαμε Eminonu και πάμε για φαγητό στο
HAMDI

HAMD? RESTAURANT
Το υπέροχο φαγητό και η θέα μας αποζημίωσαν 100% για την επιλογή μας .




Xoρτάτοι πλέον και σε απόσταση βολής απο το ξενοδοχείο ο ''Π'' παει για την κλασική ξάπλα και εγω γυρίζω εντός και εκτός του Misir Carsisi .
Συμβουλή: αν θελετε να ψωνίσετε να προτιμήστε τα μαγαζιά εκτός Παζαριού οι τιμές ειναι αρκετα χαμηλότερες !!!!



Πήρα μπαχαρικά , τσαι Μηλο και Τριαντάφυλλο ,καφέ , Παστρουμά , ξηρούς καρπούς , αποξηραμένα φρούτα λουκούμια.

Απο τον hacibekir απο το πρώτο τους μαγαζί επί της Hamidiye No 81
www.hacibekir.com

Φορτωμένος γυρίζω στο ξενοδοχείο να τα αφήσω και να ανέβω και προς τα μαγαζιά του sultanahmet .
Ειχα τσεκάρει τις προηγούμενες μέρες ένα υπέροχο υφασμάτινο κάλλημα επίπλου για το σπίτι μου σε ενα μικρό μαγαζάκι εκτός πιάτσας για να πιάσουν τόπο και τα παζάρια .
Στα ενδιαφέροντα βρήκα ενα τζαμί που οι αυλες του πλεόν είναι μικρά μαγαζιά που μπορείς να πιεις το τσαι σου και να κάνπνίσεις τον καπνό σου καθησμένος σε άνετους καναπέδες
Ειναι ανάμεσα στην στήλη του Κωνσταντίνου (Ceberlitas ) και το Kapali Carsi όπως ανεβαίνουμε τον κεντρικό δρόμο YENICERILER CADDESI No 100 στην δεξιά πλευρά .
Στην είσοδο έχει μια επιγραφή ''Corlulu Alipasa Medresesi ''Σε σχεση με εναν ντεκέ που είχαμε δει χθες βραδυ αυτό είναι εξαιρετικό περιβάλλον.
Απόψε θα είχαμε και travelstories συνάντηση με μια πολύ καλή μου φίλη που θα ερχόταν με την παρέα της για να πιούμε τις μπυρες μας να γελάσουμε και να ανταλλάξουμε τις μεχρι τωρα εντυπώσεις απο την πόλη.
Κατεβαίνοντας προς Αγια Σοφιά που είχαμε το ραντεβού μας στο αριστερό πεζοδρόμιο υπάρχει ενας ''καλλιτέχνης '' ο Mahmut που γραφει όποιο όνομα του ζητήσεις με καλλιγραφικούς οθωμανικούς χαρακτήρες !!!! 5 λίρες έκαστο
Πολύ ωράιο και προτοτυπο για δωράκι .
Καλοσυνάτος άνθρωπος ανοικτός σε συζητήσεις για την πόλη του και οχι μονο.
Τον είχα γνωρίσει 2 βραδυα πρίν οταν μου εφτιαξε καποια ονόματα.
Πιασαμε ξανα κουβέντα μιας και είχα ωρα στη διάθεση μου .
Τα φιλαράκια μου ήταν Εγγλέζοι στο ραντεβού τους και ετσι το υπόλοιπο βράδυ το περάσαμε αναμεσα σε μπύρες γέλια αφηγήσεις και σχέδια για τις επόμενες μέρες.
Παιδιά ευχαριστώ ξανά για την παρέα σας !!!!!!!!!.
Τα ξενοδοχεία μας ηταν πολύ κοντα όποτε κατηφορίσαμε μαζί για ύπνο και ξεκούραση
Αλλη μια υπέροχη μέρα πέρασε ........
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δώσε δώσε Χρήστο!!!Ώστε σας περίμενε κι άνθρωπος του ξενοδοχείου με ταμπελάκι??Α ρε αυτά είναι..Εμείς ακόμα τον περιμένουμε..
Η φίλη σου είχε μεγάλο σουξέ στο καφέ ακριβώς απέναντι απ το ξενοδοχείο..Έκαψε καρδιές κι εκεί!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ωραία αρχή....για να δούμε συνέχεια!!!!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Γαμπρέ ?
-Παρακαλώ ?
-Τι θα γίνει με αυτο που λέγαμε ??
-Ποιο απο όλα ? γιατι λεμε και πολλά ?
-Χρωστάς ενα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη !!:shock:

Το ίδιο βραδυ τηλέφωνο εγω :
-Καλησπέρα
-Καλησπέρα
-Βγήκε προσφορά 110 ευρώ για Πόλη μεχρι τελος Μάρτη.
-Κλείσε τότε τι περιμένεις
-Τον χρηματοδότη λεω γελώντας :haha::haha:.( Το γέλιο πάντα πιάνει σε τετοιες καταστάσεις )
-Κλείσε να πάμε τότε βρέθηκε !!!!!!!!( Θεός ο Πεθερός :haha::haha::haha:).


Αυτό θα πει πέτυχα γαμπρό "λαχείο":haha:

( Στην συνέχεια της ιστορίας ομως το θέμα οδηγοί είναι μια τρελή τρελή ιστορία γεμάτη παραβιάσεις σε κόκκινα φανάρια , ανέβασμα πεζοδρομίων και προσπεράσεων στο αντίθετο ρέυμα ).

Kαι 'γω μέχρι να πατησω στην Casablanca, νόμιζα ότι ήταν το χειρότερο μέρος που οδηγήσαμε, μετά όμως μου φάνηκε παιδική χαρά...:haha:
Για συνέχισε όμως να δούμε την εξέλιξη.. (ήταν όντως ταξίδι με τον εχθρό σου?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
και εγω και εγω!!!!!!με τον πεθερο στην πολη ....πολυ ενδιαφερον:D
ημουνα και εγω 3 μερες πριν απο εσενα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
προσωπικα ,αυτο δεν μπορω καν να το φανταστω.....πολυ κακια νυφη?
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D

Η φαντασία σου οργιάζει...:shock: θεωρώ επίσης ότι θα μπορούσε να γίνει αντικείμενο επιστημονικής μελέτης..:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
:shock: Πήγες μόνο με τον πεθερό;;;;
Α ρε, πρέπει να τη λατρεύεις τη γυναίκα σου! :haha:

Περιμένουμε την ιστορία και φυσικά υπέροχες φωτογραφίες, όπως συνηθίζεις!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με τέτοιο άρχοντα πεθερό,πάω κι εγώ ταξίδι μαζί του:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom