Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498

Ημέρα 4η
ΚΥΡΙΑΚΗ Της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
Την σημερινή μέρα την περιμέναμε πώς και πώς.
Οχι μόνο ο ''Π'' αλλά και εγώ προσωπικά, θα πηγαίναμε στο φανάρι να παρακολουθήσουμε την Πατριαρχική Δοξολογία και στην συνέχεια την Επισκοπική Χειροτονία Μητροπολίτη Θεοφίλου ?ψηφισμένου Μητροπολίτου Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στεφάνου.
Μεγάλη μέρα για τους Ορθοδόξους της Πόλης.
Είχα κάνει τα κατάλληλα τηλέφωνα απο πρίν ώστε να είχαμε ένα μικρό τετ α τετ με τον Σεβ. Πατριάρχη. Οπερ και εγένετο .
Στο ναό φτάσαμε γύρω στις 9 παρά το πρωί ,παρακολουθήσαμε όλη την δοξολογία και την χειροτονία .Κόσμος οχι πολύς στην αρχή αλλά όσο περνούσε η ωρα γινόταν χαμός !!!! Επιπλέον Κυριακή είναι και η μέρα που ερχονται και πολλοι Ελληνες είτε με group ειτε μεμονωμένοι για να δουν τον Ναό
Ηταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα ενα τέτοιο γεγονός .
Η όλη τελετή εντός του Ναού και περιφορά των Εικόνων διήρκησε μεχρι τις 13:00 το μεσημέρι .
Μαλιστα μας τηλεφώνησαν απο την Αθήνα οτι μας είδαν και στην ΕΡΤ 3
που κάλυπτε το γεγονός .
Τελειώνοντας η τελετή όλοι οι Ρασοφόροι ,Πολιτικοί, Υπουργοί ενεργοί και μη ,ο Πρόξενος της Ελλάδος και ενα μικρός αριθμός επιφανών Πολιτών της Πόλης και εμείς.Ανεβήκαμε στον 2ο όροφο του Κεντρικού κτηρίου όπου αφου μας έβαλαν και κάτσαμε μας κέρασαν Κουφέτα και σοκολατάκια για να ευχηθούμε στον Νεο Μητροπολίτη και είπιαμε και λικέρ υπερ υγείας .Στο τέλος ευχηθήκαμε στον νεο Μητροπολίτη Αξιος.
Τελειώνοντας η τελετή παραμείναμε εμείς και ενα ζευγάρι ακόμα ( ευεργέτες του Πατριαρχίου μάθαμε αργότερα ) και αφού πέρασαν πρώτα εκείνη στην συνέχεια
μπήκαμε και εμείς στο γραφείο του Αρχιεπισκόπου .
Του μεταφέραμε τους χαιρετισμούς και τις ευχές απο τον ''άνθρωπο μας'' στην Αθήνα μας ευχήθηκε δύναμη και Πίστη και μας έδωσε και απο ενα μικρό κουτάκι με Λιβάνι λαδάκι και Κεράκια.
Χαιρετίζουμε τον Μακαριστό και αποχωρούμε σχεδόν μαζί του μέχρι το αυτοκίνητο του που τον περίμενε έξω για να πάει στο δείπνο που θα έκανε ο νεος Μητροπολίτης .
Εξτασιασμένοι δεν το κρύβω και οι δυό μας φευγουμε κατα τις 14:30 απο το Ναο
κάνουμε μια στάση ακριβώς απέναντι σε ενα μικρό καφενείο για τσάι για να συνεχίσουμε το σημερινό μας πρόγραμμα στην Πόλη .





Φεύγοντας απο το Πατριαρχείο αριστερά και στρίβωντας πάλι αριστερά προς τα πάνω μέσα απο τις λαικές γειτονιές του Fener βρεθήκαμε μπροστά στο Κτήριο της Μεγάλης του Γενους Σχολής .
Το τι μπουγάδα και βρακί είδαμε απλωμένα απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι δεν περιγράφεται.
Βέβαια δεν έλειψαν τα κρυφά χαμόγελα και τα γέλια όταν βλέποντας κατι πιτσιρικάδες με μπάλα μπηκα για λίγο στο παιχνίδι τους κάνοντας τρίπλες και πάσες .Γέλαγαν με την ψυχή τους.



Μετά κατηφορίσαμε προς τον Κεράτιο και πήραμε ταξί για την Μονή της Χώρας
( Cariye Camii ) .
Η απόσταση στο χάρτη δεν δείχνει μεγάλη όμως είναι σε δύσκολη περιοχή με πολύ ανηφόρα και δεν ρισκάραμε άλλη κούραση για σήμερα για μην δώσουμε 8 λίρες στο ταξί να μας πάει απο έξω .
Φτανοντας πληρώσαμε την εισοδο 15 λίρες έκαστος .Λόγω ωρας δεν ειχε πολυ κόσμο εκτος απο ενα πολυ μικρό group αμερικανών που ο συνοδός τους ξεπέταξε στο 15'.
Η παλιά μονή του Αγίου Σωτήρα της χώρας χτίστηκε στα τέλη του 11ου αιώνα μετατράπηκε σε τζαμί απο τα τέλη του 13ου αιώνα και μόλις το 1860 ανακαλύφθηκαν τα πολυτιμα έργα τεχνης και το 1948 ξεκίνησε η αναστήλωση του Ναού.
Στεγάζει τις πολιτιμότερες αγιογραφίες και ψηφιδωτά του Βυζαντινού κόσμου.
Μου είχε πει η Ερση ''μην χασεις με τίποτα την Μονη της Χωρας ''οταν πας στην Πόλη .
Ερση ευχαριστώ !!!!!!!!!!
Νομίζω οτι αξίζει μια πολύ γρήγορη περιγραφή του εσωτερικού που ξεχωρίζουν οι δυο θόλοι που ουσιαστικά δείχνουν το γενεολογικό δέντρο του Χριστού
Συμαντική επίσης είναι η νωπογραφεία της Αναστάσεως , η Κοιμηση της θεοτόκου
Η ιεροσύνη του Χριστού ,η Ζωή της Παρθένου και τόσα άλλα αριστουργήματα






Eδώ έκανα οτι είχε προτείνει η Ερση να έρθουμε αργά το μεσημέρι και να συνδιάσουμε το μουσείο και μετα να δειπνήσουμε δίπλα ακριβώς στο εστιατόριο Asitane .
Οθωμανική παράδοση και συνταγές του 1539 που σέρβιραν στην τελετή περιτομής των γιών του σουλτάνου Σουλειμάν .
Πραγματική απόλαυση σε λογικές τιμές για τα δεδομένα ενός τέτοιου εστιατορίου.
Φεύγουμε απο εκεί ψάχνοντας για ταξί .Μην πάρετε ταξί απο εκεί ,μας ζήτησαν να πληρώσουμε μεχρι το sultanahmet 25 λίρες !!!
Είπαμε ευχαριστώ και φύγαμε ,δεξιά πρός την ανηφόρα στα 200 μέτρα βγήκαμε σε πολύ κεντρικό δρόμο .Ακριβώς απο εκείνο το σημείο περνούν και τα Θεοδοσιανά τείχη .Πήραμε απο κεί ταξί με 9 λίρες είμαστε στο Sultanahmet δίπλα ακριβώς στο Arasta Bazaar.Ευκαιρία να πάρω και τα σαπουνακια μου απο εδώ

Organic Turkish Towels

Eπιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση απόψε έχουμε κοκτέιλ με θέα 360ο !!!!!!
Φρέσκοι φρέσκοι επιτέλους(ξάπλωσα και εγω καμιά ώρα μετα απο 4 μέρες )
ανηφορίζουμε προς istiklal κάνουμε την περατζάδα μας και ανεβαίνουμε στο Bar 360 .
Ωραίο μαγαζί με θέα σχεδόν 360ο . Δυο σχόλια μονο
1) υπερβολή οι 20 και 25 λίρες για ενα coktail και 2) αν μας διαβάζουν ''βάλτε βρε σεις καμιά κοπελάρα barwoman στο bar ''που πήξαμε στους μαντραχαλάδες και σε μία κάτω του μετρίου σερβιτόρα !!.
Λογω Κυριακής δεν είχε πάρα πολύ κόσμο ,το εστιατόριο ηταν γεμάτο και το κεντρικό μπάρ .
Ηπιαμε τα coktail μας και επιστροφή για ύπνο .



Αυριο Πριγκιπόννησα ..............
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δώσε δώσε Χρήστο!!!Ώστε σας περίμενε κι άνθρωπος του ξενοδοχείου με ταμπελάκι??Α ρε αυτά είναι..Εμείς ακόμα τον περιμένουμε..
Η φίλη σου είχε μεγάλο σουξέ στο καφέ ακριβώς απέναντι απ το ξενοδοχείο..Έκαψε καρδιές κι εκεί!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ωραία αρχή....για να δούμε συνέχεια!!!!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Γαμπρέ ?
-Παρακαλώ ?
-Τι θα γίνει με αυτο που λέγαμε ??
-Ποιο απο όλα ? γιατι λεμε και πολλά ?
-Χρωστάς ενα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη !!:shock:

Το ίδιο βραδυ τηλέφωνο εγω :
-Καλησπέρα
-Καλησπέρα
-Βγήκε προσφορά 110 ευρώ για Πόλη μεχρι τελος Μάρτη.
-Κλείσε τότε τι περιμένεις
-Τον χρηματοδότη λεω γελώντας :haha::haha:.( Το γέλιο πάντα πιάνει σε τετοιες καταστάσεις )
-Κλείσε να πάμε τότε βρέθηκε !!!!!!!!( Θεός ο Πεθερός :haha::haha::haha:).


Αυτό θα πει πέτυχα γαμπρό "λαχείο":haha:

( Στην συνέχεια της ιστορίας ομως το θέμα οδηγοί είναι μια τρελή τρελή ιστορία γεμάτη παραβιάσεις σε κόκκινα φανάρια , ανέβασμα πεζοδρομίων και προσπεράσεων στο αντίθετο ρέυμα ).

Kαι 'γω μέχρι να πατησω στην Casablanca, νόμιζα ότι ήταν το χειρότερο μέρος που οδηγήσαμε, μετά όμως μου φάνηκε παιδική χαρά...:haha:
Για συνέχισε όμως να δούμε την εξέλιξη.. (ήταν όντως ταξίδι με τον εχθρό σου?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
και εγω και εγω!!!!!!με τον πεθερο στην πολη ....πολυ ενδιαφερον:D
ημουνα και εγω 3 μερες πριν απο εσενα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
προσωπικα ,αυτο δεν μπορω καν να το φανταστω.....πολυ κακια νυφη?
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D

Η φαντασία σου οργιάζει...:shock: θεωρώ επίσης ότι θα μπορούσε να γίνει αντικείμενο επιστημονικής μελέτης..:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
:shock: Πήγες μόνο με τον πεθερό;;;;
Α ρε, πρέπει να τη λατρεύεις τη γυναίκα σου! :haha:

Περιμένουμε την ιστορία και φυσικά υπέροχες φωτογραφίες, όπως συνηθίζεις!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με τέτοιο άρχοντα πεθερό,πάω κι εγώ ταξίδι μαζί του:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom